fcs E 11 VAN VEURNE i Hl NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT O -j Ar 1» Mei B4)OO. Zaterdag P..-I De vrijzinnige partij beloofd X.' 1S>. jaar. duinkerks GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL strevers van vervolging beschuldigen, terwijl de liberalen hen daarbij niet als kerkdienaren en in hunne geestelijke zending bestrijden, maar wel als clericale tegenstrevers en om onze grondweltelijke rechten en vrijheden te verdedigen. is allerellendigst Do Belgische Htaatsrent Ct °/0 aan O» In den Veurnaar kondigt zeker financier dat de groote daling onzer Staatsrent te wijlen is zoo aan de groote uitzetting tol betalen den overnemingsprijs van den Grand Central en andere ijzerenwegen als nog door de ontwikkeling van handel en nijverheid. Op onze beurt zeggen wij hem Vriend onlangs nog bereikte zij 101, en thans is ze gevallen tot 92 Wat de uitbreiding van handel en nijverheid betreft, deze bestaal niet alleen lijk in ons klein België maar ook in naburige landen namelijk in Frankrijk, en terwijl onze Belgische rent lot 92 daalt, bereikt de Fransche rent 3 nog 101. Andere omstandigheid Wanneer vroeger de Belgische rent onder den prijs der Fransche rent zonk, werd ze door onze Fransche buren aan gekocht; voorzichtigheidshalve onthouden zij zich thans. Uil welke oorzaak Omdat zij op de regeling onzer geldmiddelen wantrouwig zij n Eenieder is overtuigd dat aan die 140 millioen builengewoone openbare werken op zulke ongehoorde wijze aan de meerder heid onzer klerikale Kamer- en Senaal- leden op het uiterste van den zittijd ont rukt en afgedwongen terwijl de tijd ontbrak om die voorgestelde credielen te onderzoeken, ofschoon Minister De Smel- de Naeyer bekende dal verscheidene dezer reeds twee jaar voor onderzoek en be reiding bewerkt werden, eenieder, zeggen wij, gevoelt dal die schandalige stemming nieuwe lasten moet veroorzaken. Vandaar hel openbaar wantrouwen. In zulke omstandigheden beweren dat onze vermetele Ministers aan den val onzer Staatsrent geen plicht hebben, dat is onbeschaamd de blijkbare reden loochenen. Gij burgers die daarbij aanzienlijke verliezen ondergaat op uwe duurge- wonnen gelden, op uw klein vermogen, tegen de mannen die zulk clericaal ministerie ondersteunen zult Gij stemmen, en zult de Liberale kandidaten met uwe stemmen begunstigen. Ontbinding der limners. Hel Staatsblad beval het koninklijk besluit waarbij de Kamer der Volksver tegenwoordigers en de Senaat worden ontbonden. De kiescollegies van al de arrondisse menten des Rijks worden bijeengeroepen tegen zondag 27 mei, tusschen 8 ure ’s morgends en 1 ure namiddag, ten einde de volksvertegenwoordigers en senatoren te kiezen. De nieuwe Kamers worden bijeenge roepen legen dinsdag 3 juli. Als uitbreiding van T onderwijs op staatskosten, insgelijks bij de Grondwet bevolen, zal de leerplicht de eerste her vorming wezen welke de liberale volks- gezinden zullen voorhoeden en waarop zij meest zullen aandrin; n. Groote diensten zullen daarmede be wezen worden aan de volksklassen die bij derzelver geesles ontwikkeling het zekerste middel zullen aanwinnen om hunne stoffelijke vermogens en belangen te verbeteren. Eene ruime uitbreiding van het lager onderwijs en van beroeps leergangen ingevolge wetenschappelijke vooruitgang aangelegd, zijn de beste hulpbronnen voor de volksklassen die versterkt en opge beurd, alzoo van de verderflijke gevolgen der onwetendheid moeten verlost worden. Zie daar in korte uitleg wat de liberale volksgezinder! diesweegs beramen. Geen twijfel of gij kiezers van Veurne- Ambachl en ’t Dijksmuidsche, zult bij de aanslaande kiezingen uwe slem verleenen aan onze liberale kandidaten die zulke edele laak betrachlen. Zoo doende zult gij handelen volgens recht en plicht en zult daar niet aan falen. 7 ivPPk Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. ',lt ’^"‘BekendmSi; gjn "Ktnirnnèn den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I) u n een voor Belgie ütige-onderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicitë, Magdalenastraat, Brussel. maatschappijen. Burgerlijke rechlspersoonlijking der landbouwsyndikate». Algemeenmaking der landbouwverzeke- ring, voornamelijk voor hel vee, hetzij I door maatschappijen van onderlinge^ bij- I stand met de lusschenkomst der openbare besturen, hetzij door dezelver rechtslreek- sclie werking. Regeling door de wel van de land- bouwpachten overeenkomstig de recht vaardigheid, in het voordeel zoowel van den pachter als van den eigenaar. Bepalingen van algemeen belang door de wet vaslgesteld, .om te beletten dat eene partij zich ten nadeele van dc andere vet rijke. Nietigverklaring van alle voor waarden die afbreuk hierop maken. Vaststelling door de wet, na raadpleging der landbouwkomices, van een minimum pachttermijn in het belang eener goede bebouwing, navolgens de onderscheidene grondsoorten in de verschillige gewesten. Toelating aan den huurder alle drie jaar de pacht op te zeggen, mits een jaar op voorhand te verwittigen. Verplichtende vooralgaandelijke opzegging van de ver pachtingen zonder schrift. Voor de gronden der openbare instel lingen, huurkontraklen op lang termijn met beweegbare schaal, enz. enz. Al die verbeteringen en nog veel andere ten goede van den landbouwer, maken deel van ’t liberaal programma. Zij zullen verwezcntlijkl worden zoodra onze vrien den aan hel bewind zijn. Dc buitenkiezer zal zich dit herinneren binnen enkele weken. De Pensioenwet. Alvorens uiteen te gaan, heeft de Kamer van Volksvertegenwoordigers zaterdag nacht met 80 legen 14 onthoudingen de aanwezige socialistende wet op de pensioenen gestemd. Velen der kamerleden waren legen cenige bepalingen dezer nieuwe wet, maar hebben ze gestemd om er later merkelijke verbetering te kunnen aan toebrengen. Volgens art. 8. krijgt de ouderling, die 65 jaar geworden is, het belangrijk pensioen van 63 frank ’s jaars, en die afgesloofde werkman moet dan nog in nood verkeeren, en hel leven trachten te behouden met 18 centiemen per dag. Men beproeve eens om de. veroordeelden in gevangenhuizen en bedelaarsgestichten te onderhouden met 18 centiemen daags, maar volgens de wei is bel onderhoud dezer lieden vaslgesteld op 1 frank en 68 centiemen per dag. Waarom dan geeft men niet evenveel aan afgematte werk lieden, die door hunne werkzaamheid tol den openbaren rijkdom van hel land hebben medegeholpen? Grondwettelijke Rechten. Hoe nader de kiezingen hoe meer de clcricalen ons liberalen lasteren en val- schelijk beschuldigen. De Veurnaar bevat eene langdradige preek waarbij de liberalen betijgd worden de priesters te willen vervolgen en af schaffen, terwijl zij plicht hebben den godsdienst te verspreiden en aanteleeren, gevolgelijk dal de liberalen alzoo ook den godsdienst zouden willen afschaffen. Ijdele weeklachten uit den hoek gehaald om ongeleerder, te misleiden en daarbij de liberalen te benadeeligen en te schaden. beloften, al te hel lol van Er werd een geslicht en last in de ter plaatse besludeeren en lichten over alles waar gebracht worden. Heel dit bestuurlijk poeder in de oogen van Staatsbestuur vatte zijn op. Zijn zendelingen taak als kiesagenten onderzoeken wat er worden om den I pachter en i_L. houden. KEUCKHOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Dien geest van overmeestering on over- heersching strekt zich uil op alle ge bieden, maar wel bijzonderlijk nog boven <le politiek of staalkundig gebied, op het onderwijs gebied. De zending door hou aanroepen om alle volkeren te onderwijzen is slechts toe passelijk op godsdienstgebied, maar geen zins om de wereldsche wetenschappen zoo als b. v. bouwkunde, meetkunde, sterrekunde en andere dergelijke weten schappen te verspreiden, evenmin om stoffelijke belangen te ontwikkelen. Bezorgdheid voor den landbouwer. Toen in 1884 de klerikale partij aan het bewind kwam, was een barer fmmeelste uC doen wat mogelijk was om den landbouwer te verbeteren, ministerie van landbouw a> een bestuurlijk personeel ge- verschillige landbouwdistriklen, zelf, de toestanden gaan te het gouvernement in te verbetering kon in vertoon was slechts den landman. Hel i rol niet ernstig hadden veeleer voor te werken dan te diende gedaan te dv.i benarden toestand van veldarbeider te doen op- nuuuuii. Het landbouwonderricht, waarvan zoo veel zou te verwachten zijn ter opbeuring van de buitenbevolking, is allerellendigst ingorichl. Er wordt in het budjet van den Slaat nogthans elk jaar een som van een lljtlf miljoen voorzien ten behoeve dier scholen. Maar liet onderwijzend personeel biedt de waarborgen van bekwaamheid en bevoegdheid niet aan die men er zou mogen van eischen. Dc politieke vriendjes worden geplaatst, meestal droge vruchten uit de Hoogeschoo! van Leuven, en zij hebben meer voor zending de buitenlieden in het klerikaal gareel te houden dan den landbouwer met nieuwe kennis in zijn vak te verrijken. Onze tegenstrevers gingen ecus gauw het gebruik van kunstmatige meststoffen in België algemeen maken. De mannen van stiel welen maar al te wel boe deer lijk hel gouvernement uitbrandde met zijn proefvelden, die als voorbeeld aan al de hmdbevverkers moesten dienen. Sedert 15 jaar heeft het ministerie van landbouw aan de knoeierijen vier millioen wegge smeten. De priesters hebben eene geestelijke zending welke zij hier openbaarlijk en ongestoord uitvoeren. Immers eenieder geniet den eerbied dien hij verdient en diesweegs hebben zij niet te klagen. Daarenboven hebben zij nog even als alle andere Belgische burgers hunne bur gelijke en politieke rechten, krachtens en ingevolge de schikkingen van art. 6 der Grondwet,: Alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Waaruit volgt dat wanneer niettegen- lief, gij ook ge zijt mis. slaande hunne geestelijke zending, zij voor de verdediging van clericale stelsels en kandidaten de politieke t.. ten onrechte is dat zij hunne liberale tegen- Onder ’t vroeger liberaal Staatsbestuur werden er scheikundige inrichtingen in al de doelen des lands tot stand gebracht, waar de boeren kosteloos hun meststoffen en het voeder van hun vee konden doen ontleden. Die maatregel was opperbest daar hij zekere beperking stelde aan de oneerlijke handelingen van vervalschers. Van die laboratoriums bestaan er niet veel meer. Wat erger is, de formaliteiten vereischt om een kostclooze ontleding te bekomen, zijn zoo menigvuldig én moeilijk geworden, dal de pachters er liever totaal hebben van afgezien. De landbouwer heeft jaren lang aan de kiesbeloften der klerikalen geloofd en op betere tijden gerekend. Zijn gewin is steeds schraler geworden, zijn pachthuur hooger, de dwingiandij van den kasteel heer tergender. Hij zwoegt van den morgend tot den avond en moet het poverkens aan boord leggen om de twee einden aaneen te knoopen. Toch volgde tot hier toe dc landman gedwee de politiek der groote klerikale grondeigenaars, omdat hij diep gods dienstig is en men hem altoos heeft wijs gemaakt dal de liberalen vijandig zijn aan het geloof der vaderen. Zijn diep ingeworteld godsdienstgevoel moet hem niet wederhouden zich los te scheuren van politieke kwakzalvers, die hem zijn heel leven bedrogen hebben, om de eenvoudige reden, dat de liberalen ieders wijsgeerige beginsels eerbiedigen. De regeling van den overnemingsprijs -- - - van den Grand Central en van die andere strijd voeren, hel ijzerenwegen is reeds eenigen lijd geleden en toen daalde onze Staatsrent weinig; 1 aan den nuttigen en Uijtigen landbouwer geen gouden bergen, zooals de klerikalen, noch laat hem hopen op een toekomstige ver- deeling van den grond, wal in het kollek- tivislisch programma opgesloten ligt, maar zij streeft naar praktische hervor mingen waartusschen wij aantreffen Herinrichting van hel landbouw-, grond en mobilair krediet. Afschaffing van het voorrecht der verpachters. Verspreiding In Belgie bij ’t intreden der 19dc eeuw der samenwerkende en andere landbouw- zulke stelsels van voorrecht willen op- dringen welke ongeveinsd tolde priesler- heerschappij strekken, is een klaar bewijs dat de clericalen onze grondweltelijke vrijheden slechts lijden en gedogen voor i zooveel zij daarbij konnen baat en voor- i deel genieten en voor zooveel zij diezelfde grondwet voor T overig niet konnen ver- I nielen. 21 Kan BLAD I ►4Tr4>-U- Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 11- 45 12- 18 17- 41 18- 14 18- 52 19- 26 6- 40 7- 13 van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU INKERKE 8- 42 9- 15 i van 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 5-18 7- 43 8- 18 8-47 7- 27 8- 00 9-23 9-56 4-43 7- 16 8- 21 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 15- 59 16- 32 10-23 10-52 13- 32 14- 05 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 20-08 20-41 Z5CTCSCTSS «n II ADVERTED 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 ■;r": VAIWDUIW 12- 27 14-11 13- 00 14-44 Vertrekuren 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19 Men schrijft in bij ■-<. den ijzerenweg 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 Ouinkerke» Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naar ÏVieupnrt. 6- 00 9-18 7- 28 11-37 9-49 14-38 3- 40 4- 09 I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1