VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Een Scheidsgerecht. X.' 1». Zaterdag Mei 1900. Zoo i van 1— gnnsch veel van men van tegen I Hel middencomiteit der Alliance telt in zijnen schoot vertegenwoordigers aller schakeeringen van het liberalismus. Het biedt, denken wij, alle waarborgen aan van onpartijdigheid en onafhankelijk heid, die men te recht van eenen scheids- raad eischen mag en T is de zending van middelaar en desnoods van scheidsrechter die liet u vraagt hem toe te vertrouwen, in het hoogste belang der partij en des lands. Al die wisselvalligheden, al dal twisten en strijden, noemt de wegenissen der menschelijkheld. Haastig en rcchtstreeds geraken wij slecht vooruit, T moet bekampt, beproefd en stil aanbereid worden aleer voor uit voering bekwaam en rijp te zijn. Hel katholiek geloof is Godsdienstzaak en dat laten wij buiten spraak. Maar hel Liberalismus is niet als de Veurnaar zegt een afval van geloof noch eene secte, liet is wel en alleenlijk eene staatsleer waarvan de grondstclsels voor onze Grondwet werden toegepast, be sproken en gestemd door de Belgische Congresleden waaronder de geleerde ambten De Haerne, De Foere, Andries en I meer anderen. Daarenboven moet alle openbare ambte naar, aleer in bediening te treden, den eed afleggen van getrouwigheid aan de Grondwet en aan de wellen van T Belgisch volk. De Grondwet is immers voor alle Belgen verplichtend, doch de clericalen maken er van misbruik in dezen zin dat zij ze aanroepen wanneer zij er voordeel bij vinden en dat zij ze voor hel overig doemen, verachten en misprijzen, dal is clericale handelwijs. Welaan gij allen Liberale-Volksgezinden, aan dal oud blik geratel van den Veurnaar zult gij weinig gehoor leenen en wel integendeel overtuigd wezen het uw aller plicht is, uwe grondwellelijke vrijheden te vervolgen en uit te voeren, dus bij de aanstaande kiezingen voor de liberale volksgezinde kandidaten te stemmen. Mochle na de aanstaande kiezingen eene heldere vrijheidszon ons duurbaar vader land omschijnen, ’t ware heil en voor spoed met de nieuwe eeuw. Sedert lange jaren zijn er de klerikalen enkel op uit de officiëele scholen af te schaffen om ze door zoogezegde vrije onderwijsgestichten te vervangen. In menige stad ontmoetten zij hevigen tegenstand bij de vrijzinnige besturen, die dan gestraft werden met vermindering van toelagen. Zoo talrijk zijn de klerikale aanslagen tegen de officiëele scholen dat verscheidene nummers van ons blad zouden noodig zijn om al dit onrecht aan te halen. Wij moeten ons dus beperken. Hel katholiek Gouvernement heeft 1500 onderwijzers en onderwijzeressen afgezet, het heeft 833 lagere scholen gesloten, 185 bewaarscholen, 122a scholen voor i duinkerke De landbouvf en ons klerikaal ministerie. Toen in Juni 1884, de katholieken aan het bewind kwamen slichleden onze bazen een landbouwministerie en verzekerden ons dat enkel de bezorgdheid en de wel vaart van onzen landbouw ben in hun voornemen leidde. In werkelijkheid diende het landbouw- ininislerie als vergulde pil, om ons te bedekken dat zij enkel zochten vriendjes te plaatsen en zoo een nieuw legertje i budjetvrelers in T leven te roepen. De eerste minister van landbouw liet zich bijstaan door twee zeer gewone leeraars uit de katholieke universileit van Leuven in plaats van onze uitstekende professors van de Staats landbouwschool van Gembloux te raadplegen. Die twee zoo onkundige als gedwee dienaars vooral der katholieke goochelaars politiek omringden zich van een elal- major jonge budjetknagers wiens vraat zucht met de lijd van langs om meer gedijde. De katholieken roemen zich oneindig veel goed aan den landbouw bewezen te hebben Zij beweren dat onder hun bewind zij de landbouw lot eenen tot nu loc ongekenden trap van vooruitgang gebracht hebben Dat al door hel landbouwministerie Moeten wij de wereldberoemde her vormingen aanhalen, die ieder landbouwer nog doet proesten van lachen of knars- tanden van verontwaardiging. Noemen wij enkel eenige verbeteringen. Ieder kent nog de belachelijke historie van de proefvelden. Deze hebben gedurende vijftien jaar, vijftien miljoen aan onze Staatskas gekost. Meest allen liepen ze op een sisser af uit reden van met slechte methode ingerichte en onvolledig be studeerde toepassing. Hoeven wij nog te spreken over de oorringen der koeien en de geboorteakte der verkensjongen 1 Onuitpullelijke kleri kale voorzienigheid Moesten wij sedert eeuwen dergelijke grootsche heilzame hervormingen missen, al omdat er geenen klerikalen arend, geen Debruin, klerikalen minister was. Wie kent pok niet de comedie, der grenzen open en toe, hel kluchtspel op de margarine en de landbouwslokerijen. Ja, niet waar, de klerikalen hebben onzen landbouw gered. Enkel de echte heilzame hervormingen alleen waren vergelen. Onze ministers brachten enkel klatergoud voort, zonder hoegenaamd geen nul voor den landbouw, enkel vermomde lergmiddels. Indien zij zoo mol den landbouw inge nomen zijn, waarom dan niet de suiker onttaksl; dan zou de kweek der suiker- beclen eene echte goudmijn worden voor onze landbouwgewesten. Waarom de fabricatie van den nijver- heidsalkohol, den zoogezegden gedenatu- reerden alkohol vrijstellen dat zou de kweek der mestdieren bevoordeeligen. Waarom de initiatief niet nemen om de betrekkingen lusschen eigenaars en pachters te verbeteren, zoo dal de eene niet ai te machtig en de andere niet onderdrukt weze Maar neen, dal willen onze bazen niet. Zij zijn enkel uil op oogverblindingen en hunnen eenigen wensch is de boei en nog zoo arm en nog zoo onderdrukt te maken I om ze des te beter te kunnen naar hunnen I zin leiden. Of zouden de clericalen de rechtscha penheid dier Eerwaarde en geleerde abten De Ilaernc, De Foere, Andries en hunner medegezellen aan ’t Congres durven ver denken Integendeel hunne oprechte mede werking roepen wij in als getuigenis en lol staving onzer grondwettelijke vrij- heidsstelsels waaruit tevens vloeit dal men kan goed liberaal en calholiek zijn, alles zonder overdrevenheid; dit schrijven wij voor de gerustheid onzer lezers en liberale vrienden. De tegenstand zit elders, namelijk lusschen liberaal en clericaal, dal kan niet zamen beslaan, en dal is ook de plaag des lijds. Bij de bespreking in Holland der wet op de leerplicht, werd zulks ook beslatigd, niet alleenlijk bij de Roomsch-kalholieke maar ook bij de Lulheraansche Kamer leden en wel op kleine uitzonderingen na. Iht Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklainen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen I fr. .1 nuancen voor Belgic, utigezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. .Men schrijft in bij E. <Ien ijzerenweg van vaxoen KERCKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Om verstandhouding te brengen lusschen I de liberalen van Veurne en Oostende, ver deeld nopens den keus der kandidaten, heeft de Alliance van Brussel hare bemid deling aangeboden Ziehier in welke termen Brussel, den 26 April 1900. Mdnhekren, Op het oogenblik dal in de gansche uitgestrektheid van hel grondgebied de liberale partij zich lol den kiesstrijd voor bereidt, houden allen zich bezig met de oneenigheden die in een zeker getal arron dissementen beslaan, liet geldt inderdaad hel beslaan zelf der regecring en alles doel de instorting voorzien der klerikale meerderheid, die in beide Kamers is tot stand gekomen. uj in eenige groote arrondissementen het land de oude geschillen nog niet verdwenen zijn, hebben zij toch i hunne hevigheid verloren en is alle zijden besloten de slagen Lgcn den gemeenen vijand te richten. De scheiding der groepen, nog van aard betreurlijke gevolgen na zich te sloepen, is toch geen hinderpaal voor de vertegen woordiging der liberale partij in die arrondissementen. Anders js liet in arrondissementen van kleine uitgestrektheid, waar de liberale partij een enkelen afgevaardigde kan doen kiezer.. Het is voldoende dat de partij zich vcrdeele en tegen zichzelve strijde opdat de wetgevende zetel, dien zij bad kunnen winnen, voorzeker aan de klerikalen ge geven worde. Zoo is het, denken wij, in uw arron dissement. Men moet er uit besluiten dal de over eenkomst moet tol stand komen. De kiezing aanbelangt het gansche land. Zij zet de eer zelve der liberalen uwer omschrijving op het spel. Hel mag niet zijn dat de toekomende linkerzijde blootgesteld zij aan eene neder laag, omdat de liberalen van een of ver scheidene arrondissementen zouden ge faald hebben aan bun jMicht er vertegen woordigd te zijn. De Alliance is geene kiesmaatschappij en van de eerste dagen heeft zij zich ten plichte gemaakt niet in te grijpen op hel gebied der liberale vereenigingen; zij heeft zich ingericht om de banden er aan te knoopen en toe te halen, die alle liberalen vereenigen moeten. En T is in hare geestdrift voor liberale eenheid dal zij het recht pul eenen drin genden oproep te doen tot deze onzer politieke vrienden, die door verdeeldheid met onmacht worden bedreigd. Wij denken er niet aan u eene welk- danige oplossing van hel geschil op te dringen, maar we meenen toch dat eene oplossing noodzakelijk is. En we denken u te mogen vragen ons toe te laten eene poging aan te wenden in den zin der verzoening. Do liberale vereenigingen van Veurne en Dixmude hebben geantwoord dal zij het voorstel bijtreden en er in toestemmen het geschil te laten oplossen door het Midden-comiteit der Alliance Zoo het schijnt heeft het comiteit dci liberale associatie van Oostende insgelijks het voorstel aangenomen; doch, stéllen die hoeren voor, de betwisting aan den scheidsraad van Hasselt, die samenge steld is uit de hecrcn Bara, Neojean en Fëron, toe te vertrouwen. Laat ons, met den Oostendenaar hopen dat de toon der bladen, die al zooveel lot de scheuring hebben bijgedragen, nu wal zal dalen en van zijne bitterheid zal verliezen. T Is waarlijk bedroevend krachten le zien verspillen, om politieke vrienden te bestrijden, als men ze zoo nuttig kan gebruiken lol hel bekampen van klerikale tegenstrevers Allen dus met vollen moed vooruit De dagen van hel ministerie zijn geteld. Op 27 Mei zullen de liberalen hel bewind over ons land overmeesteren Onze grondwettelijke Vrijheden. Zoo als voorzien, haalt de Veurnaar legen de kiezingen allerhande schrikbeel den uit den hoek, om zijne tegenstrevers te vellen en af le breken. Zoo eenige uittreksels, dat is niet erg; T spreekwoord zegtmet twee woorden van iemands schrift, doet men hem hangen. Wilden wij zulks volgen, menige ge schiedenis feiten, allen van vervolginsgeest getuigende, ja veel erger dan die schrift- uittrekscls, werden hier lastens de vroeger en hedendaagsche hardnekkige klerikalen aangehaald. Door opgewonden haat en dweepzucht werden Koningen en Prinsen vermoord; ontstond de Inkwisilie of geloofsonder zoek, do Sl Barlheisnacbt, de slachterijen in de Ceneensche gebergten, voort be houd van T schuilrechl van misdadigers in kerken en kloosters werd jaren lang getwist en bloed vergooien en meer dergelijke gruwelen gebeurden in den ouden lijd. Nu worden andere schalksche pogingen aangelegd, als de propaganda in de kruis gazetten, de geldklopperijen door de Assomptionnisten in Frankrijk; in ons land, de godsdienstleergangen van j]gr. Ruller, algemeen vicaris te Luik, en in zekere clericale dagbladen de verachtingen en beschimpingen opzichtens onze grond wet, aan eene vuilniskar vergeleken en de grondwellelijke vrijheden aan etter builen. Wij nemen uil den las en achten het genoeg voor alsnu, want T is wagelijk. i Dixmude Nieuport N'.euport Dixmude 6- 10 7- 13 13- 32 14- 05 17- 41 18- 14 8- 42 9- 15 11- 45 12- 18 ADVERTEN 5-18 7- 43 8- 18 8-47 15- 59 16- 32 4-43 7- 16 8- 24 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 7- 27 8- 00 18- 52 19- 26 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 l VMIl 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 9-23 9-56 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 [T—MTÏWia—1 jaar. 20-08 20-41 Hel Inger Onderwijs. I BRUSSEL GENT VEURNE I GHYVEI.DE 12- 27 14-11 13- 00 11-44 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 Vertrekuren DUINKERKE ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL Duinkerke, "Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar IMienport. 6- 00 9-18 13-46 18-01 7- 28 11-37 15-52 17-44 19-23 9-49 14-38 18-05 20-32 22-02 10-23 3-40 6-43 10-41 10-52 4-09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1