NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE Openbare Concert-Voordracht gegeven met de welwillende medewerking van verschillige muziekliefhebbers. X.' Bl. JJI December 3001. Zaterdag eene kosteloos. kijkje in de wereld doel, welvaart, dal hij anders dan pracht en weelde, vermaken en feestbedrijf Ondanks de algemeene en eenparige klachten, heeft in deze eeuw de welstand gedurig loegenomen onder hel volk. Men is nu beter van huizing, van huisraad, van kleediug, van opschik, van eten en drinken. Maar wat is dan het algemeen gebrek Men gaal boven zijnen stand en men vervult de plichten van zijnen staal niet. Men ziel niet wal men wezenlijk is; men wil te hoog vliegen. De beenen zijn niet sterk genoeg om dc weelde te dragen; daarom klaagt en jammert eenieder. Zoodat de oude spreuk hier nogmaals van toepassing komt De klagers hebben geen nood, De stoeffers hebben geen brood. |V en het weldadigheidsbureel van Steen kerke, Belgische Staalslondsen te ver vreemden om bedoelde leening te doen. Bij koninklijk besluit van 9 Decem ber wordt eene brigade gendarmen te voel ingericht te Handzame en brigade te paard te Oostcamp. Zondag nacht poogden dieven in de bank Vonck te Yper te dringen, doch zij weiden op de vlucht gedreven. Hoefsmederij. In bel jaar 1902 zullen openbare en kostelooze voordrach ten van hoefsmederij gegeven worden te Brugge, door M. Hoste, aangenomen veearts te Oostcamp; te Yper, door M. Van Biesbroeck, id. te Loo. Brand. Over eenige dagen is te Zonnebeke eene vierwoonst afgebrand. De schade is zeer groot; de bewoners hebben zich met moeite kunnen redden. Dievenbende. De gemeenten rond Brugge worden sedert een paar maanden erg geteisterd door eene dievenbende, onder hel bestuur van zekeren Minnaerl, een Hollander, die tot nu toe erin gelukte aan de gendarmen te ontsnappen. Het is een zeer stoutmoedige kerel, zooals blijkt uil hel volgendeOver eenige dagen wilde hij met een drietal makkers eenen diefstal plegen in eene bolstede teMoerkerke, zij werden gestoord en een der dieven werd aangehouden, ’s Anderendaags keerde Minnaerl terug en roofde al wat hem onder de handen kwam. De boeren hebben nu nachtronden in gerichl. De ouderdomspensioenen. De minister van nijverheid en arbeid zal binnen kort een nieuwen omzendbrief rondsluren, waarin al de onderrichtingen betrekkelijk liet toekennen der ouderdoms pensioenen van 65 Ir. zullen samengevat worden. De zondagrust. De Hoogere Arbeidsraad heeft dezer dagen eene zitting gehouden in hel Paleis der Academiën te Brussel, om de zondagrust te bespreken. Nickelmunt. In de fabrieken van Grivegnée werken twee ploegen van 20 man elk, dag en nacht aan hel maken der nickelen stukken, bestemd voor de nieuwe munt. Die stukken worden dan naar de Munt van Brussel gestuurd, waar de stempel er op geslagen wordt. Dit zal nog ongeveer twee maanden duren. De suiker. Ongeveer 15,000 land bouwers hebben 2000 verzoekschriften naar de Kamer gezonden, om eene wel te vragen waarbij een beheer wordt inge- steld overeenkomstig met de verklaringen door den minister van finanliën gedaan in de zittingen van 20 en 21 December 1894. De suikerconferende. Maandag morgend, ten 11 ure, is in hel ministerie van builenlandsche zaken, te Brussel, de internationale suikerconferencie geopend. De volgende landen zijn vertegenwoor digd Belgie, Duilschland, Engeland, Italië, Nederland, Oostenrijk-Hongarie, Rumenie, Spanje en Zweden. In hare zittingen van maandag namiddag en dinsdag morgend heeft de suiker conferencie zich bezig gehouden met hel I onderzoek der ovenaksen, die in zekere landen op den invoer van de suiker ge steld zijn. De koude. Uit New-York wordt gemeld dal eene hevige koude, als een soort van golf, zich uil hel westen over de Vereenigde Stalen verspreidt en waar schijnlijk over den Allantischen Oceaan naar Europa zal overkómen voor hel begin dezer week. Op vele plaatsen wijst de thermometer 18 graden onder 0; er worden reeds talrijke oveilijdens opge geven, door de koude veroorzaakt. Sedert 25 jaar is hel zoo koud niet meer geweest te Chicago. In eenige stralen is alle verkeer door den sneeuw onderbroken. BREUKEN. Zie op de 3e bladzijde aankondiging H. Verdonck, Oostende. Onze Postdienst. Eenige cijfers over 1900. Wij hebben in Belgie 1112 Algemeene tijdsnoen. Bij koninklijk besluit van 19 December 1901, is aan den heer Brycx T.-H., op zijn verzoek, ontslag verleend uil zijn ambt van vrederechter van hel kanton Veurne. Hij is tol het emeritaat toegelaten en gemachtigd den eeretilel van zijn ambt te voeren. Uitslag der aanbesteding voor hel maken van een torentje op de kerk van Sl-Niklaas, te Veurne. Bestek9,165 fr. Hebben aangeboden MM. R. Pollet, de Panne, 9940,90 fr.; V. Lepoulre, Veurne, 9928,28 fr. Deze laatste werd aanbesteder verklaard Op Maandag 23 December aan staande, in hel Gemeentehuis te Coxyde, aanbesteding voor hei maken van den steenweg in macadam, leidende van Coxyde naar de Panne, met vertakking naar de zee. Begrooting 144,224,41 fr. Zaterdag heeft men uil de vaart te Adinkerkehet lijk opgebaald van Florimond Sloove, herbergier aan de brug, die sedert donderdag vermist werd. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. Bij koninklijk besluit van 5 Decem ber wordt de gemeenteraad van Ave- cappelle gemachtigd om 12,000 fr. te ontleenen. Een koninklijk besluit van 5 Decem ber, machtigt den gemeenteraad van Sleenkerke van hel weldadigheidsbureel de som te ontleenen van 17,000 frank; De wereld der ontevredenheid. Zoo ge een zult gij alras bemerken dat niemand te vreden is. De rentenier, de kapitalist, de groole eigenaar, zucht en kermt omdat zijne pachlersop Sl Andriesachterwege blijven, omdat zijne renttitels te laag gedaald zijn, omdat bij een verlies ondergaan heeft in het beurzenspel, omdat zijn inkomsten ge durig verminderen. Zijne eigendommen zijn in waarde gedaald en dus ook bet in komen. De arme man zucht en klaagt; hij heeft geen verzet en benijdt hen die lachen kunnen en zich overgeven noi> vurniauk. De koopman heeft het hoofd vol. De zaken gaan niet goed, de gekochte waren zijn aan 't dalen. De beursspeculatie!) slaan legen. Hij ook doel niets dan kermen en klagen. De fabrikant kan moeilijk zijne voort brengselen aan den man brengen; zijne mededingers versperren hem den weg, zijn magazijnen liggen opgi hoopt, en bij kan uiet als weleer, duizenden en duizen den franken in zuivere winst aanteekenen is morren en kreunen dal men bij hem hoort. De nijveraar wordt verpletterd onder de mededinging der stielgenoolen. ’t Ma- cbienwerk verdringt hel handwerk. De vreemdelingen komen hem het gras af maaien onder de voelen. Hij moet meer en meer betalen aan dagloonen, zonder dal zijne verkoopprijzen verboogen. De man jammert schrikkelijk. De handelaar of de winkelier moet ver- koopen aan onmogelijke prijzen. Bij zijn kalanten zegt men de waren te kunnen koopen beneden zijn eigen inkoop. Zijne ontvangsten komen traag en moeilijk wissels worden hem regelmatig alle drie maanden aangeboden. Hel is al klagen dal men hoort. En de schrijvers en wrijvers, de be dienden van allen aard, van allen rang, zoo geestelijke als wereldlijke, zoo bur gerlijke en rechterlijke als militaire, allen zuchten omdat zij met genoeg winnen in gevolge hunner weerdigheid en belang rijkheid hunner zending. De boeren zeggen dal alles ben met banden en voelen tegenspartelt. De pach ten zijn te hóóg, de meststoffen te duur in evenredigheid der prijzen van granen, aardappels en beetwortels. De beesten komen in T land mits geringe rechten en de uitleveringen zijn met inkom geslagen. De boer heeft lastig werk, groole zorg en kan moeilijk de twee einden van het jaar aaneenknoopen. Hel klagen is daar ook aan de dagorde. De werkman zegt dat hem meer toe komt in de algemeene welvaart, dat hij door zijn zwoegen de waren verdubbeld, ja, weleens vertienvoudigt in weerde, waarvan hem maar een zeer gering deel geschonken wordt. Hij zou moeten vrij zijn van schaarschbeid en gebrek. Het is bitter kermen en zuchten dal men hoort in hel huis van den arbeider. Overal en altijd en bij iedereen is heden hel klagen gangbaar. En terwijl al die jammerklachten som migen het hert diep treffen, ziel men niets Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Rekiamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide f Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. Men schrijft in bij VAMDEM KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De nieuwe legerwet. Indien de Senaat de stemming der Kamer bekrachtigt, zal de nieuwe leger- wel toepasselijk zijn te beginnen met de lichting van 1901. Door de verkorting van den diensttijd, in die wet bepaald, zullen de soldaten, die op 4 October laatstleden voor hun lol zijn opgetrokken, dus vrijkomen op de volgende datums Het Zuiver Algemeen Stemrecht. De beweging tot verovering van zuiver algemeen stemrecht gaat goed vooruit. Nog korte tijden en gaiisch de liberale partij, zonder uitzonderingen, zal aan hanger zijn van deze hervorming. Tot nu toe, zijn al de vlaamsche liberalen voor de kwestie gewonnen. En hoe zou hel ook anders 1 Op onze vlaamsche gemeenten zijn de klerikalen overal de meester. Daar ^obourou dun ook in hpt np£lol<t*n dor kiezerslijsten de grootste onrechtvaardig heden. Het toezicht kan er niet uitge- oefend worden en het is dan zoo gemak kelijk van bijgevoegde stemmen te geven aan diegenen die als klerikalen gekend zijn. Maken wij propaganda en winnen wij honderd kiezers bij voorbeeld voor ons, al rap hebben de klerikalen honderd nieuwe stemmen gegeven aan klerikale kiezers. Maar hoor ik u zeggen, die vervalsching der kiezerslijsten is strafbaar voor de wet. Wel zeker, vrienden. Maar herinnert gij u nog wal over eenigen lijd gebeurd is met M. Bethune van Aalst die zich naai' bel schijnt aan die vervalscbingen had schuldig gemaakt. Men wilde hem ver volgen, maar de Kamer weigerde en den loer was gespeeld. Deze gestadige zuurderijen maken dat bet stelsel van het meervoudig stemrecht niet langer meer kan geduld worden. Hel zijn.de klerikalen zelf die gemaakt hebben dal hel meervoudig stemrecht dat in 1893 was aanvaard geweest, moet afgeschaft worden om eindelijk plaats te maken voor de volle rechtvaardigheid een man, eene slem Zij zijn dus slecht gekomen, van zich tegen de invoering van hel Algemeen Stemrecht te willen verzetten. Het schijnt ook dat reeds verschillige leden der rechterzijde van zin zijn het zuiver alge meen stemrecht te stemmen. Het gerucht loopt zelfs dal een nieuw ministerie weldra zou gevormd worden dal met de zaak zou gelast zijn. In alle geval, de zaken gaan goed voor uit en binnen kort zullen wij aan onze zwarte tegenstrevers kunnen toonen dat, bij toepassing van een rechtvaardig kies stelsel, zij over de meerderheid der stem men van het land niet beschikken. Voor hel voetvolk echter, is de ver goeding van 30 op 25 fr. per maand gebracht, maar deze vermindering is niet toepasselijk op degenen die nu reeds in dienst zijn. Ziehier de voornaamste nieuwe schik kingen der nieuwe wet 1° De vermindering der vergoeding voor het voetvolk van 30 op 25 frank is niet toepasselijk op de soldaten, die thans onder dienst zijn; 2* De familiën zullen altijd 15 frank ter maand blijven trekken; 3° Alleen de milicianen bij hel voetvolk ingelijfd, ondergaan de vermindering van 5 frank, maar daarentegen zien zij ook hunnen diensttijd op merkelijke wijze inkorten. De artillerie, de ruiterij, enz. blijven 30 frank trekken, maar zij moeten ook laqger dienen dan de voetgangers. 4° Van een anderen kant staat het den jongelingen, die moeten gaan loten, vrij, zich vóór hunne loting aan te geven als vrijwilligers van het contingent en dan kunnen zij 30 of 35 fr. per maand trekken als simpele soldaten. Bekomen zij den graad van onderofficier, dan genieten zij nog veel groolere voordeelen. 6° Hel verschil lusschen de vergoeding der milicianen en die der vrijwilligers zal, denkt de regeering, hel aantal vrijwilligers merkelijk doen toenemen, en aldus zal zij, meent zij, komen lol de inrichting van een uitsluitend vrijwilligersleger en de afschaffing der loting. Reeds nu, als een kanton vrijwilligers genoeg oplevert, moet er geene loting plaats hebben. 7° De vrijwilligers en milicianen worden bij de pensioenkas aangesloten en de toelagen die de Slaat voor bun pensioen betaalt, zullen eenigszins opwegen legen de vermindering van 5 fr. voor de troepen, die het kortst moeten dienen. 8° Aan de onderofficieren zijn voordeelen verzekerd van geldelijken aard en van gemak om, na hunnen diensttijd, eene burgerlijke betrekking te bekomen. Tii' jaai*. Liberale Burgers- en Werkmanskring Vrij en bekwaam te Veurne. Op Kerstdag 9K December, om 7 ure ’s avonds, in de groole zaal van de afspanning De Rhetorica bewoond door Emiel Dewitte. Als spreker De heer Jozef Delporte, letterkundige te Gent. Ingang vrij en I i j I - ?.u 8 1 I l I l t i 3 ADVERTENTIE-BLAD -t i Linie en jagen te voot, reeds vrij op i Juni 1903, in plaats van 4 Feb. 1904. Trein, 1 Feb. 1904, niet veranderd. Grenadiers en carabiniers, 1 Juni 1903, in plaats van 1 Oct. 1904. Belegartillerie, genie, 1 Aug. 1903, in plaats van 1 Oct. 1904. Ruiterij en artillerie te paard, 1 Oct. 1904, in plaats van 1 Oct. 1905. Bestuurbataljon, 1 Oct. 1904, niets veranderd. Bereden batterijen, 1 Feb. 1904, in plaats van 1 Oct. 1905. 5“ De vrijwilligers zullen den voorkeur hebben voor een groot aantal bedieningen van den Slaat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1901 | | pagina 1