VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT s; a 0 Vrienden opgelet 4 11 ty-4te jaar. X.' 3^. M .Men naar mannen lang beraamd en Gemeenteraad van Veurne. is de een enkel de de d V hoe belangrijk tc herzien. De raad kan van en opgelet Bij de heropening der Wetgevende Kamers zal, zoo hel schijnt, M. Maenhoul opnieuw zijn wetsvoorstel indienen, strekkende tot de afschaffing van het ver gunningsrecht voor de drankslijterijen en zijne vervanging door een algemeen patent, berekend volgens de belangrijk heid der gemeente en van den verkoop. De patent zou op voorhand moeten betaald worden, T is te zeggen, voor de opening der herberg, en zou recht geven op den verkoop van sterke dranken. VaktHclioIen. Een der lakken van liet volksonderwijs die, vooral in een nijverheidsland als hei onze, door de openbare besturen dienden aangeinoedigd tc worden, is het beroeps- onderricht. De strijd om liet bestaan wordt in ons overbevolkt Europa met den dag moei lijke!’. Meer dan ooit is de toekomst aan den ambachtsman die zich volmaakt in zijn stiel, zich door handigheid en kunde in zijn vak weet te onderscheiden. De markten worden overstroomd door nijver- heidsvoortbrengselenen het zijn zij slechts die door voordeeligen prijs, degelijke en flink afgewerkte produklen de konkurren- tie kunnen volhouden, welke gemakkelijk hun waren afzellen. In vreemde landen, vooral in Duitsch- land, Zweden en Engeland, werd reeds over vele jaren door de regeeringen het vakonderwijs op vasten voet ingericht. De Duitsche beroepscholen zijn echte modellen van volmaking, waar alles geleerd wordt en voorhanden is om den stielman te volmaken, hem zelfs tot een kunstenaar in zijn vak op te leiden. liet spreekt van zelf dat de beroep scholen niet alleen nuttig zijn voor den arbeider, maar ook voor den nijveraar, voor den patroon, die er middel in vinden om hun zaken meer te doen vooruitgaan. In België heeft men in de laatste jaren, het voorbeeld van andere natiën volgend, eenige stappen op dien weg gedaan. Het gouvernement en zekere stadsbesturen VhM'lrekuri'i1 zonden bekwame mannen naar den ’t toekomende de stukken zouden medegedeeld vreemde, om er de aldaar bestaande in- ''orden aan de commissie van financiën om dan, richtingen te bestudeeren en ze hier toe i s 1 na verslas>aan den raad te worden over- tc passen. Schriften en werken, dit onder werp behandelend, zagen hel licht, werden alom verspreid en hel gevolg ervan was, dal in sommige sleden en ook in belangrijke dorpen vakscholen lot stand kwamen. Er bestaan in ons land thans G3 nijver heidsscholen die, hetzij op initiatief der gemeentebesturen, hetzij door privaat toedoen, werden tol stand gebracht en een geldelijke ondersteuning van den Slaat ontvangen. Bovendien ondersteunt hel gouvernement tal van beroepscholen door syndikaten ingericht en waaronder wij er tellen voor kleermakers, garnierders, letterzetters, horlogemakers, boekbinders, juweliers, schoenmakers, zinkbewerkers, coiffeurs, wapenmakers, schilders,smeden, wevers, meubelmakers, steenslijpers slotenmakers, graveerders, enz. enz. Zoolang echter dit praktisch en hoogst nuttig onderwijs aan hel initiatief der gemeentebesturen en der bijzonderen wordt overgelaten, zal de inrichting ver van volledig zijn. Wat hebben inderdaad een honderd-of twee honderdtal scholen te beteekenen op een bevolking van circa 7 miljoen inwoners Het Staatsbestuur zou hier doortastender moeten handelen ener zich niet bij bepalen hier en daar een hulpgeld te verleenen, maar op eigen krachten overal soortgelijke scholen lot stand te brengen waar zij van dringende noodzakelijkheid zijn. De bazen en patroons welen maar al te wol, hoe schaarsch de werklieden worden die hunnen stiel grondig kennen. De reden van dezen toestand is, dal hun eerste opleiding niet is geweest wal ze diende te zijn, en zij ondanks alle vlijt en rever, nooit lot de hoogte geraken die ze zouden bereikt hebben, indien ze vroegtijdig een goed vakonderwijs ontvangen hadden. Tegen dit kwaad moet worden inge werkt. De openbare overheden 'en vooral ’s kinds regeering moeten trachten, door alle middelen meer uitbreiding aan het oprichten der vakscholen te geven; de syndikaten of vakverenigingen, die leer gangen willen stichten aan te moedigen, door hen geldelijk te helpenen hun lokalen te bezorgen. De aanmoediging moet van hoogerhand komen. ’t Zou een onvergeefelijke /out zijn, indien de vrijzinnige partij tegenover die reusachlige organisatie die al de klassen onzer maatschappij omvat en alles en allen dreigt in te slorpen, werkeloos moest blijven. Hel zou uitzinnig wezen alles te verwachten van de individueele vrijheid. Tegenover hel bestendig onder- mijningswerk van het klerikalism, dienen wij ons even stevig in te richten, onze propaganda eiken dag voort te zetten, de jonkheid bijeen te houden, het goede woord door de pers te verspreiden, ons bezig te houden met de sociale vraag stukken van den dag, kortom onzen in vloed overal ten dienste te stellen van de princiepen die wij liefhebben. Wij roepen van nu af en vooral de ernstige aandacht der liberale politieke korpsen op de stichting van kringen van ouderlingen bijstand lusschen de school jeugd. Er mag daarmede niet gedraald worden. del» lJ»ore»"'OS q-08 5-00 - Aan *t werk Sedert het algemeen stemrecht in Öelgie werd ingevoerd, is de waakzaamheid der klerikale partij verdubbeld. Op den buiten werd liet ordewoord gegeven, de schapen meer dan ooit te behoeden tegen alle vrij- gezinde gedachten. De geestelijken heb ben in elk dorp, in elk gehucht, hunne waakzaamheid versterkt, hunne dwinge landij gevoeliger gemaakt, hunnen invloed meer doen gelden. Tegen de nieuwe ge dachten wordt overal in Vlaanderen, een bestendige Boksersbeweging onderhou den. De tyrannic is er zoo kwellend, dat de builenmensch, ofschoon inwendig ge neigd het oude juk af te schudden en nieuwe toestanden te verkrijgen, zich niet durft bewegen noch vrij uiten, uit vrees hei leven ónmogelijk gemaakt te worden. Maar ook in de sleden, zelfs in de groote centrums der liberale denkwijze, is de klerikale partij onophoudelijk bezig haar te versterken. Geen enkel middel wordt verwaarloosd, geen enkele kracht te gering geschal, geen enkel ontwerp afgewezen, om de geringe-en burgersklas voor de reaklie te winnen. Over eenige dagen heeft de Nieuwe Gazet van Antwerpen, de aandacht der liberale partij geroepen op de nieuwe wet, betrekkelijk de ouderdomspensioenen, en vastgesteld, dat over heel het land, in alle klerikale scholen tusschen de jeugd maat schappijen van ouderlingen bijstand wor den gesticht, natuurlijk beheerd door kopstukken van liet klerikalism en geestelijkheid. Eens die jonkheid in die soort van spaarmaalscliappijen gelijfd, die baar in het latere leven tal van voor- deelen zullen schenken, wordt hij stevig vaslgehouden door stofielijken intrest en natuurlijk opgeleid in onderdanigheid en slaafsche gehoorzaamheid. Daarin ligt voor de toekomst dreigend gevaar, dat aan geen klaarziend man ontsnappen zal. De stichting dier spaarkringen i Duin kerke Zitting van den Woensdag 12 September om 5 ure namiddag. Int Blad verschijnt den Zaterdag van iedere we»;k. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 Ir. ’s jaars; met de post 5 fr. - Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drul regel. De groote letters volgens plaatsruimte. - Reklamen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. I), Annoncen voor Helgie, uitgezonderd beide J laanderen, alsmede die voor het liuitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. schrijft in bij n. vAXi»EM KERCKHOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Veui-ne, Gent naar Brussel en Dixmude naar IVIeuport. vollediging van een lang oeraainu vu trapsgewijze uitgevoerd plan der ultra behoudsgezinde partij. Het is reeds jaren geweien hoe onze tegenstrevers overal kristelijke palronagiên tot stand brachten, waar de jongelingen, eens den schooltijd voorbij, aangetrokkén door allerlei uit spanningen, in haal der nieuwere denk beelden worden opgebracht. Geen enkel parochie of ze lelt dergelijke instelling. Maar hel propagandawerk wordt verder gedreven, leder garnizoenstad bezit thans een lokaal, waarde klerikalen de soldaten heen lokken, waar zij bestendigen vrijen ingang hebben en zij kosteloos een boe kerij, dagbladen, schrijfgerief en andere noodwendigheden ter hunner beschikking vinden, waar zij bovendien alle inlich tingen en raadgevingen kunnen bekomen. Als men daarbij voegt den gewetens dwang en invloed op allerlei wijzen door de klerikalen uitgeoefend, dan komt men alras tot de overtuiging dal de icaklie zich sterker dan ooit wapent. De uitslag der laatste gemeente- kiezing bewijst ons het is de kiezerslijsten meerderheid van den één stemmeko afhangen Welnu de kiezerslijsten zijn door het schepen-collegie voorloopig vastge steld geweest. De reklamen moeten ingediend wor den vóór den 31 October aanstaande. De liberale Associatie en de liberale Burgers en Werkmanskring belasten zich onvergeld met do noodige pogin gen. Dat iedereen zich door zich zclven overtuige of hij op de lijsten is ge bracht met het juiste getal stemmen. In geval van rechtsontkenning, dat men zich zonder uitstel wendde bij een der bestuurleden dezer kringen. Kiezerslijsten zijn, ter inzage van liet publiek, berustende in het ge- moentesecrotariaat, in het politie kantoor alsook in de herbergen de Keizer Pannestraat en de Arend groote Markt, Vrienden, gaat zien BLAD AD 41 10- 41 11- 08 Dixmude Nieuport 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 6- 43 7- 12 3- 40 4- 09 van BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE 'i llj ■j t OUINKERKE OHYVELDE VEURNE O ENT BRUSSEL 6- 00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 7- 28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 f Vergunningsrecht. e t 5 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 13-00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 gelegd. M. Verraes Het besturend bureel is een soort van commissie. M. Claeys Ja, maar waarin de minderheid niet is vertegenwoordigd. M. de Spot De rekeningen worden gewoon lijk maar naar de commission verzonden, als zij betrekkelijk zijn aan besturen die rechtstreeks van de gemeente afhangen. MClabys Doch, moeten wij den tijd hebben de ons overgelegde stukken na te zien. Ik druk hier immers enkel eenen wensch uit, die verhoop ik, in t toekomende zal nagevolgd worden. Goedgekeurd. M. Barbier vraagt dat het schepencollegio het noodige zou doen verrichten om den gevel van het gebouw dor woning van den heer bestuurder der Middelbare school in goeden staat te brengen. In het huis zijn ook oenige refection hoogst dringend. M. de Spot De noodige orders daartoe lijn reeds gegeven geweest. S» Godshuizenbestuur. Advies op den voor- gesteklen prijs van den onderhoudsdag voor 1901. M. Verraes vraagt eenige inlichtingen; waar na de raad den voorgestelden prijs eenparig goedkeurt. 4° Vervoerdienst Berteloot. Advies op do afschatlingsvraag. Eenparig gunstig advies. 5° Buurtspoorweg. Maatschappij tot uit bating. Er wordt lezing gegeven van eenen brief waarbij de heer Gouverneur, in uitvoering van zekeren omzendbrief, vraagt of hot gemeente bestuur van Veurne van meening is zich aan te sluiten bij de Provintie en de andere gemeenten om, zamentlijk, on ten hunnen protijte de linie Poperinghe-de Panne te exploiteeren. M. Claeys. Volgens mij, zou het voor ons voordeelig zijn die vraag ontkennend te beant woorden. Inderdaad wij zijn aandeelhouders in die linie tot beloop eener som van 134,000 fr., en wij hebben hot grootste belang dat de exploi tatie zoo winstgevend mogelijk zou geschieden. Die uitslag kan slechts bekomen worden met de uitbating over te laten aan eene Compagnie die meer kennissen en middels bezit dan de ge meenten om die industrieelo onderneming aan te gaan. De openbare besturen zijn dooreen slechts bevoegd in zake van administratie en niet in zake van handel of nijverheid. En ik vrees dat indion de gemeenten zelve de linie exploiteeren, dit zal geschieden ten nadeelc van den tinantieelen uitslag der onderneming. Ten anderen, eene maatschappij tusschen de verschillige gemeenten kan slechts tot stand komen mits de bijtroding van al de belang hebbende besturen. En stemmen wij neen, dan is do zaak in eens afgedaan. Het zal dus een middel zijn, om tijd te winnen en de oplossing der zaak te verhaasten. Want wij moeten vooral trachten dat de linie zoo gauw mogelijk worde gelegd. M. Pil Ik deel de zienswijze niet mode van M. Claeys. De onderneming waarvan kwestie heeft eigenlijk geen commercieel of industrieel karakter. De risken zijn niet zoo groot als men het vreest. Ten eersten moeten wij de 134,000 franken geenszins storten, zooals men het zou kunnen denken; wij zijn maar gebonden voor het geval dat er groote verliezen zouden worden onderstaan. En dat is niet te voorzien. Ten tweeden do werkingen zijn geheel beperkt. Het materieel wordt geleverd door de Nationale Maatschappij. Voor de exploitatie is het voor name punt slechts de benoeming van eenen direkteur, die dan de noodige maatregels neemt. Voor wat aangaat de tijdwinning, gelijke vraag is toegestuurd aan iedere gemeente op zelfden datum, en in 't kort zal er voorzeker eene oplossing tusschenkomen. M. Claeys Die zaak sleept nu zoo lang aan. Zou hetcollegie diesaangaandegeen inlichtingen kunnen geven M. Pil Die uitstellen verwonderen ons grootelijks. Ik heb aan den heer Minister de redens daarover gevraagd en hij heeft mij beloofd de zaak vooruit te drijven, ’t Is ten gevolge van dit aandringen dat de stukken van Brussel naar den Gouverneur zijn gezonden geweest. Do Nationale Buurtspoorwegmaatschappij is alleen de oorzaak van al die verschuivingen. De ge meenteraden zullen later ook nog moeten bijeen geroepen worden om hunne deelneming te ver meerderen, ingezien de verhooging van den intrest van het geld. M. Claeys Ik verhoop dat de gemeente- 1 overheid de noodige pogingen zal aanwenden r '1 11 l._. j—J zou I gelegd worden. De vraag van den heer Gouverneur wordt ter stemming gelegd. Stemmen neon MM. Claeys, 2 D-3... Rd„a:ja. 6° Handboog- en Smissestraten. Rechtlijning. Er wordt lezing gegeven van eenen brief van Mr De Grave, Voorzitter der Rechtbank, die, 5- 55 6- 25 6-48 8-01 7-16 9-21 -- 7- 16 9-21 5-55 12-05 14- 8- 21 10-49 610-5 13-10 1- 6-00 7-44 5-15 7-28 7-43 L 8-18-10-23 DUINKERKE 8-47 10-52 Afwezig: MM. de Burgemeester en K. De ^pdat"de Tinte Meester, lid. j-J De zitting wordt voorgezeten door den heer Schepene do Spot. Pen 2» punt van het dagorde: Barbier ën“Vaiïderstraete. De andere ïedën" Staatsmiddelbare school. Goedkeuring der - rekening van 1899. ld. Vaststelling der be groetingvoor 1901. u M. Claeys drukt den wensch uit dat in Ingezien de groote belangen zijner ^familie,’ Nieuport Dixmude

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1