VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT i ^<"5-" jaar. X.' t*«>. Sil «Juli 1900. Zaterdag er te deeie van k opmaken der mentshoofdplaalsen dee)e van |iet a|gei van i richt worden. dezelfde geuiccmJ in ik aangeduid worden, j- -n Ui ill nu. in I. s Kiezing te Verviers. De heer Bor boux gekozen. Vrijdag heeft de com missie, gelast met hel nazicht der bullc- tijns, hare werkzaamheden geëindigd. 64,000 briefjes zijn nagezien, al de cijfers werden verbeterd. Er blijkt uit, dat op niet minder dan 14 bureelen dwalingen zijn begaan. - Hel werk werd gedaan mei de grootste en volledigste eerlijkheid en de onbe twistbare uitslag is de volgende De heer Borboux is gekozen e.el zeven stem men meerderheid. Hij heeft 14 stemmen meer behaald dan de socialist. Dezes kiezing is dus ver broken en de heer Borboux uitgeroepen lot lid der Kamer. Dil besluit is genomen bij eenparigheid door de commissie, die bestond uil de heeren De Bruyn, voorzitter, Bian, Causol en Lepaige, katholieken; Nolf en Van Rijswijck, liberalen; Caelewaert, socialist. De katholieke meerderheid in do Kamer is nu 20 stemmen. Mei zijne gewone rechtschapenheid, wil de Veurnaar nu doen gelooven dal wij klagen omdat de Veurnaar nooit geen gewag maakt van de concerten van Ceciliagilde1 Hoe dom Daarover zouden wij ons wel wachten want wij kennen genoeg de recht zinnigheid van onze tegenstrevers om ons te overtuigen hiervan dat, indien Cecilia het schoonste concert van de wereld zou geven, dit, nog maar voor onze Melömanen als ketelmuziek zou worden beoordeeld 1 Alleenlijk hebben wij gezegd dal in zijne onnoozele maniervan alles bij zich zelven op te hemelen, de Veurnaar wil beweren dal hel de Melömanen zouden zijn die te Veurne de zomerconcerten hebben ingerichtEn moeien zulke bofferijen niet worden gelogenstraft Voor wal de openbaarheid der zomer concerten van Cecilia betreft, wij noodigen den opsteller van den Veurnaar uil om zich ecus in den lusthof van Mr Andries aan te bieden. Wij mogen hem verzekeren dat hij zoo als al de andere muziekliefhebbers zal ontvangen worden; zoo zal hij zich zelven kunnen overtuigen over hel openbaar karakter dezer muziekale oefeningen. hebben genomen der herbergiers van Weslerpoorl en van die van Veurne-slad. liet kiezerskorps heeft zich herinnerd dalveel beloven en weinig geven, de zolten in vreugde doet leven. Ook hebben zij daden geeisebt en die daden kon men alleenlijks van wege de liberalen verwachten. De Veurnaar weet niet anders in le brengen legen onze bewijzen in de kwestie der danstaksen dan te durven slaande houden dal, indien er geene liberalen in den raad hadden gezeteld, liet reglement toch ging gewijzigd worden door de katholieken Ja maar den duivel is dat de kiezers in de beloften van den Veurnaar geen trouw hebben gehad. Hel katholiek blad beloofde wel dal er iets moest gedaan worden voor de herbergiers van Weslerpoorl; maar de klerikale kandidaten zelven hadden daarover geen woord gerept in hunnen omzendbrief. En daarom hebben onze medeburgers wel gedaan met naar den raad liberale heeren te zenden, die de verdediging Over de tramkweslie heeft de Moniteur van het stadhuis eindelijk gesproken Om aan te kondigen dat de zaak afge- maakt is, dat men zich aan hel werk zal stellen om de linie te leggen, dat de tram legen ten naaste jare zal loopen? Wel heere Wij zijn er verre van. Zoo hel schijnt, is alles te herbeginnen Iedere deelnemende gemeente zal haar onderschreven aandeel moeten verhoogen en iedere gemeenteraad zal geroepen worden om op nieuw te beraadslagen 1 Ewel dal is verheugend Ieder gemeenteraad moet eene nieuwe beslissing nemen om de reeds gestemde toelagen tevermeerderen 1 En indien zekere gemeentebesturen die vermeerdering weigeren, wal zal er dan geschieden Er zal ons dan enkel overblijven het vermaard refrein in koor te zingen Die klerikale bestuurders zijn toch uit stekende verslanden niet waar Vooreerst eene terechtwijzing. Waar hebben wij geschreven dal de belooging van 11 Juli eene misluktefeesleis geweest, omdat de herbergiers van de Markt geen pinten bier genoeg hebben verkocht? Nergens. Wij verstaan dal zekere tappers of bazinnen die, zonder patent le betalen, hel bedrijf van hoteliers uitoefenen, zich weinig of niet bekreunen met het wel varen van hunne herberg. Met een jaar- lijksch banket kunnen zij ruimschoots hunne beurze vullen. En de anderen moeten hel maar welen Maar voorzeker hadden wij gelijk met te beweren dat die belooging hoegenaamd aan geene feesle geleekHel is niet genoeg van te schrijven De Melömanen deden mede dus was de sloel opperbest gelukt en dus was er machtig veel volk te beene 1 Dal is waarachtig al te belachelijk, bijzonderlijk als men de zoo vermaarde populariteit onzerKoninklijke» Fanfaren in acht neemt Indien de Veurnaar eene sperk recht zinnigheid en openhartigheid bezat, zou hij, den eerste, moeten bekennen dat de inrichting der Vlaamsche belooging on eindig veel le wenschen liet en dal, als men per naasten wil gelukken, ernstige pogingen zouden moeten worden aange legd om, met de medewerking van beide partijen, eene echte vaderlandslievende feesle op touw te stellen. schrijft in bij den ijzerenweg De vreemdelingen, die, bij gevolg, in Veurne, niet het minste politiek belang bezitten laken de handelwijze van hel gemeentebestuur dat hel S‘8 Walburga kerkhof in eene dorre, verlatene plein heeft herschapen. De Veurnaar, integendeel, vindt dat alles onberispelijk is, dat de hooge boomen groot gevaar opleverden in geval van wind, en, keurt natuurlijk de regenliegoed. Wij heeft er gelijk de eersten die niet mogen aanzien worden alsof zij al rullen op de wereld zouden gekomen zijn ofwel het klein rulietje van hel leurnaartje dal alles, maar letterlijk alles goed vindt dal door de katholieken hier wordt verricht Ongetwijfeld de eersten, voor alle on partijdige geesten 1 Vertreku ren DÜINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor Belgie. utigezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. vanden kerckhove, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Herleving I De liberale partij herleeft. Zij is vol hoop en moed. Zoovele jaren bespot, miskend on weg gecijferd geweest te zijn door een wraak roepend, onrechtvaardig kiesregiem en zich zoo, in eens met eenen aanzienlijken groep in de wetgevende Kamers kunnen opwerpen, ja, dat mag eene mirakuleuzc verijzenis genoemd worden. Nooit wellicht, heen eene partij, na lot op en werden ue jongen» -c- zulke pijnlijke machteloosheid en ver- te laat kwamen in hun korps wijdenng genoemd geweest te zijn, een j zoo krachtig bewijs van taaiheid, van levenskracht gegeven. Wel is waar, zegt de Oostendenaar, heeft de klerikale partij ook langdurige perioden van machteloosheid gehad, toen zij vruchteloos trachtte aan het bewind te geraken, maar zij mocht zich ten minste verheugen in de vertegenwoordiging van eene minderheid waarmede de liberalen dikwijls af te rekenen hadden en die, al was zij soms geheel en al machteloos, toch de openbare bevestiging was van hel bestaan der klerikale partij. De legende van het liberaal lijk behoort nu voor goed tol liet verledene. Wie er nog mee voor den dag durft komen in de Kamer, zal welen aan wie te spreken. Want, hel mag een geluk genoemd worden dat wij nu in de Kamers vertegen woordigd zijn door mannen die niet ver- vrozen zijn, die kennis en ervaring van zaken hebben. Wij mogen op hunnen iever gelijk op hunne bekwaamheid slaat maken. Alhoe wel in minderheid zal de liberale groep in Kamers en Senaat zich kunnen doen gelden en ontzag inboezemen. Maar, van ons allen, liberalen, zal het afhangen om dit ontzag te doen aangroeien en het zoo machtig te brengen dat ganseb het land er door in geestdrift zal mede- gesleepl worden en des te spoediger kort spel met het klerikaal ministerie zal maken. Daarom moet iedereen, van nu af, het zijne bijdragen om overal propaganda maken voor de liberale gedachten. De lijd van vilten en beknibbelen is voorbij onverschilligheid en werkloosheid moeten voor goed afgeschud worden. Ieder een, zonder zijne stoffelijke belangen in gevaar te brengen, zonder zijne gewone bezigheden er voor te laten, kan in zijn kring, propaganda maken voor de liberale gedachten, voor de liberale partij. Dapper aan, vrienden, elk legge een steenje bij en het liberaal werk groeit weldra aan lot een prachtig gebouw, tol eene kloeke vesting, waar werkman en burger bescherming en aanmoediging vinden en waartegen de zwarte reactie en de roode dwingelandij zich het hoofd te pletteren zullen loopen. Allerlei. De volksoptelling zal ditmaal nogal I veel geld kosten. Ten eerste, omdat de bevolking sterk is aangegroeid, en ten tweede omdat de beambten, die dit werk verrichten in plaats van 5 centiemen, 8 centiemen per hoofd vergoeding zuilen ontvangen. Te dezer gelegenheid zullen ook de registers van bevolking gewijzigd worden. Onder andere zal men bij den datum der inschrijving in de gemeente dezen moeten voegen van de verklaring van vertrek, I gedaan in de gemeente, van waar de in- geschrevene komt. Deze aanduiding zal goed te pas komen in het oH kiezerslijsten. Verder zullen de inlich tingen over de woonstveranderingen i éénen inwoner in dezelfde gemeente een afzonderlijk val. J Het stemrecht der vrouwen. De algemeene raad der Werkliedenpartij die dezer dagen vergaderde, heeft den strijd besproken die zal aangevangen worden voor algemeen stemrecht. Niet alleen aan de mannen, maar ook aan de vrouwen zou het stemrecht worden verleend. Hel ontwerp van wet, algemeen stem recht invoerend voor de gemeente- en provinciekiezingen, door de socialisten neer te leggen, verleent ook het stem recht aan de vrouwen. Die beslissing werd met algemeene stemmen genomen. I Slappen zullen aangewend worden bij de liberalen, vooruitstrevende en christen democratische groepen, om een Bond voor algemeen stemrecht te stichten. In november, den dag der opening van de Kamers, zullen in al de arrondisse- betoogingen ten voor bet algemeen stemrecht inge- On/.e aanstaande Kermis. De aflichen zijn aangeplakl De aangekondigde feestelijkheden zijn de onbeduidendheid zelve De prijskamp in ’t rooken schijnt ons nog hel indrukwekkendste uil De velokoers van den woensdag wordt vervangen door een prijskamp voor inge spannen rijtuigen. De concerten van den zaterdag avond, van den zondag en den koekezondag ge schieden al op den kiosk in den verdoken Sl Walburga-hof. Dus weeral een goed affaire voor de neringdoeners van de Markt Men poogt zelfs niet meer hel volk in stad te houden op den 2“ zondag der kermis 1 Hei vuurwerk is ook afgeschaft Voorzeker zijn de kermisfeesten nog nooit onbeduidender geweest 1 Wel is waar is het van dezen jare geen kiezing Maar kan hel gemeentebestuur onbe schaamder de laslenbelalers voor den aap houden De Vein naar zelf heeft hel programma niet, durven opnemen in zijn nummer van woensdag lest. Zou het zijn uil schaamte? Hier en daar. Tegen de razernijMinister Van der Bruggen heeft aan de gemeen leover- heden de maatregelen doen kennen, die moeten genomen worden in geval een persoon gebeten is, door eenen hond, ondersteld door razernij aangedaan te zijn. Deze persoon moet onmiddelijk aan de razernij bestrijdende behandeling onderworpen worden, zonder zelfs den uitslag der inspuitingen af te wachten. Daar de behandeling zooveel te beleren uitslag oplevert, naarmate zij deste vroeger toegepast is, moeten de gemeen- teoverheden niet aarzelen onmiddelijk, eiken gebeten persoon naar een der gestichten te sturen. De veeartsen, geroepon om bet dier te onderzoeken, moeten zonder verwijl, het brein van het dier naar bet bacteriologisch geslicht opzenden. Soldaten op den trein. Miliciancn of verlofgangers, die terug naar hun korps trekken, zonder vergezeld te zijn door hunne oversten, zullen in bijzondere rij tuigen worden opgenomen, wanneer zij in dronken toestand verkeeren en daar door andere reizigers zouden kunnen lastig vallen. I Vroeger nam men zulke soldaten niet -werden de jongens gestraft als zij Mei) van Dixmude Niauport Nieuport Dixmude If I e van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE ADVERTENTIE-BLAD 9-50 9-55 12-05 10-19 010-5 13-16 ;uiuu.-.-o 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 10-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 13 00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 6-00 5-15 7-28 7- 43 I -- 8- 18 10-23 Wij zijn met ons g.... in het water gevallen 8- 57 10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 11-55 16-04 18-03 19-59 14-58 18-46 21-08 22-16 16-55 20-28 22-36 23-19 7- 44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 8- 44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 3-40 6-43 10-41 DÜINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 mna—ii 5-55 6-25 4-4.3 6-48 8-01 746 9-21 -j 8-21 1.1: Duinkerke, ’Veurne, Gent naai- Brussel en Dixmude naar Nieuport. 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 - ■-><«>«»■ -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1