Aan hunne Koninklijke Hoogheden Prins ALBERT van Belgic TOONEELVERTOONING v hum v i< ik ii i:i»i;a Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 5 1/2 ure. Begin om 6 ure; Mengelingen. toepas fr.2-30 2-50 Prinses ELISABETH in Beieren Hoogste Midden Leegste Rechterlijke kronijk. Korrektionnele Rechtbank van Veurne. op Xon<I:i^ T October 1900, niet medewerking der tooneel- speelsters Mev. Hebbelynck-Vergult en jufv. Philippine Vergult, van Antwerpen, en van de symphonie- afdeeling der Koninklijke Maatschap pij St8 Cecilia, onder het bestuur van den heer Vander Linden, Zoon. PROGRAMMA. blijspel in een bedrijf door Aug. Hendrikx; 2. Rijk geworden, drama in drie bedrijven, door A. Van Neste; 3. I*e Molenaarster van Laken blijspel met zang in een bedrijf door Van Peene. Karei Bogaerd-Ledeganck. i koninklijke maatschappij van rhetorica Coinliatsclniiving op Zondag 21 October 1900, Ier herberg de Malterie bij Adolf Seys. bestuur strekkende lol wijziging en ge deeltelijke afschaffing van wegen. 3° Benoeming van een polilie-agenl. 4° Ontslag aangeboden door den agent Rossey en voorstelling van kandidaten. 5° Mededcelingen door hel collegie. Men weel dat de polilie-agenl recht streeks door den gemeenteraad wordt benoemd. Voor de plaats van veldwachter, open gevallen door hel ontslag van den titularis, moet de gemeenteraad slechts 2 kandi daten voorstellen aan den keus van den heer gouverneur, aan wiet) de definitieve benoeming toekoml. In ons eerstverschijnend nummer, zullen wij hel verslag dezer zitting medcdeclcn. Ann vraagsteer! Ons Blad is wel goed een antwoord tc hebben willen geven aan de onbescheidene vragen van den Veurnaar nopens den eigendom van hel huis Dedullen te Vinchem. In zijne plaats, hadden wij ons be vredigd met zuiver en eenvoudig toe te roepen Moeit u met uwe zaken Want met welk recht snuistert die moeial in eene kwestie die den Veinnaar noch niemand van zijne aanhangers kan aanbelangen. Hel huis Dedullen is geplaatst geweest met hel geld der liberalen en der liberalen alleen Indien onze strijdgenooten inlichtingen begeeren, zal het comiteil Dedullen zich verhaasten alle voldoening te geven En daarmêe uil Wij, liberalen, bemoeien ons ook niet met de kwestie van den eigendom der talrijke kloosters die in Relgic krioelen En nogtans zijn wij volstrekt zeker dal niet één dier gestichten gekend is als toebehoorend aan de ware eigenaars, die zijn... de geestelijke broederschappen zaakt omdat zoovele booten, ongeveer 250, thans in beslag zijn genomen voor vervoer van troepen en andere oorlogs- cischcn. Wanneer de oorlogen in Zuid- Afrika en China zijn afgeloopen, komen wel die schepen weer voor hel handels voer beschikbaar, maar ook weder vele banden voor de kolenmijnen, zoodal met hel dalen der vrachten ook de kolenprijzen zullen verminderen. Het belang van den graanuilvoerders brengt mede dat zij de vrachten trachten laag te houden, en hel hooge Amerikaanse!) tarief belemmert de kolenschepen retoarlading te krijgen. Bij deze bezwaren komt nog dal de spoor wegen en fabrieken in Europa de noodige kolen niet tol eiken prijs zullen nemen. Dal alles maakt hel onzeker of hel geraden is nu al kostbare inrichtingen te maken die enkel bij geregelden uitvoer rente kunnen afwerpen. Burgerstand dor stad Veurne. men niet kunnen ontdekken waar de levering van die lading geschied was, zoodal zeer aan de waarheid wordt ge twijfeld. Wel is hel een feil dat de Britisch and American Steamship Line in hel eind van augusti liet laatste gedeelte van eene bestelling van 50,000 ton, die van april afliep, naar Europa heeft vervoerd, en is er sprake van eene tweede bestelling van gelijk bedrag die eerst in juni 1901 afloopt. Een barer booten is thans met kolen voor Havre onderweg. Waar is hel ook, dal de invoer van steenkolen in den laatstee lijd is toe- genomen. Hij bedroeg in hel fiscale jaar I juli 1898-1899 ruim 5 millioen tonnen ter waarde van 13 2/3 millioen dollars, maar daarvan ging ruim 70 p. c. naar Canada en de verder Britsche bezittingen iti Amerika, naar Europa slechts ruim 40,000 ton (8000 naar Engeland, 1000 naar Frankrijk en 27 naar Duitschland). In hel volgend jaar steeg de uitvoer tol 72 millioen tonnen ter waarde van 19 4/2 millioen dollars, en daarvan 54 millioen ton naar Canada en 233,000 naar Europa (slechts 87 naar Engeland en 2600 naar Duitschland en 55,000 naar Frankrijk). Van l januari tot 31 juli 1900 was echter de uilvoer naar Europa al lol 278,500 tonnen gestegen (187 naar Engeland, 77,400 naar Frankrijk en 4000 naar Duitschland). 2 jaar geleden leverde Amerika slechts bunderkolen, dus voorraad voor gebruik op de stoombooten naar Europa, maar nu is de uitvoer voor andere doeleinden be gonnen, intussclien nog niet voor zeer groote hoeveelheden. Er zijn wel uil ver schillende landen prijsopgaven gevraagd, maar lol groote bestellingen is hel nog niet gekomen. Men hoort ook reeds spreken van eene groote schikking van mijneigenaars, om het nieuwe afzetgebied onder elkaar te verdeelen. Ook verneemt men, dal verschillende kapitalisten belangrijke mijnen hebben gekocht. Eenige spoorwegbesturen hebben van scheepsbouwmeesters opgaven gevraagd over den prijs van kolenschepen. De secretaris der vereeniging eigenaars van anthracietmijnen is de vorige maand naar Europa vertrokken om de kansen van afzei na te gaan in Engeland, Belgie en Noorwegen en prijsopgaven voor kolen schepen te vragen. Toch wordt van andere zijde gewezen op lal van bezwaren die nog te overwinnen zijn, die onder de bestaande omstandig heden bij de mijnen en bij liet vervoer een gesladigen uitvoer verhinderen. In de eerste plaats de hooge vrachten, veroor- Oostcndc-Veume, 137,455-94 116,141-39 Oostcnd-Blankenb. 91,025-89 154,024-73 Veurne-Yper, 95,069-22 98,640 34 Botermarkt per kilo - 20 Sept. fr. 2-90 2-80 2-70 19 Sept. e prijs fr. 3-00 2-85 Eieren p. 20 fr. 2-10 2-30 tc München te gaan bijwonen. De koning vertrekt daags vóór de plechtigheid uil Brussel. Hel staal nu bepaald vast dal de prinse lijke jonggehuwden den 6 October te Brussel zullen toekomen. - Ter gelegenheid van dit huwelijk, heelt minister Van den Heuvel, aan zijne col- legas van den Raad der Kroon een I ontwerp van koninklijk besluit medege- I dccld, kwijtschelding houdend van zekere I straffen. I Dit besluit luid ongeveer in dezer voege I An. 1. Kwijtschelding wordt toege- I slaan van elk niet voorwaardelijke straf. I eene gevangzilling van 15 dagen niet te I boven gaande, elke niet voorwaardelijke I boete onder de vijftig frank en de gevaiig- I zitting die daarmede gelijke staal, uilgc- I sproken 'l zij afzonderlijk, ’t zij samen- I gevoegd, door de hoven en rechtbanken 1 of de tuchtraden der burgerwacht. I Art. 2. Dezelfde kwijtschelding I wordt verleend voor al de straffen, ver- I minderd lol hel beloop bepaald door art. I 1, krachtens vroeger afgekondigde arres- I ten van kwijtschelding. I Art. 3. Gedeeltelijke kwijtschelding I woi dl verleend voor do gevangenisstraffen I eciic maand niet te boven gaande, of I boelen minder bedragend dan 200 frank, I uitgesproken ten laste van belichten die I vroeger geenc I ij fst ra (lelijke, boetslraffe- I lijke of’policieveroordceling ondergingen. I Art. 4. Opgehoopte straffen door hel I zelfde vonnis opgelegd, vallen onder toc- 1 passing van dit besluit. I Ail. 5. Dit besluit is niet loepas- 1 I selijk op voortvluchtige of hunne straf I ontduikende veroordeelden. De groote legeroefeningen. De schade door de laatste oefeningen op dc velden aangei iclil wordt dit jaar geschal op meer dan 30,000 fr., hel cijfer dal daarvoor op de begrooting is inge schreven. Militaire strafkwijtscheldingMen meldt uil stellige bron, dal de minister van oorlog, bij de heropening der Kamer, een voorstel zal neerleggen, genade ver- leenend aan de deserteurs. Ook zullen aanzienlijke strafverminde ringen aan militaire veroordeelden ver leend worden. Telefoon Brussel-Londen. Deze verbinding zal eindelijk tot stand komen. Er wordt een rechlstreeksche kabel gelegd lusschcn de Engelscheen Belgische kusten. Hel eindpunt van den kabel, die 24 kiluii). lengte zal hebben, is, aan de Bel gische kust, de Panne. Men schal dal de kabel zal gelegd worden. De prijs per gesprek van 3 minuten zal zijn 10 frank. Buurtspoorwegen. De ontvangsten der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende de maand Juli op de volgende lijnen beioopen lol Ooslcnde-Nieuport-Vcurne: Ir. 20,718-87 voor de reizigers en fr. 4,373-91 voor de koopwaren. Tc zamen fr. 24,092-78. Oostende-Blankenberghe, Ir. 39,014-08 voor <le reizigers cn fr. 5,713-27 voor de koopwaren. Te zamen fr. 44,757-35. Veurne-Yper, fr. 13,434-10 voor de rei zigers en fr. 4,006-60 voor de koopwaren. Tc zamen fr. 17,440-70. De algemeene ontvangsten sedert P'" Januari bedragen: Steenkolen uit Amerika. De New-Yorksche briefwisselaar van liet Berliner Tageblatt heeft belangrijke mededcelingen gedaan over de vraag of er uitzicht bestaal op de voorziening in den nood van Europa door Amerikaansche kolen. Vele Amerikanen beantwoorden de vraag bevestigend, ook voorname staats lieden als Chauncy Depew, die onlangs van eene reis naar Europa is teruggekeerd. De Amei ikanen houden hunne kolen ook voor de beste die er zijn. Toch moet men zoo voorzichtig zijn de berichten omtrent reeds gedane uitvoeren niet voor zuivere waarheid aan te nemen. In 't eind van augusti wist de Londensche Daily Mail te verhalen, dal te New-Caslle orders waren ontvangen om 70,000 ton kolen uil Amerika naar de Middellandsche zee te vervoeren. Bij onderzoek echter in Amerika heeft Algemeene tijdingen. Te rekenen van Woensdag aanslaande, 3 October, zal de boter- en eierenmarkl beginnen ten 8 ure. De kieken- en konijnenmai'kl begint ten 7 t/s ure. Krachtens een koninklijk besluit van 20 September is d’heer Camiel De Bruyne, doctor in natuurlijke wetenschappen der universileil van Gent, belast met liet geven, in de wetenschappelijke faculteit, j van den cursus der eerste begrippen over plantenkunde en de eerste begrippen over dierkunde voor de aspiranten-candidalen in aardrijkskunde. Uitslag der aanbesteding van de onderhouds- en vei beteringswerken aan de Kellenaarsbrug, gelegen op den weg van Caeskcrke naar Hoogstaede-Linde, bij den doorgang der vaart van Loo. Bestek, fr. 2,045-87. Hebben aange boden: MM. B. Van den Plassche, Veurne, fr. 1,939; A. Leper, Sleenkerke en A. Scheirsen, Pervyse, Ir. 2,195; H. Brael, Nicupoorl, fr. 2,222. De keuring der hengsten van hel rechterlijk arrondissement Veurne zal plaats hebben te Dixmude, Woensdag 14 November, ten 9 1/i ure ’s morgens. De prijskamp voor de uitreiking der plaatselijke premien en der bewarings- premien van 500 tol 700 fr. zal onmidde- lijk na de keuring geschieden. De prijskamp voor dc provinciale premie alsook de prijskamp voor de bewariugs- premie van 5000 (rank zal plaats hebben te Brugge, den Vrijdag 23 November, ten 10 ure. Onmiddelijk na den prijskamp voor hengsten zal er in elke omschrijving een prijskamp \oor zware trekinerrien plaats hebben. De provinciale prijskamp is te Brugge, den 23 November. Men schrijft uil Nieuporl, 23 Sept. Donderdag avond is alhier een erg onge luk voorgevallen. Eenige kinderen die bezig waren met spelen aan hel uiteinde van den boulevard (kalsijde van Nieuporl naar Oostduinkerke), bemerkte hel aan komen niet van den camion der firma Vander lleyde van Veurne die de stad kwam binnengereden, met hel ongelukkig gevolg dal hel meisje van Louis Monleny- Vauhoulle, 3 jaar oud, door de peelden geval werd en onder de wielen geraakte. De droefheid der ouders is onbeschrijfe lijk. Wedstrijden voor hoefsmederij zullen plaats hebben maandag 8 October naast, om 9 ure voormiddag, ter Groote Markt, te Wareghera, 200 frank prijzen 100 in geld, 100 in eermetalen zijn uitgeloofd. Er zullen namelijk een wedstrijd zijn lusschen de hoefsmeden die een getuig schrift van bekwaamheid bezitten, en een wedstrijd lusschen de hoefsmeden die geen getuigschrift van bekwaamheid be zitten. Tol deze wedstrijden zijn allen loege- lalen dc hoefsmeden van de provinciën West- en Oosl-Vlaauderen. De inschrij vingen moeten gezonden worden vóór den 3 October aan Jules Coopman. De mededingers zullen elk een hoef ijzer moeten smeden en opzeilen, en moeten dus voorzien zijn van tiet noodige ijzer, nagels en smidsbalm. De overname der prachlwagons is thans eene gedane zaak. De Slaat betaalt aan de maatschappij 73,000 frank per rijtuig in hel geheel voor dc 44 rijtuigen 3,212,000 fr. ~«*weujKsaiJcondlginge 1)C verwarming der treinen zal op den 23. David Arthur, dienstknecht 15 October beginnen voor de nachttreinen 1 n"dienstmeid, s en op 3 november voor dag-en nacht- inJiX'vsnn'i,„ar.l.;.t,™lnerniausga8‘. treinen. Hoe krijgt men hel op zal men vragen. Het ministerie van oorlog heeft volgens eene aangekondigde aanbe steding noodig 35,000 kilos schrijf papier, of 233 kilos per bediende; 4800 stukken lak; 6000 pennen; 223 liters inkt; 5280 pollooden, of 35 potlooden per jaar voor eiken bediende. Inderdaad, hoe krijgen zij hel opï Het huwelijk van prins Albert. De graaf en de gravin van Vlaanderen zullen den 30 september Brussel ver/alen om de huwelijksplechtigheid van hunnen zoon op 4 maanden Ten donlc maal, sinds tienmaal zeven jaron, Weerschalt een juichkreet over 't vaderland. Vrij uit miljoenen harten opgovaron Van aan don Rijn tot aan hot Noordzeestrand; Een jubelkreet twee jonge harten groetend, In ’t paradijs der liefde elkaar ontmoetend Om zamen door het leven hoen te gaan; Die, schoon zü koningskronen zullen dragen, Do kroon dos levens aan do liefde vragen Dio beider harten voor elkaar dood slaan. w EN met hunne verterende toestemming opgedragen ten dage hunner echtverbintenis. t OCTOBER 1V00. Hij dien uw hart, uw liefde heeft verkoren Is U, uw vorstinnenliefde waard, Niet slechts om d'adeldom, hem aangeboren, Maar om zijn edel hart, zijn eedlen aard. Echt koninklijk lacht u do toekomst tegen Met al do jeugd, met al de liefde en zogen Met al vrat jeugd en liefde schenken mag I Volschoon© bloem, op Duitschland s grond ont- sproten, U wordt een tweedo vaderland ontsloten Bij d’opgang van uw’ schoonsten levensdag. ALBERT, ELISABETH Dio beide namen Snoert reeds het Belgisch volk met blij gemoed Als met een krans van lenterozen samen, Ontloken bij der liefde zonnegloed. Treed maar gerust de schoone toekomst nader, Gij, eedlo dochtsr van een eedleu vader Die zijn geluk in vorstlijk weldoen vindt 1 Hier vindt go een vader en een moeder weder Dio u beminnen zullen oven tender Als Hij die zijn bestaan aan 't uwe bindt. 't Gebeurt op onze dagen toch zoo zelden Dat liefde bij een vorstlijk echtverbond, Hoe Bchittrend ook, haar rechten mag doen gelden, Schoon zonder haar't geluk toch nooit bestond! Heil U, Gij jonge vorstelijke telgen Gij zult gelukkig zijn... Do hoop der Belgen Berust op U Gij volgt der oudren spoor I Geen staatsbelang was hier met sluwe handen Aan 't werk, bij 't strenglen uwer liefdebanden Gij gaaft aan de inspraak van uw hart gehoor 1 ZITTING VAN 15 SEPTEMBER. Rouserë Cyriel, landbouwer te Watou, voorw. 100 fr. voor jachtdelikt. Lehouck Maria, huisvrouw Karei Araey, te Veurne, 8 dagen en 20 fr. voor zedenschennis •n 10 fr. voor scheldwoorden. Wackenier Jeroom, dienstknecht te Egge- waertscappelle, 100 fr. voor jachtdelikt. 1. Het verloren Minnebriefje, O, moog dien dag, zoo glansrijk opgerezen, Die gansch een volk vervult met blijde hoop. Voor U, gelukkig paarde voorboö wezen, ’t Beginsel van een laugen levensloop Dat is de wensch, hier uit miljoenen monden, ALBERT, ELISABETH I U toegezondeu Van aan den Rijn tot aau het Noordzeestrand. Moge u de toekomst vele en schoone jaren Van rein en ongestoord geluk bewaren Op U berust de hoop van 't Vaderland. Laken-Brussel, 2 October 1900. Sellouu'biirg van Veurne. Geboorten. den 24. De Burchgraovo Kamiel-I.odewijk, zoon \an Edward en van Do Corto Maria, Boweaterpeort. den 26. Oaytant Emma-Maria, dochter van Gustaaf en van Minne Veronica, Zwarte nonnen- straat. den 27. De Gans Julius-Hendrik, Hendrik en van P—1--*-* Huwelijksafkondigingen. Bulscamp, dienstmeid, Steenkorko. -- timmermansgast, Adinkerke, met Gryson Leonia, dienstmeid, Veurne. Sterfgevallen. den 28. Hatse Thooflel, 2 m., Vestenstraat. den 28. Torrelle Maria-Rosalia, huishoudster, 59 jaren, 11 maanden en 26 dagen, vrouw van Jan De Groote, Hospitaal. 1899. 1900. n n 2-dO tn i zoon Tan I uchatelez Maria, Bewesterp.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 2