VAIN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 9 l i 'r |D- sii^ n? ij' jtN ,jaar. Men schrijft in bij b.. vaxdex KiiiicKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. cW I doen k. 1 Bil Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Dr Annoncen voor Belgie. uligezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. 13*' re' jesteit Woeste, patroon van den Veurnaar, Baron Bethune wordt namelijk belicht van vervalsching in openbare akten en geschriften. Hij is ook afgevaardigde en uit dien hoofde geniet hij van het voor recht der niet-vervolging. Doch nog nooit (l: N. B. Sprekende van zekere Brussel- sche agentschappen, heeft de Veurnaar er eene vergelen te melden, waaraan onze klerikale kring zich met veel nut zou kunnen wenden. Het is die agenlie die aan zekere wel denkende klerikalen een mandaat verzekert en waarborgt en dit, alleenlijk op ééne lieden en kleine burgers, die mag geen volksvertegenwoordiger zijn Nog nooit hebben wij zoo klaar in de ziel van onzen tegenstrever kunnen lezen. Zijn artikel is waarlijk een mooi pas port voor de naaste kiezing. <ioch wij twijfelen of zij die slecht verdokene pil zuilen kunnen doen slikken. IP* Uit den Veurnaar. In eene lange zagerij vol ongerijmdheden en dwaze, zotte praal over den gevier- den toekomsligen volksvertegenwoordiger Buyl, slippen wij eenige aanhalingen aan die de politiek der klerikalen in een zonderling daglicht stelt. Vooreerst als er te Brussel agencies zijn die kandidaten leveren, zoo ware hel goed voor de klerikale partij van Veurne zich naar eene dergelijke te wenden, want hunne vertegenwoordigers hebben sedert jaren niets opgeleverd dat waarlijk voor- deelig aan de streek was. Steeds hebben zij goed kunnen zwijgen en hebben zij de kaas van hun boterham door grootere kallen laten wegnemen. Mijnheer Buyl die zal kunnen spreken, dat moet de Veurnaar bekennen. Sedert jaren heeft zijne grondige beredeneeringen deerlijk de klerikale leugens, beloften en paaimiddels ontsluierd en gebrandmerkt. Komt de heer Buyl van Brussel zoo is hij toch door zijne herhaalde bezoeken en betrekking met de geringste werkman zooals met de deftigste rijkste hoeren, als Veurnaar aanzien door ai wie den voor spoed en het welvaren der streek aan het harte ligt, 't Is beter van Brussel naar Veurne te komen dan van Veurne naar elders te gaan wonen en de streek te ontvluchten. Wat christene liberaal betreft, wij kennen groote katholieke Kamerheeren die de weg naar de kerk maar weinig betreden. Zijn dal misschien vrijdenkende katholieken De kiezers moeten voor Mijnheer Buyl niet stemmen, raad eens waarom, beste lezer, omdat Mijnheer Buyl afgehaald wordt aan de statie door afgevaardigden van den Liberalen Burgers- en Werk- manskring. Zie, ware hij ontvangen door barons of andere rijke nobiljons, T ware een ander paar mouwen. Maar wie recht zinnig de belangen der nederigen behart, die voor groote vrienden telt de werk- Klerikale Eerlijkheid. Hoe eerlijk, hoe rechtvaardig de kleri kalen te werk gegaan zijn sedert 1884, zegt u wekelijks de Veurnaar; maar, vruchteloos poogt hij feilen aan ie halen Wij zullen hem een handje toe steken, met eenige feiten aan te halen, ten bewijze der eerlijke politiek door onze verscbillige klerikale ministeriel! gevoerd. 1° Eene kieswet stemmen, waar be- voorrechligden vier 'stemmen hebben en de andere maar een, en dan nog over alle daken schreeuwen Wij katholieken zijn de beschermers der kleinen 2° De Loi wel stemmen waardoor de eene 80 frank lasten betaald en anderen niets. 3° Eene mililic-wel stemmen waardoor de eene 30 franken trekt, terwijl jonge lingen van neringdoeners die meer dan 50 fr. belastingen betalen, noglans in benepender toestand zijn. 4° De nieuwe schoolwel stemmen waardoor de gemeenteraden scholen moeten ondersteunen waarover zij geen toezicht hebben en waar zij niets te zeggen hebben. 5“ De schooloorlog steeds voortvoeren, waardoor (luizende familievaders meest werkmanskinderen op straat gezel werden, omdat zij hunnen eed getrouw gebleven waren. 6° Miljoenen verbrassen aan nutlclooze forten en geen cent vinden voor land- bouwcrediel I 7° Ondanks hunnen kroel in 1884: Geen cent, geen kanon, geen man meer voor den oorlogsgod, de begrooling van den oorlog sedert vermeerderen met 27 miljoenen. 8° In 1884 roepen weg met de be lastingen en in 1900 meer dan 150 miljoen meer uil onze zakken kloppen. 9° Sedert 1884 onze nationale schuld met lionderde miljoenen vermeerderen. 10® Een enkele rechtvaardige wet stemmen de evenredige vertegenwoor diging en dit onder de brandendste be dreiging van burgeroorlog en opstand 1 Wij spreken dan nog niet van die komediewellen als de grenzen open en toe, eer gesteund ten profijle der groote veekweekers en stokers in plaats van den boer; de margarine wel, zoo gezegd om de boter te bevoordeeligen, maar die averechts werkt en vooral eenen heil zamer! invloed oefent op den geldzak der margarine fabriekanten. Óch ja 1 de Veurnaar heeft gelijk, T zijn zulke goede bestuurders 1 Nog eenige jaren zulk bestuur en dan zal Belgie er uil zien als Arabie na eene sprinkhanenvlaag, alles opgevrelcn wat in hof en land groeit, enkel weelde in de cofTre-forts der nichtjes en kozijntjes. Eerbied voor het gerecht. De eerste maal sedert Belgie bestaal, heeft onze slaafsche Kamer die aan zijn vriendjes niets te weigeren heeft, aan de rechtvaardige vraag van hel gerecht geene voldoening gegeven. Hel was dus niet genoeg ons leger, onze spoorwegen, ons onderwijs, ons belastingstelsel te ontredderen. Hel was niet genoeg onze inwendige rust testoren en door de onverdraagzame houding onzer Ministers, eenen echten burgeroorlog te verwekken. Ons gerecht, bel bestuur der recht vaardigheid, hel heilig pand der eerlijk heid moet ook door onze steeds dieper vallende bazen verkracht worden. Ter zake de prokureur der rechtbank van Dendermonde hcclï eene vraag tot vervolging ingediend tegen den katholie ken baron de Bethune, schepen der stad Aalst, eerste luitenant zijner groene ma- Vertrekuron van <lcn ijzerenweg van Duinkerke, 'Veurne, Gent naai* Slrussel en Dixmude naar IVieuport. DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL erfvijand van den volkspriesler Daens. Stout gesproken is half gewonnen, zegt de Veurnaar bij zich zelven; en in eenige geveinsde koelbloedigheid durft hij be weren dat niet hel minste onverschil jen van Oostende, Veurne en Dixmude nopens den rang en de plaats der kandidaten. Halt 1 Leugenaartje, hier hebben wij u vast op heelerdaad Wat schreef echter de klerikale Feuille d’Ostende Onze afgevaardigden hebben moeite om den weg in te slaan die hen door de vrienden van Dixmude en Veurne is aangewezen; want zij zullen zich niet bevredigen met de slechte pillen in te slikken die men hen gansch bereid aanbiedt, hoedanig zij ook verguld mogen wezen!.... Het ware eene mis- daad om aan den willekeur over te geven van een arrondissement dat niet de zelfde belangen heeft als wij Daar- om willen wij niet de voorstellen aan- nemen van onze zusters of liever onze schoonmoeders-associatien, enz. enz.... Gij ziet wel dal de klerikalen verre zijn van malkaar te verstaan, voor hel be deden der mandaten. Doch wij raden onze vrienden aan die oneenigheden niet te overdrijven; want, op een gegeven oogenblik, zal hel orde woord van hooger worden gegeven. En.... silence dans les rangs. Onze kleri- kaalijes zullen zeer ootmoedig den bevolen knieval doen en zullen zich als slaven onderwerpen.... H Hel eenige doel van den Veurnaar is immers tweedracht te zaaien in de rangen der liberalen. De kandidatuur van Mr Buyl valt hij bijzonderlijk aan, waarschijnlijk omdat onze klerikaaltjes dezelve meest van al vreezee. Deze kunnen niet vergeten dat tijdens de kiezingen van 1896 de klerikale meerderheid gesmolten is als sneeuw onder de zon, en dal, indien onze propa ganda aangevoerd blijft zoo als ze is be gonnen, die meerderheid, volgens alle waarschijnlijkheid, in eene katholieke minderheid, in ons arrondissement zal veranderen 1 Die aanvallen strekken dus niets dan tol eer van den wakkeren kandidaat der liberale partij. Maar, wij hebben trouw in onze liberale vrienden; als koene strijders zullen wij hand in hand den vijand bevechten. De afstelling van het klerikaal ministerie is het doel van den aanstaanden kiesslag. De klerikalen zelve, moeten bekennen dal zeer waarschijnlijk twee zetels door de liberalen zullen overmeesterd worden Met vereenigde krachten strijdende, verhopen wij de drie eerste kandidaten zegevierend uit de stembus te komen zoo schrijft de Veurnaar. Dit is onrechtstreeks bekennen dal, indien de liberalen vereenigd blijven, zij twee zetels zullen overwinnen 1 Wij doen dus eenen warmen oproep aan alle de overtuigde vrijzinnigen, en bidden hen het welvaren der liberale partij indachtig te blijven. Onze houding. Als liberale volksgezinden treden wij op bij den kiesstrijd. Wij verstaan Liberalismus of Vrijgczindhenl zonder overdrevenheid, strekkende lol \ooiuii- gang daar overdrevenheid strekt tol wanorde. En volksgezindheid strekkende lot welvaart der kleine burgerij en werkers klassen. Vijandig aan socialismus, dat wij als volksvcrleiding of hersenschimmen aan zien. Godsdienstzaken niet aan te raken, we verslaande dal wij een groot verschil maken tusschen katholiek en clericaal, daar hel clericalismus strekt lol de priesterheerschappij, een onverdragelijk juk dal slaafsche onderwerping en ver drukking, hel tegenovergestelde van vrij heid, bevat. Thans dal de clcricalen hel deuntje aanbellen, of zouden de liberalen, toen zij aan T bewind waren, aan de kleine bur gerij noch aan de volksklassen geen diensten bewezen hebben, zullen wij eenige door de liberalen uitgevoerde maatrege len, kortbondig aanhalen, ten bewijze bij welke maatregelen, zij liberalen, de volks belangen hebben waargenomen en be gunstigd. Daar zijn onder anderen 1° Afschaffing van art. 1781 van hel burger wetboek, welke wetsbepalingen voorden nederige werkman, eene nadce- lige en kwetsende veronderstelling be vallen; 2° Afschaffing der werkmansboekjes; 3® Intrekking van den lijfdwang; 4° en 5° Vrijheid voor het aangaan van werkhonden en werkstakingen; 6“ en 7° Wetten op de maatschappijen van zamenwerking; op deze van ouder lingen bijstand en op de werkmans- woönsten; 8° Wet op T werk door minderjarigen; 9° en 10° Afschaffing der sledelijke tol rechten en accij narechten op T zout; 11® Afkoop aan Holland der vaarlrech- len op de Schelde; 12e Inrichting van gemeente fonds; 13® Afschaffing der invoerrechten op T zout; 14° Vermindering der briefporten; 15® Wetten op den vrijhandel, in tegen stelling der beschermingsrechten die de bestaanmiddelen der talrijkste en minst begoede volksklassen bedreigden; 16° Wei op de erfnisrechten; 17°, 18° en 19° Herinrichting der bede laars werkgestichlen, der Bergen van bermherligheid en der hervormings scholen; 20° en 21° Herinrichting der spaarkas en inrichting der pensioenkas; 22° Wel tol pensioen vergunning van dienst doende mililianen; 23° Inrichting, op voorstel van M. Frère Orban, der sebeidsraden; 24® De uitbreiding van volks onder wijs. Bestaal er eene staatspartij bekwaam om, bij vermijding van gevaren die den vooruitgang en de vrijheid bedreigen, ons land met zekerheid tol zijne bestem ming te leiden, T is de liberale partij. De hoog bekwame Montalembert, bij zijn brief van 14 April 1846 aan den heer De Decker, aarzelde niet zulks te bevestigen. Hij schreef. Indien aan uwe Grondwet noodzakelijke veranderingen moeten toe gebracht worden, moet zulks niet door de katholieken voorgestcld noch uitgevoerd worden. Aan de liberalen moet die taak gelaten worden. Wees verzekerd dat zij aan hunne plicht niet zullen falen. Kiesnieuws. Stout gesproken is half gewonnen, zegt geveinsde koelbloedigheid durft hij be- i beslaat tusschen de drie katholieke kringi heeft de Kamer van dat voorrecht gebruik gemaakt tegen hel gerecht. Deze maal echter gaal er anders toe, de baron Bethune zal niet gehinderd worden. Na tuurlijk ware hel een eenvoudig werkman het had wel anders geklonken. Wij beweren niet hierdoor te bewijzen dal baron Bethune plichlig is. Doch wij vinden dal uit eerbied voor het gerecht niemand, al was hij tien maal edeler dan baron Bethune, zich aan bare oproeping onttrekken mag. Daarbij stellen wij T volgend dilemma Ofwel baron Bethune is onplichtig, en hij zal zijne onschuld klaar bewijzen en hel gerecht helpen den waren plichtigen te vinden. Ofwel is hij plichlig en dan verdient hij gestraft te worden, en moet hel gerecht zoowel een Baron Bethune vervolgen evenals de eenvoudigdc wildstrooper. De onschendbaarheid der Kamerleden kan niet strekken lot hel plegen van onreclilvaardighed maar enkel om de wetgevers in hunne debatten bet woord volkomen vrij te laten. u Dixmude NRuport Nieuport Dixmude 6- 40 7- 13 3-08 3-10 16-04 18-46 20-10 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 15- 59 16- 32 20-08 20-41 18 52 19-26 4-43 7- 16 8- 21 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19 S* 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 7- 27 8- 00 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 9-23 9-56 11- 45 12- 18 13-32 11-05 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 I 1/muj 5-18 7- 43 8- 18 8-47 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 p» |8>' I BRUSSEL GENT I VEURNE GHYVELDE I DUIN KERKE [1* i ■er* --.'a>gB»<PtBOSHS-1 --- 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 12- 27 14-11 13- 00 11-44 I V. VI Uil UUI. mei lid llliusic UllVCI bOl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1