Te pachten goebiauikSieo,uedè>’ de Heiberg de Espadrille fabriek bij de Slalie. Alle inlichtingen te u komen bij Gustaaf DE POORTER, aan nemer, in de Papegaai, Veurne. lot KANTOOR VAN DEN Notaris do BRAUWERE, to Veurne. Krachtig verzet. De liberale leden der Kamer hebben vrijdag eene vergadering gehouden om de kwestie der onderwijzerspensioenen en de nieuwe militiewet le bespreken. Al de volksvertegenwoordigers waren het eens om te verklaren dat het ónmo gelijk was de maatregelen door de regce- ring voorgcsleld ten voordeele der wcg- gcloopen onderwijzers van 1879 aan te nemen. Er werd dan ook besloten de verdaging van dit wetsontwerp te vragen. Wal de militaire kwestie betreft die werd niet minder bestreden. Er werd hevig geprotesteerd legen hel neergelegd ontwerp dat de regeering blijkbaar zou willen doen stemmen met de gauwte. Deze overhaasting komt bijzonder ver dacht voor omdat de regeering zoolang geaarzeld heeft dit wetsontwerp neer te leggen. Er werd door de vergadering besloten zich le verslaan met do liberale Senaleurs en de socialistische Kamer- en Senaatleden om er eveneens de verdaging van te vragen. De commissie gelast met het onderzoek der verschillende ontwerpen nopens hel vergunningsrecht, heeft hare werkzaam heden bijna geëindigd. Zij vergaderde woensdag en onderzocht een nieuw voor stel van den heer Garton de Wiarl, strek kende lot wijziging van het gemeente fonds, om het vergunningsrecht algemeen le maken en eene openingstaks voor de nieuwe herbergen in le stellen. Dit voorstel werd zeer gunstig onthaald en de openingstaks zal stellig gestemd worden. De beer Carlon de Wiarl vraagt om aan hel gemeentefonds loe te kennen 1° De opbrengst van hel vergunnings recht op de drankslijlerijen; 2° De opbrengst van de openinglaks op de nieuwe drankhuizen; 3° De opbrengst der inkomrechlen op het vee en op hel vleesch. Zoolang die ontvangsten geen l'r. 1-50 per inwoner zullen beloopen, zal hel tekort genomen worden op de opbrengst der douanen. Hel vergunningsrecht zou ingerichl worden als volgt60 fr. in de gemeenten van min dan 5000 inwoners; 80 fr. in deze van 5 tol 15,000; 100 fr. in deze van 15,000 lol 30,000; 150 fr. in deze van 30,000 tol 60,000; en 200 fr. in deze boven 60,000 inwoners. Het vergunningsrecht voor rondleuren de drankhuizen wordl bepaald op 200 Ir. TOEWIJZING ‘t eener zitting, ZATERDAG 17 AUGUST! 490! 3 ure namiddag, in de Vredegerechiszaal le Veurne, van Adinkerke-Panne. Koopen 1 tot 5. Vijf koopen Bouwgrond en Akkcrlandi groot tl 0,52,10 C", voorhoofdende zuid west ter breedte van M 52,30 C" op Staalssleenweg, dicht aan de Oudeman- nendreef cn de iramhali. Gebruikt door Walraeve, lol baafmis 1903, aan fr. 65,- ’s jaars, last vrij. Lasiboek en verdere inlichtingen bij genoemden Notaris de BRAUWERE. Algiuneene tijdingen. Morgen Zondag, om 11 1/2 ure voor middag, ter schouwburgzaal alhier, prijs- deeling aan de leerlingen der Staats Middelbare School. Zondag lest, is de bliksem gevallen ter hofstede van de wed” Pauwcls, te Wulpen. De schuur en een wagenkot waarin de dorschmachien stond zijn door brand vernield. Alles was verzekerd. Nogmaals de petrool. Dinsdag morgend is alhier een erg ongeluk ge beurd op het schip bevaren door de echl- genooten Arthur Duwcl, en liggende bij de Nieuporlbrug. Om de stoof aan te 1 vuren beging de vrouw de onvoorzichtig- 1 heid petrool op te gieten die aanstonds in vlam schoot met het ongelukkig gevolg dat de kruik welk zij in handen had ont plofte en het gevaarlijk vocht over haar verspreidde. In een oogwenk was de vrouw rondom van vlammen omringd, en men vond niets beters dan haar in de vaart le werpen om hel vuur te kunnen uildooven. Zij heeft ijselijke brandwonden bekomen. Wanneer helaas zullen er slachtoffers genoeg zijn der grootc onvoorzichtigheid de stoof met petrool aan le vuren Mej. Maria-Margarelha de Grave, van Veurne, heeft, voor den Staatsjury, le Jnpille, haar eerste exaam van regentes voor hel middelbaar onderwijs met onder scheiding afgelegd. Twee der dieven, die in den nacht van 15 lol 16 Juli, in de kerk van Leysele gebroken zijn, zitten reeds achter de grendels; de derde is voortvluchtig, maar zal, hoopt men, ook al spoedig zijne makkers gaan vervoegen. Hel standbeeld van Leopold I. Toebereidselen worden le Oosiende ge maakt om de inhuldiging, op 5 augusli, een luisterrijk feest te maken, ’s Morgends salvos, klokken en beiaardgelui, ontvangst van Z. M. den koning. en verscheidene leden van de koninklijke familie, om hulling van hel standbeeld, caniale-uit- voering, stoet, enz. ’s Avonds tweede uitvoering der cantate in de Kursaal. Na de onthulling van hel standbeeld zal de koning den eersten sleen leggen der nieuwe Sl-Pielers- en Pauluskerk. De langste baard van de wereld. Te Aulryve woont een rentenier, de heer Lodewijk Dumont, die zeker den langsten baard van de wereld heeft. Lodewijk Dumont is een Franschman uil hel departement der Niëvre. Hij is 68 jaar oud, en zijn baard die gansch wit is, is iels meer dan 2 meiers 50 centi meters lang. Op den ouderdom van 14 jaar, was Dumoni’s baard reeds 60 centimeters lang, en 6 jaar later was hij reeds een meter lang. In Augustus 1901, wordt een wed strijd uilgeschreven, waaraan niemand anders mag deelnemen dan vrijwilligers en oud-vrijwilligers van hel leger, voor de aanneming van 120 hulpklerken, te verdeden onder de lakken van beheer der Spoorwegen cn der Posterijen. Jongelieden, die de voorwaarden van toelating tot dien wedstrijd verlangen le kennen, gelieven de berichten te lezen, die in de spoorwegslaliën en in de post en telegraaf kantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uilerlijk op 8 Augustus in de bureelen van hel departement toekomen. Nieuwe nickelmunt. Er zijn nieuwe tien centiemen stukjes in omloop. Zij zijn iels dunner dan de oude cn bijna zoo groot als een frank. Om le beletten dal er met dit muntstuk verwarring zij, zijn zij doorboord met een gaatje van 3 milimeters. I Op de eene zijde slaan twee L s, waar boven eene kroon, op de andere hel getal 10, omringd met laurieren. De jacht zal waarschijnlijk geopend worden den 24 augusli. Ontploffing in de buskruitfabriek te [Vetleren. 4 dooden. Maandag morgend, had in de buskruitfabriek van Wetteren, eene schrikkelijke ontploffing plaats; drie werklieden bleven op den slag dood en twee anderen werden zoo erg gekwetst dat een hunner eenigen tijd later den geest gaf. De ontploffing gebeurde rond 8 i/a ure op ’i oogenblik dal drie werklieden in een der weikhuizen aan den arbeid waren; er bevonden zich ook Iwee voerlieden dié buskruit aangebrachl hadden. Gansch hei gebouwken was de lucht in gevlogen. Do namen der slachtoffers zijn; VValravens 35 jaar oud, gehuwd en vader van 7 kinderen, en Baerts, 30 jaar oud. Deze twee werklieden waren op den slag dood gebleven; hunne lijken werden verkoold teruggevonden. De drie anderen, de werkman Braeck- man, 40 jaar oud, gehuwd en vader van elf kinderen, en de voerlieden Desmei 30 jaar, zes kinderen en Dewilder, even eens gehuwd en vader van zes kinderen waren zeer erg gekwetst. Men droeg dé ongelukkigen in de ziekenzaal der fabriek Desmei stierf ten 10 ure ’s morgends, en KANTOOR VAN DEN Notaris DEEREN, te Alveringhem. MAANDAG 12 AUGUSTI 1901, om 1 ure slipt namiddag, ler hofstede alwaar Louis Plaelevtet onlangs overleden is, te ALVERINGHEM, nabij de tramstatie van Wulveringhem-Vinchem, K O O ID Jk G- van H U I: S H A A D, Kuip-en Kernallaam, Landbouwtuiff- Beestialen en 14 hectaren Vruchten op stam en Achtergra»- OVERSLAG WOENSDAG 7d" AUGUSTI 1901, 3 ure namiddag slipt, Reizigers Gasthof, Baanhofplaals, Veurne, van l.ampernisse. Votweldo wijk C, Nr’ 368 en 369, groot 11. 3.73,90 G., aan hel Eyeleed, bij de Grogne. Gebruikt door Lannoye, lot 11 November 1901. Verkoopvoorwaarden bij genoemden Notaris de Brauwere; inlichtingen bij de Notarissen Be Cae le Ghyverin- cliove en Tltcvelhi te Meesen. de lasten. I’ewme- Westerpoort Koop 9. iv ooiilmiMje met Stal ling en 11 0,03.10 G" Erve en Hofgrond; paalt zuid de Duinkerkvaai l, noordwest den Burgweg. Bewoond cn gebruikt door De Vos, aan Ir. 10,- te maande, last vrij. Eigendomsbewijzen, lasiboek en nadere inlichtingen bij genoemden Notaris de Ikraiiwere. i Braeckman ten 1 ure 's namiddags. Hel baafmis 1903, mils fr. 125's jaars, boven 1 ander slachtoffer ligt op sterven. De slag der ontploffing werd tien mijlen ver gehoord. Hel dak in plaatijzer, van hel werkhuis werd door ’i geweld van de ontploffing een kilometer ver geslingerd. Men schrijft de ramp loe aan de on voorzichtigheid van een werkman, die een gereedschap zal hebben laten vallen. Het gebouw dat ontploft is, mal 7 meiers op 12. Do geheele koninklijke poeierfabriek echter is 40 heklaren grool. De kolen. Menige huismoeder be kommert zich reeds om de vraag Zullen de kolen den volgenden winter duur zijn? want zij herinnert zich le goed den vorigen winter. Volgens de bijzondere bladen zullen de kolen in den winter 1901-1902 lot hunnen gewonen prijs terugkeeren. De aanbesteding der kolen voor den Slaat gaf over liet algemeen eene ver mindering van 9 fr. per ton en men denki dal die vermindering zich ook zal voor doen op den prijs der buiskolen. persoonlijken dienst aan do miliciens en aan de vrijwilligers van hel contingent verschuldigd, in de gevallen, voorzien bij de wel van 5 April 1875, wordl bepaald op 30 fr. per maand voor de troepen le voel, en op 35 fr. voor de bereden troepen. Deze vergoeding wordl in iwee deelen verdeeld 15 fr. worden loegekend aan de personen aangeduid bij artikel 2 van de wel van 5 April 1875; hel overige wordt den soldaat loegekend. Eene vergoeding van 35 fr. per maand werkelijken dienst wordl, le rekenen van den leeftijd van 18 jaar, verleend aan de vrijwilligers van beroep; zij wordl hun in haar geheel toegekend. Art. 2. Eene vergoeding van 35 fr. per maand wordl verleend aan de soldaten van al de soorten miliciens, vrijwilligers met of zonder premie en plaatsvervangers, die opnieuw dienst nemen; zij wordl in haar geheel den soldaal loegekend. Deze vergoeding wordl op 40 fr. ge bracht voor de korporalen en brigadiers, op 50 fr. voor de onderofficieren. Een koninklijk besluit bepaalt welke soldaten gelijk gesteld zijn mei de korpo ralen, brigadiers en onderofficieren, die aanspraak hebben op de gezegde ver gelding. Art. 3. De soldaten die weder onder de vaandels geroepen worden voor de mobilisatie van hel leger, of in de bij zondere omstandigheden, voorzien bij artikel 87 van de wel op de militie, trekken de maandelijksche vergoeding, hun verleend gedurende hunnen werke lijken dienst. Indien de wederopgeroepen man een huisvader is, die al of niet eene vergelding geniet, dan trekt hij eene vergoeding van 50 centiemen per kind en per dag, zonder dal deze bij vergoeding 1 frank per dag moge overtreffen. Zij wordl betaald aan de vrouw of aan den persoon die de kinderen verzorgt. Art. 8. De wel zal in werking li eden op 1 Januari 1901. Echter zullen, bij over gangsmaatregel, de beschikkingen, be treffende den duur van den werkelijken diensl, voorzien bij artikel 85 der wel op de militie, en betredende de vergelding, voor de eerste maal loegepast worden op de milicianen der klas van 1901. GROOTE POPPEBOLLING op Maandag 5 Augusti 1901, ten 8 uren 's avonds, ler herberg de Keizer bewoond door P. Vanden Kerckhove. Itileg 50 centiemen. Alle inschrijvingen moeten ten laatstee gedaan worden op den Zondag. Burgerstand der stad Veurne. TOEWIJZING in eene zitting, ZATERDAG 10 AUGUSTI 1901, 3 ure namiddag stipt, in de Vredege rechiszaal ten Sladhuizo le Veurne, van Adinkerke-Panne. Koopen 1, 2, 3 en 4. Vier aaneen- palende Bouwgronden zamen grool H 0,30,74 G., voorhoofdende Zuid op vrijen uitweg lolden nieuwen steenweg naar ’l zeestrand. Seffens handslag. Koopen 5, 6 en 7. Drie aaneen- palende WoowhulajcH mei Stallingen en HO. 13,53 C‘Akkerland; voorhoofdende zuid op Staalssleenweg. Bewoond en gebruikt door Moerman, Van Hauler en Karei Zoiinekein, ieder aan fr. fr. 12,- le maande, last vrij. Coxy de. Koop 8. Kanilund wijk G, N' 250c, grool II 0,99,10 G.; paalt zuidwest den Panne-steenweg. Gebruikt door Fan den Bruwaene t TOE-WIJZIJNTO- 't eener zitting, ZATERDAG 31 AUGUSTI 1901, 4 ure namiddag slipt, herberg de Kluit bij Albrecht Galcoen, Coxydc, van Gemeente Coxydc. Woonltulaje mei Scliuurkcn, Stal- lingen, Haalpuiien en 24 a. 10 c. Eive cn Hoving, wijk G, Nr‘ 284a en 884b, aan dc Boomgaardesiraal. Mede 'i pachlrecht lol baafmis 190.’ mils 13 fr. ’s jaars aan 27 aren bijgelegen akkerland. Laatst bewoond en gebruikt door Deeren. Ingebruiklreding met dc toewijzing- T O E WIJ Z I N G ’t eener zitting, Woensdag 21 Augusti 1901, 3 ure namiddag slipt, herberg de Kluit Veurne, van A vecappelle. Koopen 1 en 2. 11 2,85,00 Cn Kiinilnnd-Bi-iJkengrond» wijk A, Nn 118 en 149; aan de Krommegrachl- vaart. Mei vrijen uitweg lol den steenweg- Koop 3. H 0,72,70 G" Xanilnnd. wijk B, Nr 202; paalt west koop 4, noord den steenweg. Gebruikt door Mus-Pauwels, lol baaf mis 1903, aan fr. 360 ’s jaars, boven de lusten Koop 4. H 1,95,50 Gn Xanlland, wijk B, Nr* 203, 209 cn 210; paall noord den steenweg. Gebruikt door wed* Hullebrouck cn P. Caestecker, lol baafmis 1907, aan fr. 322 's jaars, boven de lasten. Koop 5. II 1,17,90 C" Maailand, wijk A,'Nr" 222a en 223a; paall zuidwest dc Krommegrachlvaart; noordoost do spoorbaan alwaar vrije overtocht. Gebruikt door P. C.oppillie en wed* Devriendt, lol baafmis 1907, aan fr. 2W 's jaars, boven de lasten. Koopen 6 cn 7. II 1,17,80 C" Xani- cn Hofland, wijk A, N” 267 en 280; paall noord den steenweg. Gebruikt door wed* Devriendt, t°l baafmis 1907, aan fr. 242‘s jaars, boven de lasten. Eigendomsbewijzen cn verkoopvoor waarden bij genoemden Notaris de BRAUWERE. van BEKENDMAKINGEN. Hel VcrgunningHi-cclit. Maar ingcateld fr. 15,000. V V 14 ELIJ 14 II Geboorten. den 20. Lobbestael Maria-Cornelia, dochter van Jozef en van Lehouck Elodia, Vestenstraat. den 28. Rysson Helona-Maria, dochter van Hendrik cu van Ghyselen Bertha, Statieplaats. den 29. Decroos Maria-IIelena, dochter van Eduard en van Sansen Maria, binnen palen. den 29. Roynaort b’ranciscus-Valerius. zoon van Julius en van Vernhoore Pharaildis, Panne- straat. den 30. Bandon Maurits-Llvinus, zoon van Eugoon en van Vanbeveren Irma, Spaausch kwartier. den 31. Delanoyo Danicl-Jozcf, zoon Jozef cn van Denonné Celina, Markt. Huwelijknafkondigingon. don 28. Loper Theodorus, bediende van den burgerstand, Vourno, mot Pilot Maria, bij- zondoro, Bulscamp. Sterfgevallen. den 29 Juli. Noudt Eduard-Loopold, kost ganger, 67 j.. t m. on 21 d.. Hospitaal. don 30. Hullebrouck Paulinus-Bonodictus, werkman, s 1 jaren, 1 maand en 'J <lagon, w. van Amelia Vnnderhovdo, Hospitaal. don 1 Aug. Boudry Loonio, kostgangsior, f>7 jaron, wed* van Erodcrik Chariot, Hospitaal. don 2 Lucidarmo Prospor-Cornolis, 4 m. on 26 d., Paviljoenstraat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1901 | | pagina 2