NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE Hulde aan Buyl, was de beteekenisdergroolschc betooging II. zondag te Nieuport ingerichl door den Vrijzinnigen Volksbond aldaar, ter eere van onzen liberalen Volksvertegenwoor diger. 2£atei*da£ Juni US)OO. I I in naam der schappijen naar de marktplaats waar bij eindelijk uiteenging. Held hel Rhelorica en 1 !W-.r «B. 1 ..A van den heer de vrijzinnige heer Buyl een "Vertrekuren van .Men schrijft in bij I-- den ijzerenweg j prachtige bloementuil aan vrijzinnigen van Nieuport. Diep bewogen drukt de Held van ’t feest het lief kind aan den borst terwijl de volksmassa dit aandoénlijk tafereel door herhaalde bravo’s begroet en de Muziekale kring een feeslmarscli aanheft. De Besturen der maatschappijen worden in de prachtzalen van den heer Deswarle uitgenoodigd, die hun de eerewijn aan biedende op de. gezondheid drinkt van onzen vrijzinnigen Volksvertegenwoor diger. De Koninklijke Harmonie Sl Cecilia en de liberale Burgers- en Werkmanskring, op deze feestviering uitgenoodigd, stoom den Nieuport binnen met den tram van 4 ure. Hoe groot was ons aller verwonde ring bij het aanschouwen der ontelbare menigte aldaar toegeslroomd om de ver kiezing van den alomgeachten volksvriend Buyl te feesten Hoe verrassend en ook hoe indrukwekkend was de overheerlijke stoel door onze Nieuporlsche vrienden ingericht om de zegepraal te vieren van de vrijgezinden in hel kiesarrondissement Veurne-Dixmude-Oostende Doch nog is niet alles gedaan. Reeds is de Muziekale kring van Dix mude vertrokken vergezeld van eene jubelende menigte tol aan hel station, weldra hervormt zich nogmaals een talrijke stoet om ons uitgeleide te doen en wanneer de tram waarmede wij ver trekken zich in beweging stelt breekt, benevens de toonen der Brabanconne, een dreunend Hoera los waarmede de Nieu- i porlsche vrienden ons hunnen dank uit drukken en levens lucht geven aan hunne vreugde en genoegen. Ver klonk hel feestgeschal ons nog na ten bewijze dat het feest voor de Nieu portnaren nog niet geëindigd was. Ons zal deze betooging lang in geheugen blijven, én omdat zij een bewijs was van de goede verstandhouding en broederlijkheid tusschen de echte vrij zinnige volksmannen der omschrijving, én omdat zij een sprekend bewijs is der herleving der opkomende jeugdige kracht van bel liberalismus in Wesl-Vlaanderen. --- Gemeenteraad van Venrne. Zitting van Woensdag 20 Juni 1900, om 6 ure namiddag. Onder het spelen der drij muziek korpsen, het gezang en gejoel van het volk, begaf zich de stoet ten huize van den heer Deswarle, Voorzitter van de Vrijzinnige Volksbond, bij wie de heer Buyl was afgestapt. Onder den grootsten geestdrift trok de stoel aldaar voorbij terwijl de Muziekale Kring en onze Har monie zich voor de woning schaarden, en St. Cecilia het vaderlandse!» lied aanhief dat door de volksmenigte met een weer galoos gejuich werd begroet en steeds vermeerderde wanneer de beer Buyl op den drempel verschijnende aan allen eenen gulhartigen groet toewierp. Het lief dochtertje van c'c Cabooter, schrijver van Volksbond, bood den Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Innoncen voor Belgie, uitgezonderd beide 1 Inunderen, alsmede die voor hei Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. VAMiEN kebckiiovk, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Bivmiule naar Nieuport. 6- 40 8-42 11-45 13-32 15-59 7- 13 9-15 12-18 14-05 16-32 Weldra stelt de stoel zich in beweging om door de verschiiligc stralen der stad onder een aanhoudende geestdrift de zaal van hel Willemsfonds te bereiken. Gedurende den optocht worden den Heer Buyl herhaalde blijken van genegen heid en vriendschap bewezen, onder andere wordt hem door eene bejaarde volksvrouw eenen fraaien tuil bloemen aangeboden en deze betooging lokt nog meer geestdrift uil bij de menigte die de stoet vergezelt. De zaal van het Willemsfonds, alhoewel van g.oote omvatting, kan slechts een klein gedeelte der betoogers bevatten. Prachtig was den aanblik van de ruime zaal, wanneer de talrijke vaandels en vlaggen der maatschappijen en kringen tegen aan het tooneel geschaard waren en de leiders onzer vrijzinnige kringen op het tooneel hadden plaats genomen. Nadat onze Harmonie eene forsclie Brabanconne bad laten hoorei) bracht de heer Deswarle, in de kernachlige taal hem eigen, hulde aan onzen Volks- vertegenwoordiger, dankte hem vuriglijk voor zijn onvermoeid streven en wees er op dal de zegepraal die lieden wordt gevierd eene eerste vrucht is van een onverpoosde kamp die hij onze mach tige tegenstrevers geleverd heeft. In den dank dien hij den heer Buyl toestuurt, begrijpt hij ook den heer Alois Vcrbeke, kandidaat-Senator, de zoo trouwe volksvriend, die alhoewel met de edelste gevoelens bezield, zijn pogen zag mis lukken. Hij stelt voor den heer Vcrbeke per snelschrilï de dankbetuigingen en de uitdrukking der verkleefdheid zijner vrienden van Veurnc-Dixmude-Oostende- Nieuport over te maken, hetgeen bij daverend handgeklap door de gansche zaal werd begroet. Daarna neemt de beer Buyl liet woord. In roerende woorden drukt hij zijnen dank uit aan allen die hem in den sn ijd bijstonden en hem heden hunne hulde brengen, en voornamelijk aan den Voor zitter van den Nieuportscben Volksbond. Hij zwoer nooit te zullen rusten vooraleer de vrijzinnige vlag niet alleen te Brussel op het Naliepaleis maar in gansch de kiesomschrijving Veurne-Dixmude-Oos tende lustig en hoog zou wapperen. De kloeke taal van den geliefden volks man werd herhaalde malen door donde rende toejuichingen onderbroken der in vervoering gebrachte menigte. Na eene korte maar striemende af- zweeping van bet gekend vefradersblad van Oostende, op oordoovend gefluit onthaald, nam de heer Secretaris van den liberalen vlaamschen Kring van Oostende hel woord om hulde te brengen aan den gekozene, wier programma alléén de goedkeuring verdiende en bekwam van de vooruitstrevende volksmannen van Oostende. Wanneer onze flinke Harmonie eene laatste maal een der talrijke stukken van haar repertorium op meesterlijke wijze had uitgevoerd, hervormde zich de stoet altijd even talrijk en riekte zich onder het spelen der verschillige muziekmaat- Hel gejubbel der menigte, de opge rnimdheid der volksmassa met hare blijde gezangen, gepaard met hel spelen der muzieken, het vrolijk wapperen van vlaggen, opschriften en vaandels, .lil alles boezemde ons een gevoel in van vreugde, van zielsgenot en het was onder dezen gelukkigen indruk dat de stoel zich om 4 f/4 ure in beweging stelde, volgender wijze samengesteld Huilers de standaarden dragende der aloude maatschappijen van Rhelorica en van S' Sebastiaan; De Philharmonic van Nieuport vooraf gegaan door hel opschrift Hulde aan Buyl overheen de straal gedragen; De volksmaatschappijen Kruisboog- schotters, Karabine-Flobert en Bolders Wijngaard met hunne vlaggen en vaandels; De liberale Burgers- en Werkmans- kring van Veurne; De Muziekale Kring en de liberale Werkmanskring van Dixmude; De prachtige groep der Handboog- maatschappij S' Sebastiaan op zeer eigen aardige wijze samengesteld met haai-kost baar vaandel, talrijke vlaggen, schilden, maagdekens met sierlijke bloemenkorven en hel reeds zeer oud beeld van S' Sebastiaan, gevolgd door leden versierd meleerleekens,dagteekenden van vroegere tijden; De aloude Rhelorica Van vroe scepe dinne met hare schilden, vlaggen en vaandel; De vooruitstrevende Liberale Vereeni- ging van Oostende; De Koninklijke Harmonie S' Cecilia van Veurne, met Voorzitter Andries aan ’t hoofd; Het bestuur en leden van de vrijzinnige Volksbond van Nieuport, de leden van het Willemsfonds, en verdere ontelbare vrienden van stad en dorp aldaar toege stroomd om de heropbeuring der vrijzin nige partij in Vlaanderen te vieren. I I I I O Z-l O I** -■ i i Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 3-08 3-10 16-04 18-46 20-10 9-18 11-37 14-38 3- 40 4- 09 va ii BRUSSEL GENT VEURNE giiyvelde duinkerke 4-43 7- 16 8- 21 6- 00 7- 28 9-49 10-23 10-52 7- 27 8- 00 9-23 9-56 5-00 5-34 18-03 21- 08 22- 50 17- 41 18- 14 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 18- 52 19- 26 ADVERTENTIE-BLAD 20-08 20-41 Al do leden zijn tegenwoordig. 1.» punt aan het dagorde: Politieverordening op de dansfeesten. Voorstel tot wijziging. M. de Burgemeester herinnert dat in de laatste zitting oen voorstel tot wijziging is neêrgelegd geweest door den raadsheer Claeys. Hel schepen collegio heeft hetzelve onderzocht on stelt ceno verandering voor, volgens dewelke bij beper king aan het voorgestelde door M. Claeys, er alloonlijks op de dagen van Veurne- Adinkerko en Dijkje kermis zou toegelaten worden onver- geld dansspel te houden. M. Claeys. Het bestaande reglement heeft oeno hevige misnoegdheid verwekt bij zekere standen onzer bevolking, namelijk bij de her bergiers en wel voornamelijk op de wijk Wes- terpoort. Wij hebben met voldoening bestatigd dat do hoer Burgemeester, onze wenschen voor komende, reeds op laatste Dijkje kermis, de toe lating heeft gegeven om onvergeld dansspel te houden. Die toelating is, wel is waar, vergund geweest tegenstrijdig aan de in voege zijnde po litieverordening. Doch wij willen hom daarover niet beknibbelen, dewijl hij. zoo handelende, reeds op voorhand ons voorstel heeft inge willigd. Onze vraag strekt tot het vrij en onvergeld dansspel te mogen houden 1° op de drie carna- valdagen, 2° op de zondagen van Palm- Mei- en Baafmisteesten, 3“ op do dagen van Veurne, Adinkerko en Dijkjekormis, 4° alsook nog op de dagen waarop er door het stadsbestuur otliciele feesten worden ingericht. Dio dagen eeus bepaald vastgesteld zijnde, mag men rekenen dat er geeue misbruiken te vreezen zullen zijn. Verders stellen wij geene uren voor, waarop do dansfeesten zouden moeten eindigen. Immers, volgens de bestaande gebruiken, zijn do zang- kotliehuizen ook wel daarin niet beperkt. Ten anderen is de gemeente overheid genoegzaam gewapend tegen alle mogelijke ruststooringen; want volgens art. 9 mag de politie de drank of danszalen doen sluiten wanneer er aldaar wan orde bestaat of gedruis van aard om de rust der inwoners te stooren. Het tweede gedeelte van mijn voorstel strekt tot de zuivere afschatting van art 7 van het regle ment, volgens hetwelk men zich aan do veror dening niet kan onttrekken onder voorwendsel van het aldaar bestaan eener bijzondere maat schappij Dit artikel heeft geene redens van bestaan: het voorziet enkel een verdedigingsmiddel, dat door de overtreders vóór do rechtbanken kan ingeroepen aanbood, zegde hij dat de aanvaarding der vraag van M. Claeys voor gevolg zou hebben dat, in feite, de taksen op de danspartijen zouden ge heel en al afgeschaft worden. Ik deel die moo ning niet. Want, buiten de door ons aangewe zene dagen, zijn nog op talrijke andere omstan digheden danspartijen ingericht. Bijgevolg zou den de inkomsten der taksen niet gansch ge staakt worden. M. Vanderstiiaete. Ik moet ook doen op merken dat do lasten op de herbergiers bijzon der zwaar wegen. Deze, onder hen, die dansspel houden, doen het toch maar om er eene winst in te vinden en de afschalling der taks zou hen do betaling van hunne andere patent en vergun ningsrechten vergemakkelijken. M. Pil. Men moet in aanmerking nemen dat do herbergiers waarop do taksen worden gelegd ook deze zijn die, door de dansfeesten welke in hunne huizen worden ingericht, meer inkomsten genieten dan do andere die op geen zulke talrijke kalanten mogen rekenen. Het is dus billijk dat de eerste meer lasten verdragen. Dat is overeenkomstig met het algemeen belas tingstelsel, volgens hetwelk degene die moest weelde bezitten, moest lasten moeten betalen. M. De Meester. Ik vind dat, indien de herbergiers dansspel houden, zij er maar do lasten van moeten verdragen. Het is dat zij de taksen niet te zwaar vinden; zij hebben ze dus maar te betalen. Ten anderen veroorzaken zij nadeel aan de anderen die geen dansspel houden. M. dk Burgemeester. Het schepencollegio acht dat de stemming van het voorstel van Mr Claeys do wezenlijke afschalling van geheel het reglement zou medeslepen. De wijzigingen die wij voorstellen zijn vooral genoodzaakt om reden dat de inwoners van Westerpoortineonen bijzonderen toestand verkeeren. Zij moeten ophouden van dansspel te houden als hunne naaste geburen mogen voort blijven kermis houden. Het gemeentebestuur van Adinkerko had beloofd oen reglement te stemmen dat overeenkomstig zou zijn met het onze. Dat is niet gedaan geweest. Voor wat het voorstel betreft strekkende tot de afschalling van art. 7, ik verzoek de raad hetzelve te verwerpen. Die schikking is over geschreven geweest uit verordeningen van grooto steden; zij is niet overbodig; want hot is nuttig dat men wete, dat men, onder voorwendsel eener ingerichte maatschappij, geeno openbare danspartijen mag houden. M. Claeys. Iedereen weet zulks: en uw art. 9 vermag toch niets tegen de danspartijen die aan de leden der ingerichto maatschap pijen zijn voorbehouden. Het is dus zonder nut in het reglement. M. de Burgemeester. Wij zullen overgaan tot de stemming, eerst over het voorstel van Mr Claeys dat het meest uitgebreid is. M. Claeys. Kan men mijn voorstel niet in stemmen leggen bij gedeelten; want het'voorstel van het schepencollegie strekt juist tot hetzelfde als hot mijne Er bestaat maar verschil voor de uitgestoken© dagen. Na eene korte woordenwisseling, is het voor stel van Mr Claeys vrij en onvergeld dansen op carnaval-, kermis- en feestdagen verworpen met 7 stemmen tegen 4. Het voorstel van het collegio onvergeld dansen, mits voorafgaandelijk© bemachtiging, gedurende do dagen van Veurne, Adinkerke en Dijkjckermissenwordt óónparig gestemd. 2° Punt Kommissie der Nijverheidsschool. Gedeel telijke vernieuwing. In geheime zitting wordt hot mandaat van Mr Pil vernieuwd. Worden voorgesteld als kandidaten voor de plaats te benoemen door don Staat Mr Hri Declercq, als 1“ en Mr Therssens als 2° en vooi- de plaats te benoemen door de Provintie Mr D. De Haene, zoon als 1“ en Mr G. Vanderheyde als 2° kandidaat. 3° Punt Kosteloos onderwijs. Aanvullende lijsten. Goedgekeurd. 4° Verpachting van hoven aan MM. Iluygho en Henderyck. Goedgekeurd. 5e Mededeelingen Op voorstel van M. de Burgemeester, beslist de raad eenen brief van geluk wenschingen toe te sturen aan de Koninklijke Familie ter gelegen- i heid der verloving van Prins Albert met Hertogin Elisabeth in Beieren. De raad geeft ook een gunstig advies op oeno wórden. Het is aan de bevoegde vraag van wege het gemeentebestuur van Coxyde van Mej. Hoger, kunst middelen te onderzoeken en daarover te beslis- schilderes, eene tentoonstelling-tombola op to x richten in do zaal van het Paviljoen gedurende de zomermaanden; dit op voorwaarde nogtans, dat de verzoekers al de kosten op zich nemen en dat de gemeenteoverheid van Veurne het hoogere toezicht op de tentoonstelling bekome. De zitting wordt geheven om 8 ure. 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19 r— 10- 54 11- 31 11-55 14-58 16-55 5-18 7- 43 8- 18 8-47 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 12- 27 14-11 13- 00 14-44 V LUt«I HLL I.I. T».'! HlLiei uupcii vYviuvu. --o “o -n rechterlijke overheid alleen dat het behoort, die I om, met medehulp sen. Dit artikel vindt dus zijne plaats niet in eene gemeentelijke verordening. Het voorstel dat wij hebben neêrgelegd laten wij over aan de besprekingen van don raad. Wij willen het niet als onveranderbaar opleggen. Wij wenschen alleenlijk, naeene wedersprekige beoordeeling. to geraken tot eene verbetering van het bestaande reglement. M. Van Massenhove. Toen de heer Burge meester het voorstel van liet schepencollegie

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1