VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT f x.r 1<>. en Zaterdag April 1900. Nieuport Dixmude GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL naar 11- 45 12- 18 tVieuport. 15- 59 16- 32 'Wij willen die brave visscliers tegen over zulk kiesbedrog manen en met innige overtuiging herhalen wij hen wat de schuilplaats van de Panne betreft, dat is waanzin. Waarheid en recht betrachten is plicht- De noodzakelijkheid aan die pensioen kassen schijnt zelfs eindelijk erkent le zijn door het klerikaal ministerie. Immers na sedert 188-4 aan het hoofd van land geweest te zijn zonder iels te doen in dien zin; na 16 jaren lang meester geweest te zijn van gansch hel land, komen nu de klerikalen liet gedacht te hebben van eene wet voor te stellen over de pensioenen der oude werklieden Die klerikale veelbeloovers, maar niet- doeners, hebben dus 16 jaren lang ei' op moeten denken om eindelijk het gedacht te hebben een voorslelkcn van wet te doen, daags voorde kiezing, in voordeel der oude werklieden, in voordeel van die werklieden die zij in hunne Tappen uit builen met cigaren, valsche beloften en pinten bier. Dat dit wetsvoorstel een onkel kiezing maneuver is springt le veel in de oogen Ook zal er niemand zich door laten foppen Goed nieuws I Een verheugend nieuws is ons, in deze laatste dagen, toegekomen. Op hel aandringen der liberale associa tion van Veurne, Dixmude en Nieuport, heeft de heer A. Verbeke, nijveraar te Gent, de kandidatuur aanvaard, die hem door de liberale associatie van Oostende voor den Senaat was aangeboden g.woest. De liberalen der nieuwe kiesomschrijving Veurne-Dixmude-Oostende zullen dus ten strijde optreden met ëéne enkele lijst voor den Senaat. Zoo het schijnt, zal de heer Van Iseghem van Oostende aangewezen worden als plaatsvervanger. Onze klcrikaaltjes die reeds op de twee zetels voor den Senaat rekenden, zullen zich erover moeten vertroosten en Mr R. dcSpot, onze invloedrijke (I!) senator mag zich bereiden om zijne matten op te rollen. Clcricaal kiesprogram. Op de bemerkingen diesweegs van den Veurnaar, beperken wij ons voor alsnu tol volgend korlbondig antwoord. Alvoren wij schikken ons antwoord zoo het ons grondig schijnt, anders gezegd legen zulke stelsels of beweringen die bij dal program meest laakbaar voorkomen. De visscliers van de Panne zijn over tuigd dat die ijdele beloften eener schuil haven aldaar, enkelijk op kiesbedrog uit draaien, en dal in alle geval de heer Pil nooit geen twee millioen van den slaat bekomen zou om zulke schuilhaven in te richten. Door de aanhoudende pogingen der liberale volksvertegenwoordigers van Brugge en de medewerking hunner vrien den, werd destijds te Blankenberghe eene dergelijke schuilhaven voor kleine vaar tuigen behoorlijk ingericht. Daar beslaat een dubbel staketsel en twee dokken met sassen; hel eene voor vaartuigen hel andere voor lozing en sas van binnenwater waarbij de havengeul eenigzins gescheurd wordt, doch niet te min reeds verscheidene keeren werd uit gebaggerd. Die schuilhaven werd alzoo ingericht om te konnen behouden worden. Mr Pil is hier schepen en met de mede werking van Burgemeester, Senator, Volksvertegenwoordiger en hunne mak kers, hunne politieke vrienden aan be wind zijnde, hebben zij in 9 jaren lijds geene credieten kunnen bekomen tol be- delving der aangeslijkle Bergenvaart, en de sedert twee jaar uilgebaggerde Duin- kerkvaart blijft onvoltooid, zonder glooi- Dixmude Nieuport kandidaat, eenen duchtigen tegenstrever voor handen hebben. Ook hebben zij voor geen enkel middel leruggedeinsd om zijnen steeds toenemen den invloed te bestrijden en hem in een valscli daglicht voor te stellen. Laster is het gewone wapen, waartoe zij bij voorliefde hunne toevlucht nemen. In hunne dagbladen, zijn zij begonnen met hem te beschuldigen een eenvoudige kiesdraver te zijn, een soort van knecht in dienst der Liberale Associatie en door deze betaald om mcelingen op den builen in te richten. Met die leugenachlige en lasterlijke beschuldiging werd kort en goed spel gemaakt. M. Buy! ontving van de vrij zinnige bonden van Veurne en Nieupoorl getuigschriften, waarbij uitdrukkelijk werd verklaard dat M. Buyl nooit een centiem gevraagd of ontvangen bad om zijne aanzienlijke onkosten te helpen dekken. Langs dien kant geklopt, hebben onze tegenstrevers getracht hem kwaad te berokkenen met twijfelachtigen scherts te verkoopen opzichlens de personen die hem lol hiertoe in zijn propaganda bijslonden en op den buiten vergezelden. Dat onmachtig wapen valt hun thans ook uil de handen. Nu, dal hij als oflicieëlc kandidaat der Liberale Associatie van Veurne is uitge roepen, en ondersteund wordt door de hoofden dier vereeniging, zal M. Buyl, van dit oogenblik af, de aatizienlijksle mannen onzer partij zich rondom hem zien scharen, hem in zijn propaganda- lochlen vergezellen en hem officiéél voor stellen aan de kiezers, aan wie hij hel goede woord tol in de versie hoeken vim T arrondissement zal toesturen. Onze tegenstrevers voelen hunne laatste stonden naderen. Zij moeten zich maar trachten le troosten. De bijval van onzen kandidaat zal grooler en grooler worden en wij mogen de toekomst met het volste ver trouwen inzien. Voorzeker zouden wij niet beter onzen volksgezinden kandidaat aan den keus der kiezers kunnen voorstellen en aanbevelen. Wij juichen dus gulhartig de vleiende beoordeeling loc van den voornamen liberaal uil Veurne in het Genlsch liberaal dagblad. De candidatuur van Mr Buyl. De heer Adolf Buyl is als eerste kandi daat uitgeroepen geweest voor de Kamer door de liberale kringen van Veurne, Dixmude en Nieuport. Ziet bier hetgeen, volgens Ons Blad van 12 Februari 1899, het liberaal orgaan La Flandre libérale schreef nopens die candidatuur. Wij nemen het artikel van Ons Blad letterlijk over Een voornaam liberaal uil Veurne schreef verleden week aan het groot Genlsch dagblad La Flandre libérale een lang artikel dat wij als volgt samenvallen Den 3n dezer hield de Liberale Associa tie van Veurne eene gewichtige algemeene vergadering, in den loop derwelke M. Buyl als kandidaat voor de wetgevende Kamer werd uitgeroepen voor de kiezing van aanslaande jaar. De vergadering was het eens om een verdiende hulde te brengen aan de ver kleefdheid waarvan M. Buyl het onop houdend bewijs levert in den strijd dien hij in hel arrondissement heeft aange vangen. Met eenen moed en met eene volharding waarvoor men geen lof genoeg kan over hebben, betracht hij sedert twee jaren de verwezenlijking van hel doel dat hij zich voorschreefde verlossing van Veurne-Ambacht van het klerikale juk. M. Buyl heeft des le meer verdiensten daar al zijn pogen volstrekt belangeloos is. Hij heeft steeds al de onkosten van zijnen veldtocht alleen willen dragen. Hij heeft bij elke gelegenheid verklaard en herhaald dal, eens gekozen, hij totaal zal afzien leerplicht op staatskosten ingerichl voor van het bedrag zijner parlementaire ver- i 1- u- goeding, die uitsluitend zal toegewijd i worden aan een vrijzinnig en mensch- lievend werk. Cr Dergclijke voorbeelden van zelfopoffe- over de ring zijn zelden te vinden en verdienen vermeld te worden. De klerikalen weten dat zij, in onzen 10 mei. Begin der voorbereidende werken voor de wetgevende kiezingen. 15 mei. Idem voor de provinciale kiezingen; 16 mei. Aanbieding der kandidaten lijsten voor de Kamers. 19 mei. Idem voor de Provinciale raden. 27 mei. Wetgevende kiezing. 3 juni. Provinciale kiezing. 10 id. Balloleeringen. 12 id. Vergadering der provinciale raden en nazicht der kiezingen. 13 juni. Voorstelling der provinciale senators. 16 juni. Kiezing der provinciale senators. regels dal aan Priesters, Paters en Nonnen wordt opgelegd hunne goederen, met tusschen aangestelde persoenen, beltoe- vens hunne kloosters of andere kerkelijke gestichten op te dragen, waarvan alhier, en in ’t gansche land menigvuldige ge vallen bekend zijn. Tot voorbeeld de bisschoppelijke kassen, ingerichl zoo als te Doornijk gebleken heeft, de kloosterkassen zoo als bij de ontbinding van zeker mannen klooster te Gent werd uilgebracht. Dal is de gedurige en verdokene herin richting der doode handgoederen, welke alzoo aan de wettige erfgenamen en aan de burgerlijke maatschappij onttrokken worden. Om reden Belgie een klein en nijverig land is dat voor de voeding zijner drukke bevolking nagenoeg slechts de helft van T noodige graan opbrengt, moeten de inkomrechlen vermeden worden. Werden hier inkomrechlen op de granen geheven, zou hel brood ingevolge duurder kosten en T brood is des workmans voor name voeding. Bijgevolg zou hel dagloon verhoogen, koste het nijverheidswerf zooveel temeer, kon het dus min voordeelig met dergelijke opbrengsten van andere landen kampen en zouden onze nijverheidswaren weder- keerig in de graanuilvoerende landen, met inkomrechlen belast worden. Het beste hulpmiddel voor onzen land bouw is de uitbreiding van het lager onderwijs gepaard met een degelijk land bouwonderwijs, dat in Duitschland waar veel magere landerijen bestaan, voor- deelige uitslagen geeft. Dus wel ingerichte bewerkingen en bijvoeging boven het stalmest van de vereischle kunstvetten, ten einde zware oogsten en opbrengsten in le zamelen, daar is hel middel waarvan verstandige landbouwers in Veurne-Ambacht reeds gebruik maken. Pensioenen voor Werklieden. De pensioenkassen voor oude werk lieden zijn niet alleenlijk eene zaak van menschlievendheid, maar ook eene echte vaderlandsche zaak. Het is zeker dal eene ernstige inrichting van die pensioenen, onder de waarborg van den Slaat, een der bijzonderste redens van misnoegdheid zal doen verdwijnen welke onder de werkende klas bestaat. De menschlievendheid gebiedt ook dal er eindelijk eene beslissing kome over deze kwestie. Inderdaad is er iels smartelijker dan het scliouwspel van oude verdienstelijke werklieden die, na jaren eerlijken en treffelijken arbeid, na zich uitgeput te hebben om eene talrijke familie op te kwccken, in armoede vallen, in hunnen ouden dag, of om te kunnen leven ge dwongen zijn in eene hospice hunne vrijheid le gaan verliezen Gelukkig zijn zij nog degenen die alzoo in een ouderlingshuis eene schuilplaats kunnen vinden Want hoeveel oude dompelaars ziel men niet in de groote sleden, en bijzonderlijk op den buiten, zonder voldoende hulp middelen de laatste dagen van hun leven in hel lijden en in de ellende volbrengen In de groote sleden is de bevolking le groot voor de hulpmiddelen der openbare liefdadigheid, hoe rijk de hospicen ook zijn. Dezelfde opmerking moet loegepast worden aan zekere dicht bevolkte nijver- heids-arrondisscmenlen. Maar hel lol der oude landbouwwerk- lieden is misschien nog’l droevigste, want in het grootste gedeelte der gemeenten beslaan cr zelfs geene gestichten waar de ouderlingen, legen het verlies hunner vrij heid eene schuilplaats kunnen vinden Wij zeggen tegen verlies hunner vrij heid iedereen weel immers hoe de ouderlingen, zelfs der openbare gestich ten, in menige steden behandeld worden en de duurbaarste der schallen vrijheid van geweten en van stemrecht ontnomen worden. Deze beweegreden alleen is voldoende om de inrichting der werkerspensioenen te verrechtvaardigen want die pensioenen zullen de ccnigsle middelen zijn om den deftigen en eerlijken ouden werkman aan allen dwang te doen ontsnappen. Vooral uw ideaal de staat buiten de school, is tegenstrijdig aan onze Grondwet en dat ideaal bewijst den veroverings- geest, op onderwijs gebied, door uwe partij sedert eeuwen gestadig aangelegd en vervolgd. Dal het in Engeland de wet op ’t onder wijs anders beslaat, is geen reden; daar hebben de Protestanten of Hervormden de groote meerderheid, waardoor aldaar andere gebruiken. Wij liberale volksgezindcn houden aan de ieerpiicin up oiüuiskusieu iiigei iciit voor 8.«v.- hel lager- middelbaar en hoogonderwijs. z,j7^ acht D C bedijkmg en 'OZU18S Op hel bewuste program is gehandeld sociale kwestie waarvan het behoud van den eigendom en huisgezin grondregels zijn. Wij aanzien als schennis dier grond- IKicHkroniJk. De kiesdatums. De regeering heeft aan de Kamerleden eene label uitgedeeld van de datums die voor de kiezingen worden vooi gesleld 7 mei. Ontbinding der Kamers. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Rekiamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. utigezonderdbeide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VAXi»EM KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van den ijzerenweg van JDuinkerke, Veurne, Gent naar Itrussel en Dixmude [UI - im J «IMF*. 12- 27 13- 00 1-1-11 14-44 20-08 20-41 18- 52 19- 26 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 6- 40 7- 13 BRUSSEL GE XT VEURNE GHYVELDE DUIN KERKE 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 DUINKERKS 9-23 9-56 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 5-18 7- 43 8- 18 8-47 4-43 7- 16 8- 21 13- 32 14- 05 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 5- 55 li-25 6- 49 9-21 10-19 7- 27 8- 00 i i l»BM—UK Ml MM HIW1-.-T- .mum—TWMl"WWWaMMir»WW- II nul - 6- 00 9-18 13-46 18-01 7- 28 11-37 15-52 17-44 19-23 9-49 14-38 18-05 20-32 22-02 10-23 3-40 6-43 10-41 10-52 4-09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1