NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE ■y/5c jam*. IV.r «3. 1> Juni B9OO. Zaterdag Men houding der handelwijze ES van Maar de Veurnaar heeft een bijzonder I Natie, zullen voor deze partij een be- stoelen werden afdruksels van kiesbiljetten j L3? Wij liberale volksgezinder! hebben de politieke of staatkundige eereplaals tusschen de opslorpende clericalen die de priesterheerschappij betrachten en het bedreigend en alleszins onmogelijke socialismus. In het praktische Engeland is hel socia lismus versmolten in Trade unions, of nijverheidsvereenigingen; bij de kalme en voorzichtige Hollanders is het socialismus verlaten en uitgeput en T machtige Duitschland, waar het zich verdeelde, werd de nietigheid er van bewezen en schijnt hel voorbeeld der engelscbe nijver- heidsbonden de voorkeur te genieten. stendige propaganda zijn. De taal van bezadigheid en voorzichtigheid, van vast besloten vooruitgang, maar praktische toepassing, zal in den lande zijn weer galm vinden in hel hart en den geest van allen die hel wel met hel volk meenen. IWu den «lag. Hel zwarte punt, hel onweder dal op- daagl en ons bedreigt is hel aanwassend socialismus, dal in zich zelven eenc geeslesverbijstering aanwijst en slechts uit hersenschimmen spruit, waaruit volgt dat de hoofdmannen slechts volksbe driegers en uitbuiters zijn. r-xatr.- Hier en dam*. De Veurnaar kan niet verkroppen dat, dank aan de E.V., de liberalen eenen volks vertegenwoordiger hebben verkregen in onze nieuwe kiesomschrijving en hij jammert over het geval van Mr Hamman, die alhoewel meer stemmen bekomen hebbende dan Mr Buyl, toch op het slag veld is gebleven Wel, confrater, dal is juist hel geval geweest met Mr De Tremerie die, tijdens onze gemeentekiezingen, in den raad is gekozen geweest, alhoewel hij min stemmen bekwam dan onzen vriend den heer D. Moenaert. De wel luidt alzoo; en daaraan zult gij niets veranderen. Wat is er immers billijker dan dat iedere partij worde vertegenwoordigd volgens hare getalsterkte?? vertoond met uitleg hoe voor de clericale kandidaten moest gestemd worden, en bedreiging van eeuwige doemnis uitge roepen, lastens alwie voor de liberale kandidaten stemmen zou. Geen wonder dat in zulke omstandig heden en onder zulke bedreigingen en met de tegenwerkingen te Oostende, de Liberale kandidaat heer Buyl min stemmen bekwam dan voorzien was en de liberale kandidaat heer Verbeke niet gekozen werd. Niettemin werd en blijft de heer Buyl volksvertegenwoordiger tot spijt van wien 't benijdt. Die man bezit zekere wilskracht en laaie huid dat tegen het gift van serpen- lensteken reeds jaren verhard is. De raaskallingen over de benoeming van den beer Buyl zijn louter uitdrukkingen van haal en nijd. Wij hopen dal de Belgische natie met gezond verstand begaafd, zich door die socialistische fopperij niet zal laten mis leiden. Moest die socialistische hoofdkoorts zich hier uitbreiden is er te vreezen voor beslaan van ons vaderland dal wellicht door hot Duilsche keizerrijk, onder voor wendsel van staatsgevaar zou ingepalmd worden. De groote mogendheden verstaan zich bij middel van vergoedingen en de kleine staatslanden, zijn met inneming of aan voeging bedreigd. Op onze handelstad Antwerpen, op onze Vlaamsche zeekust loert Duitscblands blik, terwijl door ’t aanstaande huwelijk van koningin Wilhelmina met den Duitschen Hertog van Weimar hel Duilsche keizer rijk ook in Holland eene overwegende rol zal voeren. Werden de liberale volksgezinden belet de gewenschte zending tusschen cleri calen en socialisten nultiglijk te vol brengen, waardoor helnoodige evenwicht in ’s landsbestuur zou ontbreken en die iwee partijen clericalismus en socialismus tegen een botsende, bloedige omwente lingen zouden bijbrengen, zou Belgie reeds vroeger de twistappel tusschen toen machtige natiën, van Duilsche in- palming konnen rijp wezen. Van daar dien angstkreet voor ons be minde vaderland, Waarheen Hl’» Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen -1 fr. De Annoncen voor Belgie, utigezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. schrijft in bij G. V^rvOKtV KKRCKHOVE Vooral in de Vlaanderen en bijzonder lijk in onze gewesten werden de liberale kandidaten zoo in de clericale dagbladeu als indepreeksloelen.door allerlei valsche belichtingen besmeurd en vervolgd. Vooral op den buiten werden die ver- lluu„...o volgingsmiddelen zonder paal noch perk, het paleis der dag en nacht uitgevoerd; op de preek- den ijzerenweg De kiezingen van 3 Juni leveren de volgende uitslagen op De provintiale kiezingen. De uitslagen der stemmingen van ver leden Zondag hebben weinig aan de samenstelling der Provintiale Raden ver anderd, en de balolteeringen die morgen Zondag moeten plaats hebben zullen er denkelijk niet veel wijzigingen in brengen. In de Bestendige Deputatie zal er dan ook weinig of geen verandering komen. De klerikalen hadden hemel en aarde bewogen om de Bestendige Deputatie van Brabant omver te werpen, doch zij werden fel teleurgesteld. Zoodra de eerste uitslagen van Schaer- beek gekend waren, wisten zij waaraan zich te houden. Schaerbeek gaf aan de antiklerikalen eene meerderheid van 3000 stemmen; Waver 1800, terwijl door Anderlechl twee aftredende klerikalen wandelen gezonden werden, drij liberalen gekozen en twee der drij klerikalen van Ukkel komen in balloleering. Ook te Brussel hebben de klerikalen minder stemmen dan over twee jaar. In de balloleering worden zij zonder den minsten twijfel geklopt. In de provinties Antwerpen, Limburg, Oost- en Wesl-Vlaandcrcn blijven de klerikalen hun posities behouden, dank aan den invloed der geestelijken, die in deze provinties grooler is dan elders. Te Luik, Henegouw en Namen verliezen de klerikalen bij elke kiezing een massa stemmen. Te Couvin (Namen) hebben de klerikalen een zetel verloren en er is balloleering te Gembloers en te Walcourl, doch de kleri kalen zullen stellig overwonnen worden. Ook in Luxemburg verliezen de kleri kalen een zetel te Marche, en overal elders hebben de herkozen klerikalen veel hunner vroegere meerderheid verloren. Ziehier de samenstelling der provintiale raden vóór de kiezingen van 3 Juni Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De meerderheid, die de regeering bezit is gekunsteld en valsch. Nemen wij Brussel, om maar een voorbeeld aan te halen, daar zijn sommige buitenkantons op gansch bijzondere wijze door het meervoudig stemrecht begunstigd; ook mogen wij zeggen dal onder een .■'leisel van politieke gelijkheid wij een gansch anderen uitslag zouden gehad hebben. Zelfs volgens de berekeningen der klerikale bladen hebben de katholieken maar 100,000 stemmen meerderheid, wal ons loelaat te zeggen dat met de mede hulp van T meervoudig stelsel, dal is hel vervalscht algemeen stemrecht, hel gou vernement op valsche grondvesten rust. Ik vind in de uitslagen van zondag geene grondslagen voor eene machtige noch eerlijk verkregen meerderheid; die katho lieke meerderheid is geen uitvloeisel van den volkswil maar van het meervoudig stemrecht. En zoo ik mij derwijze uitdruk spreek ik nog niet van de valsche kiezers, noch van deze, die men een willekeurig stemmental heeft toegekend. Het bedrog van Aalst volstaat om te bewijzen hoeverre de schelmerij der kleri kalen in kieszaken kan doorgedreven worden als het er op aankomt de huidige regeering aan het bewind te houden. In dezelfde gedachtenorde zou men kunnen herhalen dat men in de laatste kiesworsteling de statistieken heelt ge maakt der kloosters en goederen der doodehand, zoo talrijk te Brussel; maar wat men niet gedaan heeft is de optelling maken aller gerokten, die ze bevolken, en die allen over een stemmengetal be schikken, min of meer rechtvaardig ver worven. De meerderheid is dus niet in de kamers, maar in ’t land, in de openbare denkwijze, die besturen moet. De Kamer meerderheid is in onmiskenbare, zekere, onloochenbare tegenstrijdigheid met de openbare denkwijze, die onmiddellijk drie hervormingen eisclit, grondslagen aller billijkheid Het algemeen stemrecht, hel verplicht onderwijs, de afschaffing der plaatsvervanging. Opstand vreezende en door de woelende socialisten in de wetgevende Kamer ver hinderd, hebben de clericalen de wel op de evenredige verbeelding voorgedragen om bij middel van tusschenkomst der liberalen eene bedaring in te brengen en trachten aan beheer en tevens aan schoteltje te blijven. Doch zoohaast de daartoe noodige maatregel, namelijk de kiezingen werden aangekondigd veranderde ’t spel. De klerikalen en hunne meerderheid. 1 Ze beschikten dus over 18 stemmen j meerderheid in de Kamer. En ze hebben hier zegekreten aange- haald, gefeest en gevierd op de treffelijke wijze welke men kent; in andere steden werd ook gefeest maar in gesloten gezel schappen, ver van de buitenwereld, alsof die vreugde niet gemeend maar opgelegd j was. Aan den katholieken Kring hangde woensdag nog de Iriomfvlag zoo treurig i als een rouwfloers. Hel regenachtig weder j van de laatste dagen belette den wind er vroolijk in te spelen. Dat is wellicht een slechte voorspelling. Een meerderheid van 18 stemmen voor een klerikaal ministerie is inderdaad een I echte breekwaar. Men zal misschien op werpen dal Staatspartijen in België ge regeerd hebben met een kleiner minder heid. 't Akkoord! Maar die lijden zijn lang voorbij. We leefden toen onder een politiek stelsel, dat aan 120,000 Belgen het monopool van de Staatsregeling gaf. Vandaag zijn er in ons land bijna ander half miljoen inensclien die hun woordje bij te brengen hebben. Met die massa zal bet gouvernement af te rekenen hebben. Het klerikalism was vóór 27 Mei een geduchte reus. Hij beschikte in het parle ment over minstens 70 stemmen meerder heid. Dat was genoeg om zich alles te veroorloven, om hel stoutste te durven, om rede en recht den hals om te wringen. En toen, in die dagen van brutale kracht, kwamen er oogen blik ken dat de reaktie in nesten zat, dat zij niet wist langs waar zich te wenden, dat de nood vlag in top hing, dat de kouiug gedwongen was zijn Staatsministers te raadplcg ai. Toen kwamen er stonden van volksop- loopen, van algemeen verzet, van heftige bedreigingen, van bloedvergieten, van schrik van ontzetting. In hel parlement werden, ten aanzien van heel hel land, de klerikalen ver pletterd, soms totaal vernietigd door de vlijmende waarheden die de socialisten hun naar liet hoofd slingerden. I De Evenredige Vertegenwoordiging, stelsel van eerlijkheid en rechtzinnigheid, heeft de liberule partij met 33 stemmen in de Statenkamer gebracht. Wij steunen niet op het getal, wij steunen op de hoedanigheid. De liberale partij heeft de bloem barer mannen van waarde, van talent van over tuiging met den zwaren maar eervollen last der volksvertegenwoordiging gelast. Zij zullen strijdend optreden. En achter hen hebben wij de verlichte, beschaafde, weldenkende bevolking. DÏür is nog een macht die sterker is dan het klerikaal stemmental in de Kamer. Onze groote sleden inderdaad hebben allen, zonder onderscheid, een verplette rende meerderheid gegeven aan de anti klerikalen. Die sleedsche kiezers zullen nazien, onderzoeken, bestudeeren, wikken en wegen, toejuichen voor eiken vooruitgang en desnoods zieb kranig verzetten tegen elke inbreuk op vrijheid van handelen en vrijheid van geweten. Wij zeggen aan de klerikalenGij hebt nog meerderheid, maar wij verbieden u en zullen hel u desnoods beletten nog parlijwelten te maken nog aanslagen te plegen op de politieke vrijheid, nog kuoei- welten te labrikeeren. Wij zullen u dwingen hel burgerlijk gezag te eerbiedi gen en hoog te houden. De handelwijze en de liberale afgevaardigden in 3 Ball. 1 19 1 Dixmudo Ni«uport Niouport Dixmude 8- 42 9- 15 17- 41 18- 14 24 39 3 14 23 20 9 14 20-08 20-41 24 29 18- 52 19- 26 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 7- 27 8- 00 GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 9-23 9-56 10 15 25 25 5-18 7- 43 8- 18 8-47 73 91 76 93 89 83 44 11 62 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-49 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 24 52 3 14 37 32 ADVERTENTIE-BLAD 17 13 6 1 9 3-08 3-40 16-04 18-46 20-10 Vertrekuren DU1NKERKE 4-43 7- 16 8- 24 LldHU, &UUV14 - t 12-27 14-11 13 00 11-44 van Duinkerk BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKS 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 Prov. Antwerpen Braband Wcst-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen Prov. Antwerpen Braband West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Namen Kier. Lib. Soc. Get. Led. 49 36 73 79 27 26 44 35 47 Kier. Lib. Soc. 49 32 73 79 25 21 38 33 37 Veurne, Geut naar 1 6- 00 9-18 13-46 18-01 7- 28 11-37 15-52 17-44 19-23 9-49 14-38 18-05 20-32 22-02 10-23 3-40 6-43 10-41 10-52 4-09 7-12 11-08 BruHHel en Dixmude naar X'i<*ii|>oi‘t. 6- 40 8-42 11-45 13-32 15-59 7- 13 9-15 12-18 14-05 16-32 Oordeel van Paul Janson. - ssn» o aaaiM— Waarheen A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1