VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Zaterdag 11 Augusti 1900. V. 32. tX4e .jaar. Men schrijft in hij U. wordt gelogenstraft. Het verslag zegt onze onze merk- U; I Uitbreiding der evenredige vertegenwoordiging. Graaf Goblet d’Alviella is wellicht de gene, die gedurende deze 10 laatste jaren de meeste heeft gestreden met woord en pen, om de noodzakelijkheid, de recht vaardigheid en de deugden der Evenredige Vertegenwoordiging te laten uilschijncn. In de zes laatste afleveringen der Revue de Belgique heeft hij de geschiedenis der beweging geschreven, die veertig jaren lang is volgehouden en die eindelijk ge huldigd is geworden door de wet van 29 December laatst. In de aflevering van 15 juli, laat hij hel slot dezer grondige en degelijke studie verschijnen en val hij de beschouwingen samen, die de eerste toepassing der E. V. links cn rechts heeft laten ontslaan. Daar we aan den vóóravond cener nieuwe beweging staan, die voor doel heeft de E. V. uit te breiden cn te loute ren, komt hel ons gepast voor eene vluchtige schels der beoordeelingen van Goblet d’Alvicila onder de oogen onzer lezers te brengen. Hij stelt eerst vast, dat zij die beweerden dal E. V. liet politieke leven zou verlamd hebben, in hel ongelijk zijn gesteld. In plaats van in te sluimeren, heeft hel nieuwe krachten erbij gewonnen. In al de kiesomschrijvingen van het vlaamsche land, hebben de liberalen can didate!) gesteld. Verslag van den Congo-Staat. pil verslag drukt eene groote tevreden heid uit over den algemeenen toestand en den vooruitgang van den handel. In 1886 werd er voor drij miljoen en half handel gevoerd tegen achl-en-vijftig miljoen drij honderd drij-en-negenlig duizend frank in 1899. De vloot van den Staal op de hooge rivier, bedroeg in 1890 zeven stoombooten met een totale maal van 105 ton, kunnende een trafiek verzekeren van 1200 ton koop waren. Heden beslaat zij uit 26 stoombooten een ruimteinhoud van 1,260 ton en in staat jaarlijks in de twee richtingen 17,000 ton te vervoeren. Het verslag raakt op zeer voorzichtige wijze de laatste gebeurtenissen in de Mongala aan. De zwaarste laak van hel gerecht, zeggen de heeren verslaggevers, is den inboorling te verdedigen in zijn persoon, zijn vrijheid en zijn goederen. Zij zullen de minste gewelddaden op den persoon der zwarten, met de grootste strengheid straffen. De tegenwoordigheid, in de tucht huizen van Boma, van een zeker getal blanken die de straf uitdoen welke zij beliepen wegens gewelddaden op de negers uitgeoefend, bewijst dat het gerecht niet werkeloos blijft. Men zal zich herin neren dat het Beheer van den Slaat in zake betrokken werd, ter gelegenheid van feiten, aangeduid als zich hebbende ver toond in de streek van de Mongalla en van de Ibonge. Deze zaken worden in hunnen loop voortgezet. De Slaatsprokureur is ter plaats in de Mongalla om persoonlijk de beschuldigingen tegen zeker bandels- agenten uitgebracht, te onderzoeken. Het is noodig, zegde hem de heer algemeen gouverneur in zijn voorschriften, den grootsten iever aan den dag te leggen in het opzoeken, het beslatigen en bet vervolgen der gruweldaden die gepleegd werden; hel gerecht moet met spoed handelen en AL de schuldigen treffen. Wat men schreef over hel samenllijke uitoefenen van officieels en private ambten De Veurnaar is ook mistevreden omdat Ons Blad heeft doen uitschijnen dal Mr Pil reeds verscheidene malen in de Kamer afwezig is geweestdat is, toch niet gepermileerd, roept hij uilWat zal Mr Buyl zijnen tijd verslijten met na te zien of Mr Pil tegenwoordig is of niet Ons Blad antwoordt zeer goed dal de Annalen de namen opgeven der af wezige en tegenwoordige leden en dal, bijgevolg, Mr Buyl daarom zijnen collega hoegenaamd in ’t oog niet moet houden Die bekendmaking bij middel der Parle mentaire Annales is immers de straf der nalatige Kamerheeren Maar indien Mr Pil niet regelmatig de zittingen kan navolgen, had hij zich aan die verplichting gemakkelijk kunnen ont trekken met geene kandidatuur te hebben aanvaard. Er waren immers klerikale amateurs genoeg te vinden I --- Onze Kermisfeesten. I RIr Iluyl in de Kamer. Mr Buyl heeft een wetsontwerp neder- gelegd om den jaarlijkschen inschrijvings prijs van hel Beknopt Verslag te brengen op 1 fr. Dit voorstel is onderteekend geweest door de andere liberale Volks vertegenwoordigers van Westvlaanderen. De Veurnaar beweert dal dit ontwerp in eenige secties op algemeen gelach ont haald is geweest. Dat is ten eersten, domme praaien, ten tweeden, dwaze leugen Hoe zou, inderdaad, dit lachen zich wel zicli'zal* alv?agm?hoebde‘v^ll;enm l<unnen verrechtvaardigen Ons dunkens, z, <i is hel doel onzer liberale afgevaardigden niets dan loffelijk. Wij verstaan dal de klerikale dompers geen partijgangers zijn der tegensprakige verhandelingen. Zij I kunnen niet aannemen dat men aan de bevolking het goede en het kwade voor oogen legge. Zij zijn verschrikt over de gevolgen eener doeltreffende ruchtbaar heid die aan de kiezers zal toelaten onze liberale volksmannen volgens hunne woorden en daden in de Kamers te be- oordeelen! En geheel waarschijnlijk zullen de klerikalen dit voorstel bestrijden Doch liet zou ons heel verwonderen, indien zij, om dit doel te bereiken, zich aan T lachen moesten stellen Ten warezij groen zouden lachen na dat hel voorstel, met medehulp eeniger verdraagzame Kamerleden, aanvaard zou geweest zijn Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; i Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. De .Innoiicen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office VAWDMtV KERCKIIOVE, Drukker-Citgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. de Publicité, MagdalenastraatBrussel. de Postkantoren des Rijks. BU.„bV11cUaiV. uei versiag zegt mate te wijlen aan de nalatige handelwijze echter niet sedert wanneer die toestand van het schepencollegie dat niets had zou verandert zijn. voorbereid om aan de feesten der kermis De studies om het inrichten van een eenigen luister te geven. Wij hebben in automobielendienst worden voortgezel. een vorig nummer gezegd en moeten Wal de plantajes van kofiijcacao, enz. herhalen dat de aangekondigde leesten de - met veel bijval be- onbeduidendheid zelve waren ie kofiij en de cacao I Ieder provincie moet ééne kiesom schrijving daarstellen I Ware zulks liet geval geweest, de ver kiezingen zouden den volgenden uitslag gehad hebben De clericalen hadden 80 zetels bekomen in plaats van 86; de liberalen 34 in plaats van 31; de socialisten 33 in plaats van 32; de clirislcne-democralen 3 in plaats van 1. De vooruitstrevers alleen hebben hel aan deel gekregen, waaraan ze recht hadden ’t zij 2 zetels. De tweede schaduwzijde kan ook weg genomen worden. Thans stemmen dc kiezers voor de lijst die hunne vóórkeur heeft; de politieke vereenigingen wijzen de gekozenen aan. De vrijheid van keus der personen moet aan de kiezers teruggeschonken worden. M. Goblet dringt aan op uitbreiding van E. V. tot de verkiezingen voor de pro vincie- en de gemeenteraden. Er moet éénheid beerschot) in kieswetgeving. Schrijver eindigt met le laten uilschij- non, dal de aanneming der E. V. eene zegepraal der openbare meening is op den langen tegenstand der Kamers en met zijn vertrouwen in hare leefbaarheid uit te spreken. Een dag zal komen, zegt hij, waar men vrede kunnen hebben met een zoo lomp en zoo onvolmaakt ding als het stelsel der meerderheid. Do clericalen zijn opgetredcu in kies omschrijvingen van de waalsche provin ciën, waar ze sedert jaren den strijd hadden opgegeven. De splitsing van T land in anliclericale franschsprekende provinciën en clericale vlaamschsprekende provinciën is gebleken een leugen le zijn. Is de strijd tusschen de politieke par tijen meer uitgebreid, hij is min vinnig cn lievig. De laffe en kleingeestige aanvallen legen de personen beginnen door te gaan voor ouderwelsche wapenen. De tegenstrevers der evenredige ver tegenwoordiging hadden slaande gehou den. dal zij de verbrokkeling der partijen voor gevolg zou gehad hebben. De uitslag heeft integendeel bewezen, dal er in Belgie slechts drie partijen leefbaar zijn. De afgescheurde afdeelingen zijn ver pletterd geweest; ’t is namelijk het geval voor de christene democraten, die slechts, een hunner candidate!) er door hebben gekregen. De invoering der E. V. is het dood vonnis van hel Cartel geweest. Nergens is er een verbond meer aangegaan tusschen tegenover elkander slaande partijen. De liberale partij heeft hare onafhan kelijkheid en hare zelfstandigheid terug gewonnen. Toenadering ontstaal tusschen liberalen en radicalen. Zijn er vele lichtzijden aan le stippen, er zijn nochtans twee schaduwzijden die zich hebben voorgedaan namelijk de ongelijkheid der kiesomschrijvingen en de le verregaande invloed der politieke vereenigingen. Nevens kiesomschrijvingen die slechts drie afgevaardigden benoemen, zijn er andere die er elf en achttien mogen aan wijzen. Hier moeteen candidaal het derde der stemmen vereenigen om gekozen te worden, ginder slechts hel achttiende. Duizenden en duizenden stemmen vallen zoo nutteloos weg. De clericale partij beschikt in de Kamer over eene meerderheid van 20 stemmen en nochtans heeft zij slechts de 48 i/-’ per honderd der uitgebrachte stemmen vereenigd. Het geneesmiddel om een einde te stellen aan deze wanverhouding ligt voor de hand wat de plantajes van kofiijcacao, enz. aangaat, die worden t„„. ,v proefd. Voornamelijk de kofiij schijnen in midden Afrika hun geschikt klimaat le vinden. Er bestaan lot heden bij de twee miljoen kofiij- en 500,000 cacaoplanten. Volgens de vooruitzichten I zal de oogst van dit jaar ongeveer 500 ton I kofiij opleveren. Ook de labakleelt zal met iever voort gezet worden. Onze kermisdagen zijn door aanhoudend slecht weder gehinderd geweest. Regen op den eersten zondag, regen op den woensdag en op den koekezondag, om maar de bijzonderste dagen te noemen. Geen wonder dus of klagen onze nering- doeners putten in de steenen over de opbrengst dier winstgevende feestelijk- heden. Maar die schade is ook in groote j En wal nu gezegd van waardige volksfeesten In sommige wijken van stad waren ei’ min mededingers dan er leden waren van de commissie 1 Nergens stipten wij de meeste levendigheid aan. Welk verschil met de geestige spelen die, tijdens het liberaal bestuur, in de verschillige deelen der stad waren gevierd en die, met de medewerking van eenige muziekliefhebbers, overal de meeste vreugde bijbrachten De fameuze ringsteking met peerden ingespannen telde in hel geheel eene dozijn rijtuigen, zoo veel dus als gewoon lijk in onze naburige gemeentjes En dal, noemt de Veurnaar een succès Wij zullen over de concerten onzer sladsmuziek weinig of niets zeggen. Het eerste geschiedde in den duister, hel tweede wierd niet gegeven en hel derde greep plaats onder eenen aanhoudenden regen. Noglans deed iedereen de zelfde bemerking. Waarom zijn al die muziek- oefeningen gegeven op St. Walburga- kerkhof? Waarom moet men de houten mikke laten rotten, als men de gelegen heid zou moeten vinden om de Fanfaren te doen spelen in de eene en de andere wijke van stad, tot het meeste profijt der neringdoeners Waarom als men de Melomanen voor behoudt voor de square Sl Walburga alleen, aldaar geene maatregelen nemen om er het verblijf voor de wandelaars zoo aangenaam mogelijk le maken, met, bij voorbeeld, er banken en stoelen ter be schikking te stellen Allen vragen die betuigden hoe tevreden de bevolking is over het vaderlijk beslier der heeren Burgemeester en Schepenen; want er zij hier ter loops aangemerkt, dat men nutteloos heeft geacht de ge- meenteraadsbeeren le raadplegen over hel samenstellen van het feestprogramma I Spreken wij eerst een woord over onze processie, hel eenigste dal op onze kermis volk naar Veurne lokt zoo als de Veurnaar het zelf moet bekennen. Wij hebben met voldoening den nieuwen groep aangemerkt die de intrede van Jesus in Jerusalem verbeeldde. Onder opzicht van kleedij, van gebaren en, voegen wij er bij, van minzame uitzichten, lieten de figuranten niets te wenschen. Zoo hel schijnt, was die groep nagemaakl volgens eenen dergelijken die in de Brugsche processie was aangemerkt geweest. Wij vinden dal men, natuurlijk, nul mag scheppen uit helgene elders wordt aangeslipt; doch, dit, slechts op eene voorwaarde, dat men aan onze boet processie zooveel mogelijk zijne eigen aardigheid blijve behouden. Ten anderen hebben wij gevonden dat, andere groepen in onze beroemde boet processie veel min voorzien waren dan op vorige jaren. De penitenten zoo van den vrouwen als van den mannenkant waren merkelijk minder in getal. Wij achten ook dal zekere mannelijke figuranten beter zouden kunnen uitgekozen worden volgens de personnagies die zij moeten verbeelden. De processie zou er in deftigheid veel bij winnen I I BLAD il 8-00 19-02 10-36 13-00 s f Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE I 1 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL Gent naar* Iti-usNcI 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7- 43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8- 18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 - -iwaïr™ ■Vertrekuren van tien ijzerenweg van Duinkerke, Venrne, 5-55 8-57 10-54 3-08 5-00 6-25 9-27 11-31 3-40 5-34 4-43 6-48 8-01 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 7- 16 9-21 9-55 12-05 14-58 18-46 21-08 22-16 8- 24 10-49 610-5 13-16 16-55 20-28 22-36 23-19 en Dixmude naai* Nieuport. 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7-27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 AA-0 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 BI -.7--.-.Avi’ i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1