VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT A h I I ll c A I sa Zaterdag 3 Februari £900. IV.r 3. jaar. z I’ t’ I li eens voor r •orf leggen van Veurne naar de Panne; doch door zulk een kort eindje, zouden de kosten te groot zijn geweest, in evenredig heid met de vermoedelijke ontvangsten. In 1890 zochten de gemeenten Proven en Watou om in verbinding te zijn gesteld met Poperinghe en levens met Veurne. De belanghebbende lusschengelegene ge meenten zijn lang in betwisting gebleven nopens de te gevene richting. In 1897 besliste de gemeenteraad van Veurne aan te dringen om de verlenging te bekomen der linie lot aan de Panne. In 1890 had in het stadhuis te Veurne eene bijeenkomst plaats der afgeveerdigden der sleden en gemeenten langs waar de tram zou loopen; de tram wordt aanveerd. Om de onder- handelingen te verhaasten, beslist onze gemeenteraad afdruksels van een ontwerp van beraadslaging naarde belanghebbende gemeenten te zenden. Doch den 2 Mei 1898 maakt Adinkerke hare tegenkanting bekend en vraagt den tram van Veurne langs Adinkerke naar de Panne. De natio nale maatschappij van Buurtspoorwegen geeft hieraan gehoor en beslist de richting langs den ijzerenweg. De gemeenteraad van Veurne verzet zich op 19 September 1898 tegen die beslissing. Doch blijft de nationale maatschappij volherden. Nieuwe pogingen worden bij den minister Vanden- peereboom aangewend, maar alles bleef vruchteloos; op 20 Februari 1899 ont vangt ons gemeentebestuur een verslag en een laslboek van wege de nationale maatschappij voor het leggen van den tram langs den ijzerenweg. Opnieuw beslist onze gemeenteraad deze richting te verwerpen en weigert alle geldelijke lusschenkomst. De beerVandenpeereboom wordt vervangen als minister van ijzeren wegen door den heer Liebaert. Nieuwe pogingen zijn bij dezen aangewend ge weest. Eindelijk bij brieve van 22 Januari lest, kondigt de nationale maatschappij ons aan dat zij de rechtstreeksche richting aanveerdt van Veurne naar de Panne, langs de Pannekalsijde naar zee, zonder vertakking naar Adinkerke. mits het goed keuren der voorwaarden, betrekkelijk de geldelijke tusschenkomst in haren brief vermeld. Mr Claeys Zou Mr de Burgemeester niet kunnen de juiste richting aanduiden die de tram van aan Veurne af zal volgen? Mr de Burgemeester De tram zal de kalsijde volgen tol aan den kilometer 5 en zal dan schuins de duinen doortrekken tot op den nieuwen steenweg naar de nieuwe plage aan eenen afstand van rond de 50 meters over de brouwerij Huysseune. De gemeenteraad is het eens om de voorgestelde richting te aanvaarden. 2° puntGeldelijke lusschenkomst der gemeente. Mr de Burgemeester vertoont dat de gezamentlijke kost der linie geschat is op 2,090,000 franken. Er is nog een kapitaal van 137,000 fr. te onderschrijven. Het aandeel van Veurne beloopt tot 58,000 fr.; dat van Adinkerke tot 59,000 fr. en dat van Wulveringhem tot 17,000 fr. Deze beide gemeenten weigeren van tusschen te komen en de Nationale Maatschappij vraagt dat Veurne deze aandeelen zou overnemen. De raad zal ongetwijfeld van meening zijn hel aandeel van Adinkerke over te nemen; voor wat het aandeel van Wulveringhem betreft, wij zouden kunnen voorstellen aan Houthem en Bulscamp de meest belanghebbende gemeenten, dit paart over te nemen. Doch om de onder- handelingen zoo veel mogelijk te ver haasten, zou ik voorstellen dal wij in princiep die gezamentlijke tusschenkomst op ons zouden nemen. Mr Pil In de laatste gemeentekiezingen 4 r»-1- t-r. J - Het zal ons in Mei aanstaande niet aan wapens ontbreken, om den strijd aan te gaan en hem door te drijven; het ISjarig klerikaal bestier zelf zal ons wapens leve ren bij de massa op politiek en op staat huishoudkundig gebied, ja ook op het gebied van hel openbaar onderwijs, der nationale verdediging, der handelsvrij heidenz. De klerikale partij, die beloofd had de lasten te zullen verminderen, deed juist het tegendeel toen zij aan ’t hoofd kwam. Zij behield niet alleen de bestaande rechten, maar zij verhoogde ze zelfs op eene schandelijke wijze. Het katholiek ministerie stemde rechten op de eetwaren en dan nog wel juist op deze welke men in alle huishoudens, lot zelfs de armste toe, het minst kan missen. Onder het bedriegelijk voorwendsel het alcoolism te bestrijden, stemden zij wetten die aan de herbergiers moeilijkheden veroorzaakten, of die den oenen boven den anderen stelden. Die wetten brengen jaarlijks verbazend groolc sommen op. Zonder dan nog de 25 millioenen te rekenen, welke zij stemden als verhooging der accijnsrechtcn op de sterke dranken. En waartoe heeft katholiek ministerie al die schrikkelijke hooge lasten doen dienen In zake van openbare werken deden zij niets, tenzij hetgeen ze niet konden uit stellen, dat is hetgeen noodzakelijk en onvermijdelijk was. liet overige van ons zuur gewonnen geld, dus ver hel grootste deel der nieuwe lasten, wierd besteed als hulpgelden verleend aan alle slach van klerikale instellingen, aan aangenomenc en aanneembare scholen, aan kerkfabrieken, aan hel inrichten van velbetaalde maar nuttelooze plaatskcns voor leerlingen der katholieke Hooge- scbool, enz. En niettegenstaande al die hulpgelden aan de katholieke scholen verkwitsl, hel bloeiend onderwijs van vroeger is zoo goed als geheel vernietigd. Overal heeft men met ons geld, met de lasten, welke zij legden op brood, vleesch enz., de katholieke kiespropaganda inge richt, tot in en rond de kazerns, waar men de soldaten aantrekt bij middel van goedkoope pinten en cigaren, aldus bij de volksjongens wel eens de driften voor den drank en andere slemperijen op wekkende. En wanneer men hun gevraagd heeft de plaatsvervangers af te schaffen, de cenige hervorming die het leger kon verheffen en verbeteren, die hel leger opnieuw hel geheele vertrouwen des lands kon doen winnen, dan hebben zij die hervorming verworpen om aan eenige groote, katho lieke kasteelheeren te behagen. Onder voorwendsel de Burgerwacht herin te richten, hebben zij die vaderland- sebe instelling verflauwd en ontzenuwd, terwijl zij aan de wachten niettemin veel meer last opleggen dan vroeger. En overal waar er benoemingen te doen zijn, wie is hel die de plaatskcns bekomt? Niemand anders dan de fanatiekste kiesdravers, onwetenden krijgen de voor keur, terwijl er hoegenaamd geene reke ning gehouden wordt noch van titels, noch van verdiensten, noch van be kwaamheid Maar, wat vooral in de weegschaal zal geiden, dat is het vraagstuk van hel kies recht, dat gedurig door de katholieken gekneed en herkneed wierd ten voordeele hunner partij en ten nadeele der kleine kiezers. Deze laatslen en alle mannen van recht, ja, alwie het hart op de rechte plaats draagt, zal medebelpen om in Mei overal Liberale Kandidaten ter Kamer te tram langs Rousbrugge of langs Haringhe, eene gewichtige rol gespeeld. Moest de aangenomene richting behouden worden, zou de geldelijke tusschenkomst der ge meente Rousbrugge niet kunnen ont breken, nu dat de huidige gemeenteraad te Rousbrugge van eene andere meening is nopens die richting als het voormalige bestuur Mr de Burgemeester Neen, want de gemeente Rousbrugge is en blijft ver bonden; zij heeft reeds hare lusschen komst gestemd. Het voorstel van den heer Burgemeester wordt eenparig goedgekeurd. Verders geeft deze eenige uitleggingen nopens de manier hoe de geldelijke tusschenkomst der gemeenten geschiedt. Deze bepaalt zich enkel in eene waarborg. De exploitatie zal geheel waarschijnlijk, binnen korte jaren, winstgevend zijn en wij zullen mogen rekenen op eene jaar- lijksche inkomst. Dc zitting wordt om 6 ure geheven. Gemeenteraad van Veurne, Zitting van den Zaterdag 27 Januari 1900 om 4 ure ’s namilddags. Tegenwoordigal de leden, builen M. de Spot, door ziekte belet. 1' punt van het dagorde Aanveerding der richting van den buurtspoorweg Poperinghe, Veurne, Adinkerke-Panne. De heer burgemeester doet hel historiek der kwestie, van den beginne af der eerste onderliandelingen. Sedert jaren was hier den wensch geuit, eenen tram te zien -- Aan wien hebben wij den tram naar de Panne te danken. Wij hebben niet het inzicht de ver diensten van den gemeenteraad van Veurne in de tramkwestie te misprijzen; onze raadsheeren hebben gedaan wat ze konden om de rechtstreeksche richting te ver krijgen. Maar, in het verhaal van den beer Burgemeester over de verrichte onder- handelingcn, vinden wij de levendste ver- rechtvaardiging van hetgeen wij altijd hebben voorgehouden, te welen, dat onze Veurnsche katholieke kopstukken slechts eenen zeer geringen invloed bezaten bij de hoogere besturen. Inderdaad, hetgeen de gemeente Veurne altijd heeft geëischt, namelijk de direkte richting, was het eenige werk dat volgens de gezonde rede kon uitgevoerd worden. Om eenen tram te doen rijden langs den rechlsten, den gespaarzaamsten, den mecslopbrengenden weg, zou het, ons dunkens, belachelijk zijn te moeten hemel en aarde doen beven om zulks te bekomen. En noglans hebben onze bazen onge- meene maatregelen in werking moeten stellen om eindelijk voldoening te ver krijgen. Aan Veurne is dus alleenlijk recht toe gekend geweest. Wat zou er zijn geschiedt indien wij eene gunst van de overheid hadden willen af vragen 1 Wij verkrijgen recht 1 Ja, maarten prijze van welke moeiten, van welke be kommernissen 1 De heer Burgemeester heeft het gezegd van den 2 Mei 1898 af, heeft de gemeente Adinkerke zich tegen onze voorstellen verzet. En van dan af ookzijn wij het ijzer in den buik gehouden geweest. Twee jaren lang heeft men moeten brief- wisselen, beraadslagen, parlementeeren. En dit alles om iets te verkrijgen dat niet kon geweigerd worden tenzij onder straf van met recht beschuldigd te zullen zijn de schreeuwendsle onrechtvaardig heid te willen begaan. Twee lange jaren zijn aan het gemeente bestuur van Veurne noodig geweest om te verkrijgen wat eene andere gemeente in eene maand had moeien bekomen. De personeele invloed van onze stad huismannen heeft dus voor niets geteld; zij hebben kunnen gelukken, enkel door het laatste middel dal hun overbleef den schrik die hen is bevallen na hunne te Rousbrugge, heeft de richting van den nederlaag in de laatste gemeente-kiezing. zenden, ten einde aldus de benoeming te bekomen van een liberaal ministerie, dal ons eindelijk een rechtveerdig kiesstelsel zal geven, welk alle klassen der samen leving zal bevredigen; dal aan iedereen, hij zij eigenaar, landbouwer, werkman of burger, zal geven wat hem recht en rede lijk loekomt. Schreeuwende partijdigheid. De zoo rechtvaardige en ordelijke kiezing van Dixmude wordt zonder recht noch reden verbroken, zegt de Dixmudenaar, maar deze van Meenen werd zonder de minste komplimenten goedgekeurd. Dat is ’t verschil tusschen eene liberale en eene klerikale kiezing. Doch loontje is om zijn boontjes gekomen, nu klinkt het Een duchtige kaakslag. De door en door klerikale Bestendige Deputatie van Wcstvlaanderen heeft de driestheid begaan de kiezing van Meenen vlakweg goed te keuren, alhoewel de Procureur Generaal bij T Hof van Beroep van Gent een onderzoek had bevolen over de feiten van drukking, omkooping en bedrog, waaraan de klerikale overwin naren zich hadden schuldig gemaakt. Deze beslissing van de zes fanatieke kleppers onzer Deputatie verwekte onzien in geheel het land en al diegenen, die nog niet verblind zijn door engen partijgeest, spraken schande over haar. Kan er inderdaad meer verachting voor het gerecht aan den dag gelegd worden, dan niet te willen wachten naar den uit slag van het rechterlijk onderzoek en vrijspraak te verlcenen aan aangeklaagden zonder eens naar de aanklagers te willen booren Hel klerikaal ministerie hoe kleri kaal hel ook zij heeft gevonden dat de Deputatie al te ver was gegaan en zich doodeenvoudig schuldig had gemaakt aan eenen gemeenen parlijaanslag. Bij kotiinklijk besluit van 7 Januari 11. is dan ook de beslissing der Deputatie verbroken en vernietigd en is er een bestuurlijk onderzoek bevolen over al de knoeierijen, waarvan de klerikalen ver dacht worden. De klerikale bladen zwijgen geiijk vis- schen over den kaakslag, dien liet kleri kaal ministerie toegebracht heeft aan de klerikale Deputatie. ’t Is lang dat deze verdiende duchtig gebrandmerkt te worden hare verregaande partijdigheid. Zij heeft thans eene zware, des le meer onteerende straf opgeloopen, daar deze door hare eigene en hoogst geplaatste politieke vrienden is uitgesproken. Dal de klerikalen nu maar voortzwijgen! Het koninklijk besluit van 7 Januari zullen wij herinneren op tijd en stond en het inroepen als een onomslootbaar bewijs der dringende noodzakelijkheid waarin men verkeert de Bestendige Deputation onbevoegd te verklaren om verkiezingen goed te keuren en de ontnomen bevoegd heid over te brengen naar de gerechts hoven. vanden KEIICKHOVE, D-ukker-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i-- wtVBKtv KEitCKiioVE. D-nkker-Uitemver. Onststmnt R te Vonrno, en in de Postkantoren des Rijks. I A AD t- li. j' ii 3-08 3-40 16-04 18-40 20-10 BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DUINKERKE Dixmude Nieuport 7- 27 8- 00 0-40 7-13 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 15-59 10-32 18- 52 19- 26 DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 10 8- 24 11- 45 12- 18 9-23 9-56 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 10 13- 32 14- 05 5- 55 6- 25 0-49 9-21 10-49 5-18 7- 43 8- 18 8-47 z 20-08 20-41 1 j»> iï# rtf ie- -■ r. De kiezingen van Mei. - uaitn - 12- 27 14-11 13- 00 11-44 --- Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent 10- 54 3-08 5-00 11- 31 3-40 5-34 11-55 16-04 18-03 14-58 18-46 21-08 16-55 20-10 22-50 6- 00 9-18 13-46 18-01 7- 28 11-37 15-52 17-44 19-23 9-49 14-38 18-05 20-32 22-02 10-23 3-40 6-43 10-41 10-52 4-09 7-12 11-08 1 J J _lJL»aRUL—UlLJa-J L- LUJULlg "U T—BU'-L '""'J- ,1, -<- ,U_ «lil naar- Brussel on Dixmude naar Vieuport. Nieuport Dixmude 9-18 11-37 3- 40 4- 09

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1