VAN VEURNE i r NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I - R ^''5. iaar. i duinkerke GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Nieuport Dixmudo I Beste lezers, herinnert gij u nog de schooloorlog, de vervolging van duizende familievaders, die getrouw aan den ge zworen eed bleven, de vervloekingen van duizende en Huizende kinderen, als uit schot der samenleving? Strookte dat met de spreuk Weesl rechtvaardig Nogtans, zijn die scholen thans goed, aangezien diezelfde mannen die eertijds, openbaarlijk Godes vervloeking opriepen en baden van scholen zonder God, meesters zonder geloof, nu dezelfde scholen binnentreden en er les geven. Ouders, bobt gij verandering in het onderwijs bemerkt. Neen, niet waar Dus dal de schooloorlog eene onrecht vaardigheid was. Weesl rechtvaardig Biltere spotternij in Belgie Weesl rechtvaardig I staal in het diepste van hun hart onuilwischbaar geschreven en zij willen den hand nief leenen omdat zij niet willen dal hel geliefd vaderland aan den door hun geëerden godsdienst die heiligschennis toebrenge. Welk voorbeeld van echten chrislelijken geest Hoe groot hunne liefde mocht zijn voor T vaderland, voor de wereldsche eer, voor familie of hun eigen zelven, toch spreekt in hen beiden de goddelijke spreuk «weesl rechtvaardig» boven alles. Zaterdag Januari 1900. Nood dwingt. Tegen de gemeentekiezingen zijn onze clericale stadhuisheeren, in hun orgaan de Veurnaar, tol spraak gekomen en blijven althans daarin volherden. Kon het ben passen op bovengemelde vraagskens bescheid te geven, zij last hebbers zouden zich jegens hunne belang stellende lastgevers de kiezers van plichtbesef kwijlen en, in alle gevallen hen meer voldoening verschaffen dan wel te raaskallen over die hoogst gewichtige omstandigheid hoe en waarom liet ge kozen liberaal raadslid der 2de reeks vier dagen na de uitnoodiging, gezamelijk met de gekozene der l,te reeks de vereischte eed heeft afgelegd. ---- Een antwoordje aan den Veurnaar door den Veurnaar. Is de plaatselijke opsteller van den Veurnaar niet heel serieus, ten minste mag hei manneke doorgaan als een fraaien duts Het slaat en geneest in den zelfden asem, zooals men er over zal kunnen oordeelen. Speell hel soms een dwazen toer, dan meent hel zich uil den slag le trekken mei een krommen sprong of liever nog slaakl het beschaamd alle belwislingen, Dixmude Nieuport Wal die brooddeeling betreft, sedert wanneer hebben zij die betalen T recht verloren hunne waren le bestellen of te koopen daar en waar het hen belieft? Zou de spreuk van de splinter en den balk in hel oog van onze clericalen hier soms niet toepasselijk zijn Doch genoeg over die kleingeestige beknibbelingen, misschien arglistig aan gewend om van ernstige zaken de aan dacht af le wenden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij i.. VANDEN KEBCKIIOVE, D"ukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Zeker moet men zich verwachten in den schoot van zekere Vereenigingen vurig, persoonlijke naijver te zien opdagen. Het is maar een kwaad wanneer de overwon nenen weigeren te buigen voor den poll. En onze vrienden van overal moeten vaderlandsliefde genoeg bezitten om af stand te doen voor den wil der meerder heid van hunne persoonlijke voorkeuze. De mannen zijn weinig; zij zijn kort stondige merken waarmede men de grond beginselen vastspeldt. Deze zijn hel bij zonderste, hel bestendig en onschendbaar ding. De gekozene der partij is u niet sympa thiek en misschien hebt gij gelijk hem lager te vinden dan een wclkdanigen voetgeliclilen kandidaat. Wal geeft het Mannen die denken gelijk gij hebben hem gekozen om uwe overtuigingen en uw politiek, maatschappelijk en wijsgeerig programma te verdedigen. Hij heeft het vertrouwen van de meerderheid uwer vrienden; gij zijl verplicht hem het uwe te geven. Maar deze twee gevaren zijn niet on vermijdelijk. Er beslaat een uitmuntend middel om dezelve af te keeren T is de verzoening. God dank, de liberale partij heeft le veel geleden van de twisten van personen en groepen om die droevige ervaringen goedsmoeds le herbeginnen. Hel is niet daags na de stemming cencr wet die ons weltelijk beslaan wedergeeft dat wij, met ons te verdeden de vertegen woordiging zullen verminderen waaraan wij recht hebben. Men mag hopen dat de liberalen, door hel verledene geleerd, zich zullen wachten van de beweenlijke overeenkomsten en van de noodlottige scheuringen die hen over bijna twintig jaren in hel verderf stortten. Het is noodig dal de groote massa onzer vrienden veel goenden wil en eene recht zinnige begeerte van ordening en samen hang verklaren. Hel is ook noodig dat onze politieke vereenigingen scherpzinnig bestuurd worden, dat alle gisting van tweedracht er zorgvuldig uitgebannen worde. Geene scheidingswil noch onrust stokende strekkingen meer! De eendracht en de regeltucht zijn noodzakelijker dan ooit. Vereenigingen, eene ware almacht. Men heeft beweerd dal hel een kwaad is, T is mogelijk. Laat ons niet redetwisten. Indien er kwaad is, men moet er zich aan onderwerpen en trachten hel meeste profijt mogelijk er uil le trekken. De almacht der Vereenigingen, heeft men van den anderen kant gezegd, zal door scheuringen bedaard worden. Wanneer een groep leden niet zal willen weten van de orde der voorstelling door de meerder heid der Vereeniging bepaald, zij zal eene nieuwe Vereeniging uitmaken en zal van haren kant andere kandidaten voorstellen. Hel is een arm middel en erger dan het kwaad dan men er mede wil genezen. Indien de macht der partijen gevaarlijk is, misschien is do ontwrichting der par tijen nog gevaarlijker. Zooniet maakt gij u schuldig aan plicht verzuim. In de laatste gemeentekiezingen waren onze kandidaten allen ketters, schisma- lieken, godsdienstvervolgers, schijnheilig- aards, enz. Weesl rechtvaardig Sprak nogtans de Heiland. En zeggen dat wij enkel bestreden worden om het heil van den Godsdienst te verzekeren. Wanneer staan er eens mannen op gelijk te Westminster en Durham, die ’t chrislene Evangelie getrouw, hunne medewerking openbaarlijk zullen weigeren aan den kiesstrijd omdat die ofilcieele medewerking van den godsdienst onrecht vaardig is. Wanneer treffen wij eens in Belgie, twee voorbeelden van christene deugd, die openbaarlijk zullen verklaren Wij roepen dagelijks den vloek Gods op menschen die enkel trachten hunne burgerplichten getrouw te blijven, op kandidaten die enkel het stoffelijk welzijn der bevolking betrachten en ons en onzen godsdienst in vrede laten, het is eene onrechtvaardig heid God, onze Opperste meester, zegt ons immers Weest rechtvaardig Belachelijk of arglistig. Nu wordt het nieuwgekozen liberaal raadslid heer E. Vander Slraete aan een kwajongen vergeleken, wiens moeder de huisduur gesloten houdt tot het haar past hem binnen te laten. Een belachelijk kinderverte'lingske, doch waarbij den aap uit de mouw komt. Immers bij vaders afwezigheid is moeder meester in huis, zoo dal onze clericale stadhuisheeren hen bij voortduring als alleenheerschers op 't stadhuis wanen, ofschoon daar vier liberalen zetelen. Ze ronken maar voort van Mon alhier en Mon aldaar, nogmaals spotsgewijze en belachelijk. Moesten wij hen volgen en hunne man nen benamen als Gust Pil, Henten Trem- merie enz., men zou het zoo wat onbe schoft bestempelen, als mangel aan op voeding wijten. Welke zaken zijn sedert de kiezingen in onzen gemeenteraads zittingen zoo al gekonkelfoesd en als bevuild binnen ge- wasschen of, als nutlelooze belemmeringen doodgenepen Welk is den uitslag der reis naar Brussel van onzen Senator, Burgemeester en Schepen Krijgen wij de Tramlijn rechtstreeks langsheen den steenweg Veurne-Panne Zal de, door het Staatsbestuur aange nomen, aangeslijkte Neder-Colm, tusscheu Veurne en de Fransche grens, welhaast verbreedt, verdiept en bedijkt worden? Immers, die zaken zijn voor stad en streek, voor gansch onze bevolking in ’t algemeen en voor al onze neiringdoeners in 't bijzonder, hoogst belangrijk. Een schoon voorbeeld. Hare Majesteit Victoria, de bedruksler der Boeren, onder wiens verantwoorde lijkheid, de onrechtvaardigste, de gruwel achtigste strooptochten ondernomen wor den, heeft als geestelijk en wellelijk opperhoofd van Engeland, in alle tempels openbare gebeden bevolen opdat God de wapenen der Engelschen zou zegenen en de arme, doch vrome Boeren, ver pletteren. Bijna geheel de Anglikaansche geeste lijkheid heeft zich naar de geboden harer Majesteit geschikt. Enkel twee dekens hebben geweigerd de dekens van West minster en Durham. Als ware christenen wilden zij niet den godsdienst gebruiken om eenen onrecht- vaardigen oorlog te heiligen en den zegen van den God der rechtvaardigheid in roepen legen de vervolgde Boeren Is dal geen waar begrip van’t Evangelie? Nogtans beminnen die twee dekens hun vaderland meer wellicht dan die schreeuwers der kliek Chamberlain en C°. Doch voor hen zijn Krüger en zijne moedige burgers menschen en dan nog onrechtvaardige, vervolgde menschen Zij herinneren zich de woorden van den Heiland woest rechtvaardigEn hoe duur bun de oppermacht van Engeland wezen moge, toch strookt het niet met hun geweten en hun godsdienst. Die oppei macht ware verworven ten koste van onrechtvaardigheid Dan de gazverlichling welke hier zoo gebrekkig dof is. Hel kasthoek behelst toch zekere voor waarden wegens de vereischte licht- graden, terwijl dat gaslicht vuil rood achtig is. Daarbij eene uitzondering voor de gas lantarens, met Auerbekken voorzien en rond de groote Markt geplaatst, welke helder licht geven. Het brevet der Auerbekken sedert nieuw jaar vervallen zijnde, zullen die Auerbek ken voortaan beterkoop verkrijgbaar zijn en zouden ook de overige stadslanlarens met zulk stelsel moeten voorzien worden. Voor zulke lantarens niet op staanders, ware het beter ze hangende dan slaande le plaatsen; b. v. in een vierhoekig ijzer hangende, zouden ze meer vastheid heb ben, beter aan den wind weerstaan en minder aan herstellingen onderhevig zijn. De liberale herinrichting. De stemming der Evenredige Vertegen woordiging door de Kamer van volks vertegenwoordigers, welke de Senaat niet kon nalaten te bevestigen, brengt eene groote wijziging aan onzen politieken toestand. Met aan de voorstellen der lijsten van kandidaten het recht te verleenen deze bij orde van voorkeur te rangschikken, ver- drie’ woorden':‘vrijheidvan ‘"geweten,' leent de nieuwe wet aan de politieke verdediging en ontwikkeling van het Vorn»ni<nnann nnn» wnro olmanht openbaar onderwijs, verbetering van het lot der werkende en burgersklassen. Dal dit ons voldoende zij, en bemoeien wij ons voor hel oogenblik niet met die groolsche besturende gedachten in kleine artikelen van wetgeving te veranderen. De programma’s veroorzaken de mis verstanden en zijn eene gestadige oorzaak van oneenigheid. Verscheidene dagbladen hebben de ver gadering van een liberaal .Congres hoog verheven. Indien het een Congres is van nropa- ganda, van inrichting, van samentrekking, wij juichen hel gedacht toe. Maar indien hel integendeel maar is om in een soort van parlement uitgebreide besluiten over eene menigte vraagstukken te bespreken, indien het maar is om le redekavelen zonder einde over huishoud kundige of bestuurlijke kweslien, dat men ons die vervelende en zeer nutlelooze parade verspare. Laten wij een geblaas van vrijheid over ons leger gaan. Houden wij ons bezig met hel kies werk; denken wij er aan moedig naar den strijd te trekken en geene misslagen van krijgskunst te begaan. Maar geene baarklooverijen meer 1 Vrijheid voor de bijzondere denkwijzen, vrijheid voor de veelvuldige strijdigheden van gevoelens I Vrijheid onder hel liberaal vaandel I Zonder dal ware de eendracht in gevaar en indien wij met gezag onze intrede in het belgische Parlement willen doen, de eendracht is allernoodzakelijkst. Ziedaar, indien wij ons willen herin- richten, hel paslood waar wij, te rekenen van lieden af, moeien klimmen. En vooral belemmeren wij ons niet te veel met programma's en maken wij er geen nieuwe. Ons programma is beval in Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Geut naar Brussel en Dixmude naar Nieuport. 8- 57 10-54 9- 27 11-31 9-50 11-55 12- 05 14-58 13- 16 16-55 el. i i I- I i I 1 I I I i 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 20-08 20-41 18- 52 19- 26 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 6- 40 7- 13 9-23 9-56 11- 45 12- 18 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 13- 32 14- 05 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 5-18 7- 43 8- 18 8-47 7- 27 8- 00 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 15- 59 16- 32 4-43 7- 16 8- 24 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 tl il fi 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 - -rriffTTiiMiHiM* rmra’ 12- 27 14-11 13- 00 14-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1