M I VAN VEURNE i I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Vrienden opgelet! I! A jaar. IVV 3t>. Men .d :i kapitaal geopend 1 wordt, tal van >tf Vrijzinnigheid Ziedaar een paar al nikt om verschreven van DN tri De uitslag der kiezing bewijst ons het L i i j Vrienden, gaat zien en Op de hierboven aangewcr.cn b.uuu_ slagen berust het programma der vrij zinnige partij. Gemeenteraad van Veurne. De gemeenteraad is op heden zaterdag om 11 ure ’s morgens bijeengeroepen geweest om te beraadslagen over de volgende punten 1° Handboog- en Smisseslralen rcchl- lijning. Verslag der kommissie. 2° Buurtwegen. Vraag van *t Arm- De heer minister lelt in onze stad verkleefde politieke vrienden, trouwe dienaars, in alle lijden van hel huidig bewind. Welnu, niet één dier verwaande in vloedrijke en machtige afgevaardig den heelt de gelegenheid gehad aan het opperhoofd van hel ministerie de eischen onzer bevolking voor oogen te leggen en te verdedigen. Noch onze katholieke Senator, noch onze katholieke Volksvertegenwoordiger, noch onze katholieke Burgemeester, noch onze katholieke Provintieraadsheeren, niet één dier veelbelovers maar nielgevers is er in gelukt den Minister aan te spreken Maar.... hetgeen de kopstukken der katholieke partij in Veurne niet hebben verkregen, is bekomen geweest, op eene enkele uitnoodiging, door eenige bij zondere belanghebbenden van de Panne Op hunnen eersten oproep, is de Minister naar de Panne in persoon toe gesneld Hunne wenschen, hunne eischen heeft hij aanhoord en, ter plaats zelve, komen beoordeelen. Onze verlangen kent bij misschien ook, voor ze in hel een of hel ander bestuurlijk stuk te hebben hooien aflezen Maar zouden onze zaken niet met reuzenstappen zijn vooruitgegaan, indien ook onze vertegenwoordigers van het siedelijk bestuur hadden kunnen in gehoor worden ontvangen Dit is niet geschiedt En dit geeft ons nogmaals een gedacht van den on- cindigen invloed welken onze bestuurders in hel ministerie genieten Hetgeen ons nog meer doet vreezen dat wij voor Adinkerke hel onderspil zullen moeten delven, is dat, ten gevolge der laatste zitting van den gemeenteraad, wij de overtuiging hebben verkregen dat de tramkweslie bij lange nog niet als eene afgedane zaak mag aanzien worden. Nieuwe uitstellen worden inderdaad veroorzaakt door bel feil dat de belang hebbende gemeenten een vijftiental op nieuw zullen moeten geraadpleegd worden om eene beslissing te nemen strekkende lot de vermeerdering der toe gekende toelagen 1 Dus vijftien nieuwe beraadslagingen die voorzeker niet in 24 uren zullen worden verkregen. Wij vragen ons af wanneer dit alles een einde nemen zal 1 De tramkwestie en het bezoek van Mr de Smet de Naeyer in de Panne. 3o3— In ons vorig nummer hebben wij gemeld dat de eigenaars van de Panne-baden eenen Bond hadden gesticht met het doel hunne krachten samen te spannen tot de verdediging hunner belangen en namelijk lot het tol stand brengen van nieuwe vervoermiddelen. Wij hebben aanstonds verklaard dat wij beteren uitslag verwachtten van wege dit bijzonder initiatief dan van onze kleri kale bestuurders die tol nu toe altijd de Veurnaars met beloften hebben gepaaid maar die voor hunne medeburgers zoo weinige daden hebben verkregen. Nooit hadden wij gedacht dal onze j voorspelling zich zoo gauw ging ver- I wezenllijken Wij vernemen, inderdaad, dat het hoofd van het kabinet, de heer Minister de Smet de Naeyer zich dinsdag lest ter Panne heeft begeven om door zich zelven over den toestand der badplaats te oordeelen. Vertrekuren De Vrees. Welk is een der grootste vijanden van den mensch De vrees, 'l Is ongelooflijk hoeveel menschen er nog bang zijn van... hunne schaduw. Zij durven hun gedacht niet uiten en velen zelfs durven geen eigen gedacht hebben. Wonen zij bij een demokraat, zij zouden demokraat zijn, wonen zij bij een behoudsgezinde, zij zouden behoudsgezind zijn, uit schrik voor wat stoffelijk nadeel. Zulke menschen zijn geene eigentlijke menschen; ’t zijn enkel werktuigen in de handen van anderen. Zulke menschen doen gewoonlijk veel kwaad. Vooreerst ’t is hunne lafhartigheid dat ten allen tijde, zich al degene gesteund hebben die, de vrijheid van anderen wilden krenken of alle slach van onrechtvaardig heden invoeren. Ten tweede een bevreesd mensch is doorgaans een valsch mensch. De schrik, Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicitè, Magdalenastraat, Brussel. schrijft in bij L. VAM>EX KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Zaterdag SJO September 1900. laatste gemeente- o 3 hoe belangrijk het is de kiezerslijsten te herzien. De meerderheid van don raad kan van één stemmeke afhangen Welnu de kiezerslijsten zijn door het schepen-collegie voorloopig vastge steld geweest. De reklamen moeten ingediend wor den vóór den 31 October aanstaande. De liberale Associatie en de liberale Burgers en Werkmanskring belasten zich onvergeld met de noodige pogin gen. Dat iedereen zich door zich zelven overtuige ol hij op de lijsten is ge bracht met het juiste getal stemmen. In geval van rechtsontkenning, dat men zich zonder uitstel wenddebij een der bestuurleden dezer kringen. Kiezerslijsten zijn, ter inzage van het publiek, berustende in het ge- mcentesecretariaatin het politie kantoor alsook in de herbergen de Keizer Pannestraat en de Arend groote Markt, -jan An opgeletI of Liberalismus. z.icuua. woorden, waarmede er ongelooflijk veel wordt geschermd. Wal er al inkt om verschreven en woorden om verbruikt zijn, is niet te zeggen; hoeypel haat en nijd er om verwekt is en wordt, is niet te bedenken; wat er menschen om vervolgd, verdrukt en ge- l broodrooft! zijn is niet te beschrijven. I Onze vaderJandsche geschiedenis is ook I slechts eene aaneenschakeling1 van wors- I telingen van 't liberalinius tegen de over- I macht. De lijfeigene die werd gekerkerd door den leenheer was een strijder om I vrijgezindheid; de gemeentenaars, dooi de degens der edellieden dooi boord, waren verdedigers van het liheralismsu. Die duizende Belgen, die door 't spaanscli gebroed werden geradbraakt, gehangen, verbrand en op allerhande onnoemelijke wijzen werden gemarteld, waren zoovele helden, die voor het liberalisme hebben gesneden. En in onze dagen nog hoe menig misbruik wordt er niet aangeslipt, gepleegd door overmacht op hel Jibera- lismus. Ons werkvolk, onze neringdoeners, onze beambten van allen aard voelen loodzwaar hel juk der kortzichtige en ver- dorvene oppermacht op hunne schouders wegen die heilige vrijheid wordt dage lijks, als eene machtclooze maagd, die in wulpsche handen valt, bezoedeld door degenen zelven die voor last hebben ze te beschermen En nochlans, toen wij de zaak in haar eigen beschouwen, is er misschien niets schooner, niets verhevener en tevens ook niet eenvoudiger dat het liberalismus. Inderdaad, wat is in den grond hel liberalismus liet is een bestendig streven om den mensch zedelijk en stoffelijk vrij te maken. Des menschen bestemming hier op aarde is toch welsteeds volmaakter, beier te worden. En die verbetering, die vol maaktheid moet in den breedsten en verhevensten zin des woords genomen worden, zoowel op zedelijk als op stofte lijk gebied Door zich derwijze te vol maken, zal de mensch des te zekerder dit grootsch ideaal naderen, door Samuel ’t gebrek aan moed dat zij zich duiken en uilgeven volgens de omstandigheden, nu eens voor dit, dan eens voor dat. Er zijn 11 bezoek heeft natuurlijk bij onze zekere dieren, die men cameleons noemt. f,ene “*epe opschudding verwekt. Deze dieren hebben de eigenschap van te J~ kunnen de kleur aannemen van den grond of de planten van de plaats waar zij zich bevinden en zijn alzoo moeilijk om onder scheiden als zij door hunne vijanden vervolgd worden. De vreesachtige mensch is zulk een dier. Hij neemt nu eens deze, dan eens gene kleur aan volgens dat deze of gene iets over hem te zeggen hebben, men wordt hel wellicht gewaar en dan is hij een voorwerp van verachting voor elkeen. Zulke menschen daarbij doen gedurig kwaad, immers een uitdrukkelijk bevel der natuurlijke wet is datdat men nooit iets mag doen dat men voor slecht of schandelijk aanziet, al gelijk door wie hel opgelegd wordt. Die handelt legen belgene dat volgens zijne overtuiging goed is, al ware dit hem ook opgelegd door zijne meesters, die mensch handelt slecht. Dal is eene wet die rechtstreeks spruit uil de menschelijke natuur en die in onze scholen door al de leeraars, tol welke denkwijze zij ook behooren, onderwezen wordt. De vreesachtige mensch overtreedt gedurig die grondwet van den mensch. Zijne handelwijze spruit niet voort uil neiging lol hel goed, maar alleenlijk uil ganse!) persoonlijke gevoelens van eigen belang. Daarom, beste lezers, nooit uwe over tuiging geloochend en nooit gehandeld tegen ’t geen u ingeeft als goed. Niels schooner dan de edele fierheid van den mensch, die waarlijk handelende al hetgeen hem uit hel harte vloeit, eigene gedachten durft hebben en durft verdedi gen, daarom is geene ruwheid, bolligheid of koppigheid noodig; dit zijn de tegen overgestelde ondeugden van eene vaste overtuiging en in alles moet men binnen de palen blijven. Wij willen daarom ook niet zeggen dal men zijn gedacht overal moet gaan uit bellen. Dit zou veel menschen die van anderen afhangen schadelijk zijn veel menschen moeten zwijgen. Wij spraken alleenlijk van die lage vleiers die altijd samenspannen met de machtigen en bereid zijn alle vroeger gedachten te verloochenen, of vroeger vrienden over boord te werpen. Beste lezers, weesl nooit zoo lafherlig; zulke handelwijze past een schoothondje, maar geen mensch. Smiles zoo meesterlijk ontwikkeld ieder een zijn eigen meester en iedereen zijn eigen rechter. En is hel wel noodig hier aan te stippen dal het liberalismus aldus ver staan, noch tegenkanten, noch aankleven kan zijn van welke godsdienstige op- j vatting ook. Het liberalismus heeft hoege naamd niets te zien op het terrein der geloofsbelijdenis. Neen, het heeft zijn eigen bedoeling en bedient zich van zijn eigen middelen beredeneering, overtui ging, onderzoek en nasporing der feilen en verschijnselen zooais ze zich voordoen zijn eenigste wapen is de wetenschap. De strekking der vrijzinnigheid aldus vastgesteld zijnde wordt hel klaar dat hij zich eerst en vooral steunen moet op onderwijs. Een mensch tkan nooit zijn eigen meester wezen en vooral nooit zedelijk vrij zijn, wanneer zijne geestes- vermogens in eene gedurige duisternis gehuld liggen. Een ongeleerd mensch mist de noodige middels om met zekerheid op eigen krachten eene richting te volgen op de moeillijke levensbaan. Zonder verstande lijke en zedelijke ontwikkeling is het hem bepaald onmogelijk de wederwaardig heden van allen aard te bestrijden, welke hij ontmoeten zal. Daarbij ook zullen de redelijke en verstandelijke macht door hel onderwijs verworven alleen ontoe reikend zijn zoo hem de stoffelijke hulp te kort schiet. Deze twee zaken, alhoewel verschillend van aard, moeten gepaard gaan de eene moet de andere aanvullen. Dit beseften de klerikalen opperbest. In hunnen strijd tegen de vrijheid nemen ze wonderwel hunne toevlucht tot beide middelen. Zij trachten zich overal meester te maken van hel openbaar onderwijz om hel tol hunne vrijheidsdoovende doel einden te doen dienen. Zij azen op de stoffelijke, de geldmacht om zelven er het zoele genot van te smaken en om levens de nederigen, die van fortuin ontbloot zijn, te bedwingen en desnoods te ver drukken. Zij, die willen aanspraak maken op den titel van liberaal, hebben dus als eerste plicht al hunne krachten te wijden aan de verstandelijke en zedelijke verbetering van het volk. Als tweede plicht moeten ze gebruik maken van tijdsomstandigheden om alle erkende noodzakelijke en moge lijke hervormingen te bewerken, die leiden moeten om onder bel volk meer welstand te doen heerschen, in andere woorden om de wijde kloof aan te vullen die tusschen arbeid en kapitaal geopend is. hierboven aangewezen grond- --- Dit bezoek heeft natuurlijk bij Zoo hel schijnt is* de eerste Minister verrukt geweest over zijne reis; hij dacht niet dat onze geliefkoosde badplaats zich zoo rap had uitgebreid Wal zal dit bezoek voor ons, Vcurnaren, te weeg brengen Wij verhopen dat Mr de Smet de Naeyer aan de billijke wenschen der hoofdstad van ons arrondissement zal gehoor geven. Wij verhopen hel.... Doch een zekere angst tast ons aan, bij hel overdenken der omstandigheden in dewelke dit bezoek heeft plaats gehad. Dixmude Nieuport Nieuport Dixmude il» l' DUINKERKS ghyvelde VEURNE GENT BRUSSEL 4-43 7- 16 8- 24 's BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE ADVERTENTIEBLAD 'i 9-21 9-55 12-05 10-19 610-5 13-16 i tl' 6- 35 8-14 8-42 11-41 13-32 15-50 17-47 20-32 21-01 7- 08 8-31 9-15 12-14 14-05 16-23 18-20 20-52 21-31 7- 27 9-29 10-19 12-27 14-17 16-43 18-19 20-26 gl-48 8- 00 19-02 10-36 1.3-00 14-50 17-16 18-46 20-59 22-15 5- 55 6- 25 6-48 8-01 9-2i c van den ijzerenweg van Duinkerke, Veurne, Gent naai- Brussel en Dixmude naar Nieuport. 8- 57 10-54 3-08 5-00 9- 27 11-31 3-40 5-34 9-50 11-55 16-04 18-03 19-59 1 1-58 18-46 21-08 22-16 16-55 20-28 22-36 23-19 ■«nsws—w» 6-00 7-44 9-18 13-26 15-54 16-25 18-10 5-15 7-28 8-44 11-37 15-50 16-57 17-44 19-23 7-43 9-49 10-56 14-38 18-05 19-01 20-32 22-02 8-18 10-23 3-40 6-43 10-41 dÜin'kËRKE 8-47 10-52 4-09 7-12 11-08

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1