In 20. DAGEN va/r Bliiiirmnii Eugeen Vlamjnck, bekroonde Paardensmid in den landbouw prijskamp van Veurne V prijs en in de prijskampen van Eessen en Langemarck, gevestigd in de aloud bekende smis van 'l Hotel van Commercie, beveelt zich aan voor bel beslaan van peerden en hoopt door zijn kundig werk de gunst van fr. 1-80 2-10 j alle paardeiihouders te genieten. OVERSLAG Eieren p. 26 fr. 1-90 2-10 STUDIE VAN DEN Notaris DEEREN, to Alveringhcm. Vo Ila digs Genezing1 ^0r, Rechterlijke kronijk. Korreklionnele Rechtbank van Veurne. Depot Ph.19 DEPUYDT. De schrijver van den Veurnaar heeft eene zonderlinge opvatting van hel alge meen bestuur over ons land. Wij hebben bewezen dal in bijna al de streken van Europa de personeele dienst plicht is ingébracht geweest; dat een vrijwilligers leger als onmogelijk wordt aanschouwd door al de militaire hoofden van Belgie en elders. Mogelijk, antwoord de Veurnaar. Maar... laat ons even probeeren. En indien wij in onze proef blijven, wel.... alles zal blijven zoo als te voren Dat is kindertaalDenkt men dal hel aanneembaar zij eene instelling als hel nationaal leger zoo maar in eens af te breken om het dan eenigen tijd daarna weder op nieuw te rechten Kindertaalherhalen wij. En, in plaats van in alles uitslmlelijk de kiesreklaam voor oogen te houden, zouden de katholieken beter doen zich eenige sperken vaderlandsliefde in te boezemen om hier de hervorming in te brengen die in onze naburige landen zich heeft opgedragen en die thans aldaar in de zeden is gedrongen. Probeert eensvan in Frankrijk den personeelen dienstplicht uit te roeien Men zal u toeroepen Vóór 1870 hebben wij genoegzaam geprobeerl.... Wij zijn betaald geweest om te welen welke plichten de verdediging van ons vaderland op ons legt 1 En die plichten blijven wij getrouw 1 nijveraars in de wereldtentoonstelling van Parijs hebben bekomen. Natuurlijk voegen wij ons, uit gansclier harte, aan de wel gemeende lofbetui- gingen van onzen confrater en bieden ook aan de verdienstvolle overwinnaars de innigste uitdrukking onzer warmste ge luk wenschen. Alleenlijk willen wij eenige voorbehou- dingen uitdrukken nopens hel slot van den artikel waarin de onderscheidingen onzer inboorlingen worden aangestipt. Men drukt er, namelijk, den wcnsch uil hier te Veurne ook eene tentoonstelling te zien inrichten voor wal de verschillige ambachten en nijverheden onzer stad be treft. Wij gelooven dal die wensch zuiver voor den vorm is geuit. Want, volgens onze meening, is er hier onder opzicht voor hel vormen van uit muntende werklieden, nog veel te ver richten. Voorzeker zijn in Veurne uitstekende ambachtslieden; doch wij twijfelen of deze talrijk genoeg zouden kunnen worden be vonden, om eene tentoonstelling te kun nen oprichten. De oorzaak is toe te wijten aan het sledelijk bestuur, dal lol heden niets heeft gedaan om, bij voor beeld, hel professioneel onderwijs in te brengen. Men moet bekennen dat er in dien zin zelfs niets is beproefd geweest. En voorzeker zou hel algemeen belang er oneindig veel bij winnen, indien men in Veurne de voorbeelden van andere steden wilde navolgon met bel inrichten van het geen men noemt de beroepsscholen alwaar de kinderen der werklieden zich in bun vak lecren volmaken. helst niet min dan drie kolonnen tekst, waarin al de beweegreden zijn besproken die pleiten ten voordeele dier democrati sche hervorming. Zoo aks wij hel vroeger hebben aange stipt, is hel voorstel mede onderleekend door de heeren Vande Venne, Verheyen, Tonnelier, Nolf en Termote, volksverte genwoordigers van Korlrijk, Antwerpen, Uper en Brugge. Wij verhopen dat de Nieuwe Kamer het ontwerp gunstig zal onthalen. Sterfgeval. Donderdag is alhier overleden in den ouderdom van 71 jaren de heer Desiré De Bruyne, oud-lid van den Gemeenteraad en van hel Bureel van Weldaad van Pol- linchove. De lijkdienst gevolgd van de begraving zal plaats hebben Maandag aanslaande, om 10 ure, in de kerk St. Walburga. Vergadering ten slerfhuize, om 9 1/2 ure. Met genoegen hebben wij in Ons Glad den tekst van de memorie van toelichtin gen gelezen die Mr Buyl, onze liberale volksvertegenwoordiger, bij zijn wets voorstel voor de vermindering van den in schrijvingsprijs op hel Beknopt Verslag heeft gevoegd. Het spijl ons gezegd memorie niet in zijn geheel te kunnen opnemen; hel be- KANTOOR VAN DEN Notaris de BRAUWERE, te Veurne. TOEVVUZ1WG in eene zitting, Woensdag 26 September 1900, 4 ure namiddag, te Avecappelle, herberg Toren van Ouinkerke, van Avecappelle-Plaats. Nadere inlichtingen bij genoemden Notaris de BRAUWERE. MAANDAG 17 SEPTEMBER 1900, om 10 ure slipt voormiddag, in hel Vredegerecht le Veurne, van Gemeente Leysele, nabij de dorpplaals, langs den steenweg naar Beveren. 1Eene allerbeste HOFSTEDE, voorzien van schoons en kloeke Gebou wen, groot H. 16-54-60 C. Gebruikt, even als de goederen onder de twee volgende nummers, door de medeverkoopers heer Francies Terlinck en jufvrouw Eugenie Terlinck, lol eersten October 1901. 2°Een zeer goed Hofstedeken groot H. 2-73-67 C. Langs de Stavelslraat. 3“) Eene goede partij Zanilund groot 73 aren. Gehucht de Clachoire, langs den steenweg naar Hondschoote. 4°) 11. 1-65-70 C. allerbeste Zaailand; gebruikt door de medeverkoopers echtgenoten Proot-Terlinck, tol 1“ October 1901. 5°) Eene zeer goede Vetwelde groot H. 2-65-30 C.; gebruikt door voor noemden heer Francies Terlinck en jufvrouw Eugenie Terlinck. Ingebruiktreding met 1“ December naast. Ook inlichtingen te bekomen bij de Notarissen Florizoone, te Wulveringhein en Vandenberghe, le Pervyse. Burgerstand der stad Veurne. Akl^eineene tijdingen. j De Moniteur van zondag lest, 2 dezer, beval hel koninklijk besluit, gedagteekend van 18 Juli 1900, waarbij hel nijverheids- eereteeken van 2' klas wordt verleend aan de volgende personen van Veurne Dupont Lodewijk, geboren in 1850, brouwersgast; Lucidarme Jan-Frans, ge boren in 1848, metser; Viaene Karei, geboren in 1837, fabriekwerker. Gisteren morgend, heeft men alhier uil de kaai hel lijk opgevischt van zekeren Decurtz Francis, koopman te Duinkerke, die sedert eenige dagen in stad rond dwaalde. Men weel niet of men hier met een ongeval of een zelfmoord te doen heeft. In een hotel op den Zeedijk te Oostende is een dief in de kamer van eenen Engelschman gedrongen en heelt er een gouden uurwerk met ketting ge stolen, alsmede zeldzame gouden geld stukken, een paar bankbriefjes, enz. Spoorwegongeluk. Een schrikkelijk ongeluk is maandag avond in de statie le Brugge gebeurd. Rond 8 ure, wanneer de trein van Meenen, die op de laatste linie blijft slaan, kwam aangereden, wilde Lodewijk Van Hecke, pakskendrager, oud 44 jaar, de baan overloopen, doch op denzelfden oogenblik kwam de trein van Brussel aan, door welken de werkman geval en over reden werd. De ongelukkige was vreese- lijk verminkt. Zijn lijk is naar hel gasthuis overgebracht. Hij laateene vrouw met talrijke kinderen Een laatste woordje over ons zoo aan- achter. trekkelijk stadsmuziek. Een kind verdronken in eene kuip Volgens den redacteur van den Veurnaar water te Brugge. De echlgenooie was hel muziekaal feest dat in September Vrielynck was aan den wasch; zij had eene kuip met water gevuld op den grond van hare achterplaats gezel en was daarna uilgegaan om in de buurt een stuk zeep te gaan halen; zij liet haar eenig kind Firmin alleen 't buis; hel kon ternauwer nood loopen en was omringd van ver scheidene stoelen. Toen zij eenige minuten later terug kwam, was zij getuige van een vreeselijk schouwspelin de kuip lag haar kind met hel hoofd in het water stekende. De arme vrouw, half dood van schrik, trok aanstonds hel kind uit het water, doch het was reeds een lijk. Met vitriool begooten. In eene herberg der Karei Janssenslaan le Brugge, ontstond zondag namiddag twist lusschen eenen baas en zijne werklieden; opeens haalde een dezer laatsten eene tlesch vitriool uil den zak en wierp er den 1 inhoud van naar hel aangezicht van zijnen meester, die erge brandwonden bekwam. Na deze laffe daad begaan te hebben, poetste de dader plaat en werd tot lieden nog niet ontdekt. Oe villa van prins Albert. Men heelt gezegd dat hel gouvernement voor nemens was le Wenduine een groot chalet te bouwen voor prins Alben. Daar schijnt niets van le zijn. Hel is lusschen Oostende en Mariakei ke dal de prins zich zal vestigen. Nieuwe verbeleringschool. De aanbesteding der werken voor de nieuwe verbeleringschool ie IJperen, in den aard scholen van Reckheim en Ruysslede, za korl plaats hebben. De kosten zullen 600,000 fr. bedragen. Oe klas van 1900. Ten gevolge eener minislerieele schikking, zullen de milicianen der klas van 1900 tegen woordig in onbepaald verlof, den eersten wo°d 'verkdadigen dienst geroepen De minister van oorlog schrijft de plaatsbevclhebbers, de korps en detache- mentoverslcu voor maatregelen le nemen om de wanorde ie voorkomen in de statiën bij hel aankomen der soldaten en om le beletten dat gedurende den gang van de statiën naar de kazernen, deze soldaten verloren loopen of door oneer lijke lieden uitgebuit worden. Foor de deserteurs. Men zegt dal de regeenng een ontwerp van slraf- kwijtschclding voor de deserteurs gereed n)33Kl. Onnoodig te zeggen dat die maatregel genomen wordt ter gelegenheid van hel huwelijk van prins Albert. en steenkool. De duurte der steenkolen heeft het gedacht doen op vatten, de opdelving van turf le herne men die men sedert een 30tigtal jaren had laten varen. De opgravingswei ken voor hel leggen der grondvesten van de nieuwe .sim- icterskerk te Oostende, hebben eene nieuwe turflaag doen ontdekken, waarom aannemers zich zoo weinig bekommer den, dat zij die plantaardige brandstol Kosteloos atstonden aan al wie ze wilde weghalen. Nu echter verkoopt men haar tegen eenen prijs, die gedurig klimt. De heeren Cousin en Coiseau. de aan nemers der havenwerken te lleyst, ge- muiken ze voor hel stoken der sloom- maclnenen. Men mag zich aan hel hervatten der ontginning van de lurflagen verwachten in tegenwoordigheid van de steeds klim mende steenkoolprijzen. l’e dier gelegenheid herinnert een blad dat het ontginnen van lurfgronden aan zekere pleegvormen onderworgen is te welen, toelatingen te vragen aan de provinciale overheid, en dit heel hel land door. De vraag moet gericht worden aan den gouverneur der provincie, in welke hel uithalen moet plaats hebben. Het is le verwachten dat in de Vlaam- SChe streken, vooral langs de kusten bii de duin te der steenkolen, die nijverteid welke door den lagen prijs der steen kolen verlaten was, zal herleven. Aardappelen als reinigingsmiddel. In kleine stukjes gesneden aardappel schillen met met le veel water vermengd vormen een uitstekend middel om karaffen schoon te maken; zelfs de oudste vlekken kunnen er mede uil hel glas verwijderd worden. J Ongeschilde aardappels, allen van te voren goed afgewasschen en daarna ge raspt kunnen dienen om wollen en tapij ten le wasschen. 1 Na tweemeal de sloffen gewasschen te hebben, worden ze weer met een weinig azijn er in, uitgespoeld. Om lood en tin te reinigen geven in water uitgeloogde middde|PelSChillei1 660 uitmunlend biJlend En dat messen met een doorgnsneden aardappel gepoetst en stalen pennen door ze in een aardappel te steken, schoonge maakt kunnen worden, is van algemeene bekendheid. Dotermnrkt per kilo 5 Sept. Hoogste prijs fr. 3-20 i Midden 2-90 Leegste 2-60 Volgens den redacteur van den Veurnaar leslleden gegeven is geweest eïgenllijk geen festival. De deelnemende maat schappijen zijn niet door de stad maar door den katholieken kring uilgenoodigd geweest. Dus.... Maar allo toe, confraterWees dus, indien mogelijk, voor een oogenblik recht zinnig Dit feest was gegeven door den katho lieken kring, zegt gij. Goed; maar was het niet, boven al, een politiek feest, gevierd om het behoud der katholieke raadsheeren, van het toenmalig stads bestuur, te handhaven Ongetwijfeld, want het was gegeven eenige weken vóór de gemeentekiezingen Ook hebt gij, klerikalen, voor hel wel- gelukken van uw festival, hemel en aarde doen beven Dit alles om in T geheel 7 muziekjes waaronder ééne van 17 uitvoerende leden, bijeen te trommelen En is dal de macht, de invloed van ons wijdvermaard sladsmuziek 11 Waarlijk ’l is om er mee le boffen n 29 Aug. fr. 2-80 2-70 2-50 ZITTING VAN 18 AUGUSTI. Hailleul Leo, wever to Boeschepe (Frankrijk), 1° 15 dagen en 2(5 fr. voor wooustschennis; 2° 8 dagen en 26 fr. voor zedenschennis; 3» 1 maand en 26 fr. voor slagen; 4° 15 fr. voor scheld woorden: 5° 10 fr. voor 't breken van meubelen. Tant Ferdinand, herbergier en leurder to Wouinen, 26 fr. voor smaad. Debergh Hendrik, jachtbowaarder te Stavelo, voorw. 50 fr. voor slagen. Hosten Thooflel, schipper te Nieucappello, 15 dagen on 26 fr. voor zedenschennis en 15 fr. voor dronkenschap. Eenlq btfzqnder veroorloofd middel. Voor tahebtingen, n b ie bevragen bij de ZUS I ER\an LIEFDE. 105. Rut St-Dominiqu«,P>rl)l. GUINET, Apvlektr-Cbliniit, 1. Pasiage Saulnier.Parijs. Algemeen Depot CH DELaCRE, TBruxellet, IN AUue APOTIK8N, Vlutsehr.ft Franto WoonhiiiH - Herberg e Toren van Ouinkerke met ruime Kelders, Schuur, Stalling en 11 O 15,65 C“ Erve, Hoving en Voorgrond aan de dorpplaals. Bewoond en gebruikt door de mede- verkoopsler wed" Beyen, lol 1 Mei 1901. Maar ingeatcld fr. 60,000. Maar ingcsteld fr. 11,300. Slechts ingesteld fr 2,250. Slechts ingesteld fr. 6,100. Gemeente Nieucappelle, Langs den steenweg naar Loo. Maar Ingesteld fr. 15,100. Huwelijksafkondigingen. den 2 Sept. Van Elslande Remi, meubelmaker, wed' van Eugenia Moonoclaey, mot Kiut Laurencia, zonder beroep, bolde to Vourno. Cambier Seratln, rontonior, wed’ van Mathil- dis Herrowyn, Bulscamp, met Autcccur Anna, rentenierstor, wed’ van Atnand Morreol cu van Leopold Rouaerez, Veurno. Sterfgevallen. don 6. Do Bruyne Seraphin-Desidoer, rente nier, ~1 jareu on 2 dagen, echtgenoot van Felicita Terlinck, Vlocsclihouwcrn8traat. HEK ENDMA.KIIVGEIV. Bloedig gevecht te Aerlrycke bij Thourout. Zondag nacht, 2 dezer, rond 1 uur heeft le Aerlrycke, wijk Klakmolen, een allerhevigst gevecht pftiats gehad. Verscheidene jongelingen van Aertrycke- veld waren vereenigd in de herberg Het Huis van Commercie»; al met eens kregen zij twist en trokken de messen. Een der vechters bleef welhaast badend in zijn bloed ten gronde liggen T is de genaamde Ramon Florimond, oud 26 jaren; al de aders en al de pezen der linker voorarm waren afgesneden. Doctor Allaeys le Aerlrycke en Doctor Bruwier te Ichleghem bijgeroepen, dienden hem de noodige zorgen toe. Hel parket heeft een onder zoek geopend. EEN HEER Kosteloos aan, aan alien huidïiokt dl0 aan8etas‘ zün van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes huiduitslag cronische bronchieten, borst-’ maag- en blaasziekten, rheumatiok, een onfeil baar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooa s hij zelf volkomen genezen8 is fneioosSfnnai a |G mo5elljko geneesmiddels vruch teloos te hebben doorstaan en beproefd Dit ^D n°ln"'aal;Va.n meU het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. VINCENT ’f«POnl»raav- 8,chr;V'0n aan ‘’en Heer VUSLiNI, 8, place Victor Hugo, te Grenoble die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en do geviaagde inlichtingen opsturen zal. -w-n-r rr[| I.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 2