s VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT x.’ 1/4 April 1900. aan de die rangschikking enz. ver- de plaats, de Mr lleyvaerl, alle welke door de Associatie van Oostende zal voorgesteld worden. Ziedaar het onpartijdig verhaal der onderbandeliiigen lusschcn de liberale vereenigingcn der nieuwe kiesomschrij ving Veurne-Dixmude-Oostende. Onze lezers kunnen zich nu overtuigen dat de eischen der liberalen onzer streek gestaafd zijn enkel op rechten billijkheid. Indien, ongelukkiglijk, eene scheuring moest losbarsten, ieder overtuigde vrij zinnige zal moeten bekennen dal de schande en de verantwoordelijkheid ervan alleen op de stijfhoofdige houding der liberale associatie van Oostende zal neer vallen. Die kwestie is zeer bekopt en inge wikkeld. Vooreerst graan belasten is brood be lasten. Opvolgenlijk valt te bemerken Del Belgie zeer bevolkt is en de nodige granen voor de voeding zijner inwoners niet kan opbrengen. Dal de kleine burgerij met de werklieden bij verre hel grootste deel der bevolking uit maken. Dat ten gevolge dier drukke bevolking in evenredigheid van grondgebied, nijverheid en handel op den uitvoer moeten steunen, en dal zoo er invoer rechten op ’t graan gestemd werden, die Zaterdag de andere kandidaturen, ïzij voor de Kamer T zij voor den Senaat aan Oostende overlatende. In geval van geene overeenkomst met de liberale vereeniging van Oostende nopens de samenstelling cencr gemeene lijst voor de Kamer, zullen de associatien van Veurne-Dixmude-Nieuport strijden met eene afzonderlijke lijst; doch in alle geval zullen deze, met alle hunne krachten zending toeverlrouwd ■jo. der kandidaten voor te de noodige maatregelen te den aan- nijverbeidsvoortbrengslen duurder zouden inslaan en bijgevolg den wedstrijd op den vreemde moeilijk zouden weerstaan. Inkomrechten zijn nadeelig, de heffing er van zeer kostelijk en de uitslag is achteruit werkend, lot voorbeeld Vrank- rijk alwaar, ten gevolge der inkomrech ten, handel en nijverheid erg dalen en vervallen. 5° De zeevisseberij heeft met reederij ter koopvaardij geene andere betrekkingen dan de aanwerving van matroozen en deze aanwerving geschiedt thans in de groole havens door makelaars die daarop ma troozen van alle natiën ter beschikking houden. Om de visscherij op onze kusten door vreemde vaartuigen te beletten zou een stoomschip onze kusten moeten bewaken, dal tevens als toezicht middel voor den toldicnsl dienen kon. Maar wat eene schuilhaven Panne betreft, dal is waanzin. Die schuilhaven heden gemaakt ware morgen verzand, immers bij gebrek aan binnen water om ze op diepte en open te houden. Voor de visschersschuilen van de Panne, Coxyde en Oosldumkerke, is en biijll de monding van den Yzer tol aan Nieuport- kaai de beste en veiligste schuilhaven. 6° Openbare werken. Op dit punt heeft Mr Pil flauwe redens vertelt. Wegens de verdieping, verbreeding en bedijking der Duinkerkvaart en der Neder Colm of Bergenvaart is in 1890 met Vrank rijk, een verdrag aangegaan dat in Belgie bij wel 17 Augusti 1891, dus sedert.9 jaar werd goedgekeurd. Over twee jaar werd de Duinkerkvaart gebaggerd; de zijkanten waar hel kwijl- zand uilzet, blijven onbekleed, en de be dijking met afleidingszijgracht blijft, tol groole schade der omliggende lage lande rijen, onaangeroerd; daarover is geen woord gerept. Wat betreft de Bergenvaarl, zoodanig aangeslijkt dal ze des zomers op menige plaatsen geen halve meter water peilt, de hr schepen Pil, wiens politieke vrienden sedert bedoelde wetstemming aan be wind zijn, verhoopt dat de noodige studiën en opmelingen weldra zullen geëindigd zijn. Landbouwers uil die streek en Gij eigenaars die er belang bij hebt, weest moedig en verduldig, wij beleven eene nieuwe eeuw, dien toestand zal misschien op lijd en stond veranderen. Doch gij Mr Pil, liet beter dat potje gedekt. 7° De grondbelastingen moeten minderen zegt Mr Pil. Ja waarlijk, want in zekere gemeenten van onzen omtrek wordt over ’t gezame- lijk bedrag van belastingen met opcen- timen meer dan 10 °/0 van T zuiver pachl- inkomen betaald, dus meer dan T vorig tiende van hachelijk geheugen. Wal hel verderflijk alcoolisme of de genever plaag betreft, dit werd door ons Staatsbestuur om zeggens bevoordeeligd en aangemoedigd door de inrichting der landbouwstokcrijen; en daar de rechten op genever stoken aan den Staal mil- lioenen opbrengen, zal zulks zoohaast niet gestremd worden. 8° Leger; geene verzwaring van krijgs lasten zegt Mr Pil. Dal deuntje wordt bij elke kiezing her haald en thans zijn bij de buitengewone voorziene uitgaven omtrent 30 milliocn opgobrachl voor nieuwe forten en om- heinings werken te Antwerpen en veld- ballerijen van T laatste stelsel, alle welke krijgsuilgaven als onontbeerlijk voor ’t be houd van ons land en voor ons welzijn worden voorgehouden. Die redevoering van Mr Pil is voor zijne aanhoorders en verders voor zijne aan- Aan wie is de geweest de lijst bereiden en co beramen in vooruitzicht van staander) kiesstrijd Men heeft in de nieuwe kiesomschrijving Veurne-Dixmude-Oostende gehandeld, zoo als overal elders. Er is eene commissie van afgevaardig den der liberale associatien onzer drie arrondissementen aangesteld geweest. Die commissie wierd samengesteld, op het voorstel der liberale associatie van Oostende zelve, uit zes afgevaardigden van Oostende, vier afgevaardigden voor Dix mude en drie voor Veurne. Wij achten hel nutteloos de briefwisse lingen aan te halen die daartoe aanleiding hebben gegeven en waarin er wierd bewezen dat Oostende recht had aan min dan 6 en Veurne-Dixmude aan meer dan 7 afgevaardigden. Uit toegevendheid, is hel voorstel van Oostende, onder alle voorbehoudingen, aangenomen geweest. Die commissie is bijeengekomen; en wat is er alsdan gebeurd .»-na>e»«s®e*<a<s~—- Clericaal kiesprogram. De heer schepen Pil heeft in ver gadering der katholieke kiesvereeniging alhier, bij welke hij als kandidaat voor de aanslaande Kamerkiezing werd uitge roepen, zijn kiesprogram uitgesproken, waarvan eenige bijzondere aanhalingen volgen, namelijk 1° De Staal buiten de school, dus af schaffing van openbaar onderwijs, om aizoo hel onderwijs, geheel en gotisch in banden en onder de heerschappij der clericalen te doen overgaan. Dal is tegenstrijdig aan de voorschr iften onzer Grondwet, doch niet te’min als ideaal doeleind uitgedrukt. De liberalen integendeel houden voorde leerplicht in te voeren, tevens kosteloos onderwijs in de lagere, middelbare en lloogescholen. 2° Wegens de sociale kwestie en de daaruit volgende behouding van den eigendom en 't huwelijk. Als grondstelsel zeer wel, maar bij de uitvoering wordt zulks door de clericalen averechts uitgevoerd. Menige priesters laten hun vermogen, ten nadeele hunner wettige erfgenamen, aan derde personen behoevens de kerk. Paters en nonnen beschikken op gelijke manier behoevens hunne gestichten. Dat is hier alom wel bekend. 3° Pensioenen voor de oude werklieden. Dat stelsel vinden wij ook zeer wél en vragen waarom zulks door ons clericaal Ministerie gedurig wordt verschoven en uitgesteld, terwijl de verhooging der jaarwedden voor de priesters, bij voor keur aan die pensioenen voor oude werk lieden, gestemd wordt. 4° Voor den landbouw; inkomrechten j op alle voortbrengsels. te willen hebben de kennissen en de j verdiensten der hoeren Heyvaert en Pieters te betwisten, de lc plaats van rechtswege deze i (oekoml aan de arrondissementen Veurne- Dixmude, aangezien deze de meeste libe rale stemmen en de talrijkste kiesbevolking verbeelden; dal dus die toewijzing moet besproken worden, niet volgens de pcr- sonneele hoedanigheden der voorgcstelde kandidaten, maar alleenlijk volgens de rechten der in zaak gestelde arrondisse- de lijst voor den Senaat ondersteunen menten. i - - Verders wierd aan de liberale Associatie van Oostende de aanduiding overgelaten I van do 2,ic kandidaten.voor de Kamer en de r,e kandidaten voor den Senaat. De afgevaardigden van Oostende, ziende dal zij in minderheid waren, verlieten de vergadering. Geene beslissing wierd ge nomen. De afgevaardigden van Veurne-Dixmude zijn hel eens geweest om voor hunne vereenigde arrondissementen de 1° werke lijke plaats en, bij natuurlijke gevolg trekking, de lc aanvullende plaats voor de Kamer der Volksvertegenwoordigers te vragen, zich steunende, namelijk, op de volgende beweegredenen 1°) Volgens de uitslagen der laatste Kamerkiezingen, in 1896, mogen de libe rale stemmen in de arrondissementen Veurne-Dixmude geschat worden op een totaal van 8000 en slechts lol 5000 voor het arrondissement Oostende. 2°) De kiesbevolking in de arrondisse menten Veurne-Dixmude beloopt lot 29,812 stemmen cn slechts lot 22,409 stemmen voor het arrondissement Oos tende. Zelfde afgevaardigden waren ook een parig.om, voor de le werkelijke kandida tuur, den heer Adolf Buyl.den populairen volksvriend, den moedigen strijder van 1896 voor le stellen. De afgevaardigden van Oostende stelden, van hunnen kant, voor t._ kandidatuur vóór, eerst van dan van Mr Pieters, de meaning uit drukkende dat vóór zulke namen alle betwisting moest achteruitwijken. Veurne-Dixmude bleef volherden en verklaarde dat, zonder ooit hel gedacht Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. -- Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office ma J - Iglll MWM—IMI I o——IIMXIIB UllrFTrUffiT1 >1 III i I --y-M-lir Hel hoofdbestuur onzer liberale Ver eeniging besloot de afdeelingen bijeen te roepen om te beramen over den toestand. De afdeeling Veurne moest vergadering houden op woensdag 4n dezer, toen, 's morgens, is te zeggen eemge uren vóór de bijeenkomst, de Voorzitter, bij aanbevolen brief, nieuwe vooistellen ontving van wege de liberale associatie van Oostende. Deze stelden voor, den rang der kandi daturen voortaan vast le stellen, volgens oenen vasten regel en wel, namelijk als volgtVoor de kiezing van Mei 1° Oostende; 2° Veurne-Dixmude; 3° Oostende; 4" Veurne-Dixmude, voor de werkelijke plaatsen. 1° Veurne-Dixmude; 2° Oostende; 3° Veurne-Dixmude; 4" Oostende, voor do aanvullende plaatsen. Voor 't toekomende en in geval van open komende plaats, zou volgender wijze veranderd worden. 1° Veurne-Dixmude; 2° Oostende, voor de werkelijke plaatsen. 1° Oostende; 2° Veurne-Dixmude, enz. voor de aanvullende plaatsen. Dit voorstel is verworpen geweest; het kon niet aanvaard worden, om den een- voudigeti reden dal, zelfs met goede trouw gesloten, die overeenkomst werkelijk niet kan uitgevoerd worden. Inderdaad, veronderstelt dat binnen eenige jaren de 1' plaats van volksver tegenwoordiger openvalle, ten gevolge van overlijden of ontslag van den titularis, wie zal ons de waarborg geven dat de liberale associatie van Oostende ons dan die I' plaats zal toekennen De mannen die, nu, aan het hoofd der vereeniging staan, kunnen omvergeworpen worden en vervangen worden door leden die hel anders meenen en die zich, bijgevolg, zullen kunnen aanzien als geenszins ver bonden door overeenkomsten die toch maar, van hunnen aard, volgens de om standigheden van den tijd zouden kunnen gesloten worden. Ten anderen, moet de 1“ plaats heden toegekend worden aan de arrondisse menten die de talrijkste liberale stemmen tellen en de talrijkste kiesbevolking in houden, dus aan Veurne-Dixmude en niet aan Oostende. Veranderd die toestand in de loékomst j ten voordeele van Oostende, ehwel, dan zullen de liberale vereenigingcn van Veurne cn Dixmude de eerste zijn om de i 1“ plaats aan Oostende aan te bieden. Die zienswijze is gevolgd geweest en in de vergaderingen der afdeelingen is er met eenparigheid min twee stemmen besloten geweest dal de liberale asso ciatie van Veurne, overeenstemmig met degene van Dixmude en Nieuport de 1“ werkelijke en de 1° aanvullende kandi daturen voor de Kamer gingen eischen, Onze liotuling. Degenen onzer lezers die, in - laatste lijden, vereerd zijn geweest met hel ontvangen eenigcr nummers 't zij van den Carillon of den Echo d'Ostende zijn voorzeker getroffen geweest door den bijzonderen snijdenden toon der pole miek dezer fransche liberale bladen van Oostende. Die houding verwerft des te meer afkeur dat, lot heden toe, hel Advertentie-blad en de Dixinudenaarde tolken der liberale gedachten in Veurne-Ambacht, als eenen gemeenen regel hadden aange nomen, zich zoo weinig inogclijk met de in loop zijnde onderhandelingen bezig te houden, deze aan de zorgen overlatende der belanghebbende associatien tot dal eene definitieve oplossing tusschcnkome. Te Oostende oordeelt men daarover anders en, onder gevaar onze politieke vrienden te zien twijfelen over hunne eigene rechten, vinden wij ons verplicht do voorname punten aan onze lezers kenbaar te maken. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 t'r. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. de PüBLiciTÈ, Magdalenastraat, Brussel. iKiGltci^HOVE, D ukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. BLAD Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 11- 15 12- 18 17- 41 18- 14 15- 59 16- 32 DUINKERKE ohyvelde VEURNE. O ENT BRUSSEL van 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 10 20-08 20-41 18- 52 19- 26 van BRUSSEL GENT VEURNE ohyvelde DU INKERKE 8- 42 9- 15 13- 32 14- 05 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 6- 40 7- 13 4-13 7- 16 8- 24 5-18 7- 43 8- 18 8-41 9-23 9-56 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 7- 27 8- 00 ADVERl Vort rekni’C11 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 12- 27 14-11 13- 00 14-44 Men schrijft in bij VAXBEM L. den i.jzcrenweg 5-00 I 5-34 18-03 21- 08 22- 50 I 'Vetix’sic, Geut nani* Brussel en Diximide naar TVieuport. 9-18 13-46 18-01 11-37 15-52 17-44 19-23 14-38 18-05 20-32 22-02 3- 40 6-43 10-41 4- 09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1