VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Zaterdag Juli 1900 X.’ W. jaai*. voldoening Uier en daar. Harmonie St. Cecilia. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE ‘I katholieken Niets Niels Want in hunne circulaire van den 12 Oktober daaropvolgende, spraken de katholieke kandidaten geen woord nopens de danslaksen I Leest welGeen woord geen woord Maar waarom antwoordt onze confrater niet op de zoo belangwekkende kwestie van den tram naar de Panne? Iedereen herinnert zich nog die fameuze vergadering van den gemeenteraad waarin de heer burgemeester, in al zijne magni- ficencius en in mysterieuse gebaren, aan- kondigde dal hel gemeentebestuur einde lijk de oplossing van dit problema had bekomen Moest men hem hadden geloofd, dan zou de tram reeds dezen jare gelegd zijn geweest Van de stadswandelingen vinden 1 p AI n a t - -- J rr al niet schelen De Kamer. De Kamer is dinsdag bijeengekomen. DagordeGoedkeuring der kiezingen; samenstelling van ’t bureel. De zitting werd ten 2 u. 10 m. geopend onder voorzitterschap van Tack. De twee jongste leden, MM. Pouilie, socialist, en Gillès de Pelichy, katholiek, zetelen als sekrela rissen. Er wordt overgegaan tol de trekking der kommissie, gelast met hel onderzoek der kiezingen van 27 Mei. De zitting wordt opgeschorst ten 2 ure 35. Na de herneming der zitting ten .3 ure 45, werden de kiezingen goedgekeurd van Antwerpen, Mechelen, Rousselaere-Thiell, Ypcren, Neufchaleau - Virton, Arlon- Marche-Bastogne, Dendermonde, Gent- Eecloo, Audenaarde, Leuven, Aalst, Nyvel, Brussel, Namen, Charleroi, Doornik-Ath, lloei-Borgworm, Luik, Dinani-Pbilippe- ville, Zinnik, Thuiu, Korlrijk, Brugge, St-Nikolaas, Veurne-Ooslcnde-Di.xmude en Hasselt. Daar M. de Favereau lol senator ge kozen zijn ontslag als volksvertegenwoor diger heeft gegeven, wordt M. de Limburg- Slirum, eerste plaatsvervanger, in zijne plaats als Kamerlid uitgeroepen. Woensdag is de Kamer uiteengegaan tot nadere bijeenroeping. van ue stadswandelingen vinden wij ook niets in den Veurnaar. Dit kan hem „1 i Noglans is dit geen reden opdat wij onze gegronde opmerkingen zouden slaken Wal zal men, bij voorbeeld, verrichten om den loop van hel water in den voor- maligen Kapitalen Wal, in den huidigen kapitalen gracht te vergemakkelijken? Deze gracht is weeral op zulke slimme wijze gedolven geweest dal hel bed of de grond ervan leeger ligi aan de Duinkerke- brug of elders, zoodanig dat hel water bijgevolg geen loop heeft Gedurende de zomerdagen zullen die stilstaande wateren slinkende uitwase mingen verwekken. Waarom dus niet hel aflossen van hel water in de Duinkerkcvaart verzekeren? Maar, onze phenixen hadden daaraan niet gedacht Zullen wij van dezen keer bekomen De Veurnaar brabbelt dus eenigc kinderachtigheden uit een om eens te meer zijne medeburgers rond den tuin te leiden. Maar deze zullen zich niet meer laten foppen Men zal zich herinneren dat de katho lieken hel reglement over de danslaksen hebben behouden gedurende tien volle jaren En dal zij dan alleen er in loege- stemd hebben, hel voorstel der liberalen te stemmen, als zij konden gevoelen dat het oogenblik was gekomen dal zij moesten buigen of bersten Iedereen weet wel dal hel aan de liberalen en aan de liberalen alleen te danken is, dal, sedert de laatste gemeente- kiezingen, in Veurne merkelijke verbete ringen zijn geschiedt Waren de katholieken aan het hoofd gebleven, dan hadden de herbergiers, de lastenbelalers aan doovenmans deur moeten gaan kloppen Bij de naaste gelegenheid zullen de kiezers dit indachtig blijven met naar den raad eene liberale meerderheid toe te sturen De Senaat. Dinsdag is de Senaat insgelijks bijeen gekomen om 2 uren. De vergadering werd voorgezeten door den ouderdomsdeken, den heer De Gorge, van Brussel. De openbare tribunen zijn druk bezet. Al de ministers, op een enkel uitzonde ring, zijn aanwezig. Óm kwaart voor 3 uren werd de zitting opgeschorst voor het onderzoek der ge loofsbrieven. Een uur later, bij hel her nemen der zitting leggen de senateurs, wiens geloofsbrieven goedgekeurd zijn, den eed af. De meeste gekozenen van hel Vlaamsch land leggen den eed af in hel Vlaamsch. In de zitting van Woensdag werden nog een aantal kiezingen goedgekeurd. De Veurnaar blijft slaande houden dat Burgemeester Vanhoutle te Adinkerke zijne macht en zijn recht te buiten is gegaan, mei de kiesplakkaten te doen afrukken op Dijkjekermis; ie dezer ge legenheid meent hij aan dien ambtenaar eene les over bestuurlijk recht te mogen geven. Dit alles is oogenverblinding Is de burgemeester, ja of neen, het opperhoofd der politie in zijne gemeente Indien ja, heeft hij, op zijne eigene verantwoordelijkheid, als plicht de noodige maatregelen te nemen om de orde te handhaven Hij alleen en geene andere dit wil zeggen noch pastor, noch koster, noch niemand heeft daarin iets te zien. De burgemeester alleen oordeelt, volgens De Veurnaar heeft eenen reporter gezonden naar hel Garsebeekveld. Deze heeft zich goed van zijne taak gekweten; hij heeft alles door katholieke glazen be keken en is er van terug gekeerd met de meeste voldoening. Hel Garsebeekveld is in een waar luilekkerland herschapen Wij ook zullen aldaar eens een bezoekje gaan afleggen; doch wij twijfelen groote lijks of wij aan dezelfde besluilselen zullen geraken als den zoogezegden cor respondent van den Veurnaar. Doch in afwachting zullen wij enkel hel volgende herinneren Wij hebben hel volspuilen van hel Veld beknibbeld op de manier waarop dit is geschied. Inderdaad men dachlle er vruchlbarig slijk in te drijven; en wal heeft men er aangevoerd Zand en niets anders. Ten anderen hebben die inspuitingen veel schade veroorzaakt, vele menschen benadeeligd en zelfs menige onder dezen van hun huisje onteigend. Eenige dezer woningen zijn afgebroken geweest; andere zijn nu in zulke diepe leegten gezonken dat ze zoo als in puiten schijnen begraven te liggen Is dit alles waar of niet waar Ja dat alles hebben wij kenbaar gemaakt en diesaangaande kunnen wij slechts onze gezegdens staande houden. Want de redens van misnoegdheid die dan heerschlen zijn nog niet verdwenen. Het schepencollegic' was van zin zegt de Veurnaar, die wijziging voor te dragen want op Dijkjekermis heeft de Burgemeester reeds toegelaleii onvergeld dansspel te houden. Wij antwoorden daarop De burgemeester heeft moeten hooren in volle gemeenteraad dat hij hel ver mogen niet had, op dit oogenblik, onver geld dansspel te laten houden op Dijkje kermis, dat hij zijne rechten was te buiten gegaan en eenen onwetligen maatregel had genomen Daarop heeft hij niets weten te ant woorden en heeft hij dus moeten bekennen dal hij zijne macht te buiten was gegaan. Maar, ten anderen, wanneer is die toelating gegeven geweestOp 3 Juni 1900 En wanneer heeft Mr Glaeys zijn voor stel nêergelegd namens zijne liberale medeleden? In do zitting van 24 Maart 1900, dus twee maanden te voren Bijgevolg zijn het wel de liberalen die de eerste hun voorstel hebben gedaan en hetzelve hebben doen aanvaarden Dit zijn daden, nevens beloften. Na drie weken zwijgens, poogt de Veurnaar nu de groolsche volksbelooging van Nieuport te beknibbelen. Al de aan wezigen hebben kunnen bestatigen welken opbef die deftige vreugdelochl in de gemoederen heeft nagelaten Dit mocht niet langer worden geduld. In de Dixmudsche en Nieuportsche klerikale bladen met den haam van hellemoeren bestempeld, zijn leugen- achtige, lasterende verslagen verschenen over het feest. De Veurnaar verhaast zich dezelve over te nemen en spreekt schande over zoo gezegde schandalen die door zekere Dixmudsche liberale vrouwen zouden ge pleegd zijn geweest Dit alles is zuivere uitvinding; want die schandalen beslaan nergens tenzij in de inbeelding der schrijvers dier heilige bladen. Maar hoe durven die mannen daarover spreken, zij die op hun geweten bel fameus kiesliedje voelen drukken dat hier te vooren van buiten was aangeleerd geweest in de geestelijke tappen aan de jongens en meisjes der congregatiën en waarin wij de smeerlapperijen hebben aangestipt die iedereen van afkeur hebben doen walgen Aan iemand wenschen dat hij zou «schijten van de pijnendat heeten onze klerikaaltjes heerlijk en deftig Geen wonder dus of verschillen wij met hen over liet oordeelen van hel goede en het kwade Ny Maar ja, de katholieken zijn weeral gekozen Zij zijn doof geworden gelijk de hennen in den oogst .Men schrijft in bij v/vrvDioiv KEiiCKHOVE, Dn .ker-L’itgever, Ooststraat, 6, te Veurne, Vertrekuren van <len ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar Brussel en Diximule naar Nieuport DUINKERKE GHYVELDE VEURNE OENT BRUSSEL Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. zijn geweten, of de omstandigheden deze of geenen maatregel verrechtvaardigen. Óp Dijkjekermis, heeft de heer Van- houlte geacht dal de kiesplakkaten, die door zekere klerikale heethoofden waren aangeplakt geweest, van aard waren om de openbare orde te slooren. En die meening was gegrond. Inderdaad de plakbrieven, niet door hun zelven maar door de tijdsomstandig heden, mochten aanzien worden als eene echte katholieke uitdaging Dit geschiedde weinige dagen na de kiezing ter gelegenheid van eene kermis die gewoonlijk veel menschen van beide gezindheden aanlokt en die juist dien dag vereerd was met het bezoek van zeker muziekje die zich korts te voren had onderscheiden in politieke betoogingen. Bij gevolg kon en moest de burge meester van Adinkerke met volle recht vermoeden dat die plakkaten aan leiding gingen geven aan twisten en misschien aan worstelingen. Moeten dus al de vredelievende burgers, dit is, degene die naar de kermis gaan om zich te vermaken, niet juichen aan de voorzichtige handelwijze van den heer Vanhoutle Ja zekerlijk Deze verdient niets dan lof én over de manier waarmede hij het juiste besef heeft begrepen van zijne rechten en zijne plichten én over de wijze wharop hij de omstandigheden heeft beoordeeld in de uitvoering derzelfde rechten j O! <lie danslaksen! Onder de drukking der openbare meening, onder de hevige misnoegdheid eener talrijke bevolking, hebben de katho lieken zich gepraamd gevonden het voor stel dat door de liberale raadsheeren nopens de danstaksen was nêergelegd geweest, ten minste gedeeltelijk te aan vaarden Dit hebben zij gedaan omdat zij er niet van tusschen konden, onder straf van eene algemeene verontwaardiging te doen ontslaan Maar nu, dat de lergendste onder die taksen zijn afgeschaft, zouden zij er al de eer op hen willen nemen. Moest men hen gelooven T zijn de katholieken en niet de liberalen die zulks hebben ver kregen Tiens Tiens Laat ons eens zien. Reeds vóór de kiezing, zegt de Veurnaar, was er kwestie van verandering aan die politieverordening Ja. bij ons, in onze manifesten maar niet in de uwe In hunnen omzendbrief van 7 Oktober, verklaarden de liberale kandidaten het volgende H'/j zullen de nuttelooss tergende reglementen die zoo zwaar op de herbergiers drukken, ten hunnen voordeele wijzigen of afschaffen. En wat beloofden diesaangaande de Harmonie. Morgen voormiddag, ten 11 ure, Concert in den lusthof van den heer Voorzitter Andries, door de Koninklijke IlnnmAnin Qi /"’not 11 ADVERTENTIE-BLAD 1I 8-01 8-00 19-02 10-30 1300 14-50 17-16 s=KS4rt=» *KH>* PROGRAMMA. Muldermans. 4-43 7-10 Dixmude Ni«uport. Nieuport Dixmude Vanderlinden /lis. Weber. 5- 55 0-25 6- 48 9-21 .,7' 1Marche Militaire 2. Obéron, ouverture 3. Bonsoir Chasseurs, mor- ceau de geure Vanderlinden pis. 4. Phryné, 2' acte du ballet L. Ganne. 5. Hommage aux Dames, grande valse 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7- 43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8- 18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7-27 9-29 10-19 12-27 14-17 10-43 18-19 20-26 gl-48 18-46 20-59 22-15 8- 57 10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 9-55 12-115 14-58 18-p; 21-08 22-16 8-24 10-49 610-5 13-16 16-55 20-28 22-36 23-19

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1