VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 f MEETINGEN. I (I IV.' IO. jam*. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die Men schrijft in bij Vrijheid en gelijkheid voor alle Belgen! ED. VANDERSTRAETE. Wanneer worden de plans en begroo- a’Safl.erdag 1O Maart 1900. In Mei aanslaande zal de liberale vlag wapperen op hel Volkshuis der Liberale Wal betreft de medewerkers van hel Advertentie-blad, nederig weekblad zonder bezoldigde hoofdopsleller.’t ware wonder dal die medewerkers op alle behandelde zaken altijd eens en gelijk gezind waren. rotte het 3' rb' (ff U» •k In ’t kort meeting te Loo, lelite* gliein, Eerneghem, GliiKtel en Leke, waar men van nu af aan over lokalen beschikt. Wetenschappelijke Volksboekjes aan 15 Centiemen. *1 Zondag 11 Maart, om 4 uren na middag, in de hei berg de Drie Komngen, bij Aug. Vermeersch. te Lombarl- zyde, OPENBARE MEETING. SprekerM. Adolf Buyl. Toestand van ’t land. De liberale partij herleeft niel alleen in de steden maar ook in de gemeenten van de arrondissementen Dixmude-Ooslende- Veurne. De tijden van strijd zonder hoop is uit, wij zijn nu zeker ten minsten eenen zetel te veroveren, wat er ook gebeure, Wanneer wij op de herhaalde vragen van den Veurnaar zullen geantwoord heb ben dal ten gevolge van instortingen aan rioolen onder andere in de groote Oosl- straal doorgang naar de Roozendale- straat, - op den Appelmarkt, in de Boterweegschaalstraat, ook tusschen de Zuidslraal en Duinkerkstraat, herstellin gen gedaan werden, zal zulks niet bewij zen in welke voorwaarden hier de rioolen over 30 jaar werden aangelegd en nog min zal daarbij bewezen worden dal rond vormige rioolen, op half steen dikte en met magere moortel gemetseld geen gebrekkige en ondichte leidingen uit maken. Heeft Veurne voor zulke broddelwerken, van den Staat fr. 2000 toelaag bekomen, te beter voor stadskas; schippers en voerlic zeilen malkaar over. Doch de ongerijmde redeneering van den Veurnaar belet niel dat, ten ge volge dier gebrekkige rioolleidingcn, sommige pomputlen reeds bedorven zijn en T vuilniswater uit die ondichte rioolen in huiskelders dringt. Dergelijk flauw werk in den onder grond gelegd, is kostelijk om herstellen en bederft intusschen de aanpalende grondlagen, welke bedorven blijven. kiezers van stad en omliggende gemeen ten om hen tol deze voordracht uil te noodigen. Ingang vrij. Voor het Bestuur TH. ROUSSEEUW. Gelukkig België Dal ons kindeken nimmer en nooit zoo gelukkig was dan den dag van heden, onder hel klerikaal ministerie, dat behoeft wel geen beloog. Is waarachlig de verkeerde wereld, en de geestelijke dominalie neemt genoeg er hare voordeelen en profijten uit. De twist van liberaal en katholiek was versleten en builen de mode en zie, wij worden door hel klerikalismus verwurgd en opgeëlen. Over 15 jaren dacht men de liberalen te sterk en voor altijd onover- wiubaar. T Ging te wel, de liberalen gingen op ’t ijs, dansten en trokken elkander brokken van een op hel gladderig politiek pad. We worden van langs om meer in klerikale doeken gewonden, en verliezen allengskens zelve onze kostbaarste vrij heden. Voor de liberalen is er gcene enkele bediening noch plaats meer; en de liberalen die een ambt of bediening bekleeden, moeten goed opletten, want zij worden dag en nacht afgespionneerd. Laatst heeft het katholiek congres van Mechelen beslist nieuwe strijd korpsen m te richten voor hel behandelen der sociale kweslien en hel verdedigen der heden- daagsche samenleving. In stad en dorp zullen nieuwe sociëteiten opkomen, die ongetwijfeld het vooral op de liberalen zullen gemunt hebben. Wij hadden ook, volgens de klerikalen geene forten, geene kanonnen meer noodig en de krijgslasten zouden verminderen. Zooveel woorden, zooveel leugens. Daar aan de Maas worden forten ge bouwd die 72 miljoen kosten, de oppositie der klerikalen tegen de militaire uitgaven is enkel een valsche loer en bedriegt den boer. Oh dit wisten wij reeds lang, maar des te meer is hunne komedie verachtelijk en schandelijker. Wal de drukpersvrijheid betreft, deze bestaal nog enkel voor de tjeefkens- gazellen. De oorlog tegen de vrijzinnige bladen duurt voort erger dan ooit te voren. Ja Ja België heeft niemendalle meer te verlangen. De klerikalen mogen al doen wal zij willen. Maar de openbare denkwijze en de liberalen zullen niet on verschillig blijven. Wij mogen er op staal maken dat het beieren zal, met de kiezing voor de kamers zal er verandering komen en zullen de vrijzinnigen wederom hun woordje te zeggen hebben Liberale Burgers- en Werkmanskring Vrij en Bekwaam te Veurne. Openbare Voordracht inge- richl op Zondag 11 Maart 1900, ten 3 4/2 ure namiddag, in bel lokaal de Rhetorica, bij, Em. Dewitte. Spreker: heer J. Delporte, van Gent. Onderwerp Het verleden en de toe komst van ons land. Zondag IS Mnurt, om 7 uren ’s avonds, te Dixniudo, in een later aan te duiden lokaal, VOORDRACHT door M. Adolf Buyl. l De MEETING die morgen Zondag te Middelkerke moest gehouden wor den, is ten gevolge van ziekte van een persoon des huizes, waar de vergadering belegd was, tot later uitgesteld. niemand kan ons nog beletten een liberaal naar de Kamer en één naar den Senaat te zenden, om daar met talent en waardigheid hel beslaan der liberale partij van ons arrondissement te bevestigen, om daar de eischen van ons volk te doen kennen Gelijkheid en rechtvaardigheid voor ieder- een door Algemeen Stemrecht en door de Werkmanspensioenen. I In Mei aanstaande zal de liberale vlag Eenen oproep wordt gedaan tol al de wapperen op hel Volkshuis der Liberale I Werklieden, tol viering onzer eerste zege- I praal op het terrein van Kamer en Senaat. Zondag IK Mnurt, om 3 uren namiddag, in een later aan te duiden lokaal, MEETING te Vlnduloo. SprekerM. Adolf Buyl. Zouden de vier liberale raadsleden in de weinige zittingen welke sedert hunne aanstelling plaats hadden al de plaatselijke grieven konnen besproken hebben Eu zoude hel aan een plaatselijk week blad niet meer betamen zulke zaken van plaatselijk belang te behandelen, omdat eenige zijner vrienden in den gemeente raad zetelen Eene vleiende en welverdiende onderscheiding. Met genoegen hebben wij in den Moniteur van 2 dezer gelezen, dal een oud-leerling onzer staats-middelbare school, de heer Camille De Bruyne tot hoogleeraar aan de hoogeschool van Gent bevorderd werd. Hoogleeraar De Bruyne was pas terug van eene reis door Duitschland en Oosten rijk, alwaar hij door de Belgische Regee- ring in missie gezonden was om er de herinrichting van hel onderwijs van zekere leervakken aan de hoogescholen ter plaatse te besludeeren. Dit heugelijk nieuws zal in de gansche stad met genoegen onthaald worden, te meer daar hoogleeraar De Bruyne en zijne familie er niets dan vrienden lellen. iJaklank der Landbouwtentoonstelling. «T?o3” Een staaltje der handigheid en stipt heid onzer katholieke bazen in het op- richten van feestelijkheden 1 Onze lezers herinneren zich nog de grootsclie landbouwtentoonstelling van de maand Oogst verleden jaar. Ge weet wel, ’t feest daar vóór de kiezing. Welnu, liet schijnt dat er bekroonde tentoonstellers zijn die nog niets gezien hebben van hunne belooning. Waar blijven immers die schoone en prachtige diploma’s die men als gedenkenis van hel feest moest aanbieden en welke men met zooveel ophef en bluf beloofd beeft? Ja, waar blijven die?.... Na zes maanden 1... Waarlijk, 't kost tijd. ’t Is om zich af te vragen of ze nog niel bekomen zijn van dat koudwaterbad van 15den October, al die katholieke belovers. Maar ja, klerikale beloften en i appelen kwetsen niemand, zegt spreekwoord en Veel beloven en weinig geven Laat de zotten in vreugde leven. Wal de Veurnaar er over denken of schrijven mag, wij volgen onze vrije polemiek en handelwijs en stellen thans deze vraagskens. Wanneer worden de plans en begroo- tingen aangelegd voor T verbroeden van I T Handboogstraalje Kiesmanen. De Veurnaar begint zich met de aan slaande wetgevende kiezingen bezig te houden. Volgens zijne gewone tactiek poogt hij de sukkelaar—de tweedracht te zaaien in de rangen onzer liberale vrienden. Al boter aan de galg, jongen Al oogenverblinding, ten einde de on- eeiiigheden te verduiken die tusschen de baatzuchtige klerikaaltjes, als eene ver woestende politieke influenza, heerschl. De Veurnaar is immers enkel de naklank van zekere gazellen van Brugge, waar onder de heilige Palrie, die schijnen voor ordewoord genomen te hebben den vijand te pogen te verdoelen om hem des te ge makkelijker te kunnen overwinnen. Maar, om dadrin te gelukken, zou men zelve moeten aan één houden zoo als de schakels van eenen en den zelfden kelen. Enwal zien wij De klerikalen van Oostende, van Dixmude, van Veurne, in hunne razende hebzucht, kijven, slooten en vechten om te weten wie aan T schotel- ke zal mogen blijven zitten. Denkt gij dan dal wij de slagen niel hebben geleld, die tusschen de Patrie en La Feuille d'Oslende gewisseld zijn geweest Neen, de Oostendeuaars willen niel van de ver gulde pillen die hunne zuster, of liever, zoo als de Feuille d’Oslende zegt hunne schoonmoeder-association willen doen opslikken De toekomst zal ons den eindelijken uitslag laten kennen dier broederlijke gevoelens In afwachting, zou hel dus betamen dal de Veurnaar wal meer ingetogenheid zou laten blijken. Men spreekt niel van koorden in hel huis van eenen verhangene Voor wal, in T bijzonder, de kandida tuur betreft van.. zekeren heer Buyl wij zijn gelukkig de gelegenheid gevonden te hebben om aan den Veurnaar te laten kennen wie die zekere heer is. Mr Buyl is die hardnekkige strijder die, in de laatste kiezingen van 1896, na eene kiespropaganda die slechts gedurende een veertiental dagen is aangevoerd geweest, de klerikale meerderheid heeft doen dalen van vier duizend stemmen zoo als ze was iu 1894 lol vijftien honderd slemmekes. De Veurnaar zal immers in korte nog van dien heer hooren spreken Wat geduld, confrater, en gij zult, naar uwe goesting of liever naar onze goesting bediend worden Maandag 1O Maart, om 10 uren 's morgens, in een lokaal op de Markt, te Uixmudo, OPENBARE MEETING- SprekerM. Adolf Buyl. T Handboogstraalje? Wanneer wordt stads binnen wandel dreef verzand, ook de buiten Wandeldreef van aan den Panne steenweg lot aan ’t Sasje. ’T snoeien der Populieren aldaar moet zonder uitstel, ook verricht worden. Over een aantal verwaarloosde open- bare werken van plaalselijk belang han- delen wij bij nadere gelegenheid. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. voor het Ruitenlaiul’üorden ontvangen door den Office de Püblicitè, Magdalenastraat, Brussel. vjvivmiiv ki.ixci*.11<>ve, Drukkcr-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. it om ■iiiiBm jj j ij L n-inmiwi «imw 1111 >jf 3-08 3-10 16-04 18-46 20-10 Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 20-08 20-41 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 9-23 9-56 7- 27 8- 00 4-13 7- 16 8- 24 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE 5-18 7- 43 8- 18 8-47 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 17- 41 18- 14 5-00 5-31 18-03 21- 08 22- 50 >S' 18- 52 19- 26 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 De n” I en 4 dezer reeks nuttige werkjes zijn verschenen. Zij handelen over hetBereiden en vervaardigen van allerlei naar het Fransch van Vorgnaud, artillerie- kolonel, en Audot, ^uurwerkmaker. Jn 2 deeltjes, met 37 figuren in den tekst. Het 1“ deel bevatgeschiedkundig overzicht: voorzorgmaatregelen; de grondstoffen; de heden- daagsche ontplofliugsmiddelen; kleurende stoffen; vervaardigen en vullen der kardoezen; vuurwerkmengels en Bengaalsche vuren. Het 2do deel handelt over de verschillende vuurwerkstukkenvuurslangen; ganzenpooten, waaiers, gloria’s, mozaïek, palmboomon, cas caden; vaste en draaiende zonnen en sterren; molens, fantaisies, girandolen, spiraal, dóco- ratiën, vuurpijlen, vuurpotten en Romeinscho kaarsen. Tot slot eenige woorden over de krijgsvuur- pijlen en het plaatsen der vuurwerkstukken. De Fransche uitgave van het werk van M. Vergnaud, waarvan deze boekjes al het belang rijke beknopt bevatten, kost 3,50 fr. Deze werkjes verschijnen in 14 daagsche boekjes van 32 blz, De 2 eerste deeltjes met 3ó fig.handelen over Hulp bij ongelukken. N° 5 zal spreken over de Electrieke bellsn. Verkrijgbaar ten bureele dezer. I Rioolleidingen. De Schrijver, De Voorzitter, -->S&*Q3e»g&<ï I! Vertrekuren van den ijzerenweg van Ihiinkei-ke, Veurne, 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 12- 27 14-11 13- 00 14-44 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 Gent naai* Brussel en Bixiiiiide naai* Xieiipoi-l 6- 40 8-42 11-45 13-32 15-59 7- 13 9-15 12-18 14-05 16-32

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1