VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ja ar. N.' 30. Zaterdag Juli 14)00. Ll I 1 ohyvelde Om te sluiten zeggen wij aan de Konink lijke Melomanen Verzaakt aan uwe jaarlijksche toelage van duizend franks, die u door liet stads bestuur wordt geschonken om openbare leesten te geven En als gij dat zult gedaan hebben, dan zullen wij ons hel recht ontkennen uwe muziekale oefeningen te bespreken, al waren deze gegeven op den toren van de kerk 1 Maar indien gij godvruchtig onze centen in uwe kas blijft behouden dan roepen wij u toe met zeker katholiek opperhoofd Hel is met onze kluiten Dal al die kerels Huilen 1 Dat is een grove leugen Deze «deftige» burgers worden vriende lijk verzocht zich te laten kennen. Doch dit zullen zij niet doen, want het aangehaald feit is totaal onwaar Immers wij zien dagelijks dat zekere lapmannen en jonge wachters vele lessen van goede opvoeding zouden moeten ont vangen, zelfs van de geringste bediende der Harmonie Nog iets over de zomerconcerten. De fanfaren de Melomanen, die waarlijk te veel pluimen op hunnen hoed willen plaatsen, beweerden dal zij en geenc anderen hier in Veurne de zomerconcerten hadden ingericht. Wij hebbendiedwaze pretentie, waarvan iedereen de onnauwkeurigheid heeft kunnen bestaligen, gelogenstraft en herinnerd dat aan onze zoo verdienstelijke Harmonie S* Cecilia alleen het recht lot kwam die aangename instelling te hebben ingebracht. De Veurnaar die immers niets legen dit feil kan aanbalen, spreekt nu weeral nevens de kwestie en beknibbelt natuurlijk de concerten van Cecilia, omdat deze gegeven worden in den lust hof van den Voorzitter Mr Andries en ten anderen omdat d ie concerten niet volkomen openbaar zijn. De Veurnaar kan ook niet gedulden dat de concerten van Cecilia gegeven worden, niet op de Markt, maar in eenen afgelegen hof.zoo als de concerten der Melomanen Wij zullen doen opmerken dat Cecilia een vrije, onafhankelijke maatschappij is, die door geene besturen ondersteund of betaald wordt. Zij kost niet één cent aan de stadskas. Zij geeft feesten en vele feesten in hare lokalen natuurlijk, en, namelijk, in den lusthof van den Voorzitter; en dadr ontvangt zij de treffelijke burgers der stad. De Veurnaar zegt nogDeftige burgers onzer stad met hunne familien werden aan de ingangpoort brutaal afgewezen met de woorden Men laat hier geen zulk volk binnen 1 weinig trouw hadden in de onzijdige nei gingen der inrichters. Nu, lot daar. Maar.... op 21 Juli, was hel den verjaar dag der inhudiging van Z. M. Leopold I, den stichter onzer nationaliteit. Dit ook is cene gebeurtenis die door alle Belgen, zonder onderscheid, moet verheerlijkt worden. En, natuurlijk, ver wachtten wij ons, dat die hardnekkige strijders der vlaamsche beweging, ook de eerste zoude zijn om hunne vaandels te laten uithangen Onze belgische nationalisten, die het monopolium der vaderlandsliefde willen bezitten, hadden zich in massa onthouden. De nationale vlag wapperde aan hel huis van den burgemeester alléén. Niet een ander bijzondere van lusschen de klerikalen noch Mijnheer de Senator, noch Mijnheer de Volksvertegenwoor diger, noch Mijnheeren de Provincie Raadsheeren die noglans de belooging van 11 Juli hadden nagevolgd gewaar- digden zich den 21 Juli te vieren. Het hart dier alleen echte, ware, onver schrokken vaderlanders was al met eens stil gevallen 1 Waarom dit verschilIs de 21 Juli niet ook een dag van blijde herinnering voor alle ware Belgen Waarom dus die twee maten en twee gewichten Echt schandalig De Veurnaar houdt in zijn laatste num mer eene kostelijke bekentenis in De processie is 't eenigste die op onze kermis volk naar Veurne lokt zoo schrijft hij. Dal is zoo Maar denkt gij verders eenige regelen te vinden om de handelwijze van ons gemeentebestuur af te keuren nopens de openbare kermisfeesten, gij zijl mis De Veurnaar neemt zuiver en eenvoudig het belachelijk programma over, zonder eenigen verderen uitleg. Wij moeten noglans aanslippen dat de misnoegdheid hevig is onder onze nering- doeneis1 Overal elders, lot in de kleinste ge- En de Melomanen Weet de Veurnaar dan niet dat die Koninklijke (Waarom?.... zij weten het zelve niet) maatschappij bezoldigd en betaald is met onze centen Zij hangt direkt af van onze stadskas en is dus verplicht de inwoners profijt te verleenen. zooveel zij kunt. Onze fanfaren moeten, door hunne feesten, in de zakken der lastenbelalers een gedeelte der sommen wederstoeten welke zij er jaarlijks uitkloppen Al de neringdoeners van de Markt zoowel de katholieken als de liberalen ja, zelfs de niet gepatenteerde hoteliers beknibbelen, en met recht, die fameuze kiosk van Sl Walburga-kerkhof. Dagelijks hooren wij vragen Maar, waar blijft dan onze nooit volprezene «mikke»? Deze heeft nooit maar ééne keer gediend vóór de kiezing en nu, na de kiezing, ligt ze te rollen in den eenen of den anderen kelder. En noglans, geld genoeg heeft zij ons gekost KamcrnieuwH. M. Buyl, volksvertegenwoordiger van hel arrondissement Veurne-Oostende- Dixmude, heeft in de Kamer een voorstel neergelegd dal voor doel heeft den abonnementsprijs van liet Beknopt Verslag te brengen op één frank. Het voorstel van M. Buyl is geteekend door de heeren Termole, Nolf, Vandc- venne, Tonnelier en Verheyen, respec tievelijk volksvertegenwoordigers van Brugge, leperen, Kortrijk en Antwerpen. Zoo schrijft de Veurnaar dal zekere personen vriendelijk verzocht zijn geweest door den heer Voorzitter van den hof te verlaten Maar, saperloot, dat is waar Want de lusthof van den Voorzitter is geene openbare plaats en liet is nog al natuurlijk dat de eigenaar over den in gang moge beschikken 1 En wat niet min waar is, is dat zekere personen zelve zouden moeten weten dat hunne tegenwoordigheid in den hof niet kon geduld worden, namelijk de razende schreeuwers die, over eenige weken al brieschende onze straten doorliepen en alle treffelijke liberale burgers en zelfs liberale vrouwen uitjouwden. Neen, daar is hunne plaats niet en de Voorzitter van Cecilia behoudt zich, met overschot van gelijk, het recht zulke huilers niet te ont vangen. Maar ten anderen, weet iedereen, en zelfs zeer vele katholieke familien kunnen het getuigen, dat men den ingang niet weigert aan alle treffelijke lieden. Wien schoentje past, die trekke bel aan ■Vertrekuren vnn Eene weldoende Jufvrouw, die een groot deel van het jaar te Coxyde ver blijft, en die zich zoo genegen toont voor de bevolking welke zij van nabij kent, had aan eenige der bijzonderste inge zetenen en vrienden van Coxyde hei gedacht uitgedrukt, eene tombola-ten- toonslelling in te richten. Hel schepencollegie heeft dit voorstel met dank aanvaard, en naar een geschikte plaats uitziende voor die tentoonstelling, heeft liet zich tot het gemeentebestuur van Veurne gewend, hetwelk welwillend de groote benedenzaal van hel Paviljoen ter zijner beschikking heeft gesteld. Verschillige der beste artisten van ons 1 land, hebben den oproep beantwoord, I welke de inrichters aan hunne liefdadig heid gedaan hebben, en eenige hunner bijzonderste gewrochten naar de lombola- tentoonstelling afgezonden. Deze tombola-lentoonstelling zal be slaan, niet alleenlijk uil schilderijen maar ook nog uil allerhande kunst- en andere voorwerpen 1 Zij zal met de Veurne- kermis geopend worden. De ingangprijs is vastgesleld op 10 centiemen; en de prijs per lot voor de tombola op 25 centiemen. Al de tentoongestelde voorwerpen niet een uitgezonderd zullen deel maken van de tombola, en onder de koopers der loten uitgelot worden. Wij kunnen niet nalaten iedereen ten zeersten aan te moedigen, de tentoon stelling te gaan bezichtigen en aan de tombola deel te nemen. Wij drukken den wensch uit dat de tomboia-tentoonstelling met zulk een edelmoedig gedacht inge richt, den meesten bijval mochte genieten, en dat er aan de armen van Coxyde eene belangrijke som zou mogen uitgedeeld worden. Ingezonden.J 11 Juli en »1 Juli. Op 11 Juli vierde men de verjaring van den Culden Sporenslag en eenige katho lieken deden mede in de belooging die ’s avonds ingericht was geweest. Tot die vaderlandslievende mani festatie waren de Melomanen alléene, als uitgenoodigd geweest. De L’ Q 1 Ivzxlnl.-nq i aarde beven opdat de huizen van elk ware vaderlander op dien i worden bevlagd. Het gold immers een feesle van zuiver vaderlandse!) tot dewelke alle politieke slrek- md moest blijven. Die oproep wierd maar koel beant woord, vooral door de liberalen die Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd'beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. ~3lên ""scïirïjft in bij JC. VA.IVOMIV KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. <len ijzerenweg van In een woord Het liberalismus heeft niets te vreezen van hel zuiver algemeen stemrecht; het -J.nu zai 'i.; verlangt het ten vurigste en wij noodigen vooruitstrevend te zijn, spieekt vo „c - - al onze vrienden uit aan zijne zegepraal wgze over hel algemeen slemiec i le werken. Verklaren wij den oorlog aan Wij hebben er ons bij bepa. i bedrog en onrechtvaardigheid. Daar is de stellen dal den dag, waai op ware zending onzer partij. grondwelherziening heeft gesteld, de I'landre libérale regelrecht naar het zuiver dat hare houding bewaarheid. Algemeen stemrecht en de liberalen. De Flandre libérale, die gewis door niemand zal beschuldigd worden al te liet algemeen stemrecht Wij hebben er ons bij bepaald vast te ii dag, waarop’t •'-do 't land het vraagstuk der grondwelherziening 11 algemeen stemrecht is gegaan. i En wij gelooven dat hare houding ver standig was, aangezien de gebeurtenissen hare vooruitzichten hebben bewaarheid. Inderdaad het meervoudig stemrecht leidt tot hel schandelijks! bedrog, dal het verbrekingshof zelf heeft moeten schand- j vlekken. Meer nog verre van het tijdperk der herzieningswoelingen te zien sluiten, zijn wij misschien aan den vooravond eener beweging, die ernstiger wezen zal dan al degene, die wij al hebben beleefd. Men zou desnoods nog kunnen aan nemen dat men lerugschikke voor eene nieuwe grondwelherziening, onder voor wendsel dal de laatste maar zes jaren geleden heelt plaats gehad. Maar in dat geval zou alleen het algemeen stemrecht nog zegepralen. Wel beweert men dat het algemeen stemrecht de rechtvaardigheid prijs zou geven aan de brutale macht. Maar hel meervoudig stelsel is juist, die brutale drukking in de tweede of derde macht. Het springt in de oogen. Zijn de 263 tweestemmige en de 249 driestemmige kiezers van Kalken wel be kwaam het algemeen belang te verdedigen Zijn de 246 tweestemmige en de 162 driestemmige kiezers van Assenedc zulke diepe geleerden Is hel billijk dat hel lot des lands beruste in de handen der 515 tweestemmige en 404 driestemmige kiezers van Morlanwelz 1 Om onze voorbeelden meer tastbaar te maken en om le ontsnappen aan hel ver wijl onze cijfers bij eenige afgezonderde gemeenten le bepalen voegen wij er bij Is hel aannemelijk dat het heil des lands afhankelijk zij van 12,000 kiezers met twee stemmen en 6556 kiezers met drie stemmen die builen de steden Gent en Eecloo in het arrondissement over drie- en-veertig duizend achtlionderd-acht meer voudige stemmen beschikken Ziedaar het ongehoord en onrechtvaar dig overwicht.dat de buiten hier verkrijgt. Wij denken dal hel laatste voorbeeld beslissend wezen zal. Het onthult een wezenlijk schandaal. Moet men dan verwonderd zijn dat wij het zuiver algemeen stemrecht verkiezen? Dit stelsel, ten minste, zal, zoo niet dichter bij de echte rechtvaardigheid, dan toch dichter bij de betrekkelijke billijkheid zijn. Wij vreezen niet dat na het verkrijgen van het zuiver algemeen stemrecht de socialistische partij nieuwe eischen stelle voor T monopool van liet alkool of de overname der koolmijnen. Men heeft niets dergelijks gezien, noch in Duitschiand, noch in Frankrijk, waar het algemeen stemrecht reeds sedert lang in voege is. En welke begoocheling zich in te beelden dal de liberale partij bij machte is de lijs tenherziening te verzorgen in alle buiten gemeenten van het vlaamsche land, waar hel bedrog eene tweede natuur is ge- 1 zoogezegde worden. f~*.?.';n We zouden een geheel regiment conlró- maatschappij, uilgenoodigci geweest, ue leurs moeten scheppen. leiders der vlaamscligezinde katholieken Wij hebben na grondig onderzoek, de deden hemel en l'‘’uon nndnt dP innige overtuiging dal liet zuiver algemeen huizon eik- w stemrecht der liberale partij niet nadeeliger dag zouden wezen zou dan het meervoudig kiesstelseli~.n:orc oon Hel is waar dal wij in de huidige om- karakter, standigheden moeilijk kunnen zeggen over king vree welke macht elke partij beschikt, maar juist daarom eischen wij verandering. DUINKERKE VEURNE GENT BRUSSEL Dixmude Ninuport 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 4-43 7-16 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE ADVERTENTIE-BLAD 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 13 00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 «———————'O) -- 11 n—- ToinL>oln-’TentoonHtcIlin£ ten voordeele der armen van Coxyde. 5- 55 6- 25 6-48 9-21 8-24 10-49 610-5 13-16 Duinkerke, Veurne, Gent naar Driiand en Dixmude naar Yieuport. Nieuport Dixmude 8-57 10-54 3-08 5-00 9-27 11-31 3-40 5-34 8- 01 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 9- 55 12-05 14-58 18-46 21-08 22-16 16-55 20-28 22-36 23-19 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7-43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8-18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 regering aan i i«*r.u r.ct 1 J - i-„L.„_

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1