VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ULJ i 4 Belangrijke waarschuwing. 4 jaar. X.' 325. 1900. Znter<l«f? 1 September louw zou I 4 onderwijs Landbouw. van Voor memorie, slechts één katholiek lid van den gemeenteraad woonde de prijsdeeling bij, aan de leerlingen der stadsknechlenschool. De zes andere klerikale raadsheeren waren nogmaals allen ziek öf belet Meriting van het Rundvee bij den invoer in Belgie. Het koninklijk besluit van 1B juli 1896 wordt ingetrokken en vervangen door de volgende beschikkingen Alle in het land ingevoerd rundvee zal, te rekenen van de afkondiging van dit besluit, aan hel linkeroor voorzien zijn als wanneer zich iedereen nog hel fameus festival van September 1899 herinnert aan hetwelk slechts muziekjes hebben deel genomen, waaronder ééne van17 uitvoerende leden. ODe invloed en het gezag der Melomanen zijn begoochelend Wat zou de opsteller dan gezegd hebben, indien hij de liberale festivals had moeten beschrijven waaraan muzieken zoo als deze van Duinkerke, Bergen, Yper, Poperingbe enz. deel namen?! Maar ja in dien lijd bleef de Veurnaar zoo stom als een visch, alhoewel die muziekale feesten dan ingericht waren door het toenmalig sfurfsmuziek, onze wijdvermaarde Koninklijke Harmonie St. Cecilia De bespreking lot de welke de mis plaatste boflerijen van den Veurnaar ten opzichte der Melomanenheeft aan leiding gegeven, moet natuurlijk een einde nemen. En in het laatste nummer van hel katholiek blad vinden wij juist de zedeles van den pennetwisl. Want onze tegen strever betwist niet meer dal wij het recht bezitten de handelingen der Konink lijke Fanfaren als sladsmuziek naar waarde te beoordeelen. ’t Is hetgeen wij hebben willen bewijzen. Van dit recht zullen wij, per naasten, als het past, nog gebruik maken. Verders laten wij liever aan onze mede burgers zelven, de zorg over, de kunst verdiensten van beide muziekkorpsen, van Cecilia en van de Melomanen te ver gelijken en te schatten. Onder voorwendsel dat de Melomanen het «sladsmuziek» zijn en bijgevolg, zegt de Veurnaar, ons muziek, het muziek van ai de Veurnaren moeten genoemd worden, zouden wij al wal er bij de fanfaren gebeurt moeten goedkeuren en toejuichen Gij verslaat welIs juist als of een meester die zijn bediende vet betaalt niets zou mogen tegenspreken van al hetgeen door dezen wordt verricht om dat het zijn bediende is 111Kolossaal1 Voor wal de bewezene diensten betreft, wij gelooven dat niet één onzer mede burgers zou kunnen aarzelen lusschen Cecilia en dc MelomanenHet is waar dal als onze Harmonie het sladsmuziek was, de schrijver van den Veurnaar waar- schijnlijk nog op de banken zijner school zal te koekeloeren en bijgevolg niets weel van hel vei led ene. Wij vinden ook nog al verbazend dal de klerikalen durven boffen en sloffen met de festivals die zij hebben gegeven, De .1 nnoncen voor Belgte, utigeionderd beide I laanderen, alsmede die. voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitf Magdalenastraat Brus l Men schrijft in bij VAIVDKIV van den ijzerenweg Uier en daar. Omdat, voor de expeditie naar China, drie duizend man zich hebben aangeboden om deel te nemen aan dien krijgstocht, besluit de Veurnaar dat een leger van Vertrekuren duinkerke giiyvelde VEURNE GENT BRUSSEL kerCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooslstraal, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Weel gij welk het antwoord is van den Veurnaar op onze vraag betrekkelijk het banket dat aan de Turners in hel nieuw hotel altijd hetzelfdeis gediend ge weest?.... De gemeentekas heeft aan de Turners eene toelage betaald; met te betalen hebben de lastenbetalers voldaan. De rest gaal hen niet aan Zoo, zoo 1 Maar T is toch kurieus dat die banketten of noenmalen nooit in liberale huizen worden gegeven en zelfs nooii in andere katholieke hotels dan in gij weet wel welk eenige 1 Maar daarover krijgen wij geen vol doening Oe Belgische expeditie naar China. Zaterdag, in de vergadering gehouden door het Komileil ter regeling voor de afzending, heeft generaal Verstraele voor gehouden dal, volgens zijne onderhan- deling met de Minister van Buitenlandsche Zaken, het belgische korps maar in China kon aankomen ten vroegsten rond den ln november, ’t is te zeggen waarschijnlijk als de volle vrede aldaar zal heerschen of binst den loop dat de diplomatische onder- handelingen plaats hadden. Hij voegde er bijin die omstandig heden, beslot ik, overeenkomstig met het uitvoerend comileit, de toestand voor oogen le leggen, en in afwachting de nieuwe aankoopen te staken. Dit was de inscheping van hel belgisch korps uitstellen, verschuiven. Het belgisch gouvernement keurde ten volle deze maatregel goed. De Commissie, voorgezeten door ge neraal Brialmont, heeft zich naar de zien- wijze van generaal Verstraete gevoegd, en ten gevolge besloten het tegenwoordig legioen te Beverloo af te danken. Zondag, rond 1 ure, heeft kolonel Bartels de officieren, de onderofficieren en soldaten van het legioen in het kamp vereenigd en hield eene aanspraak om al zijne spijl uil te drukken van hen te moeten scheiden, daar het legioen ont bonden was. Vooraleer naar hunne regimenten terug gezonden te worden, kregen de mannen la dagen verlof met soldij en rantsoen, dal maakt 12 frank voor de soldaten, 30 voor de onderofficieren en 6 fr. per hoofd voor reisgeld. De aanspraak van den kolonel werd geestdriftig toegejuicht. De ontroering onder de legioenarissen was zeer groot. Hel zuiver Algemeen stemreclit. I Allen zijn wij hel eens dal de laatste kiezingen bewezen hebben dal liet algemeen stemrecht eene der hoogste vereischten is van den huldigen staat van zaken; ook I staal het overal aan bet orde van den dag. De laatste kiezingen hebben ook bewezen dat het thans bestaande kiessielsel ten zeerste onvolmaakt is en zich opdringi om veranderd te worden. Wat de behouders ons ook opwerpen, wal al argumenten er ook tegen’t algemeen stemrecht worden in de wereld gezonden, houden zij geen oogenblik stand tegen de rechtvaardige strekking van Een man, ééne stem Velen werpen op, dat zonder geleerd heid, gcene goede stemming mogelijk is en men dus eerst geleerdheid van de mensclien moest vergen Dit zelve behelst zeer veel waarheid, doen, daartegen kunnen wij ook .stellen kunnen de ongeleerden soms niet even zooveel helder dóórzicht bezitten, als iemand die goed lezen en schrijven kan Voorzeker, ja Sommigen die geleerdheid bezitten, worden soms, door een enkel klokje te hooren luiden, met hunne lezingen, op een dwaalspoor gebracht. Wat nu ook het onvermijdelijke gevolg zal zijn is dat, wanneer wij het algemeen stemrecht zullen bezitten, wij ook een stap dichter bij het verplichtend onderwijs zullen zijn. Waarom Omdat, wanneer er zal opgemerkt worden dat de schuld der ongedeerdheid, totaal van onregelmatig heden, ingevolge de stemming, zal aan leiding geven, men onvermijdelijk zal inzien dat het volk meer geleerdheid noodig heeft, om zijne kiesplichten in volmaakteren zin uit te oefenen. Men zal het verplichtend onderwijs moeten in T leven roepen, dit is onbetwistbaar Natuurlijk dat hel algemeen stemrecht ook wel aan onhebbelijkheden zal onder hevig zijn, dat lijdt geen twijfel; doch, een rechtvaardig princiep zal zijn beslaan hebben gevonden. Alle reel)dievende burgers hebben reeds dc waarheid daarvan ingezien; ook groeit het leger van verdedigers van hel algemeen stemrecht van dag tot dag aan. In den beginne werd hel princiep van algemeen stemrecht overal bestreden als eene be smettelijke ziekte, en thans mogen wij verzekerd zijn dal de meerderheid van het land gewonnen is voor die rechtvaar dige zaak. Elke hervorming vindt in den beginne last omdat zekere bevoorrechten aan het voorrecht houden ca uit schrik dilzelve te verliezen, hen tot bestrijders maakt, doch weldra verplicht zijn bij te draaien 1° voor hel rechtvaardige van hel princiep; 2° voor den drang der omstandigheden, of omdat er niets anders mogelijk is. Wij hebben drie kiesstelsels bezeten, het eene ai noodlottiger dan het andere 1° Het cijnsstelsel wasde wetgeving De winter nadert en het is nog al natuurlijk dal men op de goede verlichting der stad denke. Op bel aandringen van een liberaal raadslid, heeft hel schepencollegie einde lijk eenen lantaarn doen plaatsen tusschen de Yperbrug en de wijk de Voorstad. Maar ongelukkiglijk beeft men er niet eens aan gedacht de lantaarn te voorzien van ruiten of van brandlamp. De staander staat er sedert 2 maanden le wachten lot dal hel aan T sebepen- collegie zal gelieven bem le voorzien van een licht 1 Wij durven verhopen dat indien zulks niet meer kan geschieden in den loop van den aanstaanden winter, men ten minste voldoening zal kunnen geven voor het toekomende jaar Alles eindigtmet te komen op lijd en stond. Inwoners der wijk de Voor stad, hebt wat geduld! Wij, Veurnaren, wachten wel sedert jaren en jaren achter den tram naar de Panne En deze zal ook wel eens worden gelegd,ver hopen wij Al onze vrienden, die meenen recht te hebben op de kiezerslijsten te s'taan of een grooter getal stemmen te bezitten; alsook deze die een bericht van het gemeentebestuur hebben ont vangen hen verwittigende dat zij van de kiezerslijst zijn gesebrabt, of dat hun getal stemmen is verminderd, moeten zich onmiddelijk wenden tot een der bestuurleden der Liberale Associatie, welke zich gelast hunne rechten te doen gelden. gemaakt voor de grooten, onvermijdelijk vrijwilligers gemakkelijk op tot den klassenstrijd aanleidende; kunnon ppripM wnidmi H 2° Het bekwaamheidstelsel, het stelsel van bedrog en onrecht; 3° Thans het meerderheidstelsel, de ver- pletteringen daarstellende van de steden door den fanatieken builen. Gezien die drie stelsels op oneerlijken voel gegrondvest en dus veroordeeld zijn, mag of kan er van niets anders meer spraak zijn dan van hel algemeen stemrecht Dus voor ons mag ook geen rustuur aanslaande zijn. Wij, liberalen, die steeds als doel van ons streven, de verheffing van dc lagere standen gekozen hebben, moeten steeds bewijzen dal wij bet wel meenen. en steeds hetzelve beoogen om de kloof, lusschen alle Belgen beslaande, aan te vullen door le strijden voor gelijke plichten en gelijke rechten. Dal diegenen, die in hel stemrecht, bevoordeeld zijn, daarvan afstand doen en niet aarzelen, daar het voor de rechtvaar digste zaak der wereld is, zij zullen een goed werk verricht hebben als mensChen, als echte vaderlanders. Het liberalism, dal thans bare ver dedigers in de Wetgevende Kamers heeft, moet thans zorgen dat de hervorming er kome, zonder oproer, zonder geweld, doch, met onweerlegbare en vreedzame argumenten. Niet lang dan kan die dag van over winning uitblijven kunnen gesteld worden. Die gevolgtrekking komt bier niet te pas; want dit bewijst ons geenszins dal er jaarlijks 13,000 jongelingen zouden gevonden worden om den krijgsdienst in Belgie le vervullen. i Het voorbeeld dat ons door geburige natiën wordt gegeven vertoont immers ten stelligste dat om zoo le zeggen overal de personeele dienstplicht is ingébracht. Ons land is onzijdig, wel is waar; en mag bij gevolg aan de andere volken den oorlog niet verklaren zonder de toe stemming der mogendheden die onze on zijdigheid hebben gewaarborgd; maar niettemin moet die onzijdigheid in dezen zin worden verslaan dat wij toch in slaat moeten zijn, in geval van botsing lusschen strijdende partijen, onze grenzen te doen eerbiedigen. En dit kan enkel geschieden op ééne voorwaarde, die is dal ons leger worde ingerichl met het stelsel van den per- soneelen dienstplicht, dewijl het onmoge lijk ware genoegzame troepen le wapenen met vrijwillige aanwervingen. Voegen wij er bij dat de persoonlijke dienstplicht met zich hel onschatbaar voordeel zou medeslepen dat de ongelijk heden lusschen de versebillige klassen der maatschappij veel zouden verminderen; de rijken, de burgers, de werklieden zouden elkander ter zijde staan in de ver- hevensle laak van een volk, de verdedi ging van hel vaderland; al dc Belgen, zonder onderscheid van oorsprong, zouden malkaar leeren kennen en waardeeren; de sociale kwestie zou met reuzenstappen vooruitgaan; de algemeene verbroedering zou daardoor machtig worden aange- moedigd. Daarom blijven wij partijgangers van den personeelen dienstplicht. IE-BLAD Dixmude Niauport 5-15 7-43 i1 BRUSSEL GENT VEURNE Gil WELDE 4-43 7- 16 8- 24 5-55 0-25 C 9-21 i t 6-48 8-01 9-21 9-55 12-05 10-49 010-5 13-16 ft 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 13-00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 ■■■■■■■immmmm—1 aswr?-...1.1.j 8- 57.10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 14-58 18-46 21-08 22-16 16-55 20-28 22-36 23-19 ■»»i1 ÜJ4SSÜI ■‘■UettSL1 UWWBÜWdjjraHW 'J JL «JL MISJS'l—1•- - - - - URE Duinkerke» "Veurne, Gent naar Brussel en Dixmude naai* Vieuport. Nieuport Dixmude 6- 00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 7- 28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8-18 10-23 3-40 6-43 10-41 DUINKERKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08 i. m

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1