VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I Openbare Concert-Voordracht 14 December 1901. IV.' 250. I Geeraadsberg! maakt over diHeesï.’ met als hij De eenvoudige burger die het in ’l reke nen nooit verder bracht dan tol den regel van vier, zelfs de ongeletterde die nog met ki uiskens optelt en aftrekt, zullen hel maar niet begrijpen boe het godsmogelijk is van een minderheid een meerderheid te maken en, desnoods omgekeerd. Voor de klerikalen is niets onmogelijk, bijzonder op het teriein van kiesbediog. Ze weten de zaakjes altoos derwijze te regelen, dat de profijten in hun kraam terecht komen. In de toepassing der Evenredige Ver tegenwoordiging hebben zij een middel gevonden om hunnen winkel te bevoor- deelen ten koste der oppositiepartijen. Dit middel is het kiesquotient. Liberale Burgers- en Werkmanskring Vrij en bekwaam te Veurne. terug! En >e ter op- Men weet dal elke partij in de wetge vende kiezingen een zeker getal stemmen moet behalen, verschillend volgens de belangrijkheid der arrondissementen, om een zetel te bekomen. Veronderstellen wij dat dit kiescijfer vooreen arrondissement 5000 zij. Welnu de kiezersgroep welke 9000 stemmen zou behalen, krijgt slechts één zetel, terwijl de 4000 overige stem men vervallen en ten goede komen aan de partij die hel hoogste quotient overhoudt. Onze tegenstrevers, meesters in de knoeikunst, hebben op voorhand berekend, gezien de gebrekkige verdeeling der kies omschrijvingen, dal zulke schikking hun moest bevoordeelen. Inderdaad, de libe ralen verloren alzoo in de laatste kiezing 124,757 stemmen; de socialisten 85.278 en de kristen-demokraten 50,500 of 260,535 stemmen te zamen. De klerikalen verloren er slechts 73,302. gegeven met de welwillende medewerking van verschillige muziekliefhebbers. Als sprekerDe heer Jozef Delporte, letterkundige te Gent. Ingang vrij en kosteloos. Door bedrog ann ’t roer. De lieer Herman Dumont, sekretaris der Liberale Associatie van Brussel, heeft een studie in het licht gegeven die zeer welenswaardig en vooral voor de op positiepartijen in België van overwegend gewicht is. Zooals ieder redenecrend menseb brengt de schrijver hulde aan hel grondbegin der Evenredige Vertegenwoordiging, waar door uit onze kiezingen de schrceuwend- ste onrechtvaardigheden werden geweerd en die ten minste aan elke ernstige inge- richle partij recht op vertegenwoordiging schonk. Maar zoo onze partijgenoot hel princiep naar waarde hoogschat, beknibbelt hij met reden deszelfs onvolmaakte toe passing en bewijst, proeven op de som, hoe de klerikale partij hier weer, bij middel van (rukken, heel hel deksel langs baren kant getrokken heeft. Houden wij ons een oogenblik bezig met de cijfers welke de heer Dumont voorbrengl en die hij ontleend heeft aan deollicieele opgaven van ’t gouvernement, wal stellig zeggen wil, dat hun juistheid en echtheid niet in twijfel kunnen ge trokken worden. In de laatste wetgevende kiezingen be haalden de drij opposilie-parlijen libe ralen, socialisten en kristen-demokraten een nogal vrij aanzienlijke!’getal stemmen dan de klerikalen. Hier volgt het bewijs Liberalen, 498,799 stemmen; socialisten, 46l;295; kristen-demokraten, 61,217. Tezamen 1,021,311 stemmen. De klerikale partij bekwam 993,985 stemmen, dus 27,366 minder dan de drij groepen der anti-gouvernementeelen te samen. Volgens een juiste verdeeling zouden dus de verschillende partijen recht hebben ge had op het volgende getal Kamerzetels Liberalen 38; socialisten 35; kristen- demokraten 4, of te zamen 77; de kleri kalen slechts op 76. En niettegenstaande de grootere getal sterkte der anti-gouvernementeelen blijven zij minderheid in het Parlement en wordt het Slaatsroer in handen gehouden door een partij die de meerderheid der kiezers tegen zich heeft. Kan men een ongehoorder feit uitdenken, een ongeoorloofde!’ knoeierij verzinnen Rechterlijke kronijk. Korrektionnele Rechtbank van Veurne. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. ‘„i.i“q cent Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. i Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De wet op de spelen is nu voor de derde maal door den Senaat gestemd. De eerste maal stemde de Hooge Kamer eene wet, aan Oostende en Spa hel previlegie van het spel toekennend. De Kamer verwierp radicaal deze be paling. De Senaat, voor de tweede maal over de zaak beslissend, verlengde hel privi legie voor Oostende en Spa tol einde 1902. Eene tweede maal verwierp de Kamer deze bepaling en, in artikel 2, laschte zij scherpe maatregelen tegen de waagspelen in de wet. Nu heeft de Senaat art. 2 verworpen en hel privilegie voor Oostende en Spa lot 31 October 1903 verlengd. Het woord is nu weer aan de Kamer. .jaar. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cc; De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Men schrijft in bij B. VAVDE* KEIICKHOVB, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, De beer Herman Dumont besluit uit deze onweerlegbare cijfers, dat de kleri kalen hel bewind nogmaals door bedrog bemachtigd hebben en een geschiktere en eerlijkere verdeeling der kiesomschrij vingen zich opdringt. - "rxm— - JLedi^e StautskaH. Als er door de vrijzinnige partij een krediet gevraagd wordt voor de verbete ring van het lot der kleine Staatsbedienden of voor een werk van nationaal belang, dan antwoordt de klerikale minister; ’t kan niet zijn, de Staatskas is ledig Voor de verbetering van den landbouw, voor de ontwikkeling van handel en nijverheid, is er geen geld Wordt er aan de regeering gevraagd, de boeren schadeloos te stellen, als zij door onweders, overstrooming ol ziekte, hunnen oogst en vee verliezen, men ant woordt altijd de Staatskas is ledig; nu kan T niet zijn Vragen de progressisten en socialisten eenige miljoenen, tol de verbetering van liet ofïicieel onderwijs en de stichting van schoolkanlienen, er is weer geen geld Wordt er gesproken om de onderwijzers verhooging van loon te geven, altijd schuifelt de ministeriëele koekoekde Staatskas is ledig. En zoo gaai hel met alles, wal den klerikalen stempel niet draagt of door de geestelijkheid niet aanbevolen en be schermd wordt. Er is geen geld voor nuttige werken te verrichten, voor onge lukkige» te helpen, voor de hongerloonen der Staatsambtenaren te verbeteren. Er is geen geld om hel ontredderd onderwijs van 1884 uil te breiden, die den weg der misdaad moet tegenhouden. De Staatskas is ledig, om de afgesloofde arbeiders een pensioen van éénen frank daags te ver zekeren. in plaats van eene almoes van twee stuivers, maar er is integendeel altijd geld voor de geestelijkheid en de schatrijke kloosters; om nieuwe gevange nissen en gendarmeriën te slichten; om de klerikale scholen en kerkfabrieken te subsidieeren. De Staatskas is steeds... vol geld om het budget der eerediensten en dit van oorlog te vergrooten; om nutlelooze forten en kasernen te bouwen, gansch is strijd met hunne vroegere kiesbelofteii. Er is altijd geld en zelfs veel geld, om naamlooze klerikale maatschappijen te bevoordeeligen, door het schenken van milde toelagen of voor afkoopen van waardelooze eigendommen. Voor de katholieke vrienden is er geld in overvloed, maar voor iets wal nuttig is, dal voor de opvoeding des volks moet dienen en verdacht wordt van vrijzinnig heid, neen I dan is de Staatskas altijd ledig. Gelukkig dal de kiezingen naderen, om de volksfoppers en bedriegers een welverdiend loon naar werken te schenken. Dixmudenaar M. Buyl te Geeraardsbergen. Dezer dagen gaf M. Buyl eene voor dracht te Geeraadsbergen. Zie hier in welke bewoordingen het Verbond verslag maakt over dit leest. De voordracht van den gevierde» volks vertegenwoordiger M. Buyl heeft plaats gehad, verleden Maandag, in de groote benedenzaal van den Liberalen Kring en hel stikte er van ’t volk. Aan de statie, alwaar de stoel gevormd werd die M. Buyl in triomf naar ons lokaal moest brengen waar de blauwe vaan aan den voorgevel wapperde, aan de statie zeg ik, was hel gewoel reeds grool en de geestdrift steeg gedurig naarmate men de Groote Markt naderde. Om 5 uren begon de voordracht, welke eerst om 6 t/2 uren geëindigd was. Gedu rende een uur en half sprak dus de gloed volle redenaar en gedurende gansch dien tijd stond de dicht opeengepakte menigte hem geestdriftig te aanhooren en braken onophoudend de luidruchtigste bravos en handgeklap los. Verslag maken over hetgeen M. Buyl onbewimpeld en zonder zich om iels te bekreunen, zegde, dit zou mij te verre leiden want dan wilde ik alles aanbalen omdat alles wal M. Buyl zegde, verdient van vermeld te worden. Die groote rede naar is vooral een overtuigde liberaal die vooruit wil en vooruit gaal, zonder om wegen maar ook zonder zotte sprongen, die de dingen met bunnen naai» noemt, die de pasloorkens van den buiten en hunne sclioone heldendaden kent en heeft nagegaan, die zijn machtig redenaarstalent te pande stelt der edele liberale prin ciepen van vrijheid, gelijkheid en broe derlijkheid. M. Buyl is een verheven mensch, breede, edelmoedige gedachten. En spreekt, dan is hij schoon.... en grool Zijne innige overtuiging, zijne vaste liberale denkwijze stralen overal door en hel deed ons goed aan bel hart, hel ver kwikte ons, hel verstaalde onzen moed hem te kunnen aanhooren en bewonderen. Nu begrijp ik dal er licht komt in den donkeren klerikalen kelder der kantons Oostende, Dixmude en Veurne: Is M. Buyl die gedurig lek maakt en de lorte- resse zonder ophouden beschiet. Zulk een man, met zijne onbuigbare wilskracht, zijn medeslepend redenaars talent, zijne gloedvolle overtuiging, is vol doende om een arrondissement onderste boven te keeren en hel goede woord overal le doen zegepralen. Ook, toen hij zegde, Weldra kom ik terug dan had hij de gevoelige snaar der menigte getroffen en barstte gansch de zaal los in een oorverdoovend gejubel, toen werd er mei de hoeden gezwaaid, en hel duurde eenige minuten vooraleer men de stille kon bekomen. Ja machtige spreker, kom i dat uw woord alom weergalme ter t bcuring der herlevende liberale partij 1 J.PVR M dank Vlaamsch Tooneel. Niettegenstaande het hondenweder van zondag lest was de schouwburgzaal goed bezet en dit deed ons deugd aan het hart om reden hel een bewijs is dal de invloed van den schouwburg meer en meer aan groeit Immers hij spreekt vlaamsch lol hel volk, hij draagt vlaamsche zeden voor en verzinnelijkt de groote daden des voorgeslachls zoo als in hel zoo schoone drama De Wees van Mechelen Wij zullen ons onthouden dit stuk breedvoerig le ontleden, bepalen wij ons le zeggen dat de schrijver op het tooneel helden des vaderlands doel herleven, hij vertoont in eene kernachlige taal hunne 'i groote feiten. De indrukwekkendste lafe- feelen ontrollen zich voorde toeschouwers die zich begeesteren bij de herinnering dier vrome daden op zulke treffende wijze door onze verdienstelijke rederijkers voorgedragen. Bij deze opvoering hebben de akteurs, ondersteund door twee bekwame actricen, hunnen billijken verworven faam slaande gehouden en dit is de beste lofspraak die kan aangebaald worden. Aan allen dus een welgemeende» proficiat 1 Sturen wij ook een woordje lof aan de symphonic over de prachtige muziek waar mede zij ons heeft vergast gedurende de lussclien poozen. Hel blijspelEene Uitvaart verwierf ook den schitterendste» bijval. Nooit zagen wij klucht driftiger en onafgebroken toejuichen. En geen wonder, want waren me dat toch typen 1 Waarlijk was er in den circus Barnum geene schooner col lectie Phénomènes le vinden 1 En inderdaad, benevens eenen Cham- pèter fin de siècle» en «een militair spook kon men de handeling bewonde ren eener «rondreizende kas» en de statige houding van eenen opgeblazen cent kilos». Vergelen wij den rosten djek niet en de clou dezer collectie was voorzeker l’homme squelette 1 Amen. De geestdrift der aanschouwers was onbeschrijvelijk en deze steeg ten top toen, op commando van den fiere» voorzitter van hel vogelenpikspel, al die phénomènes onder elkander flikkerden. Vooraleer dit korlbondig verslag te eindigen moeten wij de waarde Voorzitter van Rhetorica geluk wenschen over zijn spelend personeel en eene welverdiende hulde brengen aan den dienstdoende» bestuurder. Rederijker. wenschen brengen aan den A i I I i i i i i t i - - -- i •■“''‘•■ii; uaruj i “‘“sou wona Leve M. Buyl, En dank, duizendmaal 1 Lel\ouckEudoxie, lik IUda 1 maanden en 26 fr. vo voor dronkenschap. I Op Keratdafj; December, om 7 ure ’s avonds, in de groote zaal van de afspanning De Rhetorica bewoond door Emiel Dewitle. ‘■■r-vg~ïMMC888wgr«--- Onnoodig, overigens, bier mm to <lringen op de waarde eener kieshervorming die men in Frankrijk en elders reeds navolgen wil. ZITTING VAN 28 NOVEMBER. Vandevoonlo Edmond, daglooner te Hond- schoote, 2 maanden on 26 fr. voor slagen en 15 fr. voor dronkenschap. Malengraux Erancis, leurder, geboren U Rijssel, 16 dagen, voor bedelarij. Degraevo Reuó, slijper te Clerck.cn, 1 maand en 26 fr. voor slagen cn wonden en 15 fr. voor dronkenschap. Lansen Isidoor, daglooner te Lombartzyde, en Moerman Elodie, huisvrouw Vandevelde Michiel, de eerste 26 fr. voor slagen en beide I elk 15 fr. voor scheldwoorden. Cornells Valentin, visscher te Nieuport, 1. maand en 26 fr. voor poging tot diofte. Delanghe Henri, werkman te Alveringhem, voorw. 26 fr. voor smaad. Hiudryckx Karei, werkman te Westende, 26 fr. voor smaad. Clercq Pharailde, huisvrouw Pieter Devriondt, te Middelkerke, 26 fr. voor eerroof. ZITTING VAN 29 NOVEMBER. Vanacker Zoë, werkster te Beveren, voorw., 26 fr., voor slagen en wonden. Clauw Richard, werkman te Merckem, 2 maal 8 dagen en 26 fr. voor slagen en wonden, en vernieling van afsluiting. Kervel Florimond, metser te Pervyse en Desmet Mario, dienstmeid te Ramscappelle, de eerste 26 fr. voor slagen en 15 fr. voor scheld woorden, de tweede voorw., 10 fr. voor scheld woorden. Sys August, koopman te Avecappelle, 50 fr. voor slagen en wonden. 1 -u' werkster te Veurne, drie voor zedenschennis en 25 fr. voor dronkenschap. Desot Arthur, werkman te Dixmude, 1 maand I>e wet op <le kansspelen. ADVERTENTIEBLAD ?-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1901 | | pagina 1