VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 n c J t l 11 1 .jaar. id II Zaterdag 1T Februari I$)4)O. .i1 tf duinkerke GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL f' i 1)4 IK (*f De Veurnaar vindt nu uit dal de liberalen V- e» 11 I J 5* >;l j iC .1' 14 r» Koninklijke Mtintscliapplj van Illietoricn te "Veurne. Het Bestuur der Maatschappij brengt ter kennis van het geëerd publiek dat, om reden der onpasselijkheid van de voornaamste harer spelers, de vertooning vastgesteld op Morgen Zondag, 18 dezer, geen plaats zal hebben. voorzien dat hel sas hier bij de Kaai gemaakt werd. Onze aanstaande wetgevende kiezingen. Ten gevolge der nieuwe kieswet, zullen de beide Kamers ontbonden worden. De Kamer van volksvertegenwoordigers zal samengesteld zijn uit 152 leden en de Senaat zal er 102 tellen. Volgens artikel 159 der kieswet, zullen die kiezingen geschieden den vierden zondag van Mei; bijgevolg, dezen jare, zullen zij vastgesteld worden op den 27 Mei. De kandidaturen moeten worden voorgesteld, veertien dagen tevoren, ’t zij ten laatsten, op 11 Mei. De verscliillige partijen bereiden zich reeds lot den strijd. In eene vergadering van afgevaardigden Ingevolge de Veurnaar is het beste rioleiislelsel datgene over 30 ja-' door bel liberaal bestuur aangelegd van aan den koer van hel stadhuis over de groole Markt lot de groole Ooststraat in. Sedert werden daaraan geen herstel lingen gedaan.cn de nieuwe riolen werden in den zelfden vorm, grootteen breedte en dioedanigheid van bouwstoffen gemaakt. der liberale vereenigingen van West- i Vlaanderen, gehouden te Brugge, is er besloten geweest dat in al de arrondisse- menten onzer provintie de strijd ging aangeheven worden. Men weel dat de arrondissementen Oostende, Dixmude en Veurne ééne kies omschrijving vormen. Maandag lest, is er in den katholieken kring te Veurne eene vergadering bijeenge komen der afgevaardigden der comiteiten der klerikale verbonden van Oostende, Dixmude, Nieuport en Veurne in vooruit zicht der aanstaande wetgevende kiezingen. Tegenstrijdiglijk aan het algemeen ge rucht, zal Mr de graaf Lëo Visart de Bocarmó nogmaals optreden als kandidaat der katholieke partij. Dit meldt lu i kleri kaal blad «La Patrien in zijn nr van 11 februari; er bijvoegende dal de kiezers van ons arrondissement dit nieuws met eene innige voldoening zullen vernemen 11 That is the question I Daar zijn veel bevestigingen welke enkel eene ontkenning gelden; dal zullen wij bewijzen. Vooreerst is het juist dat eindje riool van aan den koer van het stadhuis over de groole Markt ’t welk als model wordt aangewezen, dalgebrekkelijksl is, want bij ieder stortregen slaat het water ge plast van aan T stadhuis tot voorbij de straal naar S‘ Walburgakerk, bij zoo ver dal men een omweg moet maken om die straal te konnen ingaan, en nochtans kan dat eindje riool lossen in de groole moer riool aan den ingang der groole Ooststraat. Hoe en in welke voorwaarden dit eindje riool gemaakt werd welen wij niet en de Veurnaar weel er waarschijnlijk niet meer vaiP. Doch dat is de zaak niet, maar wel hoe de nieuwe riolen welke ten gevolge het aanvullen van den Kapitalen Wal van aan de Duinkerkbrug lot aan de Pannestraat en van aan de Noordslraal tot aan hel kerkhof, met aller haast en spoed gelegd werden en waarvan eenieder ooggetuige was. Welnu dal was onvoldoende en echi gebrekkig; hall ronde bodems, een half steen dikte en flauwe kalkmoortel. Is dal nu model dat de Veurnaar voorhoudl Doch op die beide rioolleidingen ont waart men geen enkel rioolmonding noch deksleen. Hoe kunnen de puiten der luchtafsnij- ders, die er zouden beslaan, dan uitge- slijkl of gezuiverd worden De waarheid is dat door het opper bestuur eene verordening betrekkelijk het riolenstelsel werd medegedeeld en aan bevolen en mits welker toepassing, van den staal ruime toelagen te bekomen zijn. Wij. kennen die juisle voorschriften niet, doch welen wel dal voor de goede afleiding van ’t vuil water, T is te zeggen opdat liet vuil water niel zoude builen de leidingen dringen er aanbevolen wordt die riolen eivormig, met het smalle rond al onder aan ie leggen, op twee steen dikle en mei cement moortel, helft cement wederhelft duinzand. Stadhuis. Allo. Telefoonbureel. J’ëcoute Furnes. Stadhuis. Ministère s. v. pl. Telefoonbureel. Voilé. Ministerie. Allo. Wie daar! - Stadhuis. Veurne. Heer minister inwendig wenschten dat de tram van de hoe is hel met de kwestie van den tram naar de Panne Ministerie. Goed rustende in de cartons. Niet al te veel stof er op. Stadhuis. Is er nog geene beslissing nopens de richting Ministerie. Wij hebben nu geen lijd om ons daarmee bezig te houden. Wij hebben Brugge-Zeehaven, Brussel-Zee- i haven, Antwerpen dal opspeelt, Oostende dal mort, de Walen die rumoer maken, de rechterzijde die ondereen kijft, de socialisten die ambras maken enz., toch aan allen moeten wij wijwater geven. Stadhuis. Voor ons moet gij u niel geneeren, Heer Minister, wij zijn altijd content. De liberalen willen den tram recht naar de Panne; maar krijgen wij hem langs Adinkerke, dan is hel ook wel; liever nog zoo een.... dan geen I Onze gazet, de Veurnaar, maakt wekelijks onze bevolking wijs dal wij voorbeeldige be stuurders zijn. Daarbij er zijn hier, in Veurne, bijna geene liberalen meer. Ze zullen zelfs nooit strijden in de toekomende gemeentekiezing. Doet dus, Heer Minister, gelijk gij het verkiest. Ministerie. Tot wederziens. (hij belt. Stadhuis. Verontschuldiging, enz. Stadhuis. Allo I Allo I Telefoonbureel. J’ëcoute Furnes. Stadhuis. Ministère, s. v. pl. Telefoonbureel. Voilé I Ministerie. Allo I Wie daar? Stadhuis. Veurne. Mijnheer de Minister, hoe is hel met de kwestie tram Panne Ministerie. Altijd goed rustende in de cartons, een halve» vinger stof er op. Stadhuis. Wij zijn deerlijk bedrogen I Verbeeldt u,Heer Minister, die vervloekte liberalen hebben het volk wijs gemaakt dat de tram volstrekt rechtstreeks naar de Panne moet loopen en de kiezers hebben ben gelijk gegeven. Nu moeten wij wel den tram hebben zooals de liberalen hem willen, anders, vliegen wij allen bij de eerste gelegenheid aan de deur en mogen wij onze schoone beste met zilver borduurde piltenlairs, voor goed aan den kapstok hangen ofwel openbaar ver- koopen. Ministerie. Noglans,.... indien ik mij herinner volgens uwe gazet de Veurnaar, geen liberalen,.... geen strijd.... Stadhuis. Mijnheer de Minister, ik zeg dal de liberalen met den duivel om springen I In alle geval, zorgt, om de liefde Gods toch, dal de tram rechte naai de Panne gaal Ministerie. Wij zullen er deesmaal ernstig aan denken. Doch in alle geval hebt ge daardoor een paar jaar verloren. Stadhuis. Nog eens, Heer minister. Ministerie. Au revoir. (hij belt.) Wij beslaligen met voldoening dat, ge- volgenllijk aan de wenschen uitgedrukt door onze liberale raadsheeren in zitting van den gemeenteraad, de boomen van de middelreek in de dreef, langs den binnen kant gesnoeid zijn geweest. Op die wijze wordt de dóortocht met hoogc vrachten niet meer belemmerd. Verscheidene pompulten zijn reeds be dorven door die ondichte rioolleidingen, en menige huiskelders worden uil zelfde oorzaak des winters met zulk vuil riool water verpest. Daar is onder andere de pomp aan den hoek van S‘ Denijsplaats welke vroeger goed water gaf, dal v alcr is thans onrein voor hel bereiden van spijzen of eet waren onlbruikbaar. Nu de vraag waarom de groole water pomp op S‘ Denijsplaats, welkers pul in nen goeden zandgrond gegraven werd, waarom die pomp niel werkzaam water gevend hersteld wordt; thans slaat ze daar nutteloos en ondienstig, terwijl ze, behoorlijk hersteld, voor den dienst der markt en voor gansch de buurt, rein en gezond water zou leveren. Ons Geïllustreerd Zondagsblad geeft deze week bijzonder mooie platen van den ooi log. Eene prachtig geslaagde gravure biedt ons cencu blik op het vernielen der spoorbrug over de Tugela met dynamiet, door welke verrichting de Boeren generaal Redvers Buller beletten de rivier over te trekken. Eene andere plaat schildert ons de aan komst der gewonden te Kaapstad. Uiterst omzichtig worden de zieken van hel stoomschip Sumatra overgcbrachl naar de ambulancicwagens, om verder naar het hospitaal «Wijnberg» te worden vervoerd, waar ze hunne genezing of do dood zullen afwachten. Verder worden wij verplaatst in hel salon der officicrsvrouw, die de oflitieele leugens der regeering in de dagbladen lezend, vol is van den roem, haren man te beurt gevallen, en met bewondering zijn portret zit aan te staren. Van meer vreedzame» aard is de zeer fijne titelplaat verschillende amateurs. De oude heer in bewondering voor de schilderij des jongen kunstenaars en deze niet minder bekoord door Anna, de aardige, knappe dochter van des schilders vriend, is ’t onderwerp waaraan de titel ten volle beantwoordt. Een bierpraatje over de politiek geeft ons een schildcrtooneeltje in de dorps herberg, waarop wij met welgevallen den blik laten rusten. Voor aangename en afwisselende lectuur is wederom met veel waardigheid gezorgd. Naast het vervolg van ’t boeiend verhaal met illuslraliën der avonturen van Miss Caylay, vinden wij er een schat van degelijke en aantrekkelijke beschrijvingen, verhaaltjes en gezonde humor, zoodat deze illustratie door eenieder met veel belangstelling en voldoening zal worden gelezen en op elke tafel, in huisgezin zoowel als leeskringen, met graagte zal worden begroet. Deze Illustratie, welke wekelijks in 8 10 bladzijden verschijnt, is voor de lezers van ons blad verkrijgbaar aan 1 frank, per drie maanden. fr. 1-20 buiten Veurne £7* Wie deze Illustratie nog niet bij zijn blad ontvangt, verzuime niet zijn wensch daartoe aan ons te kennen te geven. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. KEitciiiiove, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Eindelijk wal zou hel baten dal inge volge de raad van de Veurnaar, in die riool mondingen waaruit stinkende geuren en dampen stijgen, door de geburen eenige emers water te gieten om den luchlaf- snijder aan te vullen indien die vergaar bakken ondicht zijn, zoo bij verscheidene rioolmondingen T geval is, welk de verpestende geuren en dampen die er gestadig uilstijgen ontegensprekelijk be wijzen. Uil al 't welk volgt dat, onder andere, door hel gebrekkig aanleggen dier twee uitgeslrekte rioolleidingen van aan den Duinkerkvaart tol de Pannestraat en van aan de Noordslraal lol tegen liet kerkhof, onze clericale gemeenle-raadsbeercii bel geld hunner ingezeten lasten betalers verspild hebben en dal die onbezonnen geldverkwislingen andere zware uitgaven zullen veroorzaken wanneer die gebrek kige i ioolleidingen zullen moeten hersteld, zegge vervangen worden, want aan zulke knoeiwerken zijn geen herstellingen mogelijk. Of hel tijd was dal liberale raadsheeren, voor noodige toezicht, naar T stadhuis gezonden werden, om zulke knoeierijen en konkelfoes voortaan te beletten. In ons voorig Nr, artikel de Kapitalen Wal, beslaat eene misopgaaf bij deze zinsnede In de Nieuporlvaarl kan die gracht niel lossen, om reden het gewoon water peil er veel hooger is dan in den Duin kerkvaart. Het gewoon waterpeil der Duinkerkvaart en der Nieuporlvaarl is hetzelfde na melijk 2"'54 boven bet O merk Oostende. Maar T gewoon waterpeil van den Yzer is aan 3m2o, dus 71 centimers hooger dan ’t gene der Loo en Nieuport vaarten. Wanneer, om zulke oorzakc ook, hel Yzerwater boven T gewoon peil stijgt, wordt het ook langst de Loo en Nieuport vaarten gelost, zooals in 1898 wekens durende T geval was. In al zulke gevallen ware het onmogelijk het water der landerijen aan beide kanten van den Kapitalen Wal gelegen, in de Nieuporlvaarl te lossen, dus moet dat water in den Duinkerkvaart afgeleid worden. Immers T is om in zulke gevallen te i Ten anderen is men ook bezig met de ingangzaal van hel Paleis van Justitie proper op te looien. Wij verhopen dat een waakzaam oog zal gehouden worden ten einde den nieuwen slaat zooveel mogelijk te doen eerbiedigen. BLAD Niouport Dixmude Dixmude Nieuport. 6- 40 7- 13 9-23 9-56 8- 42 9- 15 11- 45 12- 18 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 18- 52 19- 26 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 13- 32 14- 05 20-08 20-41 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 7- 27 8- 00 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 4-43 7- 16 8- 24 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 1 18- 01 19- 23 22-02 10- 41 11- 08 5-18 7- 43 8- 18 8-47 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 ot* 13-46 15-52 17-44 18-05 20-32 6- 43 7- 12 liet lliolciiHlclHcl. In 189». In 1900. iin» Iliei* en daar. 12- 27 14-11 13- 00 14-44 •- ij—ri-i i— m""" ii n'iim i m—amrui.ikw—no "Vertrekuren vnn den ijzerenweg vnn Duinkerke, V’eurne, Gent naar Brussel en Dixmude naai* IVieuport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-49 9-50 11-55 9-21 12-05 14-58 10-19 13-16 16-55 '«I Herstelling.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1