Openbare Verknoping van allerbeste müMOEN ft niet meer Hier en daar. bij Camille Bossant, Ver»cliencnen verkrijgbaar ter muziekhandel van M'"" G. Beyer, te Gent, eene schoone Marche Nuptiale voor piano, door Fr. Van llavermaele, en op gedragen aan Z. K. 11. Prins Albrecht van Belgie en II. K. 11. Mevrouw de Hertogin Elizabeth in Beieren. Hetzelfde stuk is insgelijks te bekomen voor Harmonie, Fanfaren en Orkest. honden kwetsen. Art. 5. Bij hel stilhouden zal de aan gespannen hond altijd moeten kunnen vrij op den grond liggen. Art. 6. De overtredingen van artikel zullen gestraft worden met eene boete van 10 tot 20 frank en eene gevangenis straf van één tot vijf dagen of met eene dier straffen alleen, ongeminderd de 108- passing van artikels 562, 565 en 566 van hel strafwetboek. De overtredingen van artikelen 1, 2 en 3 zullen gestraft worden met de straffen bepaald in art. 2 der wel van 1 augustus 1899 op de politie van hel vervoer. Deze overtredingen zullen vaslgesleld worden door de agenten opgesomd in art. 29 van hel koninklijk besluit van 4 Augusli 1899 op de politie van vervoer. Een rijke inwoner der Slevinstraal te Brugge, de heer Karei Bieydel,-62 jaar oud, heeft zaterdag, nadat hij zich legen de bedienden erg boos gemaakt had, zijne woning verlaten en is niet meer teruggezien. De schoolvacantiën. Hel schijnt dal hel departement van hiiinenlandsche zaken ernstig de kwestie der verandering van de schoolvacanciën bestudeert. In plaats van in juli te beginnen, zouden zij in augusli aanvangen en in september eindigen. Zij zouden eene week verkort worden en die week zou bij de Paasch- vacancic gevoegd worden. Hel schooljaar, in plaats van le begin nen na de groole vacancie, zou voortaan beginnen na de Paaschvacancie. De composition en examen van einde jaar zouden rond de maand maart, in den vasten, plaats hebben. Deel in de winst. De heer Boel, lib' rale senator van Bergen-Zoniei), heeft sedert lang in zijne werkhuizen van La Louvière, hel stelsel ingevoerd van de deelneming der werklieden in de winsten. Voor hel verloopen jaar bedraagt hel aandeel der werklieden 130,000 Ir. of 33 t. h. op hun loon. In den internationalen prijskamp voor de paardenfokkerij die gehouden is le Vincennes, bij Parijs, heelt de Belgi sche fokkerij geschitterd. Op 98 paarden die er waren tentoongesteld, zijn er 73 die eene premie behaalden, terwijl op 6 prijskampen, uitgeschreven voor ver schillende rassen, 4 prijzen door Belgi sche paarden veroverd werden. Het gedenkteeken De Bruyne. Machtig veel volk was zondag morgen, naar Blankenberghe gestroomd. Mei honderden zag men, lusschen de bonte menigte, officieren van T leger en van burgerwacht wemelen. Een lOOlal maatschappijen, vooral van oud-gedienden, hadden den oproep van het inrichlingskomileit beam woord. Te middag kwam de stoel, met ministers De Troos en Cousebanl d’Alkemade aan T hoofd, den dijk op. De talrijke vaandels vormden weldra eene eerewacht rond hel gedenkteeken, dal wordt ontbloot en dat i met de wijde zee als achtergrond, een heerlijk tafereel voor de oogen doet op rijzen. Hel gedenkstuk bestaal uil een voetstuk waar op drie zijden, in half verheven beeldwerk, hel drama wordl weergegeven waarin De Bruyne en zijn qversle Lippens het leven verloren. De fransche opschrif ten herinneren aan de feilen. De twee helden staan ten andere, legen eene zuil, in natuurgroolle, gekleed als militairen en drukken malkaar de hand op de ster- renvlag. M. Couture, voorzitter van hel inricli- tingscomileil, neemt hel woord om hel gedenkteeken de stad Blankenberghe aan le bieden, waarna de lofrede aan de helden van den dag wordl uitgesproken door den minister van oorlog. Bevelhebber Licbrcchls spreekt na den minister om er op le wijzen welke won- deren van dapperheid de Belgen in Congo hebben bedreven en haalt als voorbeeld van moed en opoffering de daad aan van De Bruyne. Na hem treedt kolonel Decroos van hel 2' linieregiment vooruit om hulde te brengen aan den moedigen soldaat, dien hij met fierheid lol zijn regiment zag be- hooren. Kolonel Kessels maakt, den lof van luitenant Lippens, die onder zijn bevelen diende. Andere redevoeringen werden nog uit gesproken door den heer voorzitter van hel verbond der oud-officieren, M. Berson, van Antwerpen, M. Deswert, burgemeester I van Blankerberghe en eindelijk eene rede voering in T vlaamsch wordl voorge dragen door schepen Declercq. Terwijl de maatschappijen aan den voel I van T gedenkteeken bloemen en palmen neci legden werd door een SOOtal zangers, meestal leden der Melomanen van Geut, de gelegenlieidseanlate uitgevoerd, woorden van M. Chömé. muziek van M. Carlier. De solisten MM. Vandervoort, Van Gheluwe en Van llavermaele, bekwamen veel bijval. Burgerstand der stad Veurne. Algcmeene tijdingen. Een pensioen van 550 frank wordl verleend aan vrouw R.-S. Leroy, weduwe van M. A. Slolpaerl, gepensionneerde gepreposeerde der douanen le Veurne. Eene schoone gift. De Sliah van Perzië heeft voor zijn vertrek uil Oostende aan de gendarmen die hem bewaakten, elk 300 fr. gegeven. Vergoeding voor afgemaakle dieren. In liet ministerie van landbouw wordl een ontwerp bestudeerd, strekkende om vergoeding toe le staan voor paarden, die wegen snolziekle worden afgemaakl op den voel gelijk dit voor hel vee het geval is. Een koninklijk besluit van 25 Augus tus keurt hel nieuw reglement goed over hel verkeer der rijtuigen en hel aan spannen der honden, zooals hel door den provincialen Raad van West-Vlaanderen is opgemaakl den 21 Juni 1900 en luidt als volgt Art. 1. Hel is verboden, bij hel naderen der aangespannen of bereden paarden of trekdieren, gebaren, gerucht of geraas te maken, met hel doel deze dieren te ver schrikken. Art. 2. De wielrijdersbanen waar de bestendige deputatie aanwijzen zal doen plaatsen zijn uitsluitend voor de voet gangers en de wielrijders voorbehouden. Art. 3. De aangespannen honden moeten gemuilband worden. Art. 4. Het is verboden A. Als trekdieren de honden te ge bruiken wier blijkbare gebreken of krank heden zemoeten doen beschouwen als ongeschikt voor het gebruik; De duidelijk volle leven zijn in die klas gerangschikt; I). Gebruik le maken van karren, harnas die de aangespannen Uit hel verslag der zitting van den gemeenteraad blijkt, dal de kwestie van den tram naar de Panne, sedert maanden, niet éénen stap vooruit heefi gedaan! Wij zijn verzonden van Pontius naar Pilalus en dan eens van Pilalus naar Pontius en nog eens weer van Pontius naar Pilalus... zonder dal men kan voorspellen wanneer die komedie een einde nemen zal. Wij vernemen dat er elders, zonder vertoef, maatregels worden genomen om den vervoerdienst naar hel strand te verzekeren. Aan bel gemeentebestuur van Adinkerke zijn reeds twee vragen loege- stuurd geweest om eenen automobilen- diensl in voege le brengen met het aan staande saizoen. Geen twijfel of dit voor stel zal worden ingewilligd En wij.... de stad Veurne, de hoofdplaals van het arrondissement, het middenpunt van ijzerenweg en tramlijnien, wij laten ons onderkruipen door buitengemeentjes die aan hel hoofd van hun bestuur niets Gij zult zien dal wij weeral de laatste zullen zijn van aan hel zeestrand le wor den verbonden en dat er eerder vertak kingen zullen gelegd worden langs Coxyde en Adinkerke dan langs Veurne-stad 1 Wij, Veurnaren, mogen ons waarlijk roemen over onze invloedrijke.... parade- mannen .1 «„r. cr.23 medeleden de onderrichtingen te verschaffen i af muilbanden, Maandag en dinsdag lest is er le Rous- selare een congres gehouden geweest ten einde de wel over de werkerspensioenen te bespreken. Te dien einde was eenen oproep gedaan geweest tol allen die hel eenigzins op die zaak toeleggen om, voor onze west- vlaamsche bevolking, zooveel goeds mogelijk te trekken uil de onlangs ge- stemde wel op de werkmanspensioe- nen. Het comileil had eenen brief van uil- noodiging loegestuurd aan al de erkende maatschappijen van Ouderlingen Bijstand met vriendelijk verzoek te willen ant woorden op verschillige vragen betrekke lijk hel getal leden, de bestaanmiddelen van ieder gilde, enz. Iedereen was dus tol het congres uil- genoodigd. En dat is le verslaan want de wel is gemaakt zoo wel voor liberale als voor socialistische en katholieke werk lieden. Welnu, in de inliuldigingsrede, ver haastte zich de Voorzitter ie openbaren, dal hel congres dat te Rousselare gehou den was, vooral en bovenal een katholiek congres was, uitdrukkelijk beduidende dal de plaats der liberale en socialistische bijtreders niet was te midden der deel nemers Hoe vindt gij die houding? Men noodigt u uit, men vraagt u alsoor- tige inlichtingen nopens uwe inrichting, en als gij u, uil goede trouw, aanbiedt om mede le helpen aan het goede werk, dan wijst men u heel barsch de deur aan Een doeltreffend staaltje van klerikale beleefdheid Welnu onze vrije leden van Help u Zelfmogen gerust blijven; wij hebben hel congres niet ten volle kunnen bij wonen. Maar genoegzaam zijn wij toch gewapend om aan onze medeleden de noodige ten einde al hel nut der nieuwe wet te mogen verzekeren. De gewone schrijver van den Veurnaar moet de zaak der Koninklijke (waarom Fanlaren de heilige Melomanen wel slecht hebben verdedigd; want men vindt hel noodig hem eenigen renfort te ver schaffen. Wij hadden gemeend dal hel liedje uit gezongen was. Maar neen, men vindt hel gepast nog wal aan liet zelfde been te knagen. Ook wel Maar, jongen, hoe durft gij voor den dag komen met zulke peerdenleugens als deze waarmede gij beweert dal er hier, ionïv.n m 1899 °n in Veurne, in den hof van M.'Andries, een leslival-inonsler was belegd op koekc- zondag en dat dit feest is mislukt bij gebrek aan genoegzame bijtredingen Dal is nu wat al le sterk Wij verstaan dat gij, om uw proces te winnen, de hoedanigheden van uwe man nen overdrijft om degene van den tegen strever des le beter te kunnen minachten. Maar waarom daar zoo louter uil uwen duim zuigen hetgeen gij voorzeker weel I geen waarheid le zijn Neen vriendje, dal is niet gepermileerd Allons zeere, zeere.... een akte van be rouw; of gij krijgt geen absolutie, zulle Verders verzoeken wij u te willen in dachtig zijn dat de koninklijke harmonie Sle Cecilia geen sfm/sinuziek is, dal zij bijgevolg niet gehouden is de festivals bij le wonen en dal, indien zij meer goesting vindt in een uitstapje naar Oostende, naar Blankenberghe, naar Antwerpen of zelfs naar Namen en Dinanl.... gij genoegzaam gezond versland moet bezitten om die voorkeur goed te vinden en bij le treden O dat de Koninklijke (waarom?) Fan faren daarover walei bekken van verlan gen, dal verslaan wij ook van onzen kant. Maar gelijk de Harmonie een onafhan kelijke maatschappij uitmaakt, ewel, con frater, zoo is hel dal zij gansch vrij is in haren handel en wandel, dal zij doel wal zij wil geheel en gansch gelijk gij 1 zelven. Want wij vermeenen dal gij ook 1 genoegzamen onafhankeliikheidsgeesl be- zil om toe le roepen lot degenen die u in uw privaat leven zouden willen bespre ken Dat gaal u niet aan En zoo doen ook de Cecilianen En daarmee punctum STUDIËN Notarissen FRAEYS, te Alveringliem en DONCK, te Veurne. TE ADINKERKE, langs den keiweg van Veurne naar Duinkerke, groot 4 hectaren 64 aren 95 centiaren, bekend bij kadaster sectie D, nummers 76,11, 78, 79, 80, 80/2, 81 en 89. Gebruikt door Leon Lammerant, lol 1“ October 1903, mits 538 Ir. ’s jaars, boven de lasten. Bij plakbrief verdeeld in vier koopen. INSTEL Woensdag 10 Oktober) iqnn OVERSLAG Woensdag 24 Oktober telkens om 3 ure namiddag, ter herberg de Ploeg bij Camille Bossanl, le Adinkerke. 1/2 °/o instelpremie te winnen en recht van samenvoeging. Inlichtingen bij voornoemde Notarissen. dan eenvoudige landbouwers bezitten maar die met hunne laaie wilskracht meer verkrijgen dan wij, met onzen katholieken senator, onzen katholieken katholieke onzen kalho- i i De pleclitiglieid liep al na een défilé van al’de maatschappijen voor hel gedenk teeken. Geboorten <b-i. 8. Dolcloo .1 ozof-AlfoiiH. zoon van Oncar en van Knócknert Ludovlka, binnen palen. dun 11. Balcaen Oeeraard-Joris, zoon van Gubtaaf en Do Couture Maria, Veslonstraat. Huwelijksafkondigingen. den 9. Torlinck Prosper, brouwer, Veurno, met Abrasuart .Johanna, bijzondere, Hornu. Van Bygon Edmond, boventallig hulpgrillicr der Rechtbank, Veurne, nut Loncko Zulina, bijzondere, Ghyverinchovo. Verdooljlego .Julian, rentenier, met Goosaun Amelia, dienatmeid, beide to Bulscamp. Huwelijken. den 12. Van Elslande Romi, meubulmakor, geboren te laonborghe den 15 Mei 1801, wed' van Eugenia Mocneclaoy, met Kint Laurencia, zonder beroep, geboren te Adiukerko don 27 Aug. 1864. den 12. Cambier Serafin, rentenier, geboren te Veurno dou 21 Mol 1811, wed’ van Slathildia Herrewyn, met Auteccur Anna, rentonierater, geboren te Nieucappelle den 16 Dcc. 1833, wed* van Amand Morree! en van Leopold Rouaerez. ■■■iii—ir o irmriwn i—i, BEKENDMAKINGEN. vraagt dat do gemeenteraad zou overgaan tot het vaststellen der rochtlijning dier beide straten. M. dk Spot legt aan den raad een plan over, opgemaakt door den stadsbouwmeester Mr Vinck en volgens hetwelk, langs den westkant der straten de nieuwe op te bouwen hc:"?" f do straten eene breedte zouden hebben van 9 meters. M. Claeys Aan de kwestie der rechtlijning is degene der onteigening van het kwartier nauw verbonden. Ik stel voor de zaak te ver zenden naar do commissie van openbare werken en van financiën met last een grondig verslag ®p te maken zoo onder technisch als onder financieel oogpunt. Dit voorstel is eenparig aanvaard. 7* Buurtwegen. Vraag van het Armbestuur strokkendo tot wijziging en gedeeltelijke af schaffing van voetwogen in 't veld. Do raad onderzoekt het plan der wegels welko hot Armbestuur vraagt te mogen afschaffen en die thans het veld doorloopen. Volgens dit bestuur, zijn die wegels nutteloos geworden door de nabijheid van den nieuwen steenweg naar de Moeres en er zou een nieuwen wegel worden gemaakt. M. Vanderstkaete Op de aangoduido plaatsen bestaan er hier en daar woningen. Er zou moeten worden onderzocht of die afschaffing geeno aanzienlijke belangen zou hinderen. Ik vraag dat do raad allo beslissing daarover zou uitstellen tot do naaste zitting. Uitgesteld tot do naasto zitting. 8° Aanvraag van het Armbestuur om oen groudoken in cijns te goven aan Coucke. M. Vanmassenhove vraagt eenigo inlichtingen waarna do raad do zaak goodkourt. 6° Advies op de kerkrekeningen begroeting van 1C2'. St. Eenparig gunstig advies, nadat de hoor Claeys do zelfde voorbehoudiugen had gedaan als voor do rekeningón dér Staats Middelbare school. 10° Goedkeuring dor oponbaro verpachting van zolfdo bestuur. Aanvaard. 11* Vraag van Sl Walburga om nieuw cjjns- pacht te verleonen. liet geldt hier de gronden gelegen ton noord en oostkanton dor kerk. Toegestaan. 12° Mededeelingen. M.r Barbibr. Het verwondert mij grooto- lijks dat do raad nog niet geroepen is goweost om over te gaan tot do benoeming van oenen nieuwen garde. Ik wil de tijtols niet bespreken van den dienstdoendon agent. Doch ik bostatig dat hij nu sedert maanden en maanden den in terim vervult en dat hij, l>ij gevolg, alzoo moor en moer rechten schijnt to verkrijgen, dit, ton nadeelo dor andere kandidaten. Indien dit voor- loopig nog oonigou tijd moest duren zou den raad, om zoo te zeggen, zijnen kous worden op gelegd. En dat mag niet zijn: want do garden moeten worden bonaamd niet door hot schepen collogio, maar wel door den gemeenteraad. Ik vraag dus dat dio benoeming op het dagorde zou gebracht worden dor aanstaande zitting. M.r Vanderstkaete. De inwoners van Be- westorpoort vragen dat er eeno riool zou worden gelegd ten oinde do vuilniswateren die eerst langs hot veld wegvloeiden, nu te leidon in don Duinkerkvaart. Dit ware oen allernuttigst werk. M.r de Spot. Er is een algemeen plan op gemaakt van hot rioolnet In onze gemeente. Die riool zal daarin worden opgouomen. M.r Vandf-rstraete. Ton anderen roep ik do aandacht van bet. collegia op den toestand van hot Zonnestraatje. Het stadsbestuur zou zich moeten verstaan mot do aanpalende landbouwers ten einde die straat uit te kisten en te vullen met do afbraak van St. Walburgakerk. M.r de Spot. Do staat van hot Zonne- slraatje laat to wonschen. Dit is waar. Maar is dit wel eouon openbaron weg? Dio atraat schijnt mij eerder oenen bijzonderen weg dio uitsluite- lijk dient voor het nut der aanpalendo gebrui kers; de onderhoud van deze straat valt dus ten laste dezer laatsten. Daarenboven zijn de hulp middelen dor gemeente zoor gering; en wij kun nen daarin niet voorzien. M.r Claeys. Op mijne vraag, is or op zekeren afstand van do Yperbrug oen lantaarn geplaatst geweest. Doch dozo blijft zonder licht. Waarom daarin geeno lamp doon zetten M. DE Spot Er zal daarin worden voorzien. M. Claeys Verders beveel ik aan hot onderzoek van het collogio do kwestie der ver lichting der Roosendaalstraat. Er zou alginder een lantaarn moeten worden geplaatst in hot midden der straat en dan verder eénen aan hot Sasje. Do kosten zouden niet te aanzienlijk wezen en daarenboven, veronderstel ik dat. ingezien do nabijheid der brouwerij van Mr Terliuck, do bestuurder dor Gaztabriok er misschien zijn belang zou in vinden voor een deel in de uitgave tusschen to komen. Voor het gemak der inwoners dor wijk hot Sasju zou de stad ook op zich moeten nomen het plaatsen eener pomp. Want het is bij go- doogzaamheid dat zij mogen water slaan uit den citern van Mr Terlinck on deze zou, geloof ik, toelaten dat de darm der pomp in zijnen put worde geplaatst. M. de Spot Hot collegio zal die vragen met welwillendheid onderzoeken. Do zitting wordt geheven om 6 i/» ure. B-- WCÖIACWU uvi OVlawU UV M1VUITV Vjp wv» huizen zouden volksvertegenwoordiger, onze moeten achteruitgetrokken worden zoodanig dat ppovilllie l atltlslieereil Cfi C lieken burgemeester? u. ueui uiK ic van de Bootnprijs fr. 215. ZITDAGEN

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 2