VAN VEURNE 1 J NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u I I lit .w -r* w.r o. TA? Jaar. De Minister, P. de Smet-de Naeyer. 0 fit J it Maart 5900. II U 0 Heeft men integendeel niet gezien dal vele hunner mannen van de Staal betaald, de liberale regeering aanvielen en dal de regeering hen zelfs nooit vermaande. Terwijl nu de katholieke regeering, zijne ambtenaars verbiedt zich met politiek tegenstrijdig aan het klerikalism ie be moeien l Waar is de schoonste kant; waar zijn de kristelijkste gevoelens; waar is de eerbied voor de vrijheid Vuurtleidingen. In zulke landen als Duilschland vooral Pruisen en Belgie waar handel en nijverheid, in evenredigheid der be volking en der lands oppervlakte, zulke aanzienlijke uitbreiding winnen, is hel bewezen dal de vervoermiddelen per spoorwegen niet alleenelijk ontoereikend zijn maar ook voor de zware koopwaren zooals steenkolen, brikken, grondstoffen en andere zware koopwaren, als nog voor de landbouwopbrengslen te duur in prijs voorkomen. Namelijk in zulke landen die daaren boven hel groot voordeel genieten te palen aan zee, de wereld rondloopende en palende groote plas, voor die landen is het hoogst nuttig en noodzakelijk de vaarlleidingen op breede schaal, T is te zeggen in getal en diepte te vermeerderen. Men bemerke dal alleen een diep water peil de goedkoope vervoerprijs verzekeren kan, derwijze dal binlander vaartuigen van 500 ton dien vervoerdienst zouden kunnen verrichten. Daar is hel middel dat in Duilschland, ook in Holland bedoeld en uitgevoerd wordt. Over jaren was een dergelijke vaart lusschen Antwerpen en den lihijn ont worpen, doch aan zulk praktisch en wel bedacht ontwerp bleef lot als nu zonder gevolg. Inlusschen heelt Holland hare zeehavens bij ruime vaarten met den Rhijn ver bonden; van daar de verbazende uit breiding der havenbeweging te Rotterdam. Daar is een kort overzicht voor wal, ten dien opzichte, de algemeene belangen van ons land betreft. Aangaande zeilde zaak voor wal onze streek betreft en bijzonderlijk ten opzichte onzer stad, waar vier vaarten in ver- schillige richtingen beslaan, waaruit aan zienlijke voordeelen zouden spruiten, waren die vaarten met afhankelijkheden ingericht en onderhouden zoo T behoordt. De Nieuportvaarl is nog de beste of schoon uit de onderkanten veel kwijlzand lost waardoor hel vaarwalerbed versmalt. De Loovaart wordt met stoomtuigen gebaggerd en op de bepaalde diepte ge bracht; doch daar blijft het oude en ge brekkig Windteelesas, waarvan bed te hoog ligt. Die gebreken aan gezegde drie vaarten zijn maar onbeduidend, tegenover den verlaten en ellendigen toestand der Neder Colm of Bergenvaart. Bij verdrag van het jaar 1890, lus schen Belgie en Frankrijk, door onze Kamers bij wel van 17 Augusti '1891 bekrachtigd, is hel waterpeil der Leege Colm in ons land op twee meiers bepaald welke waterpeil diepte reeds bestond voor de Hooge Colm op ’t Fransche grondgebied. Door aanslijking is de Neder Colm om zeggens onbruikbaar geworden niet alleenelijk voor de scheepvaart maar insgelijks voor de waterlozing, zoo de heer Van Hee, zulks in zitting van den Provincie raad, den 10 November 1894 bevestigde. Omtrent zes jaren zijn sedert verloopen zonder dal aan de Neder Colm of Bergen vaart eenig work gedaan werd en de aan slijking gestadig is aangewassen. Onnoodig de daar uitspruitende hoogst nadeelige gevolgen hier aanlehalen. Ware hel voor nultelooze forten aan den Maas of rond Namen, of wel voor kunstwerken te Brussel, de noodige gelden werden ruimschoots gestemd. Maar Veurne-Ambacht is behandeld als eene oude melkkoei wier uier wordt uitgemolken en die slechts de geringe kost krijgt om zoo lang mogelijk te wor den uitgebaat. Daar is T bewijs van den invloed onzer bij kiezingen benoemde overlieden. Dal zullen wij tegen de aanstaande kiezingen nog herinneren. De ruchtbaarheid der gemeenteraadszittingen. Nu dal er in het stadhuis eene minder heid zetelt, verschijnt regelmatig in den Veurnaar een verslag over de zittingen van den gemeenteraad. Goed zoo... Doch wij achten dat, uil dien hoofde, onze confrater hoegenaamd geenen lof verdient, voor den eenvoudigen reden dal hij handelt len voordeele van zijn persoonlijk belang om niet achteruit te blijven bij hel Advertentie blad. Ten einde de beloften na te volgen die in den laatslen kiesstrijd zijn gedaan geweest, hebben wij de lastenbelalers op de hoogte gehouden van al de bestuur zaken die in den gemeenteraad behandeld worden. Nu, len minsten, weten de kiezersop welke manier hunne lasthebbers zich van hun mandaat kwijten. Aan ons is die uitslag te wijten; wij mogen er ons met voldoening over be roemen. Voor wat den Veurnaar betreft, deze heeft ons enkel nageaapt. Wij moeien noglans doen optneiken dat de tegenwoordige handelwijze van onzen confrater de stelligste veroordeeling is zijner voorafgaandelijke houding. Inderdaad sedert meer dan tien jaren, waren de stadszaken in de donkerste duisternissen gelaten. Niemand wist wanneer de gemeenteraad bijeenkwam; niemand kende de zaken die aan de beraadslagingen waren overgelegd. De Veurnaar, het officieel orgaan van hel stadhuis, bleef stom als een visch. Ia Oktober lest, stelden de liberale kandidaten zich voor als voorstanders van het licht. Met aan hen de voorkeur te geven, hebbende kiezers bekomen hetgeen waaraan zij recht hadden, te welen de noodige ruchtbaarheid om de handelwijze van hunne gekozenen naar waarde te schatten. Dal is een eerste voordeelige uitslag der liberale victorie, uitslag waarover zich al de kiezers van Veurne, zonder onderscheid, mogen verheugen. Het vaarwalerbed der Duinkerkvaart is te smal aangelegd; daar zijn voor het kruissen der vaartuigen, op zekere af standen, zijschansen voorzien, doch T is te vreezen dal de diepte dier zijschansen moeilijk zal behouden worden, en steeds blijft de verdieping van hel bed ouder de spoorbaanbrug bij Duinkerke onaange roerd. Aan de Duinkerkvaart onderblijft tot alsnu de bedijking van den noordkant met afleidingsgracht, waaruit volgt dal telkens, ten welken gevolge ook, het gewoon waterpeil overwast, veel leege landerijen daarvan schade lijden. Algemeene verordening op het gerij. Automobielen en motocycles. De volgende minisleriëelen omzendbrief is naar den heer Gouverneur gezonden geweest diedezelveous medegèdeeltheeft. Mijnheer de Gouverneur, Men zal volgenderwijze moeten tewerk- gaan tot het vergemakkelijken der toe passing van alinea 2 van 3° en van de 2e zinsnede van 4° van artikel één der algemeene verordening op de policie van het gerij, wal betreft het stelsel der num merplaten van automobielen en motocy cles in verband met de lantaarns, die deze platen moeten verlichten De plaat, die vooraan op de automo bielen en motocycles bevolen is, leidt lol gcenerlei bezwaar. Wat de plaat op de achterzijde betreft, waarvan in voormeld artikel gewag gemaakt wordt, zij zal moeten in verband gebracht worden met de lantaarn, die in hetzelfde artikel ver meld wordt; deze zal vaslgemaakl zijn en op de achterzijde eene opaalklcurige glas plaat dragen, op welKe liet nummer, van langs voor zal slaan in lalmerken van minsten tien centimeters hoog bij drie centimeters en half breed; deze lantaarn zal met valavond moeten ontstoken wor den. Een lantaarn, dragende eene plaat van het vereischte model, zal, len titel van in lichting, te zien zijn in hel bureel van den ambtenaar die, voor iedere provincie, met het afleveren der platen zal belast zijn. Ik heb de eer u te berichten, dal deze ambtenaar, voor uwe provincie, zijn zal De ontvanger der tolrechten, te Brugge (Kom). Wat het eenig repertorium aangaat, dat vermeld wordt in 2 van 3° van artikel 1 van gezegde verordening, hetzelve zal door de zorg van mijn Departement ge houden worden. Ik zal rechtstreeks aan de beambten in de provinciën de noodige bevelen sturen, opdat zij mijn bestuur in slaat zouden stellen dat repertorium bij te houden. Ik behoud mij overigens de zorg voor om, ten gepaslen tijde, te oordeelen over de noodigheid van hel vermeerderen van hel gelal der beambten, die mei de uil- deeling der platen in de bootstad cn in de provinciën belast zijn. Ik verzoek U, Mijnheer de Gouverneur, een afschrift van den legenwoordigen om zendbrief af te leveren aan al de beamb ten, die in artikel 29 der algemeene ver ordening vermeld slaan en met de uit voering belasj zijn. Gelief ook aan dezen omzendbrief de vereischte ruchtbaarheid te geven. Bij deze gelegenheid zal hel noodig zijn de belanghebbenden bericht te geven dal zij, om in geene moeielijkheden te komen, aanzocht worden den naam, de voornaam en de woonplaats der lieden aan welke zij hun rijtuig zouden verkocht of afge staan hebben, aan hel Ministerie van Financiën en Openbare Werken op te geven. Bovendien, ingeval van braak of ver liezen der plaat, moeten zij zich onmidde- lijk van eene andere voorzien bij de ambtenaren, die met het afleveren ervan belast zijn. Gelief wel te letten, Mijnheer de Gou verneur, dal voormelde voorschriften, naar alle waarschijnlijkheid, met 1“ Maart van kracht zullen zijn. I Klerikale polemiek. De kiezing is voorbij sedert verschillige maanden maar ook sedert de kiezing heeft de Veurnaar den godsdienst niet meer gebruikt om ons liberalen le bevechten. Wij slaan voor de wetgevende kiezingen en weldra komt de oude zaag weer op, uitgehaald uit de reserve der katholieke weermiddels. Weer wordt die oude rommelzoo opgepoetst en in een vloed van dweepzuchtige, schijnheilige veront waardiging zal de Veurnaar weer pullen in de steenen klagen, Godes wraak in roepen en hel vervaarlijk spook van gods dienstoorlog opwekken. Weer zal de oude komedie beginnen om op eenige goed zakkige, lichtgeloovige kiezers eenen voor hunne verraderspoliliek voordecligen in vloed te oefenen. Daarin zijn de opstellers van den deltigen Veurnaar meesters ge worden. Wil men zich van eenen hond ont maken, denken zij, dan roept men dal bij razend is. Onze kandidaten waren ten tijde der gcmeenlekiezing godsdienstvervolgers kweten zij hunne plichten, T waren libe rale dibbaards. De zeven vreedzame liberale burgers, die niet anders wenschen dan iedereen gelukkig en welvarend le zien, die geen ander gedragsregel, geen ander doelwit hebben dan eerlijkheid en rechtvaardigheid, waren afgeschilderd als godsloochenaars,als godsdienstvervolgers. En waarom Wel eenvoudig omdat zij niel dansen gelijk anderen fluiten en dat zij niel willen dal de stadsceulen, onze centen, moedwillig verspild worden, omdat zij kontrool op ons stadhuis willen, omdat zij ons volksonderwijs willen redden. Maar, zoodra de kiezing voorbij, gaal het spook der religieverdringersin de rommelkas Onze liberalen zijn godsdiensthaters, onze liberalen zijn bedriegers, leugenaars (zoo schreef de Veurnaar onlangs). Die propere gazel heeft zoo soms uit vallen die rieken naar alles behalve eene defligeopvoeding. Enï spreekwoord zegt De ezel toont toch immer een eindje van zijne ooren, hoe goed hij zich vermomt. Onze lezers en gansch Veurne weten genoeg dal onder de leiders der liberale partij iedereen zijne plichten kwijl. Het is openbaarlijk gekend dat in de gods dienstige plechtigheden, de liberale giften met gelijken dank worden aanvaard, als die der katholieke familien. Onder dal opzicht vindt men lusschen liberalen en katholieken geen onderscheid. Overigens, heeft de godsdienst dan zooveel geleden onder bel liberaal minis terie, onder hel liberaal stadsbestuur? Werd er een enkel dienaar in het uit oefenen zijner zending gehinderd II Liberale Burgers- en Werkmauskring Vrij en Bekwaam te Veurne. Openbare Voordracht ingc- richl op Zondag 11 Maart 1900, ten 3 1/2 ure namiddag, in hel lokaal de Rhetorica, bij, Em. Dewitle. Spreker: heer J. Delporte, van Gent. Onderwerp Het verleden en de toe komst voor ons land. Eenen oproep wordt gedaan lol al de kiezers van stad en omliggende gemeen ten om ben tol deze voordracht uit te noodigen. Ingang vrij. Voor hel Bestuur TH. ROUSSEEUW. ED. VAKDERSTBAETE. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met do post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De I nnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij E. vandei? KEUCKIIOVE, Di ukker-Uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den i.jzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Drusuel en Dixmude naar Nienport. 5- 55 8-57 10-54 6- 25 9-27 11-31 6-49 9-50 11-55 9-21 12-05 14-58 10-49 13-16 16-55 - BLAD I 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 Nieuport Dixmude Dixmude Nieuport 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 20-08 20-41 jl» 7- 27 8- 00 6- 40 7- 13 DU1NKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 5-18 7- 43 8- 18 8-47 t-jrsea 9-23 9-56 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 15- 59 16- 32 18- 52 19- 26 4-43 7- 16 8- 24 11- 45 12- 18 9-18 11-37 13- 32 14- 05 3- 40 4- 09 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 I Mri.wi^rii -«.iw.ju^wnu*o««in n t; 7 if 6- 00 7- 28 9-49 14-38 10-23 10-52 't 12-27 14-11 13 00 11-44 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 De Schrijver, De Voorzitter, >-■—I I I, I I IBM M■HUI II I I I I I lil M >11 I M

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1