r VAN VEURNE I I) NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT M i kiesrecht. Belangrijke waarschuwing. 1 Zaterdag IS August! IS>OO. X.' 33. .jaar. der over- e] 1 BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE -~i te bezitten; alsook bericht van het gemeente- Brussel, zal in hel begin van den aan- En de katholieke raadsheeren, wat deden die Een of twee onder hun gewaardigden de prijsdeelingen der middelbare staats school, der nijverheidsschool en meisjcs-geineenleschool bij te wonen Een of twee en niet één meerWaarom die onthoudingen Wij stellen vast dat die achteruit- wijkingen door de ouders streng worden beoordeeld. Kunnen de katholieke raadsleden zich verontschuldigen met te beweren dal zij den voorkeur geven aan de katholieke gestichten GeenszinsVoorzeker genieten zij als Belgen het recht hunne kinderen naar de school van hunnen keus te zenden. Maar die kwestie is hier geenszins in hel spel. De middelbare school, is eene school van den Staat; zij wordt ingerichl volgens katholieke wetten often minsten volgens wetten die door de regeerende klerikale partij worden uitgevoerd. Zij staat onder het beheer van klerikale ministers. De nijverheidsschool, de gemeente scholen zijn insgelijks door katholieke wetten beheerd welke door de klerikalen, legen den wil der liberalen, zijn gestemd geweest 1 Het geweien der katholieke gemeenle- raadsheeren kan dus geenszins worden gekwetst, indien zij de prijsdeelingen bij wonen Welk is dus de waarheid De klerikale raadsheeren wenschen de vernietiging van hel openbaar onderwijs Daarom zoeken zij al de gelegenheden om hunnen opentlijken afkeur te dien opzichte, te laten blijken Zij weigeren die plechtige prijsdeelingen te aanzien als leesten voor ouders en kinderen; zij onthouden zich met voor bedachten raad. Zij gedongen dat ons vermaard stads - muziek alzoo genaamd omdat hel door het stadsgeld, dit is door de kluiten van iedereen, wordt onderhouden weigere die kinderfeesten, voor zooveel mogelijk, op te luisteren Ja, zelfs zien wij leden der besturende commission der bovengenoemde scholen, zich ook openbaarlijk onthouden, zij, die de zending aanvaard hebben het openbaar onderwijs te beslieren en bijgevolg, te begunstigen Hoe bad die schrijver gelijk die zegde dal Belgic hel eenige land der wereld is, waar de openbare besturen het officieel dit is hel openbaar onderwijs tegen werken Doch wij hebben vertrouwen in de toekomst en zijn overtuigd dat de kiezers, hel innig welvaren hunner kinderen in acht nemende, zullen eindigen met weder de liberalen, de eenige ondersteuners van het volksonderwijs, aan hel bewind te roepen. I -- - moBe*<a t.- Iets over de prijsdeelingen, De dagen van prijsdeelingen zijn dagen van vreugde voor ouders en kinderen. De eerste gaan er, met nieuwsgierig- heid, de anderen, den vooruitgang van I hun kroost bewonderen. j De leerlingen ontvangen er de belooning van bun aanhoudend streven. Zulke plechtigheden verdienen buiten alle anderen door de plaatselijke over heden te worden verheerlijkt. Wij hebben met voldoening bestatigd dal de liberale gemeenteraadsleden het als eenen aangenomen plicht hebben aan schouwd die feestelijkheden door hunne tegenwoordigheid te vereeren. OPGELET Om dit jaar op de lijsten der kiezers voor Senaat, Kamer en Provincie te kun nen voorkomen, moet men op 30 Juni sedert ten minste een jaar alhier zijn wettig woonverblijf hebben; voor de Gemeente moet men sedert ten minste 3 jaar wettiglijk alhier gevestigd zijn. Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende het kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men ten volle 28 jaar oud zijn; voorliet Senaat, 30 jaar; voor de Provinlie, 30 jaar, en voor de Gemeente, 30 jaar voor 1- Mei 1901. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en het Senaat, moet men ten minste sedert een jaar ten volle in do stad of gemeente verblijven; voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar en dal voor 1“ Juli 1900. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de Gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 35 jaar oud, gehuwd of weduwaar met kinders, ten minste 5 franks persoonlijke belastingen betalende aan den Staal, in de gemeenten van min dan 2000 zielen, 10 franks in degene van 2000 tol 10,000 zielen en 15 franks in degene van meer dan 10,000 zielen. Voor de andere verkiezingen is deze be lasting vastgesteld op ten minste 5 franks. Hebben ook recht op eene bijgevoegde stem De kiezers, eigenaars, sedert minstens één jaar, hetzij van grondgoe- deren gevende een kadastraal inkomen van 48 franks hetzij sedert minstens twee jaar van eene inschrijving op hel Groot boek der openbare schuld of van een routeboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van 100 franks. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 7ój die drager zijn van een der diploma’s titels of getuigschriften opgesomd in arti kel 17 der wet van 12 april 1894; Zij die een der openbare bedieningen vervullen of vervuld hebben, die eene der bedieningen bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uit geoefend hebben, aangeslipt in artikel 19 van voormelde wet. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provinlie, of meer dan vier voor de Gemeente. Al onze vrienden, die mcenen recht te hebben op de kiezerslijsten te slaan of een grooter getal stemmen te bezitten; alsook deze die een I bestuur hebben ontvangen hen verwitti gende dat zij van de kiezerslijst zijn ge- schrabt, of dat hun getal stemmen is ver- om den toestand onzer landsverdediging te onderzoeken en een grondig bestudeerd en bepaald plan van legerhervorming i voor te brengen. Het is een onloochenbaar feit dat onder ons demokralisch regiem van algemeen stemrecht de beslaande krijgsdienst niet langer kan behouden blijven. De geest van gelijkheid in vaderlandsche plichten en rechten is in onze dagen zoo sterk ge worden, zoo diep in de gemoederen van de massa gedrongen, dat niets den drang naar verbeteringen zal weerstaan. Woeste en Coremans hebben wel hun oud vermcmeld stokpaardje anti mili tarism te bereiden en de plaatsvervanging een weldaad voor de mindere standen te noemen. Hun eigenbaatzuchtige kiesbe- I rekeningen zullen de vlag moeten strijken voor den krachligen eisch van de groote meerderheid der natie. En eer wij eenige jaren ouder zijn, zullen de zoontjes van familie kennis maken met de kazerne. Die aanraking en samenleving met volksjongens zullen heil zaam op hen werken. Zij zullen er de demokratie beter leeren kennen en waar- deeren en de wrijving tusschen armen en rijken, brutale maar angstvolle verschij ning, zal er wellicht door verzacht worden. Heeft de legerhervorming kans om in de huidige Kamer te gelukken ’t Zou watal te gewaagd zijn, daarop bevestigend te antwoorden. Maar er bestaal hoop, meer dan ooit. De liberale fraktic is de kwestie toegedaan, vele socialisten zijn bereid hun steun te schenken aan een degelijk voorstel van krijgsdienstverbe- lering, en zelfs tusschen de klerikalen mag men bijlreders rekenen. Alles zal afhangen van den geesl waarin het ontwerp wordt opgevat. Geen alge- meene kazerneering, geen overdreven kontingenien en vooral een merkelijke verkorting van den diensttijd zijn hoofd zaken. Iedereen is overtuigd dal in de gegeven omstandigheden België een leger noodig heeft. Een land verzekert zijn onafhanke lijkheid en zijn eigen meesterschap niet met aan zijn grenzen palen te planten met hel opschrift Verboden doorgang. Maar ons volk houdt niet van overdreven dingen. T Ware te hopen dat de onderzoeks- kommissie, indien ze mocht tol stand komen, zich van die waarheid diep door drong. Eenige bemerkingen over de turnreest. De Brugsche turners hebben hunnen gewonen bijval verworven. Doch is dit geen reden om te boffen en te stoffen als of er nergens in Belgie der gelijke gilde van zulke macht en kracht zou bestaan. Alleenlijk willen wij hier eenige over denkingen aanbalen die door menigvuldige burgers werden geuit. Ons katholiek gazelje durft beweren dal ons gemeentebestuur er een handje van heelt om vreemde maatschappijen te ontvangen 1 Ah bah 1 laat ons eens zien. Door welke maatschappij, of commissie of afvaardiging of overheid zijn de turners I bij hunne aankomst ter statie ontvangen geweest Door geen levende ziel Is, zoo als het elders gewoonlijk ge schiedt, aan die vreemde gilde de eere- wijn ten stadhuize aangeboden geweest De cerewijn Welzelfs geen puide- wijn; en, zoo het schijnt, ware het niet geweest dal'eenige turners, uit eigene beweging, het stadhuis binnentraden, zouden deze zelfs niet welkom gegroet zijn geweest 1Ahdat gulhartig onthaal Waarom is die feest gegeven geweest op eenen dag dat er ook kermis was op eene andere wijke van stad, wel namelijk op den dag der schieling van Basliaan? Waarom de inwoners van de Voorstad benadeeligen, als hel zoo eenvoudig ware geweest de turners op eenen anderen zondag uil te noodigen En nu, voor het leste, waarom, als er hier een banket wordt ingerichl, als een maaltijd moet gegeven worden, waarom gebeurt dit altijd in de zelfde plaats? Wij zullen, natuurlijk, geen liberale hoteliers aanbevelen. Deze zouden geen gratie be komen vóór onze bazen die over jaar, de hotels in liberale en katholieke huizen hadden gerangschikt om te beletten dat de vreemdelingen ook den penning zouden gunnen aan de liberalen juist alsof deze geene lasten te betalen hadden 1 Maar tusschen de zoogenoemde katho lieke hoteliers, is er dan geenen keus meer mogelijk Men zal misschien tegenwerpende Bruggelingen zijn gegaan waar zij wilden Neen, zoo is het niet 1 Want voorzeker is hun hel eene of hel ander huis aanbe volen geweest En.... waarom is dit huis altijd en altijd hel zelfde naar I\iieupoi‘t. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’sjaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote lettors volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij i-- VAWPEiw kerckiiove,Di’ikker-Uitgevcr, Ooststraat, 6, to Veurne, en in de Postkantoren des Rijks Vertrekuren van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naar UriiHselen Dixmude 5.55 8-57 10-54 3-08 5-00 6-25 9-27 11-31 3-40 5-34 6-48 8-01 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 9-21 9-55 12-05 14-58 18-46 21-08 22-16 10-49 610-5 13-16 16-55 20-28 22-36 23-19 De Belgische expeditie naar China. Men meldt dat het 9' linie niet min dan 5 officieren levert aan het legioen der Belgische vrijwilligers naar China, name lijk Lorent, luitenant Florent Colmant, gehecht aan hel ministerie van oorlog, de luitenanten Simon en Van Lee en de onderluitenant Phelie. De hoeren Laurent en Dupont zullen de expeditie als geneesheeren vergezellen. Vrijdag avond beliep hel getal vragen lot dienstneming 1,227. Men spreekt van eenen plechtigen op tocht vóór hel paleis des konings, van de overhandiging van een vaandel door den koning, bij hel vertrek der vrijwilligers, maar daaromtrent is nog niets vast gesteld. De minister van oorlog heeft de ge stichten van Antwerpen gemachtigd, legen betaling voorde bevoorrading van levens middelen voor het Belgisch legioen af te leveren; 10,500 doozen van 3 kilos ossen- vleesch, 3000 doozen van 2 4/2 kilo scha- penvleesch; 1250 doozen van 300 gr. ossenvleesch; 112,500 rantsoenen van soeptablellen, koffie en zout, en 75,000 rantsoenen beschuit. De vleeschconserven zullen gesloten worden in houten kisten, met zink belegd. De leveringen zullen ten uiterste den 8 september moeten gedaan worden. Ziehier hoe de staf van hel bataljon der Belgische vrijwilligers is samengesteld opperbevelhebber, luitenanl-kolonel Bar tels; adjuncl-officieren, kapitein Joostens, van het 2C gidsen en luitenant Lecointe, van hel 1° regimenl-artillerie; overste van den inlendenciedienst de luitenant Nuel; adjunt-inlendenl, kapitein Coulant, der grenadiers. Men weet dat de bataljons-overste majoor Haneuse is; de geneesheer de heer Dupont, van ’t leger, de adjudanl-majoor, de luitenant Colmant van het 9° linie en Een Onderzoekskommissie. Er is ernstige spraak dat ons huidig parlement, gekozen onder het stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, zich zal bezig houden met hel zoo dringend als moeilijk vraagstuk der legerhervorming. De heer Hymans, afgevaardigde van gende dat zij slaanden zittijd voorstellen een extra- ouiiKiML, v. B- parlementaire kommissie te benoemd», mindert!, moeten zich onmiddelijk wenden j bestaande uit Kamerleden en oflicieren, tot een der Bestuurleden der Liberale Associatie, welke zich gelast hunne rechten te doen gelden. ADVE BLAD I Dixmude Niauport Nieuport Dixmude DUINKERKE GIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 4-13 7- 16 8- 21 I 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7- 43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8- 18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 - XBJirr 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 £1-48 8- 00 19-02 10-36 13 00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 ■3———

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1