VAN VEURNE n1 ■II II y NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT U' Zaterdag 31 Maart 1900. jaar. 1 2 X.’ 13. l! af r* Aan de kiezers L'-’ I 1 toestand te doen ophouden Niels, volstrekt niets En zoo helpen de katholieken slillekens aan alles naar den duivel; zóó maken zij hel lol van den werkman, den landbouwer, den burger en den kleinhandelaar van dag lol dag slechter en slechter, terwijl zij nogtans gedurig de lasten verhoogden tol Neder Golm en Duinkerkvaarten. In de loopende zittijd onzer wetgevende Kamers, moeten, onder andere, de be grooting der openbare werken alsnog de credieten voor buitengewone openbare werken gestemd worden. Zoo wij het reeds hebben aangehaald werd de verdieping en bedijking der Neder Golm en Duinkerkvaart bij verdrag in 1890 tusscben Belgic en Frankrijk aan gegaan door onze Kamers bij wel van 17 Augusti 1891 bekrachtigd. Voor dergelijke wei ken aan de Nieu- portvaart werd het water afgelaten, zoo dal de verdieping, bedijking, bekleeding met zinkrijs der kwijlkanlen en delving der buitenlozingsgracht, bij middel der afleiding van T Langgeleed, levens ver richt werden. Anders kon hel niet want de Nieuport- vaarl moest derwijze ingericht zijn om ook voor lozing te konnen dienen van den Uzer langs de Loovaart. De Duinkerkvaart werd slechts uitge baggerd, welk maar eene eerste werking was, welke diende onmiddclijk gevolgd te worden door de waterallaliug om de kwijlkanlen te bekleeden, de bedijking lusschen Adinkerke brug en de hofstede Sarrazyn,aan den hoek van den Burgweg, aan te leggen en de buitenlozingsgracht te maken op eene genoegzame breedte om er den dijkgrond te nemen. Intusschen beslaan reeds verscheidene uitloopingen van kwijlgrond in dal ge deelte der Duinkerkvaart en telkens om welke reden ook, water van den Yzer langs den Nieuporlvaai l gelost wordt, moet hel sas bij de Kaai alhier toeblijven, ten welken gevolge hel waterpeil in de Duinkerkvaart wast en de leege landerijen van Vcurne-Weslerpoort en Adinkerke gelegen Noord van de Duinkerkvaart, aan overslrooming blootgesteld zijn. Voor werken aan de Duinkerkvaart en aan de Neder Golm werd een crediet ge stemd van fr. 150,000. De aanbcstedings- prijs der baggerwerken aan de Duinkerk vaart beliep fr. 98,000,- dus bleef daar fr. 52,000,- beschikbaar, welk bedrag ontoereikend schijnt voor de nieuwe rijbrug, bel brugsken over de Golm, de overige werken rond de stad en de onder- hoorige onteigeningen. Of zouden die overige fr. 52,000,- bij eene fopperij genoemd Virement elders verbruikt worden zoo zulks vroeger ge beurde voor werken te Oostende Wat er ook van zij worden voor die overige werken aan de Duinkerkvaart en degene van verdieping en bedijking der Neder Golm de noodige credieten niet opgebracht, zou het onwederlegbaar be wezen zijn dal onze Overheden, Senator, Provincie raadsleden, Burgemeester en Schepenen de noodige maatregelen en voorzorgen verwaarloosd hebben, ofwel dat zij bij hunne politieke vrienden aan ’t bewind geen invloed hebben en bij gevolg de bevolking van Veurne-ambacht bij voortduring als kiesvee aanzien en behandeld wordt. Welaan gij allen landbouwers en kiezers van Veurne, Adinkerke, Bulscamp, Wulve- ringhem, Vinchem, Moeres en Houthem wien voormelde beklagelijke omstandig heden schade en verliezen veroorzaken. Welaan gij allen landbouwers en kiezers van Veurneambacht die uwe slreekbe- langen en T welzijn uwer medeburgers boog achten. Aan u allen roepen wijopgelet en oog in ’t zeil Laat u niet langer als blatende schapen de wol lot op T vel afscheren. Stemt bij de aanstaande kiezingen als vrije mannen; stemt liberaal en ’t zal wel gaan. Gemeen teraml van Veurne. Zitting van Woensdag 28 Maart 1900, om 5 ure namiddag. meerder profijt hunner katholieke politiek. Doch landbouwer, werkman en burger worden dal spel moede; men heeft hun nu reeds lang genoeg gefopt en bedrogen. Valsche katholieke beloften zullen niet meer baten, en den 27" Mei zullen de kiezers in massa stemmen voorde Liberale Kandidaten, die de openbare belangen en voornamelijk de belangen van werklieden, landbouwers, kleine burgers en kleine handelaars zullen ter harte nemen en verdedigen. Uit <lcii Veurnaar. Hel onbetaalbaar orgaan onzer tegen strevers beantwoordt onze cijfers met andere die hem nog dieper in den pul doen zinken. Er dient eerst en vooral opgemérkl te worden dat hij rechtstreeks op de onze niets af te wijzen heeft. Wij zullen ons veroorloven zijne aan halingen uit te pluizen. Wij schreven verledene week dat de katholieke regeering de Staatsschuld met meer dan 5Ó dal is 814 miljoen ver meerderd heeft. Eu voor die kolossale schuldverhooging geeft men ons (naar de Veurnaar zelf zegt) twaalf miljoen terug Hoe vindt gij die onbeschaamdheid Want zoo is hel. Wij herhalen uit den Veurnaar 1° De tabak (de rechten op den land bouwer worden vervangen door die op den fabrikant dus komen die niet in aan merking). 2” De suiker omtrent 4 miljoen. 3" Vaartrechlen, 700,090 fr. 4° Koffie afgestaan aan het gemeente fonds 850,000. 5° Kwittantie-recht 1,000,000. 6° Vermindering regislremenl 400,000. 7° Afschaffing timber petitiën 100,000. 8° Vermindering vervoerkosten 3,500,000. 9° Personeele belastingen verminde ring 1,500,000. 10" Vermindering inkomrechten 400,000 Dal maakt te samen 1» miljoen 480,000 frank en daarvoor maakt men voor S14 miljoen frank schuld. ’t Is treffelijk, ch 1 En dan nemen wij nog aan wat de Veurnaar opsoml; maar de kerel is zoo gewoon te liegen dal hij niet begrijpt wal waarheid is en onwillens afschaffingen van belastingen door de liberalen gestemd als gepleegd door de katholieken zou wiilen doen doorgaan. Hij zou er geen zonde van maken. Eerlijk, voorbeeldig bestuur eh 1 814 miljoen schuld maken om 12 miljoen en half terug te geven. De Veurnaar slaat zijn eigen ruilen in. Zou de Veurnaar den ganschen inboedel van het schimpschrift aan de kiezers eertijds in Dixmude verschijnende over genomen hebben ofwel trekt hij zijne proza uit den zelfden winkel? In een vorig nummer hebben wij ge toond wat de Liberalen gedaan hebben voor de werkende klas, de landbouwers en de kleine burgers, thans zullen wij ons met eene andere vraag bezig houden Wal hebben de katholieken gedaan sedert de 16 jaar dat zij aan bel hoofd van ons land St33l) Hier alles blootleggen of opsommen wat de katholieken deden dal slecht en nadeelig was, dal zou ons ver leiden. Wij zullen ons dus tevreden houden met deze weck alleenlijk eenige punten aan te halen. De krijgslasten hebben zij verhoogd en 100 milliocn gestemd om nieuwe forten te bouwen. Ir, plaats van de belastingen te ver minderen, zooals zij hel nochtans tijdens de kiezingen van 1884 zoo plechtig beloofd hadden, zij hebben integendeel gedurig geld geklopt op den rug van werkman, boer en burger. Zij hebben zelfs hel druppelken, de pijp tabak, hel brood en hei wekelijksch stukje vleesch van den werkman belast. En dal licelcn wij eene ware schande voor de katholieken. Daags na de werkstakingen en de on lusten van 1886 hebben zij, na in het werkvolk geschoten te hebben, be gonnen met zoogezegde werkerswetten te maken, maai wetten, iedereen weel hel. die niets beteekenen en niets verbeteren aan den toestand der werklieden^ terwijl die katholieke wellen integendeel een beletsel daarstellen voor deze werkbazen, die uil eigene beweging eene noodig gewenschte verbetering zouden willen in voeren. Hunne werkerswetten beteekenen dus niets. Zij hebben voor den werkman geene verbeteringen aangebracht en aan den werkbaas hebben zij, in vele gevallen, het leven moeilijk zooniet onmogelijk gemaaki. In één woord hunne regeling van hel werk heeft haar doel gemist en niets anders teweeggebracht dan eenige velbe- taalde plaatskens van werkopzieners voor de katholieke studenten der Universiteil van Leuven. En zoo ook is het gesteld met den Landbouw. Op dit gebied gaal hel niet beter. Alle de katholieke wellen ten voor- deele van den Landbouw, zijn zonder uitwerksel gebleven, ofwel hel uitwerksel was zelfs nadeelig voor de boeren, bij zonderlijk voor de kleine gebruikers. Zoo is hel gesteld met de inkomrechten op het graan, die oorzaak zijn dal de boeren, die haver moeten koopen, deze waar nu duurder moeten betalen dan vroeger. Zoo is hel ook gesteld met hel vee. Op dit gebied zelfs is de handelwijze van hel katholiek gouvernement schandelijk. Onder een belachelijk voorwendsel sluiten zij de Hollandscbe grenzen, zoodat de landbouwers, die magere koeien noodig hebben, ze niet kunnen krijgen of ze duur moeten betalen. En wanneer de katholieke veekweekers magere beesten noodig hebben, dan worden de grenzen voor ecnifr6 dngen geopend j hel is zelis gcbeui d dat *de rijke veekweekers op voorhand verwittigd wierden en dal hunne aan- koopen Creeds gedaan waren, toen de grenzen opengingen; de boeren vonden dan het noodige vee niet om hunne stallen behoorlijk te vullen alles was reeds op gekocht. En zoo gaat het nu grenzen ten nadeele der landbouweis. De Franschc grenzen zijn gesloten voor hel mager vee en de boeren, die een koeilje noodig hebben, zullen hel welhaast stukken van menschen moeten betalen. En wat doen de katholieke volksvertegenwoordi gers en geheel hunnen aanhang om dien Althans, de verdediger van den gods dienst, de onbevlekte polemieker komt ook met de Franscbe met hetzelfde fabriekmerk op de markt. --Aan de kiezers moest staken omdat hel meer kwaad deed dan goed; de Veurnaar zal wel oordeelen later dal hij den bal misslaat. T Is verloren, het volk weel maar al te wel dal de wespen enkel aan de beste vruchten knagen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Beklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor [}elgtei utigezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij U. VAIWOISTV KE2RCK.SOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. BLAD Wat l»el>l>en zij gedaan ‘2 18- 01 19- 23 22-02 10- 41 11- 08 Dixmudo Nieuport Nieuport Dixmude 6- 40 7- 13 11- 45 12- 18 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 20-08 20-41 18- 52 19- 26 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL KUMMBMa 9-23 9-56 •■■3 13- 32 14- 05 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 7- 27 8- 00 8- 42 9- 15 4-43 7- 16 8- 24 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 5-18 7- 43 8- 18 8-47 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 •rntsz'.u.i. run n II ~'x if I. rW -4' i l 13-46 15-52 17-44 18-05 20-32 6- 43 7- 12 z 5 i BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU1NKERKE n» i-, Afwezig: MM. De Haene, burgemeester; de Spot, schepen en Verraes, lid. Do heer schepen Pil opent do zitting en ver klaart dat het schepencollegie, beraadslagende over de vraag van don heer Claeys, strekkende tot het ruchtbaar maken der dagorden, beslist heeft dezelve gunstig te beantwoorden; voortaan zullen dus de dagorden onzer zittingen aan de deur van het stadhuis aangeplakt worden. 1“ Punt van het dagorde Godshuizen a) Goedkeuring der rekeningen van 1898; b) Vaststelling der begroetingen voor 1900 Verslaggever Mr Pil. Algemeen goedgekeurd, onder de gewone voorbohouding aangaande zekere som van 2000 frank jaarlijksch in de begrooting der gods huizen gebracht als zijnde verschuldigd door de stad, uit hoofde van aanbouwingen verricht in het Wezengesticht, som welke door het ge meentebestuur wordt betwist. Mr Claeys. De gebouwen waar de bureelen van het commissariaat en het armbestuur zich bevinden zijn in eenen ellendigen toestand. De herstellingen zijn hoogst dringend. Wanneer zal het noodige worden gedaan. Mr Pil. De betwistingen die bestaan tus- schen de godshuizen en het gemeentebestuur zijn de oorzaak van die nalatigheid, Mr Claeys. Niettemin is de stad, als eige- naar, verplicht de noodige herstellingen to doen verrichten. Na eene woordenwisseling tusschen de heeren Pil, Claeys, De Messter en Van Massenhove, belast zicli Mr De Meester, als lid der commissie der godshuizen, aan dit bestuur voor te stellen zoo haast mogelijk pogingen aan te wenden om dio zaak in 't vriendelijke te vereffenen met do stad. c) Benoeming van een lid der commissie in vervanging van M. Allewaert. In geheime zitting gaat de raad over tot die benoeming, op de voorstelling van MM. Thers- sen, opziener van het katholiek onderwijs on Ch. Van Lichtervolde, gomeento-sekretaris, als kandidaten van de commissie der hospicen en MM. Al. De Graer, ingenieur der provintie en Ch. De Clercq-Rathé, brouwer, als kandidaten van het schepencollegie. Vooraleer over te gaan tot do stemming drukte M. Barbier, namens de minderheid van den raad, den spijt uit dat niet öéu der voorgestelde kandidaten genomen was geweest in de rangen der liberale partij, daar het to wenschen is dat in alle openbare besturen een zekere kontrol worde uitgeoefend. M. De Meester. Toen de liberalen aan 't be wind waren hebben zij do gematigste katholie ken uit den disch en de hospicen gebannen. Mr Barbier. Do politieke zeden zijn ver anderd. Thans wordt er recht toegekend aan do minderheden. En in ’t belang van een goed bestuur geloven wij dat wij de wet op de even redige vertegenwoordiging in feite zouden moeten toepassen. De raad gaat over tot de benoeming van een nieuw lid. De heer De Graer bekomt de alge meenheid der stemmen. 2e punt Pompierkorps. Goedkeuring der rekening van 1898. Vaststelling der begrooting van M. Claeys. Een zeer belangrijk verslag over den branddienst is ingediend geweest door de heeren officieren van het korps. Zekere hervor mingen zijn toegestaan geweest. Maar zou er niet iets meer kunnen gedaan worden Door het aanvullen van den Kapitalen Wal is een geheele kant van stad van water beroofd voor het geval van brand; die toestand zal nog ver ergeren met do nieuwe werken aan de Duin- kerkebrug; want daardeor zal de waterloop nog meer verwijderd worden. De nieuwe fabrieken aan de statie zijn ook aan verren afstand ge legen van de vaart. Zou de stad niet nuttig vinden eenige gelden toe te wijten tot het aan- koopen van nieuwe darmen I Want het Pom- pierskorps beschikt maar rond de 500 meters darmen. Ten anderen, roep ik de aandacht van het schepencollegie op den gevaarlijken toestand van de achterdeur van den schouwburg. Met kleine kosten zou men dien uitgang kunnen vergemakkelijken. Mr Pil. Meest al de punten die in het verslag aangegeven waren, zfjn gunstig opgelost geweest. Er zijn ook nieuwe darmen gekocht geweest. Voor wat de uitgangdeur van den schouwburg betreft, wij zullen dit aan den bouwmeester kenbaar maken met verzoek do noodige maatregelen te nemen. 3' puntLager onderwijs. Vaststelling der rekening van 1899. Verslaggever M’ Do Tremerie. Goedgekeurd. Idem. Vaststelling der aanvullende lijsten van ’t kosteloos onderwijs. Mr Vanmassenhove roept de aandacht van - - 12- 27 14-11 13- 00 14-44 Vertrekuren van den ijzei-enweg van Duinkerke, 'Venr-ne, Gent naar* Brussel en Dixniiule naai- TVieuport. 5- 55 8-5/ 10-t>4 6- 25 9-27 11-31 6-49 9-50 11-55 9-21 12-05 14-58 10-19 13-16 16-55

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1