DE WEES I/O MECHELEN VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT EENE UITVAART blijspel met zang in een bedrijf door Spf.elmans. 30 IVovember 1901. *T.' 48. jaar. .Men schrijft in bij i/. vaiwomiw kerckhove, des Rijks. Schoinvburg van Veurne. PROGRAMMA. Prijzen der plaatsen als gewoonte. Bureel 4 iji ure. Begin om 5 ure. r H I van Antwerpen en Rachel Thery, van Gent, en van de symphonie-afdeeling der Koninklijke Maatschappij Ste Cecilia, onder het bestuur van den heer Vander Linden, Zoon. i van; terwijl de seminaristen ontslagen -An werkmanszonen de schoonste dagen van met de medewerking der tooneel- speelsters Mev. Hebbelynck-Vergult, van Antwerpen en Rachel Thery, I Beroemd Vaderlandsch-Historisch Drama in vier bedreven. Gevolgd door: nummer 10 cent. „il fr. Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Vk'nt willen de liberalen. Toen, voor omtrent 17jaren, de libe ralen van het bewind geraakten, niet op eene kwestie van grondbegin, maar door vraagpunten van stoffelijke» aard en door oneenigheid in de liberale gelederen, hebben do klerikale» de gelegenheid te baal genomen om, zoodra zij meester waren, alles te vernietigen wal de libe ralen op demokratlsch gebied lol stand gebracht hadden Zij voerden partij wetten in, die voor gevolg hadden dat, in de Kamer, het Vlaamsche land door geen enkel liberaal meer vertegenwoordigd I was; voor de invoering der evenredige vertegenwoordiging waren nog enkel de VVaalsche gewesten door een vijftiental liberalen vertegenwoordigt. Nu is de toe stand veranderd, de dag is niet ver meer verwijderd dat de liberalen, voor hel wel zijn van het land, terug het Staatsroer in handen zullen nemen. Wal zij zullen be- trachten en zullen verwezenllijken, is hel jaren geleden. Weg met de belastingen Ja, weg met de belastingen dit was de kreet der klerikalen zoo een twintigtal Onder dien kreet gelukten de bedriegers er dan ook in het libeiaal ministerie Frère-Orban omverre te werpen. En zeggen dat te dien tijde de alge- meene begroeiing van ’s Rijks middelen maar weinig meer dan de helft bedroeg I of de' andere parlif der tegenwoordige. 1 o 1 Inderdaad, M. de Smet de Naeyer komt de begi ooling voor het jaar 1902 neer te leggen beloopende tot de kolossale som van 488 miljoen 488 miljoen Ja, dit schrikverwekkend hit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr Een afzonderlijk - Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Voor weduwen en weezen der visschers van de Panne. Ten gevolge der vraag welke de heeren Buyl en Termote, liberale volksvertegen woordigers, aan den heer Minister van Arbeid deden in de Kamer, heeft hel Comileit der Bestendige Ondersiandskas voor Werkongevallen inlichtingen ge vraagd over den toestand der diep be- proelde visschers. Deze Ondersiandskas heeft een hulpgeld gezonden van twee duizend frank, zoo als volks- I u*l hel volgend antwoord door den 1 minister, dinsdag in de Kamer gegeven, op de vraag der heeren Buyl en Termote; Uit eenen brief, mij den 22“ dezer secretaris der Voorzorgs- en Ondersiandskas, blijkt dal deze kas eene som van twee duizend frank aan de schipbreukelingen der sloep Pécheuse hebben uiigedeeld. Anderzijds kon, vooral dank aan de tusschenkomst van T Belgisch consulaat te Duinkerke, de vergoeding van 1,180 frank, door de reeders der sloep gevraagd, lot 400 frank worden verminderd. Maar volgens den benijder van den Veurnaar mag het zulks bij de visschers- bevolking niet doorgaan. M’ Buyl zou zelfs het recht niet hebben gehad hel blijde nieuws over te seinen met bede de beproefde lamilien er over te verwittigen Kan men zich waarlijk belachelijker houding inbeelden 1 Nu, zulke walgelijke gevoelens zijn slechts bij de klerikalen alleen te vinden Want, ziel rondom u, zelfs wanneer zij aan eenen armzaligen sukkelaar eene aalmoes schenken, dan handelen ze toch maar uil persoonlijk of politiek belang; zij geven bet.... mei afgunst, en met de zoele hoop, welke zij meerendeels niet verbergen, dat, bij de naaste gelegenheid, bij voor de klerikalen zal stemmen En ddt heeten zij christelijke liefde Te Dixiuude. De openbare vergadering welke zondag laatst ie Dixmude plaats greep heeft eenen bijzonderen schitterenden uitslag ver worven. Eene massa volk stroomde zich in de ruime zaal van het Bourgondische Schild. M. Van Ryswyck, burgemeester van Antwerpen, die door eene nieuwe rouw getroffen was geweest, was andermaal belet deel te nemen aan de belooging. Hij was vervangen door den gekende» vlaarn- schen redenaar, M.r Julius Devigne, volks vertegenwoordiger en schepene der stad Gent. Spreker heeft in eene wel doordachte rede de vijf punten uitgebreid van hel liberale parlementaire programma de evenredige vertegenwoordiging der min derheden en hel algemeen stemrecht; hel verplichtend onderwijs; de persoonlijke krijgsdienst; de strijd legen de uitbreiding der doode hand en de verdediging der rechten der werkende klassen. M. Devigne heelt gedurende ander half uur de aandacht der talrijke toehoorders geboeid en deed meermalen de geestdrif- ligste toejuichingen losbarsten. Van alle kanten waren politieke strijders cn in de Postkantoren Op gebied van openbaar onderwijs zijn de klerikale» gezworen vijanden van de volksontvoogding; zij hebben zulks ten overvloede aangeloond door zooveel scholen mogelijk te doen verdwijnen; scholen onder de liberale regeering tot Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, i lijks 200 miljoen franks meer uitgegeven. Waar gaat het geld naar toe I Wij verleren bijna een half miljard en daarenboven groeit onze schuld maar gedurig aan. Weg met de belastingen riepen de klerikale farceurs twintig jaren geleden. Zouden wij nu niet met veel meer reden mogen roepen Weg met de geldverbrassers 1 i Weg met de volksbedriegers I stand gebracht, zijn door de klerikalen ontvolkt, gesloten, en sommige dienen KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ VAN RHETORICA De liberalen zullen, ondanks denschan- iT^n-rnnuiun digen schooloorlog, het volksonderwijs TOONEELVEnTOUNI NU blijven verdedigen. Zij kennen aan ieder IOO1. liet recht toe zijn kinderen hel onderricht op Zondng H ,>ce te laten geven dat zij verkiezen; doch de Staatsscholen moeten wereldlijk zijn, enkel hel wetenschappelijk, het wereldlijk onderricht mag daar gegeven woi den; de vrijheid van denken mag niet versmoord worden. De liberalen eischen hel kos teloos verplichtend onderwijs. Sedert de invoering van de evenredige vertegen woordiging is hei meervoudig stemrecht, als bet onrechtvaardigste der kiesstelsels veroordeeld. De liberalen eischen het Zuiver Algemeen Stemrecht: één man, ééne slem, en zij zullen het bekomen. Wij zijn ongelukkig nog zoo ver niet, doch wij zullen er komen. Uit het A. S. zal de oplossing der maatschappelijke zeeramp van de Panne <">ii <le Veurnaar. Wij vinden het ten hoogslen misplaatst te pogen van een ongeluk, waarin menig vuldige huisvaders hel leven hebben ge laten, gebruik te maken om politieke munt te slaan ten voordeele van de eene ,1 - En nogtans is het aan dit treffelijk werkje dal de schrijver van den Veurnaar zijne pen heeft versleten. Men kent de feiten. De zeeramp die zekere visschershuisgezinnen zoo diep heeft getroffen, heeft in geheel het land een gevoelen van medelijden doen ont slaan. Hier en daar zijn comileilen tot stand gekomen om den noodlotligen hulp te verschaffen. Natuurlijk zijn de overheden, voor dergelijk onheil, niet ongevoelig gebleven. De katholieke afgevaardigde Mr Pil, heeft, zegt de Veurnaar, eene vraag voor tusschenkomst toegestuurd aan de alge- meene Ondersiandskas voor de slacht offers van werkongevallen, en den 21 November zou hij verwittiging hebben gekregen dat de huisgezinnen eene som van 2000 fr. gingen verkrijgen. volk op Staatkundig gebied volle gelijk heid van rechten te geven. De klerikale» ontzien geenen laster om de liberalen te bestrijden; zij doen ze door gaan als verdrukkers van den godsdienst. Dat is laster, want de liberalen eerbie digen ieders geloofsbelijdenis en nooit zouden zij inbreuk maken op de vrijheid van denken. De klerikalen maken van den godsdienst een wapen tegen de liberalen om er politiek voordeel uit te trekken. De liberalen eischen gelijkheid voor iedereen, de klerikalen wille» daarvan cijfer’ hee'fi M. de Smet noodi- om'het niet weten. De mililiewet is er een bewijs land te besturen, terwijl m Graux de van; terwijl de seminaristen ontslagen minister van fmaiitiën van over 20 iaar worden van den krijgsdienst, moeten de jr deed met de helft. J werkmanszonen de schoonste dagen van Leest aandachtig, lastenbetalers 488 hun leven onder de wapens doorbrengen! miljoen of 200 miljoen meer dan 20 jaar geleden ’t Is verschrikkelijk I Weg met de belastingen riepen de klerikalen, wanneer M. Graux eenige miljoenen vroeg voor de herinrichting van ons nationaal openbaar onderwijs. Nu is liet nationaal onderwijs gansch I ontredderd en nochtans worden er jaar- j Vergunningsrecht. De kommissie gelast met hel onderzoek der voorstellen betreffende de slijterijen van sterke dranken, is Woensdag II. ver gaderd geweest. Zij hebben besloten niets te veranderen aan het tegenwoordig stelsel. De eenige wijziging aan hel tegenwoordig stelsel, is hel instellen van eene openingstaks vn* Leslie ÏÏ5K h=l!Z f?" 101 2M de legerkwestie. De loting, de plaatsver- de! gemeenten De opeuings- vanging moet afgeschaft worden want 3 Q^’ail^l|jle,,'jeii trellëii welk het is ongehoord dat de geldbezitters hun Jjiiuau 190-zullen loegepast worden, zonen kunnen vrijkoopen om in hun plaats mm e.*?0IPinis^e heeft de voorstellen van de werkérszonen voor langen lijd naar de kazernen te zenden. Ons bestaande leger- stelsel is zeer duur; van 1840 tot 1890 beeft liet leger niet min dan drie miljard gekost, dat is gemiddeld 50 millioen per jaar. Met hel ontwerp van legerherin- richting, door de Regeering voorgesteld, zal het nog veel erger gesteld zijn; door het stelsel van betaalde vrijwilligers zal het budjet van oorlog voorzeker opklim men lot 100 miljoen per jaar. En welk leger zullen wij door dit stelsel bekomen? Alles doel voorzien dat liet grootendeels zal samengesteld zijn uit het schuim der bevolking. Ziedaar in breede trekken hel verslag over eene voordracht door den heer Victor Van de Walle, schepen en vertegenwoordiger van Mechelen, onlangs te Antwerpen gegeven. Wij hielden er aan deze voordracht - „„j Uri niet onbesproken te laten, omdat hel als gezonden door den algemeene een beteekenisvol feit mag aangeleekend - worden hoe een der leiders en ieverigste propagandisten der progressisten zich over de richting van de liberale partij uitlaai in een zin, waarbij al de gema- tigdru zich kunnen aansluiten. Dat Mr Pil eene toelage heeft gevraagd, dal is mogelijk. Zulks willen wij zelfs niet betwisten Maar.... met welk recht ontkent de jaloerze Veurnaar aan onzen liberalen volksvertegenwoordiger, de verdienste eene openbare vraag te hebben gesteld in de Kamer strekkende lot hetzelfde doel en dit wel van den 19 November af, ’t is te zeggen in de eerstkomende zitting die ertoe kon schikken. Moesten wij den Veurnaar terrein volgen, dan zouden beslatigen dat, indien Mr F 21 November antwoord heeft hij zich waarschijnlijk ook maar cr 10 lol de Ondersiandskas heeft gewend en ten anderen en vooral, dal Mr Buyl niet eerder zijne vraag in de Kamer kon stellen dan op 19 November lest, dewijl de ramp slechts op 16den is gekend geweest en de Kamer niet zetelde noch den 16, noch den 17, noch den 18 dezer maand. Welnu wij zijn overtuigd, en alle recht zinnige burger, moet met ons de verzeke ring hebben dat die lusschenkomslen on getwijfeld eenen machtigen invloed hebben gehad op de beslissing van het bestuur dat over de fondsen der Onderhoudskas beschikt, en ieder rechtschapen man zal met ons openbaar hulde brengen aan de menschlievende gevoelens van Mr Buyl die de eerste gelegenheid de beste heeft waar genomen om de bescherming van hel bestuur in te roepen ten voordeele der ongelukkige slachtoffers van de Panne. op zijn wij kunnen Pij slechts den verkregen, op 19« e» vooral, dat M I 2 J i ©C3£Xar »e 9 i 3 I 1 1 t 1 3 -1-f ADVERTENTIE-BLAD -v/ vuutoiüiiuii van MM. Tack en Carlon de Wiart, strekkende tot het beperken van hel getal dratik- slijterijen voorbehouden. C». I ««Tf 11 I 4 r- -- J V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1901 | | pagina 1