VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 'M TOONEELVERTOONING Zaterdag IO Februari 11)00. X.r O. jaar. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAR RHETÖRICA Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel B ure. Begin om 5 1/2 ure; zulke pecrdeleugens 1 Het Staatsblad l Onze Minister». I Om aan die wetsbepalingen en aan die rechten van gedachte eigendommen te volkomen, moet, door en ten koste van stad, eene lozingsgrachl ook dienstig voor spijziugsgrachl, gemaakt en onderhouden worden; die gracht beginnende van tegen den Westdijk der Nieuportvaart tot aan de monding in den Duinkerkvaart bij de Duinkerkbrug. Men herinnert zich nog hoe algemeen de misnoegdheid legen het stadsbestuur bestond tijdens de laatste gemeenlekiezing voor wat aangaat de leveringen aan de openbare besturen. Niet alleen de liberalen, maar zelfs gekende katholieken aarzelden niet om schande te spreken over de partijdigheid waarmede de leveranciers van stad, disch en hospicen uitgekozen worden Alles gaal naar de lieve kinders Men hoorde geen andere kreten 1 Welnu de Veurnaar durft staande houden dat de liberalen en de katholieken op zelfden voel worden bevoordeeligd Dat is nu wel al te sterk Wij antwoorden niet verder meer aan i* De Kapitalen Wal, De aanvulling van den Kapitalen Wal schijnt ons alleszins betreurenswaardig. Dien vvalergordel, dat parelsnoer was eigenaardig; met de hovingen aan beide kanten bestond daar een uitzicht waar voor in andere sleden, zooals le Brugge en Ypcron, kostelijke pogingen aange wend worden om zulke zichten, zulke liggingen te behouden. Was de Kapitale Wal aangeslijkl hij kon, bij reeksen verdeeld, in 't najaar uit gebaggerd of bedolven worden. Die uitgebaggerde of uitgevoerde slijk- grond was voor die aanpalende landerijen voortreffelijke bemesting. Doch dal zijn weeklachten en nage- dachlenissen De Kapitale Wal is aangevuld maar niet zonder zekere gevolgen en verplichtingen te laten, welke wij hier korlbondig aan halen. Vooruit, niet geslapen Met genoegen vernemen wij dat, in gansch België, de liberale bevolking wakker geschud wordt. Men begint er aan le denken hier en daar vergaderingen in te richten. Verscheidene punten moeten er be sproken worden, alsook nieuwe verorde ningen in le voeren en wijzigingen aan hel programma te brengen. Van kandidaten is er hier en elders al spraak geweest, doch over de kwestie der verbonden is er iot heden nog geene be slissing genomen. Volgens ons is het dringendste de in richting der propaganda, velen onzer vrienden zijn bereid onmiddelijk te be ginnen. Hel is dus van 't grootste belang dat er vergaderingen ten spoedigste plaats grijpen, omdat de propaganda dan met des te meer icver en vrucht doorgedreven kan worden. Gelijk gij allen weel, heeft de wetge vende kiezing plaats in de maand Mei, er is dus geen lijd meer te verliezen. Vooruit vrienden, liberalen, de kiezing is nabij. Volgens vele nieuwsbladen en herhaal de berekeningen, wordt bevonden dat, steunende op den voorgaanden uitslag der verkiezingen, met de nieuwe wet, de klerikale 84 en de liberalen en socialisten 68 zetels, in de Wetgevende Kamers zullen bekomen. Dus dat het hekken aan den stijl zou blijven met eene anli-volks- meerderheid van 16 stemmen. Onnoodig te zeggen dal zulke uitslag een ware doodslag zou zijn voor hel land, voor den vooruitgang. Indien, zegt de Hefarme, er verstand houding is tussclien de anli-klerikalen, in dien er goede propaganda wordt gemaakt dan is er gemakkelijk te Antwerpen, Gent, Audenaarde, Rousselaere, Thiell en Korlrijk een zetel meer te winnen en dan zal de uitslag zijn 84 6 maakt 79 klerikalen en 68 -j- 5 is 73 antiklerikalen, endejeven meerderheid komt dus maar op 6 zetels. Wanneer men nu in aanmerking neemt dal men b. v. te Nijvel op 56134 maar 1013 stemmen moet verplaatsen; le Brugge op 35308 maar 68a stemmen; te Veurne, Dixrnude, Oostende op 145000 maar 1296 stemmen; te Dinanl - Philippeville op 73489 maar 1975 stemmen; te Doornik Opgebracht bij de aanwijzingsstalen vermeld bij art. 1° der wel van 7" Mei 1877 op de onbevaarbare en onvlotbare waterloopen, is de Kapitalen Wal aan de voorschriften dier wel onderhevig. Gelegen binnen stadspalen, dus buiten de omschrijving der Noordwatering, blijft de Kapitalen Wal aan stadsbestuur onder worpen en wederkeerig blijft stadsbestuur aan de wetsbepalingen dienweegs ver plicht. De beraadslaging van den gemeenteraad strekkende om den Kapitalen Wal aan le vullen, was onwettig als tegenstrijdig aan de bepalingen der aangehaalde wel van 7n Mei 1877, en werd niet te min door de af- veerdiging van den Provincieraad toege staan, doch onder de uitdrukkelijke voor- behouding van alle rechten van derden Wie zijn die derden f Alle eigenaren der, aan beide kanten van den Kapitalen Wal, palende hovingen en landerijen, ook van achterliggende landerijen, deel gemaakt hebbende van de voormalige versterkingswerken. Immers voor al die landerijen is zulks bij de veilvoorwaarden besproken en beslaat T recht van des huisvaders bestemming. Tol den oogenblik van bedoelde aan vulling waren die eigenaren nog in T gerust bezit en genot dier rechten van waterlozing en spijzing langs en in den Kapitalen Wal en die rechten waren hen daarenboven door heropen wel van 7 Mei 1877 gewaarborgd. De eigendomsrechten dier landerijen bevallen dus diegene van walelozing in den Kapitalen Wal en tevens diegene van walerspijzing In den Nieuportvaart kan die gracht niet lossen om reden het gewoon water peil er vee) hooger is dan hetgene der Duinkerkvaart. Dus moet bedoelde gracht tegen den westdijk der Nieuportvaart aangelegd worden op minstens twee voet dieper dan ’t gewoon waterpeil der Duinkerk vaart, om alzoo, slreklheid dier gracht uit de Duinkerk- slreeksche richting hebben bekomen van den tram Wel toch, de invloed onzer katholieke kopstukken is hier naar waarde geschat 1 Drukfeilen. De Veurnaar, in zijn nummer van woensdag lest, steekt den professor uil omdat wij, in het ver slag over de tramkwestie, eene onvrij willige doch geheele materieele misslag hebben begaan. Wij kunnen maar niet gelooven dat onze confrater, indien bij er niet toe ge dwongen werd, zich zou bezig houden met zulke prullen aan te kondigen, zooveel te meer daar hij zich zelf meermalen blootsteld misslagen van den zelfden aard te begaan. Wij herinneren hem de geschiedenis van den splinter en de balk en zullen overigens niet verder op dit feil aan dringen, hem enkelijk verzoekende, indien hij er aan houdt onze feilen te verbeteren, hij oplette zelf geene kemels te schieten in hetzelfde nummer met, bij voorbeeld, te stellen 2 i/i ure slipt voormiddag in plaats van namiddag. T Is jammer, confrater Maar ja, den eenen of anderen klerikale slimmerik zal er waarschijnelijk aan ge houden hebben zijne belangrijkheid en oprechte fijnheid, in deze zaak, te doen blijken en doorstralen. speelsters Mcv. Hebbelynck-Vergult en jufv. Philippine Vergult, van Antwerpen, en van de symphonie- afdeeling der Koninklijke Maatschap pij Ste Cecilia, onder het bestuur van den heer Vander Linden, Zoon. PROGRAMMA. blijspel in een bedrijf door Aug. Hendrikx; 2. Kijk geworden, drama in drie bedrijven, door A. Van Neste; blyspcl met zang in een bedrijf door Van Pebne. Onze confrater heeit den moed van nog voorts aan te dringen op de kwestie van den Kapitalen Wal 1 En geen ander uit- vluchlsel ontdekt hij om de onbezonnen handelwijze van het gemeentebestuur te verontschuldigen dan met te beweren dat de aanvulling zou aangeprezen zijn ge weest door eenen liberalen schrijver over zooietsals20jaren geleden. Kinderachtig Maar.... leg ons liever ne keer het volgende uit Men vult den Kapitalen Wal. En als hij vol gespuil is, dan delft men eenen nieuwen waterloop op de zelfde plaats Hoe heel men dal?.... Knoeiwerk! Knoeiwerk op 90184 maai 2012 stemmen om den uitslag alzoo le brengen De klerikalen 73 zetels; De antiklerikalen 79 zetels. En is die verplaatsing ónmogelijk? Wel in ’I geheel niet; maar om die te bekomen moet de samenwerking ernstig, vastbe raden zijn, niets of niemand mug ver waarloosd worden. Men weel welk groot nut de kartel reeds heeft voortgebracht. Overal waar samenwerking noodig is, moet zij tot stand komen. Vooruit dus, niet geslapen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaarsj.met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, utigezonderdbeide I Inunderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij F. vanden KERCKiiovE, Di ukker-Uitgever. Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. pluim op den hoed steken en beweren i dal het door hen is gekomen dal de tram de Pannekalsijde zal volgen Aliens done Wat er eene gunstige beslissing heeft doen tussclien komen is de katholieke nederlaag van October lest, en niets anders Zij hebben in hoogere sferen de poepers gekregen voor eene meerdere borsleling bij de eerste occasie; en daar alléén is de reden van die subielc verandering in de gemoederen Eene omstandigheid zal alles klaar uit leggen hadden onze katholieke mannen kunnen blijken geven van hunne ver waande macht, dan gingen zij den tram hebben verkregen vóór de gemeentekiezing En daarachter hebben zij genoeg gezeten; maar niets hebben ze verkregen, niet waarZoo dus De Veurnaar houdt er ook aan om ons rioolnet te doen doorgaan als een modèle du genre Ja, als een model van over 30 jaren Wat kan hel maken indien de water leidingen niet heel kloek worden opge metseld Zijn er niei hier en daar luciit- afsnijders le vinden, waardoor men het slijk kan uitscheppen? enz. enz. zoo spreekt de Veurnaar Zeg eens, waar zijn de luchtafsnijders gelegen aan het rioolnet tussclien de Duinkerkebrug en de Panneslraat en tusschen de Panneslraat dan verder tot aan het kerkhof??? Wij hebben er vruchteloos naar gezocht 1 Nu, later keeren wij op die kwestie terug. Hel is niet genoeg, aangaande dergelijke zaken, zoo wal arme zagerijen voor le houden zoo als in de Veurnaar diesweëgs worden opgedischt; men moet met ge gronde redens bewijzen, hetgene wij bij bovenstaande betracht hebben. Thans vragen wij waarom met de uit voering dier verplichte werken zoo lang gewacht wordt? -- - De Veurnaar zou willen doen geloven dal hel dank is aan den persoonlijken invloed der heeren leden van hel schepen- deelt een koninklijk besluit mede waarbij collegie, van den heer volksvertegen- r'" .MLUz’.cr zzz woordiger, van de heeren leden der Nijverheid en Arbeid, belast word met Bestendige Afvaardiging, dal wij de rectal- hel Ministerie van Spoorwegen, Posterijen en Telegrafen. Bij koninklijk besluit van den zelfden datum wordt de heer Bon Arthur Surmont de Volsberghe, lid van den Senaat, be- Als iemand een plaatske tracht te bekomen van den Staat, dan is hij bijna zeker van niet le worden genoemd als bij door onze signoren wordt.... beschermd Mannen die onmachtig zijn om eene toelage van 1500 frankskens te bekomen voor eene schamele rijbrug, zouden nu willen den op de gansche uitge- I nr.hl uil rlo BninknrL’- vaart hel noodigc spijzingswaler le kon- i nen leveren. Terwijl voor de waterlozing bedoelde gracht met de noodige helling tol aan de monding bij do Duinkerkbrug moet ge legd worden. Wij achten het aangelegde gedeelte dier gracht, tusschen de Pannebrug en de Duinkcrklvaarl als onvolvoende, te ondiep cn te eng; in andere woorden hel is zonder zamenhang tegenover of met de twee andere gedeelten van de Pannebrug opwaarts tot aan de Hanssenslaan en van deze tol aan den westdijk der Nieuport- vaarl, die elders niet konnen lossen en ook langs dat eerste gedeelte moeten gespijsd worden. de heer Juliaan Liebaert, Minister van BLAD Schouwburg van Veurne. OCMJOOQO^OOOOO Allerlei. 4-13 7- 16 8- 24 Dixmudo Niauport Nieuport Dixmudo 6- 40 7- 13 11- 45 12- 18 17- 41 18- 14 20-08 20-41 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 ■■I MH 8- 42 9- 15 13- 32 14- 05 18- 52 19- 26 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-18 7- 43 8- 18 8-47 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 7- 27 8- 00 15- 59 16- 32 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 5-00 5-34 18-03 21- os 22- 50 9-23 9-5G 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 Hier en dam*. op XoikIsi^ O* Februari 1900, met medewerking- der tooncel- 1. liet verloren Minnebriefje, 3. DeMolenaarHter van l.nken aowacv-MArera*m --- iw mr ■n»—■m—n i—.-W> ilmimmittm—uur i nu ■i iuo n-i~— Vertrekuren van den ijiecrenvveg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Drussel en Dixrnude naar Nieuport. 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 12- 27 14-11 13- 00 11-44 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 r- 1 - -XS

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1