VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT a Zaterdag 14t «Juli 1900. X.' “5JS. jaar. I een middel vinden om de i 4-43 7-16 DUJNKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Onze katholieke bazen hebben er een handje van om openbare feesten in te richten De betooging van 11 Juli was ronduit onwaardig Geen leven en bijgevolg ook geen nering. De inwoners van de Groote Markt bij zonderlijk, klaagden putten in de steenen. Op vorige jaren poogde men nog de menschen aldaar bijeen te houden en T was toch immers een beetje profijt voor de herbergiers. Maar nu was alleman medegetrommeld tot aan de square Sie Walburga en de Markt bleef doodsch en stil. Wij zullen daarvan een tweede staaltje krijgen op kermisavond I bereiken om de 65 fr. pensioen te bekomen? Artikel 10 der wet zegt dat de voor waarden door een koninklijk besluit zullen vastgesteld worden. Dal koninklijk besluit is nog niet ver schenen. Al wat de belanghebbenden nu te doen hebben voor den oogenblik is wel te onderzoeken hoe oud zij zijn. Voor wal de werklieden beneden de 55 jaar betreft, deze moeten, om een pensioen te bekomen, beginnen met eene rente te beleggen, ’t is te zeggen met stortingen te doen in de Lijfrenlkas. Dinsdag werd de zitting om half twee geopend onder voorzitterschap van den lieer d’Ursel. De algemeenc bespreking werd geopend over hel wetsontwerp tol goedkeuring van de besluilingsakle van de vredeskonferen- tie van Den Haag. De heer Lafonlaine brengt hulde aan de Belgische afgevaardigde bij de konferentie van ’s Huge, de heeren Beernaert en Descamps, doch betreurt dal die bespre kingen tot geen praktisch nul geleid, de verwikkelingen in Zuid Afrika en China, die nochtans sinds langs voorzien waren, niet konden beletten. Hij hekelt de inrichting van Kongres der vrede dal, met zekere staten uit te sluiten, reeds bewijs gaf dal zijn inzichten niet zuiver waren en hel niet wilde tol een pratisch doeleinde geraken. Spreker zegt dat de zoogezegde vredes- konferentie niet ernstig geweest is. Hij kan de slotakte niet goedkeuren en zal zich bij de stemming onthouden. De heer De Vos stelt voor de behande ling te verdagen en het wetsontwerp terug te zenden naar de kommissie, om nieuw verslag te bekomen. De heer de Favereau bestrijdt de ver daging en vraagt dal de vergadering de goedkeuring zou stemmen, zooals andere landen dit reeds gedaan hebben. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 70 stemmen en 4 onthoudingen. Het wetsontwerp om het gebouw van het oud-Observatorium te Brussel ter beschikking te stelten van prins Albert van België wordt, na eene korte gedach tenwisseling, aangenomen met 61 stem men en 1 onthouding. De Senaat is uiteengegaan tol nadere bijeenroeping. wandelingen moeten gelijk stellen mei de kunstgebouwen en beletten dat men ze aanrake zonder de goedkeuring eener Beschermende Commissie. Wij zijn dus niet meer alleen om de lichtzinnige handelwijze van ons gemeente bestuur naar waarde te schatten. De vreemde reizigers die ons stadje doorwandelen kunnen bunnen kwaden luim niet bedwingen en betuigen hunne gevoelens in de dagbladeren. Wij vinden die strenge beoordeeling volkomen gepast en verdiend. Jammer dal hel gepleegde kwaad nu onherstelbaar geworden is. Want nog lange jaren zullen voorbij- loopen vooraleer dal dorre plein aan eenen hof zal gelijken. De nieuwe ge wassen zijn verbeeld door eenige drooge persen waarop de bladeren zoo zeldzaam zijn als de haken op de Kruin van Z. H. den Paus. Het meeste getal der geplante boompjes zijn immers moeten uilgetrokken worden; zij waren slokke dood Voorwaar hebben onze bazen daar merkwaardig werk verricht Zou zekere briefwisselaar van den Veurnaar hel bijzonderlijk gemunt hebben op den heer burgemeester van Adlnkerke? Men zou dit moeten gelooven bij hel lezen eener correspondentie waarin nu de nieuwe veldwachter wordt aangevallen en gevolgentlijk onrechtstreeks den burgemeester zelve omdat, zoo het schijnt, hel rijtuig genaamd de Service van Adinkerke-Panne zekeren godsdiens- ligen stoel zou doorgereden hebben Wij welen niet of de feilen nauwkeurig zijn opgegeven. Maar veronderstellen wij dal de Service zekeren stoet of zekere processie zou doorgereden hebben Ewel wal is er daarin te beknibbelen? Is de Service niet belast met eenen openbaren vervoerdienst Moeten de reizi gers niet ter plaats worden gebracht aan juiste uren en minuten die in de alge- meene gidsen worden aangeleekend Zijn die uren en minuten niet in correspon dentie gesteld met die van aankomst en vertrek der treinen van den slaat Ja zekerlijk. En vóór die openbare be langen moeten alle andere achleruilwijken. Het zou aan M' den pastoor believen, met eene processie, alwaar al de bis schoppen van geheel België in zouden figureeren, de baan van den ijzeren weg te dóórtrekken bij hel voorbijrijden van eenen trein, deze zou daarvoor niet kun nen stilstaan En zulkdanig is waarschijnlijk hel geval geweest van de Service Zoodus, confrater, weeral den bal mis! Wij moeten bekennen dal wij liever eene mededecling hadden aangetroffen be trekkelijk de tramlinie Veurne-de Panne Maar de Moniteur van het stadhuis blijft sprakeloos. Welja! De kiezingen zijn voorbij. De katholieken zijn weeral aan T bewind. De kiezers hebben zich weeral laten be driegen Zij moeten liet maar weten. Wij eindigen met te gelooven dat wij nog eerder de direkle betrekking met de zee langs Coxyde zullen verkrijgen dan langs de Panne In alle geval zullen de Veurnaars dan welen, door wien zij in den zak worden gestoken La Gazette van Brussel en onze Square Sle Walburga. Wij lezen in hel Brusselse!) blad La Gazette van 10 dezer Verleden jaar, hebben wij de aandacht geroepen op de echte verwoesting ge- pleegd door het gemeentebestuur van Veurne, dal een zeker getal der schoone hoornen had doen uitroeien die eene openbare plaats bekleedden dewelke goed gekend is door aide touristen die de schilderachtige tooneelen waardeeren. De schade is grooler dan wij hel hadden gedachter blijft geenen eenen boom meer over. De regenlie heeft alles doen wegkappen om plaats te maken voor eenen grooten kiosk en een kleine square, die er volkomen belachelijk uitschijnen aan den voet der ouder- welsche kerk. Zal men geen middel vinden om de schilderachlige tafereelen van ons land te beschermen tegen de dwaze neigingen van zekere besturen Men zou de boomen der openbare De Melomanen hebben zondag laatst een concert gegeven ter gelegenheid van het politiek banket dat aan de katho lieke verkozenen van 27 Mei aangeboden is geweest. Goed zoo Hoe meer muziek hoe liever Maar waarom altijd die pretentie alsof zij alleen, onze vermaarde «siadsmuziek hier feesten zou geven Wij hoorden ten allen kanten boffen, zegt de Veurnaar, mei hel gedacht welke men gehad heeft van die zomerconcerten in te richten Ehwe) en onze aloude Koninklijke Harmonie Si. Gecilia, beslaat die niet meer En de openbare concerten in den hof van Mr den Voorzitter Andries, lol dewelke iedereen, ja, zelfs de fanatiekste razers der klerikale treffelijke jonge wacht, worden toegelaien. bestaan die ook slechts in onze inbeelding? Allo VeurnaartjeWat meer recht zinnigheid per naasten niet waar n. 1 v,n ipriorn week Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. 1)11 B aVekendmiking2n72O cenHemcn den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen 50 cent. - Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Innoncen voor Belgie, utigezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. -Men schrijft in bij L. VA.IWD15TW KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De betooging ingericht ter gelegenheid der herdenking van den Guldensporenslag was kaal, zeer kaal, nog kaler, denken wij. dan op vorige jaren. Vele onthoudingen De stoel was samengesteld door de fanfaren de Melo manen en eenen groep transparent gevolgd door de manifestanten. De leiders waren in zeer zeer klein getal. De oproep is, men moet hel bekennen, niet beantwoord geweest. Was een volkomen fiasco Dit is aan menigvuldige oorzaken te wijlen. De liberalen zijn meerendeels weinig genegen om mede feest te vieren on deel te nemen aan betoogingen die, in den beginne, eene uilsluitelijke politieke strekking hadden en die men nu wil doen doorgaan als vaderlandschlievende ge beurtenissen. De katholieken zelven zijn in groote meerderheid onverschillig gebleven. Dus gebrek aan inrichting Indien men rechtzinnig wenscht aan de partijen de gelegenheid te verschaffen zich eens op het terrein der vaderlands liefde te vereenigen, dan zou men, ons dunkens, het voorbeeld moeten volgen van andere groote sleden, alwaar op Prinsjesdag bijzondere uitnoodigingen worden loegestuurd aan al de plaatselijke gilden. Door een loffelijk gedacht, bekleeden de kinderen van al de scholen in dergelijke feesten de le plaats en alzoo wordt aan ons nageslacht de liefde tot het vaderland en den Koning ingeboezemd. Ah Onze slimme bestuurders hebben een rijk gedacht opgeval met onzen fameuzen kiosk in dien weggedoken hof op te richten We komen de aandacht roepen van alle belanghebbenden op hel feil dal de wet op de werkliedenpensioenen gestemd is. Wat meer is, ze begint reeds in toe passing te komen met den 1 Januari van toekomend jaar 1901. Het is dus lijd er eens over le spreken, en bet is juist over de bepalingen, welke binnen zes maanden moeten toegepast worden, dat wij hel eerst eenige woorden willen zeggen. Fooreersl stellen we vast dal het grond- begin der wet is dat de belanghebbenden j zelven moeten sparen voor hun pensioen, j De Staal of het gouvernement verbindt zich niet pensioenen te geven voor niets, maar hij wil medchclpen om hel pensioen tot stand te brengen, door het toekennen van hulpgelden of toelagen. Het is echter duidelijk dal de menschen die reeds bejaard zijn rond de zestig bijvoorbeeld, den lijd niet meer hebben zelven vooreen pensioen te zorgen, daarom heeft de wet voor dezen iels bijzonders gedaan. Art. 9 zegt Eene jaanijksclie toelage van 65 franken wordt verleend aan eiken werkman of oud-werkman die Belg is, eene verblijf plaats in België heelt, den leeftijd van 65 jaar bereikt op 1 Januari 1991 en in nood verkeert. Naarmate zij den ouderdom van 65 jaar bereiken, kunnen de werklieden, die ten minste 55 jaar oud zijn op 1 Januari 1901, dezelfde toelagen genieten, onder dezelfde voorwaarden, echter worden de belang hebbenden die op dezen laatsten datum den ouderdom van 58 jaar niet bereikt hebben van hel voordeel der toelage uit gesloten, indien zij niet gedurende een tijdperk van ten minste drie jaar in de algemeene Lijfrenlkas stortingen gedaan hebben tol een bedrag van ten minste drie franks 's jaars, in geheel 18 franks uitmakende. Wal zegt nu dal artikel zooal 1° Dal de werklieden die in nood ver- keeren, T is le zeggen die in hun eigen bestaan niet kunnen voorzien en die 65 jaar oud worden voor 1 januari 1901 recht hebben op 65 fr. pensioen per jaar. Dat pensioen is zoowel voor vrouwen als voor mannen. Een huweliikspaar dat zich in die voor waarden bevindt zal tweemaal 65 frank dus 130 fr. per jaar trekken. Nu, wat is er gedaan voor de belang hebbenden die enkel binnen één, twee, drie jaar, enz. 65 jaar worden. Ziehier 2° De werklieden die voor 1 Januari 1901 den ouderdom van 58 jaar bereiken, zullen ook 65 fr. ’s jaars krijgen, als zij 65 jaar oud zuilen geworden zijn, zonder dat zij daar iets te storten hebben. 3° De werklieden nu, die vóór 1 Januari 1901 den ouderdom van 55 lot 58 jaar, niet inbegrepen, bereikt hebben, moeten om hetzelfde pensioen van 65 frank te genieten als zij 65 jaar zijn ten minste 18 fr. in de Lijfrenlkas gestort hebben. De stortingen moeten gedaan worden ineen tijdperk dat ten minste3 jaar lang is. De stortingen die zij doen, moeten ten minste drie franks per jaar bedragen. Dus iemand die nu voor 1 Januari 55 jaar oud wordt moet 18 frank storten. Hij mag dat doen in 3 jaar, met elk jaar 6 franks te storten. Hij mag het doen in 4 jaar—telken jare fr. 4,50 stortende. Hij mag het doen in 5 jaaitelken jare 3,60 stortende. En hij mag het doen in 6 jaar telken jare 3 fr. stortende. Wat moeten degenen nu doen die voor van 1 Januari 1901 den ouderdom van 65 jaar ADVERTENTIEBLAD i i I BRUSSEL I GENT VEURNE GHYVELDE Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7- 43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8- 18 10-23 3-40 6-43 10-41 DU1NKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 - -- - De Senaat. De Vredeskonferentie. --l'C'*-- - ;:el ll.eUuI.<5n van den ijiwenweg van Duiukerke, Veurne, Gent naar Drusnel en Dixmude 5.55 8-57 10-54 3-08 5-00 «.25 9-27 11-31 3-10 5-34 6-18 8-01 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 9-21 9-55 12-05 14-58 18-46 21-08 22-16 8-21 10-49 610-5 13-16 16-55 20-28 22-36 23-19 - .naW»»—-■ Den II Juli te Veurne. o>r» Uier en daar. naar Vienport. 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 13-00 14-50. 17-16 18-46 20-59 22-15 WerklieclenpeiiHioenen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1