VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ^>'.r Ï3'. zeer een- begroeting van buitengewone openbare 3’'--5., jaar. -1000 militianen bezaten van hel maar een maakt bel nevens duinkerke ghyvelde VEURNE O ENT BRUSSEL 9- 27 sasje, te eng en te ondiep. Óórdeelt gij bijzonderlijk landbouwers der streek die daarin rechtstreeksclie be langen hebt en gij kiezers van Veurne- Ambacht en ’t Dyksmuidsche hoe uwe algemeene belangen verwaarloosd worden. vaart. Doch met die Bergenvaart is den toe stand veel erger; daar zijn aanzienlijke gedeelten zonder trekwegen. Moeten verscheidene, bij toelating ge- Vroeger werd voor bedoelde werken een eerste crediet opgebracht van fr. 230,000, doch hel werd bij virement voor werken te Oostende overgezet. Thans bekomt onze groole zuster Oos tende, zes millioen en half voor haven werken en twee doorvaarlplaatsen op de stroombank te baggeren. Wel bekome hel u Oostende, voor uwe havenwerken. Maar vergissen wij ons niet, dan beslaan reeds langen lijd die twee doorvaarl plaatsen op de stroombank; ol is het wellicht om ze wal te verbroeden en te verdiepen Ziet ge die kwellende stroombank wilt zulke haar kwetsende openingen, gestadig toevouwen. Van daar dal de openhouding dier door- vaartplaaïsen, de dienst en de kosten eene onaflegbare eeuwige rent vereischen. 1891, als verdrag met Frankrijk, op een diepgang van twee meters bepaald. Waarschijnelijk zou de Bergenvaart gebaggerd worden en de overige werken in den steek gelaten, zoo als men beweert Gij Nieuport, de verslootelinge, uwe hoop is een liberaal Staatsbestuur en de toekomst is aan U. Hel Wesldiep of de Nieupoi treede en u wc ligging tegenover de Thames monding, drie uren afstand dichter dan Oostende, zijn de standvastige oorzaken en de over wegende redens dal de postmaaldiensl en de reizigers overtocht voor U bestemd zij n. Voor Dyksmuide en omstreek is de groole elleboog van den Yser, lusschen Tervaete en Schooi bakke, eene vreesetijke bedreiging van Dijkdoorbraak en over- strooming, bij aanhoudende regens en sneeuwdooi. De rechte doorsnede lengte, lusschen Tervaete en Schoorbakke, zou slechts 1800 meters bedragen en de twee bruggen konnen blijven. Dan de verdieping der Vladsloovaart en vervolgens de vertakking met de Mandei te Roeselaere. Te Oostende. Wij lezen in hel liberale blad Le Journal de Bruges van den 22 en 23 April Wij ontvangen slecht nieuws van uit het arrondissement Oostende. Niettegen staande al de aanwakkeringen der liberale pers ten vooideele der eendracht, heeft de liberale Associatie van Oostende hare vorige beslissingen slaande gehouden. Geheel de verantwoordelijkheid der scheuring ten laste der liberalen van Veurne en Dixmude leggende, heeft zij naar niets willen hooren. Indien wij zeggen zijwij willen haar comiteit bedoelen; want de meerderheid der ver gadering scheen ons lol de overeenkomst gansch genegen, die overeenkomst die wij met andere organen der liberale pers hadden voorgehouden en die bestaat in een scheidsvonnis (arbitrage). Niettegenstaande de tegenwerking van hel Comiteit, hebben MM. de doktor Gofiin en de advokaat Verdeyen moedig en vurig de beweegredenen uitgebreid die ten voordeele van dien laatslen redmiddel strekken; moedig hebben zij gesteund op de zware verantwoordelijkheid welke het Comiteit op zich trekt met het verwerpen van zulkdanige oplossing. Maar vóór hel volstrekt non possumus van hel Comiteit, was er niets aan te doen. En noglans verzekert men ons dal Mr Buyl, de kandidaat der association Veurne- Dixmude dit voorstel aanveerde. Hel lol is dus geworpen 1 Twee liberale lijsten zullen voorgesteld wordendat het ons loegelaten worde den wensch uit te drukken, dal van beide kanten men zich matig vertoone in dien broederstrijd en dat men make dal de klerikale tegen strevers geen nut kunnen trekken uil de polemieken tot dewelke zulke scheuringen soms aanleiding geven 1 Eindelijk, hel voorstel dat bestond om het geschil door scheidsrechters le doen beslissen wierd van kante gewezen en de Associatie van Oostende is overgegaan tol de aanduiding barer definitieve kandi daten. Wij bestatigen dal die vermaning slechts aan zekere Ooslendsche liberalen dient toegesluurd te worden. Want van den beginne al hebben Hel Advertentie-blad en De Dixmudenaar alle persoonlijkheden vermeden. Integendeel zijn in de Ooslendsche fransche liberale bladen de onbeschoftste Zelfs voor als nu is alle hoop, tot be komen de credielen voor sommige dier I werken, niet verloren; want wegens die —O - - a zx tx r» ii Ja o h I werken bestaat erge twist in T kainp van a.,. i BiJ de vergadering voor het onderzoek Er moet verondersteld worden dal aan dier begrooting door de leden der rechten de Duinkerkvaarl, dit jaar niet zal gewerkt zijhebben de voorname kopstukken als worden, aangezien geene waleiauating Woeste, Beernaert, Hellepulte, De Lants- voorzien is, en voor de bedijking win den Noordkant lusschen Veurne en Adinkerke- brug, met afleidingsgracht en onteigening der onderhoorige gronden, dat crediet. ontoereikend is. Blijft dus de Bergenvaart, bij wel van Zaterdag SS April 1900. heere en anderen, zich daartegen hevig verzet dat men op het einde van den zittijd, dus zonder mogelijkheid van grondig onderzoek, zulke gewichtige en beknopte zaken wilt opdringen. Ondanks de beweegredens en uitleggin- Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenaslraat, Brussel. KJ. UT. - - T -• ----- 11 .HI II1B» ,JW—LUXUI 11 MWHII—IIH nJ——U—WWmMWWWB» ll>M lla—|J|r Men ichrijft in bij L. VAXDEN KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Vertrekuren van <len ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Dixniudo naar Nieuport. 3-08 3-40 gen gegeven door den Minister hr de Smet- de Naeyer, hebben de tegenstrevers vol- herd. Komt de bespreking alzoo voor de Kamer, kan daardoor het ministerie zich verplicht achten, om zeggens daags voor de aanslaande kiezingen, af te treden. Wal er ook van zij, al die groole voor gestelde werken zullen niet gestemd worden. Gevolgelijk werd hel door onze clericale meesters der kieskringen Veurne-Dyks- muiile, eenigzins wel bewerkt, zou voor die dringende werken aan de Duinkerk en Bergenvaarlen minstens een millioen te bekomen zijn, ongeminderd eenige credielen zoo voor bedoelde werken le Nieuport als behoevens Dyksmuide en omstreek voor de rechltrekking van den Yser lusschen Tervaete en Schoorbakke. Kiezers opgepasl; uwe rechten die de clericalen aan bewind verwaarloozen en miskennen zullen de liberalen hand haven en doen herkennen. Clericale gezindheid is dwang, achter uitgang en verval. Liberale gezindheid is vrijheid, vooruit gang en verheffing. Kiezers aan uwe plichten, aan uwe innigste belangen zult gij niet falen. Begrooting van buitengewone openbare werken. Die begrooting bedraagt 135 millioen franks en nog een staartje van fr. 103,544, waarvan voor onze streek noch tot beloop van dat staartje niet beschikt is. Slechts eene som van fr. 100,000 zegge honderd duizend francs is voor de Duinkerk- en Bergenvaarten opgebracht. Voor de Nieuporihaven, rechltrekking der havengeul waarvoor sedert jaren de gronden zijn aangekocht, O. Voor Dyksmuide en de voor haar zoo aanbelangende werken aan den Yzer en Vladsloovaart, O. Hoe moet uien stemmen Hoe zal men voortaan moeten stemmen? Ziedaar eene vraag, welke men onop houdelijk hoort stellen door de menschen, diode nieuwe wet nog niet gelezen hebben, of die er den inhoud niet goed van be grepen. Velen schijnen geneigd te gelooven dal de nieuwe .stemwijze of manier van stemmen zeer moeilijk is. Wij vinden ze integendeel voudig. Wal men eerst en vooral moet in bel I geheugen printen, het is1° dat men voortaan niet meer mag panacheeren of mengelen; dat wil zeggen dat men niet mag stemmen bijvoorbeeld voor een der kandidaten van eene lijst en voor eenen van eene andere lijst; 2" dal men met één puntje zwart le maken, ’t zij boven de lijst, zij nevens den naatn van éen der kandidaten, alleszins stemt voor de geheele lijst. De lijst van elke partij zal voortaai) twee soorten van kandidaten bevatten, welke zullen de oenen boven de anderen slaan; langs boven de eigentlijke kandidaten; langs onder de plaatsvervangende kandi- dalen, welke do plaats innemen van dezen die sterven of hun ontslag geven. Dezen, die do kandidaten voorstellen, zetten hunne beste kandidaten, of dezen welke zij eerst willen gekozen zien, voor al de andere kandidaten dor zeilde lijst, van boven. De kiezer, gelijk wij booger zegden, mag, in algemeen regel, maar één puntje zwart maken. Dus 1” Indien de kiezer de volgorde van voorstelling der kandidaten van de liberale lijst aanveerdt voor de eigentlijke kandi daten en ook voor de plaatsvervangers, hij maakt het puntje zwart in 't vierkant boven de Liberale lijst. 2° Indien de kiezer alleen de volgorde aanveerdt voor de eigentlijke kandidaten dat bij de voorkeur wil geven aan der laatste plaatsvervangers, bij wil puntje zwart in bet vierkant nevens den liberalen plaatsvervanger welken bij voren kiest. In dit geval, zoowel als in hel eerste geval, mag hij maar één puntje zwart maken en zijne stem geldt toch voor geheel de lijst van alle twee de soorten van kandidaten. 3° Indien de kiezer alleen de volgorde aanveerdt der liberale plaatsvervangers en dal hij wil de voorkeur geven aan een der eigentlijke kandidaten, die ouder den eersten slaan, hij maakt het puntje zwart in het vierkant nevens den naam van den kandidaat, aan welken hij de voorkeur geeft. Zijne slem geldt aldus voor dien kandidaat en ook voor geheel de lijst, waarop die kandidaat ingeschreven staat. 4° OpgeletEr is maar één geval, in hetwelk men twee puntjes mag zwart maken, namenllijk wanneer men de volg orde niet aanveerdt der eigentlijke liberale kandidaten en dat men ook de volgorde niet aanveerdt der liberale plaatsvervan gers. In dit geval maakt de kiezer het puntje zwart nevens den naam van eenen anderen der eigentlijke liberale kandidaten dan den eersten; en ook het puntje in hel vierkant nevens eenen anderen liberalen plaatsvervanger dan den eerste. Maar, het is wel verslaan, dat de kies- brief zou ongeldig zijn, indien men bij voorbeeld stemde voor eenen liberalen kandidaat en voor eenen plaatsvervanger van eene andere partij. Men moet ook goed onthouden, wanneer men nevens den naam stemt van eenen kandidaat, of nevens den naam van eenen plaatsvervanger, dat men in dat geval hel puntje boven de lijstnie/ mag zwart maken. heeft i de daden van de katholieke regeering uiteen- de’finanliën, den landbouw, liet budget vs»n Leerrijke Cijfers. Hel Nationaal Grievenkomileit in een reeks propagandabrochuren gezel, voor zoover die betrekking hebben ucu sciutcu, a.o II1CI1 UC„DO1 op d?” ^'"ii'n..... imt hndufit 1 al ook t geval zal zijn met de Duinkerk- der ccredicnsten, Peerenboom’s beheer der spoorwegen en de ontreddering van bet openbaar onderwijs waaruit wij de volgende leerrijke cijfers overdrukken. Belastingen. - Deze zijn sedert 1880 inaaktë houien’bruggen’ we-eniimd“wör verdubbeld. In 1880 toch bedroegen ze ,i011 no, "01' 1.33 millioen. in 1883 beliepen zo tot 164 Jftweg Ull8eslrek’e landerijen zonder millioen; maar dan waren, volgens den Fiidwicnn^M .,r verkiezingsstrijdkreel van die dagen, lal sasj' d £ebrekkl& Uouthem van belastingen volkomen nutteloos! SdSJ''’le en? e" le ondiep. Nochtans stegen ze.... lol 206 millioen in 1889. Leeningen. In 14 jaar beeft de Staal ongeveer 800 millioen ontleend. Nu zullen, volgens de verklaringen van Minister de Smet-de Naeyer, weer circa 200 millioen noodig zijn, om het al te verwaarloosde materieel der spoorwegen op le knappen en aan te vullen. Maasforten. De forten van de Maas, waarvan de kosten op 24 millioeu be raamd waren, hebben er 72 gekost, die alle van ontleeningen voortkwamen. Eu waartoe dienen die forten Er zijn geen soldaten om ze te betrekken Openbare schuld. In 1883 bedroeg de openbare schuld 103 millioen. In 1899 bedraagt ze 126 millioen. Scholen gesloten. Wat den school- oorlog aangaat, kunnen wij, altijd volgens dezelfde bronnen, medcdeelen dat er werden gesloten 833 ofllcieele lagere scholen; 183 bewaarscholen; 1223 adultci.scholcn; 2243 samen. Het onvermijdelijk gevolg. In 1896 lelde men op 1000 Vlaamsclie in het leger ingelijfde jongelingen 173 en op 1000 Waalsche 126 ongeleilerden. Voegt men daarbij degenen die alleen mot zeer veel moeite konden lezen en volstrekt niet schrijven, zoo komt men aan 257 Vlaa- mingen en aan 196 Walen op 1000. Vergeleken bij die van 1890, stellen deze cijfers 16,3 per 1000 vermeedering ongeletterde!) vast. In 1890 telde men op 303,5 die de grondslagen lager onderwijs; in 1896 waren er maar 94 meer, dus 209,5 verschil per 1000. Zoo gaat ons land achteruit. K- tis E-BLAD iMUtayuM iii'i Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 6- 40 7- 13 13- 32 14- 05 17- 41 18- 14 11- 45 12- 18 7- 27 8- 00 9-23 9-56 15- 59 16- 32 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19 8- 42 9- 15 4-13 7- 16 8- 24 8- 57 9-5ii 12- 05 13- 16 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 18- 52 19- 26 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 5-00 5-31 18-03 21- 08 22- 50 5-18 7- 43 8- 18 8-47 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 16-04 18-46 20-10 12-27 14-11 13 00 11-44 20-08 20-41 I- BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE o—rwmr—ymv iarnr—i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1