VAN VEURNE I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ii k s. d a I' I - - Zaterdag 3-4 Februari 1900. Jaar. VANTDiaiw KEttCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, on in de Postkantoren des Rijks. IS 4 'J. V L ii; T t* 6! 'j Si Ril Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Rcklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I [aanderen, alsmede die voor hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publïcitè, Magdalenastraat, Brussel. De genever verbruiking welke door hoogst bevoegde mannen, als Staats minister Lejeune, Cauderlier en anderen bewezen is als eene volksplaag, den onder gang veroorzakende van den licliaams en geestestoestand, niet alleenlijk van een groot deel onzer bevolking, maar onver mijdelijk ook van hunne kinderen en af stammelingen, die genever verbruiking werd door het clericaal Staatsbestuur, bij de inrichting der landbouwstokerijeu aangemoedigd en verspreid, klaarblijke lijk om den opbrengst der onderhevige accijnsrechlen, bedragende jaarlijks 50 millioen, te behouden. Genoeg voor als nu; op de werken aan de Kolm en Duinkerkvaarten komen wij en kan men in meest alle herbergen, in de eene meer in geniep dan in de andere toch zijn druppelken krijgen. In de groote sleden, schijnt het, kan men dit zelfs in groensel- en andere winkeltjes. Dat zulks de herbergiers, met de wel in regel, ergert, is te begrijpen; en met reden vragen zij de afschaffing van het vergunningsrecht. Om het verbruik van alcool legen te werken, stellen zij een eenvormigen taks voor, te betalen door alledrankverkoopers. Het getal hérbergen, zou natuurlijk verminderen, doch bel zouden alleen de armslcn onder de drank verkoopers zijn welke er door zouden te lijden hebben. Zij zouden de laks op voor hand te storten niet kunnen betalen, en de bijwinst die hunne herberg hen nu oplevert, moeten ontberen. Hel toenemen van hel getal herbergen beeft zijnen oorsprong in de huidige economische toestanden. Vele werklieden en zelfs kleine burgers vinden door hunne herberg hel middel om de twee eindjes van het jaar aaneen te knoopen, en' denken er hoegenaamd niet aan hel alcoolism te helpen ontwikkelen. Wil men dit laatste beteugelen, dat men dan naar de bron ga dal men bij de stokers aankloppe en den jenever zoo duur make dat hij geen volksdrank meer weze. Aan de herbergiers, welke in Bonden of andere ijveren om de afschaffing van het vergum,ingsrechl te bekomen, geven wij den raad zich niet te laten verschalken door lijn doortrapte representanten, die er maar op uil zijn in Mei aanstaande herkozen te worden. Hoogere lasten op de stokerijen of hel monopol van den alcool aan den Slaat; daarvan zullen de klerikalen nooit willen hooren. Daarin nochtans ligt de oplossing, waarbij iederen herbergier gelijk zou gesteld worden en geene slachtoffers zou maken. De aanstaande kiex-liifien. De klerikalen wisten wonderwel dal met bun stelsel van evenredige vertegen woordiging de persoonlijke aangelegen heden de programma’s en princiepen zouden verdringen. Rel was immers te voorzien dat een handvol politieke mannende macht zouden gebruiken, die de wel hun toekent. Im mers bij ons heeft men van bel bisdom geen ordewoord af te wachten. Wie zal hoofd der lijst zijn, wie zal tweede komen, ziedaar vragen die de weinige burgers zich stellen, welke zich voor hel voogenblik om de toekomende kiezing bekommeren. Het schijnt zelfs dal er in het land be- treurlijk looneclen plaats grijpen. In Limburg zijn er liberalen, die een ouden strijder de eerste plaats betwisten omdat hij als vooruitstrever en vrijmetselaar slaat aangelcckend en de vlottende kiezers zou kunnen afschrikken. Men deukt er niet aan dal een kleurlooze kandidaat menigen vriend naar de rangen der socia listen zon kunnen doen overloopen. En zoo, beweert men, heerschl gehar rewar alom. We houden nochtans staan dal de arrondissementen, die lot beden een leen waren der klerikale partij, uil de even redige vertegenwoordiging moeten trachten alle voordeel te trekken. Hel liberalismus is de partij van gelijk heid en wettelijkheid, heel zeker! Maar een beetje wilskracht en democratic zullen toch niet ten onpas komen. We moeten mannen hebben van kennis en die do landen durven toonen. Om de ware vertegenwoordigers onzer denkwijze le hebben is het onontbeerlijk voorop eene goede overeenkomst voor te bereiden, vooral daar, waar de verschei dene sebakeeringen der-vrijzinnigen af zonderlijk strijdend geenen zetel kunnen bemachtigen. Dit is hel geval voor beide Vlaanderen. In bel mecrendeel onzer kiesomschrij vingen moeten alle antiklerikalen hel eens zijn om eenen goeden kandidaat voor te stellen en le ondersteunen. Strijden zij afzonderlijk dan aanvaarden zij eene groote verantwoordelijkheid, want al de zetels blijven aan de klerikalen, die ontegensprekelijk in walenland eene bres zullen maken en alzoo aan de regee- ring eene overwinning zouden verzekeren, waarop zij onfeilbaar rekent. De overeenkomst is overal te verlangen, maar in Vlaanderen is zij uiterst iiood- lakelijk, Rel schijnt ons toe dat eene vergadering van de partijhoofden der verscheidene omschrijvingen, eene soort van lokaal congres, zoo spoedig mogelijk zou moeten komen. O, we denken niet aan Oostendc- Veurne-Dixmude, zegt de Oostendenaar, daar hebben onze mannen al bewijzen genoeg gegeven van lucht en zelfver loochening om gerust te zeggen dal ze ons naar de zegepraal leiden zullen, maar wenschelijk ware het toch de eerlijke, vrijzinnige bevolking, die haakt naar den strijd, alras de verzekering te geven dat alles in orde is en dal de aanval begint. Wij wachten - -rawase*q> s Onder voorwendsel bel alcoolism te bestrijden, hebben de klerikalen eene vet gestemd, waarbij de herbergiers een recht van 60 lot 200 fr. te betalen hebben voor den verkoop van sterke dranken. Niet tegenstaande de strenge straffen, welke de overtreders dier wel treffen, is het verbruik van alcool geenszins verminderd 11 Zitting van Woensdag 21 Februari om 4 ure namiddag. Toestand van Staats geldmiddelen. Tegenover de bluffei ijen van de Veurnaar bewijzen menige omstandigheden dat dien toestand, sedert het laatst verloopen 15 andermaal terug. - jarig clericaal bestuur, zeer verergd en verzwaard, ja onrustwekkend voorkomt. Wal is er geworden van die bonis waarover zoo fel werd geslocfl 1 Ongeminderd de in 1883 beslaande openbare belastingen en geheven rechten welke behouden bleven en verhoogd wer den door de inkóomrechten op het meel, op de konserlvoedingen; ongeminderd de millioeuen welke twee opvolgende kroosverminderingen der openbare schuld aan Staats beschikking stelden en niet tegenstaande de aanzienlijke verhooging der opbrengst van Staats spoorlijnen, zijn de geldmiddelen uitgeput. De gewone uitgaven welke in 1885 lot 314 millioen beliepen, zijn voor 1900 op 435 milliden begroot, dus in 15 jaar eene verhooging van 121 millioen of 38 ongeminderd de buitengewone uitgavenen hel bedrag op de geldieeningen genomen. Gestadig vergroot de openbare schuld. De vaste schuld bedroeg 1998 millioen in 1900; en ofschoon tol als nu uil geen officieele stukken het huidig bedrag kan bewezen worden, is nochtans, bij de begrooting der openbare schuld voor 1900. daarover eene uitgaaf van 128 millioen voorzien, in plaats van 99 millioen in 1890, dus meer dan 30 vermeerdering. Daarin is den inkoop van den Grand Central en der Waaslandlijn begrepen; doch de vraag ontstaat of de zuivere op brengst dier lijnen zal toereikend wezen om T kroos der daartoe bestede koopsom te vergoeden. Wat de gewone middelen betreft valt geen twijfel, deze zijn uitgeput. De rijksontvangers kregen vertrouwe lijke omzendbrieven waarbij zulks voor komt; daarbij den uitstel van zekere dringende werken en uitgaven, zoo ais de herbouwing der ruitorij-kazernen le Gent, bewijzen met nog andere omstandigheden de ellendige toestand van Staats schat kist 1 Men schrijft in bij I— En terwijl door den invloed der groote kiesomschrijvingen als Brussel, A ut werpen en Gent, daar millioeuen verbrast worden, zoo onder anderen voor Brussel-Zeehaven, welke inrichtingen 8 uren opwaarts van Antwerpen gelegen zijn; nog voor den Kunstberg le Brussel en dergelijke nulte- looze prachtuitgaven, worden zekere kleine kiesomschrijvingen stiefmoederlijk en weigerend behandeld. Tol voorbeeld Nieuport met de W.est- diepreede zoo gunstig tegenover de Thames monding gelegen. In de havengeul wordt nauwelijks de vereischte diepte voor een onbeduidend vaarwater behouden. Ook Vcurne waar slechts eene vaste brug voor trekpaarden op de monding der Kolmvaart, bij stad, zal gemaakt worden, in plaats eener draaiende rijbrug, zoo T behooren zou. Goedkoop geld. Hel is uiterst noodzakelijk dal in deze lijden van ijverige mededinging, de land bouwer kon beschikken over de noodige geldmiddelen om zijne boerderij op de hoogte le houden der verbeteringen aange wezen door ondervinding en wetenschap. Een landbouwer die niet dóór en dóór boeren kan, door gebrek aan geld; die niet koopen kan wat en wanneer bij wil; is lol den ondergang gedoemd. In België kan de landbouwer zeer moeilijk geld leeuen, en dai dan nog, met groote on kosten, aan woekerkroosen. In Engeland, en in hare koloniën, be staal er eene wel genaamd cheap money bill (goedkoope geld wel), waardoor de landbouwer kan geld opnemen aan zeer kleinen kroos, zonder kost. Indien bij voorbeeld een landbouwer tien duizend franken bezit in alm, landvellen, vee en vruchten, kan hij er zesduizend franken op bekomen aan 3 A 4 per honderd kroos, volgens den duur der leening. Welk een voordeel van le kunnen volop boeren, koopen en verkoopen wat en hoe men hel best genadig vind. In Belgie wat zijn wij nog ten achteren 1 Als wanneer de Belgische Kamers handelen over de kredielzaak is het om te zorgen voor de aktionarissen van den Bank nationaal Vier jaar voor den vervaldag zal men de privelege van dien bank vernieuwen voor dertig jaar Het is een kadeaulje van 216,000,000 zegge twee honderd en zestien millioen franken. Maar voor de boeren?... niks. De boeren zullen toch wel doen wat de pastoor zegt en aan den kasteelheer hunuen Taatsten cent dragen. i k a» S’ i 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 20-08 20-41 18- 52 19- 26 7- 27 8- 00 11- 45 12- 18 DU INKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 nwr~' 9-23 9-56 13- 32 14- 05 6- 40 7- 13 15- 59 16- 32 4-43 7- 16 8- 24 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 ff 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 5-18 7- 43 8- 18. 8-47 IN N' 0 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 |C< rf .,-v. k.'l n ...I. - - ■■■■l.ll—II II 'Hl I I 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 liet 'VcrguiiiiinfjHreclit. •r' Gemeenteraad van Veurne Tegenwoordig: al de leden buiten MM. De Haene, burgemeester, de Spot, schepene en Do Tremerie. Eenig punt aan 't dagorde Mededeeling van stukken van het onderzoek en beslissing op den verkoop van bouwgrond. hof on waterwed ton einde de Zuidstraat De heer schepen Pil vertoont dat in het enkwest do cominodo et incommode betrekke lijk den verkoop der stadsgrondon waarover de gemeenteraad onlangs heeft beraadslaagd, eene reklamatie is ingediend geweest door den heer R. Do Grave, strek kendo tot liet bekomen do openbare verknoping der bovengemelde bouw gronden. Docli, namens het schupencollegie, stelt de heer Pil voor dat de raad zijne vorige beslissing zou behouden, omdat het gebod dat aan de stad is gedaan geweest de volle waarde verbeeldt en dat, ten anderen, de roklamant zich geenszins verbindt eene hoogere waarde voor de kwestieusen grond aan te bieden. In principale orde zou de raad kunnen vragen aan do bestendige afvaardiging om den grond uit ter hand te mogen vervreemden on terzelver tijde in subsidiaire orde zouden wij do noodige toelating kunnen vragen om de gronden in openbare verkooping te stellen. Na eene woordenwisseling tusschen de leden, wordt het voorstel van het schepencollegie met algemeone stemmen aanvaard. Mr Claeys In eene vorige zitting heb ik de gelegenheid niet gevonden om mijne vraag uit te breiden strekkende tot hot ruchtbaar maken der dagorden van don gemeenteraad. Ik herneem mijn voorstel en roep hierover de aandacht van het schepencollegie, dat met den opstel der dagorden is belast. Ik vraag dus dat voortaan do dagorden zouden kenbaar gemaakt worden bij middel van aanplakking aan het stadhuis. De schikkingen dor gemeentewet in hare artike len 61, 70, 71 on 140 zijn in den zin der rucht baarheid der zittingen. En die ruchtbaarheid kan slechts haar doel bereiken op voor waarde dat hot publiek werkelijk met den dag en het uur dor zittingen ingelicht worde. Laat ons enkel hier doen wat in naburige steden zoo als Dixmude en Nieuport geschiedt alwaar de dag orden regulier met plakbrieven worden kenbaar gemaakt. Ik vraag dat het schepencollegie mijne vraag mot welwillendheid zou onder zoeken. Mr Pil Die vraag is door het schepen collegie nog niet kunnen onderzocht worden, uit oorzaak der ziekte van den heer burge meester en den heer schepen de Spot. Ik deuk dat de raad onbevoegd is om over die zaak te beslissen; aan het schepencollegie alleen be hoort het toe die vraag op te lossen. In de eerstkomende zitting zal er daarover verslag gegeven worden. Verders deelt de heer Pil aan den raad eenen brief mede van wege de Nationale Maatschappij der buurtspoorwegen, waarbij dit bestuur do stad Veurne bedankt voor den spoed waarmede wij onze geldelijke tusschonkomst in de linie Poperingho-Panne hebben kenbaar gemaakt en tevens verklaart dat, zonder uitstel, de noodige bemachtiging aan den Staat zal gevraagd worden om do lini toe te staan. Ten anderen schijnt het te blijken uit bijzondere inlichtingen dat, in de Panne, de tram zou loopen tot aan het dorp zelve en slechts «le richting naar de zee zal nemen van aan het Hotel de Pelikaan. De raad stelt ook de vergoeding vast die zal toekomen aan Mej Mouickers, die gedurende eene maand de bediening uitoefent van tijdelijke onderwijzeres in vervanging van Mej. Herreboudt die in ziekverlof is. Mr Vanderstraete vraagt dat do straat van aan de herberg De Hen - tot aan Wulpen- damme en die van aan het Wittenhuis tot aan de herberg Comein in beteren toestand zouden gebracht worden. De straat Proostdijk zou op eene geheele lengte kunnen hersteld worden met hare kanten, die veel hooger liggen dan het bed der straat, in het midden te leggen. Mr Pil Er zijn straten die veel slechter zijn dan degene die men aanwijst. Voor wat de Proostdijk betreft eene toelage van 1509 fr. is in de begrooting voorzien voor keiwegen aan te leggen. De Proostdijk zal voor al andere wegen in keiweg gelegd worden. Mr Vanderstraete zou er ook geen middel zijn om de kalsijde in de wandeldreef te ver- breeden ten einde de kruissing der rijtuigen te 1 vergemakkelijken Mr Pil Wij zullen de zaak onderzoeken. De zitting wordt geheven om 5 1/2 ure. - -r. a- ■Vertrekuren van <lcn i jzerenweg van Duinkcrke, 'Veurnc, Gent naar Brussel en Dixmude naar Nieuport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-49 9-50 11-55 9-21 12-05 14-58 10-19 13-16 16-55 1 1 jLL-’ «.j,. -.-„-v» 12- 27 14-11 13- 00 14-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1