VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Onze Nieuwjaarwenschen. Geachte Kiezers XaLeiMlag «Januari 1902. ’>6'’ jaar. VA.IMI>1£IV KEIICKIIOVE, Drukker-Uitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. -- ’H*i’v3nnD?4u4»>t Geinoenteriitul van Veurne. Zitting van den Maandag 30 December 1901, om 4 ure 's namiddags. Het Advertentie-blad biedt aan zijne lezers een gelukkig en voorspoedig nieuw jaar. Weinigen hebben zich over het verlopen te loven gehad. De landbouw en nijver- heidscrisis is er de oorzaak van. Wij aanschouwen hel toekomende met blijde hoop dal hel jaar 1902 aan allen mocht gezondheidvrede, vreugde en geluk bijbrengen. Ihl Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters vólgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij Bij hel intreden van hel nieuw jaar, kan ik niet nalaten te denken aan de talrijke vrienden die in den loop der laatste twaalf maanden, voor de verdediging van het ware, van het goede, manmoedig in de bres zijn gesprongen. Ik denk aan hen, die door daden heb ben bewezen dat zij leven voor en door een verheven gedacht, voor en door een edel streven. De wreedste vervolgingen, de sluwste listen, de vuigste verleiding konden hun nen moed niet aan T wankelen brengen. Hun ideaal bleef als eene heerlijke vlag, vóór hunne oogen wapperen. Ons volk helpen, ons volk opbeuren, dal was en bleef hun doel. Slak men hier eene wonde, kapte men daar eene houw, toch wankelden zij niet, maar bleven onversaagd voortstrijden. Mei den wijze zegden zij Hij die iets meer doel dan de gewone boop, heeft noodlottig zijne vijanden, zijne benijders;» waarom zouden wij, vrijzinnige volksver- dedigers geen benijders hebben, wij die de voorrechte:) willen inkrimpen, de mis bruiken doen verdwijnen, recht aan de verdrukten schenken Hulde aan al die vrienden, die voor leus hadden Hoog de geesten en hooger nog de harten 1 Heil aan allen die begrepen hebben dal liet grootste zielsgenol dat een mensch kan smaken, te zoeken is in den strijd Onder politiek oogpunt, kunnen de nieuwe lijden aan ons, liberalen, heuge lijke gebeurtenissen verschaffen. In Mei aanslaande zal er moeten worden overgegaan tol de hernieuwing van de helft der Kamer vau volksvertegenwoor digers. Wij verhopen dat er in onze kies- omschrijving eene politieke Ontwaking zul 100,000 fr. vóór 1 Januari 1912, 50,000 fr. vóór omslaan, die onze gelederen ineengesloteii 1 Jan. 1917 en 50,000 fr. vóór Jan. 1922. Tot len Strijde zal doen snellen, I staving van hare vraag, voegt de kerkfabriek Wij vyonseben dat een dichte oensge- 1 m”g^ruitblijkt dat"*' zindheiu aan de oppositie-paruien dp oton om '••ffïOVPn xrnia V»/l overwinning tegenover hel hecrscliehde besluur mocht verzekeren. Want gevaarlijk is de toestand. De voor 123,489 fr. 48; de Provintie voor 54,635 fr. militaire kwestie is nog niet opgelost; en 74; de Stad voor 45,902 fr. 50 en de Kerkfabriek welhaast zal zich dringend hel vraagstuk van hel zuiver algemeen stemrecht voor de Kamers aanbieden. Zal hel ministerie loegeven Ziedaar wal iedereen zich met angst afvraagl. Of wel zal ons gouvernement weeral af komen met eene halve oplossing, die, volgens zekere geruchten, de eenvormig heid van ons kiesstelsel zou inbrengen Dit ware voor hel gemeente-kiezerskorps de afschaffing der vierde stem en vermin dering van den derligjarigen ouderdom, en van het driejarig verblijfal hervor mingen die de ontbinding der gemeente- raden zouden bijbrengen. Maar de loekomsl blijft ons onbekend... Alleenlijk kunnen wij onze vrienden aanwakkeren zich strijdvaardig le houden, met de zoele hoop dat liet nieuwe jaar ons van ons klerikaal besluur voor goed zal verlossen. ADV BLAD a»MH« I oen extrakt uit hare laatst goedgekeurde reke- tertusschen de ontvang- eten ->*-» ’«fgavón vrn»-» joop 1RQQ r»on hatirr alnt zou bestaan van 1072 fr. 02. Ten anderen volgens de opgaven beloopen, do werken tot eeno uitgave van 275,415 fr. waarin tusschenkomen de Staat Afwezig MM. Pil, Donck en Claeys. M. Barbier. De begroeting is nog eens te laattijdig aan do loden medegedeeld geweest. Wij waren slechts vrijdag bijeengeroepen; 1 zaterdag waren de stukken nog niet gereed on gisteren zondag waren de burecleu, natuurlijk, gesloten. Het is ons om zoo te zeggen onmoge lijk geweest de stukken nauwkeurig na te zien. M. de Burgemeester. Die toestand is te wijten aan de ziekte van don heer Secretaris. M. Vanmassenhove. Ik moet doen opmerken dat ons onderzoek des to moeilijkor is geweest, daar de begroeting voor 1902 op geheele audero basissen opgesteld is als bij vorige jareu. M. de Burgemeester. Wij kunnen er niets aan doen. Do gedrukte formulen zijn ons toege- zondon geweest, door hot hoogor bestuur. Wij zullen hot dagorde aanvaugon. Het proces-vorbaal der vorige zitting wordt, na lozing, goedgekeurd. M. Verraes treedt binnen. 1' PuntKerk van S* Niklaus. Plaatsing van eon II. Sacramentstorentje. Goedkeuring der aanbesteding. M do Burgemeester. Dit punt staat bij misslag op het dagorde. Do gemeenteraad heeft daarover goeuo goedkeuring to vorleenen. 2° Ouderlingengesticht. Machtiging tot aanveerding van P. Claerhoudt te Bulscamp. Goedgekeurd. 3° Verkoop van bouwgrond ter Zuidstraat. Een nieuwe vraag tot aankoop toegestuurd door M. Depuydt, wagenmaker te Oostkerke, wordt gunstig beantwoord. 4° Goedkeuring der verpachting van stads- grasgewassen. Toegestaan. 5° Plaatselijke politie. Aanvraag tot deel- making van do provinciale pensioenkas. De hoor Steyaert, onder-commissaris, vraagt om aan die kas te mogen deel nemen. Toegéstaan. 6’ Staats Middelbare school. Vernieuwing der bestuurleden. Volgens de wet moeten vier candidaten worden voorgestold bulten den raad en vier binnen den raad. Hebben bekomen buiten den raadMr Vanden. bulcke 4, De Graer 5, Do Jonghe 3, De Haene. M. de Burgemeester. Er zijn dees jaar meer vragen voor afgestane plaatsen. Aan art. 46. Opbrengst van verkoop vau bouwgrond vermoedelijk 7000 fr. M. Vanmassenhove. Zal deze som weder- aangelegd worden M. Pil. Neon. Maar dit doet er niets aan: met te verkoopon, wint het stadsbestuur. Wij trekken geen pacht meer, maar de opcentiemen brengen moer op dan de pachten. M. Vanmassenhove. Ja, dat is mogelijk dat gij meer inkomen trekt van den verkochten bouwgrond: maar op zulke manier verliest gij het kapitaal. M. do Burgemeester. Wij hebben allo jare van langs om meer buitengewone uitgaven te doen en wij moeten toch ievers geld halen om te betalen. Aan art. 1 on 2 der uitgaven, in verband ge steld met art. 31. Art. 1. Jaarw. van den Burgemeester 793,50. Art. 2. id. der Schepenen 793,50. Art. 33. Aanwezigheidspenningeu verleend aan do gemeenteraadsleden 929 fr. M. Vanmassenhove. Waarom zijn die posten dusdanig in de begrooting neergeschre- ven In de vroegere begroetingen bedroeg de post 33 slechts de som vau 400 fr. voor de raads leden. slissiAg van"WemT was do jaarwedde van den burgemeester be paald op 500 guldens of 1058 fr. en die der schepenen op de helft voor elk, ’t zij ook voor de twee op 1058 fr., das te samen op 2116 fr. Maar daarin waren begrepen hunne aanwezig- heidspenuingen voor de zittingen vau het schopencollegie en den gemeenteraad. M. Vanmassenhove. Zoo dus alwie de be grooting overziot zal moeten gelooven dat de raadsleden voor aanwezigheidspeuningen ge nieten eeno som van 929 fr. hetgeen onwaar is. M. Pil. Dit alles komt overeen uit; onze jaarwedde en de aanwezigheidspeuningen loopen op de zelfde som uit van 2516 fr. M. Vanmassenhove. Mogolijk; maar hot had natuurlijker geweest, had men ze ingeschreven zooals zij wezentlijk dienen voorzien te zijn. Men moot niet zoggen dat de raadsleden 929 fr. trekken, als zij er slechts 400 hebben. Aan art 5. Op zijne vraag, wordt er aan M. Hectoor Leper, gemeentebediendo eene verhooging toe gestaan van 100 fr. ’s jaars. Aan art 34. Vergoeding voor don aunwijzer bij de kadastrale bewerkingen 18 fr. M. de Burgemeester. Die uitgaaf komt voort van de noodzakelijkheid voor het gemeen tebestuur eonon man tor beschikking te stellen van don landmeter vau het kadaster tijdens zijne werkzaamheden voor meting van gronden. Aan art, 86. Aandeel dor gemeente in de kosten der middelbare school voor jongens 4869 fr. 94. De heer burgemeester geeft lezing van eene vraag tot verhooging van deu heer H. Decroo als secretaris-tresorier. Deze vraag wordt toe gestaan tot beloop van 71 fr. 66 ’s jaars tor laste der gemeente. Aan art. 101. Openbare feestelijkheden: 2000 fr. Mde Spot vraagt dat deze post zou worden verhoogd van 2000 fr. ten einde in den loop van don aanstaanden zomer een festival te geven; voor als nu zijn er nog weinig festivals aange- kondigd. M. Pil. Dit zou beter geschieden dees jaar dan hot volgende; men zou zeggen dat het is voor de kiezing. M. Vanmassenhove. Gij kunt u zeker wel daar boven stellen. M. Barbier. De houten kiosk zal wederom mogen te voorschijn komen Na eenige beknibbelingen wordt er eene ver hooging van 1000 fr. toegestaan. Aan art. 103. Toelage len voordooie der muziekmaatschappij de Melomanen 800 fr. M' Barbier. Volgons mij is die toelage veel te hoog. Want ons stadsmuziek beantwoordt geenszins aan hetgeen ons schopencollegie van haarvereischt. Ik bedoel de medewerking van de muziek aan de prijsdeelingen der stadsscholen. Wij hebben dezen jare kunnen bostatigen dat de muziekanten slechts in onbeduidend getal die feestelijkheden opluisteren. Zij zijn dau met 16 of 17 ten hoogsten. Dii is belachelijk; des te bespottelijker dat die plechtigheden geschieden in den zomer te midden een toeloop van vreem delingen, die zich alzoo oen voortreffelijk ge dacht van ons stadsmuziek moeten vormen. Alleenlijks hebben die hoeren niet gewaardigd aan do prijsdeeling der stadsmeisjesschool deel te nemen: en nogtans gebourdet dit op een zon dag. Zelfs heeft, de heer burgemeester daarover zijne verwondering uitgedrukt. M. de Spot. Dien dag moesten wij naar het festival van Middelkerke. M. Barbier. Gij ook, M. de Spot, gij moest er naar toe, alsmede de hoeren Pil en Donck. Ook zfjt gij er naar toe gegaan; en nogtans woondet gij die prijsdeeling bij. Ik moet zelfs doen opmerken dat gij niettegenstaande do prijsdeeling, nog den tijd hebt gevonden u aaar huis te begeven, te gaan noenmalen, en van kleedij te veranderen. Hot stadsmuziek is dus niet te verontschuldigen. M. de Spot. Ik kan ze toch maar doen ver manen. Vandcrstraete Edmond elk o j tusschen MM. Verraes en De Meester. Zij be- M. Barbier. Hier ligt de knoop. Bij de Melomaneu moet er geene leiding bestaan opdat zij alzoo den oproep van hunnen voorzitter onbeantwoord zouden laten. Ten titel van pro- testatie, stel ik voor de toelage te verminderen van 200 fr. De toelage van 800 fr. wordt behouden met 7 stemmen tegen 3. Aan art. 110. Aanleg van keiwegen. 3* krediet met herhaling van 1150 fr, in 1900 niet betaald 25,775 fr. 70. M. Vanmassenhove. Welke wegen zullen in keiwegen aangelegd worden M. do Burgemeester. Vooreerst de Wulpen- dammestraat. Ik zal u dan vragen, bij drin gendheid, te willen goedkeuren de plans, lasten- kohiers en bestekken voor de Proostdij k en Cromfortstraten. Aan art, 121. Maken van voetpaden. M. Vanmassenhove. Ik vraag dat er hier eene zekere som zou voorbehouden worden voor het maken van voetpaden in do Nieuwestraat en in de Klavorstraat. Men zou dezelve kunnen leggen, zoo als het. laatste gedeelte der Zwarte uonnenstraat, zonder borduursteenen wier ge bruik zware kosten veroorzaken. Niettegenstaande zijn aandringen, wordt het maken van voetpaden voor een jaar verdaagd. Aan art 126. Buitengewoon vrediet voor aan koop van brand materieel. 1JUJ pVlUÓlJMW. T ingeschreven te worden eene som van'TSÖutt'?"1' Aanvaard. Aan art. 129. Buiiengewoon crediet voor de openbare verlichting. Herhaal voor 1900 1362 fr. 35. M, de Spot. Er zou belmoren eene verma ning te zijn gegeven nopens stadsverlichting, die zoo gebrekkelijk is. Op de markt branden menige lantaarns goheele dagen en in sommige wijken der stad zijn er geheel dikwijls die ver geten blijven. M. Demeoster vervoegt zich bij M. de Spot om zijne klachten nopens de verlichting te laten kennen, M. De Meester en M. do Spot nemen deze ge legenheid te baat om aan den heer Burgemeester te vragen dat er aan de agenten van politie zou dienen eene vermaning gegeven te worden opdat zij wat meer zouden circuleeren, daar zij te veel op of rond de markt verblijven. M. de Burgemeester stelt voor bij dringend heid te aanvaarden en goed te keuren de lasten- kohieren, plaus en bestekken voor het aan leggen van keiwegen in de Proostdijkstraat en de Cromfortstraat. Aanvaard. M. de Burgemeester stelt voor bij dringend heid te vergaderen op morgen 31 december voor de nrs 36 en 37 der ontvangsteu en 118 der uit gaven der begrooting, alsook voor do rekening van 1900. M. Vanmassenhove doet opmerken dat de rekening aan de commissie van geldmiddelen voor nazicht nog niet is aangeboden geweest on dat het nuttiger ware de vergadering vast te stellen op Vrijdag of Zaterdag naast om in- tusschen gezegde kommissie te kunnen bijeen roepen. Aanvaard. De zitting wordt geheven om 6 ure. I Bernier d’Hongerswal 1, Lust 2, Vanderheyde 3, Cailliau 2 stemmen M. Ollevier, De Bois, Barbier-Terlinck en Houtsaeger elk 3. Balo- teering Bekomen alsdan MM. Vandenbulcke 5, Vanderheyde 5, De Jonghe 4 en Do Bois, Barbier Ch. en Houtsaeger elk 3. Worden dus uitge roepen als kandidaten buiten den raad MM. De Graer, Vandenbulcke, Vanderheyde en De Jonghe. Hebben bekomen binnen den raad: MM. De Tremerie 5, Donck 5, De Meester 4, Verraes 4, Vanmassenhove 5, Claeys, Barbier César en 2„_L.-J Edmond elk 3. Baloteering I komen M. Verraes 4. M. De Meester 1 stom: I er waren drie witte briefjes. Worden dus uitge- j roepen als kandidaten binnen den raad MM. I Donck, DeTremerie, Vanmassenhove enVerraes. MM. Pil en Donck treden binnen. 7° Kerk van S‘ Walburga. Aanvraag tot leening. Advies. M. Vanmassenhove. Er is hier kwestie van 1 eene leening van 200,000 fr. aan 3,50 per honderd - i s jaars, met verplichting van terug te betalen 1 r\ vauj/ij.niu ir. viaanu uioouuvuuuuiüu uu otaau voor 51,387 fr. 28. Berekent deze laatste toelage op eene ronde som van 50,000 fr. aan 3,50, dit maakt 1750 fr. intresten jaarlijks te betalen. Bij gevolg, in de veronderstelling dat het batig slot van 1072 fr. 02 alle jare kunne verwezontlijkt zijn, dan nog zullen do middels vau de kerk fabriek ontoereikend zijn om de jaarlijksche intresten van 1750 fr. te betalen. M. De Meester. Men zal beginnen met alleonlijks 100,090 fr. te ontleenen. Daarenboven er zullen giften gedaan zijn door bijzonderen, verders rekenen wij ook op de opbrengst der omhalingen in de kerk. Do raad mag verzekerd z.iju dat de kerkfabriek zal kunnun voorzien in do betaling der te vergoeden intresten. Gunstig advies. 8° Armbestuur. Verpachting van grond- goederon. Goedkeuring. Aanvaard. 9° Stadsrekening voor 1900. Goedkeuring. Op vraag van M. Vanmassenhove wordt dit punt verschoven tot eene aanstaande zitting in de eerste daten te houden. M. Barbier. Over jaar heb ik, in uitvoering der gemeentewet, de aanplakking vau stads rekening gevraagd. Ik moot heden daarop aan dringen; des te moor dat Mr Nolf, liberale volksvertegenwoordiger van Yper,diesaangaando oene vraag aan den bevoegden miuister heeft gesteld en dat er hem is geantwoord geweest dat eonen omzendbrief naar de nalatige ge meenten zou worden toegestuurd. M. de Burgemeester. De bespreking der stadsrekening is verschoven; dus dient deze kwestie alsnu niet besproken te worden. 10° Stadsbogrooting voor 1902. Vaststelling. Aan art. 3. Opbrengst van de verhuring van gemeentelijke gebouwen; gebracht van 6077 fr. tot 7275 fr. M. Vanmassenhove. Van waar komt dit verschil voort M. do Burgemeester. Er is eene verhooging van 1200 fr. voorzien als zijnde do pacht van do nieuw te bouwen huizon in de Noord- en Panne- straat waarvoor in do buitengewone uitgaven oeuo som vau 11,500 fr. besproken is. Die som volgons eon opgemaakt devis zal niet over schreden worden. M. Vanmassenhove. Men zou beter doen de bestaande goederen te verkoopon, na die gebouwen in lóten gelegd te hebben. Bouwen is altijd kostelijk. M. Vandcrstraete vraagt ook de pertiede ver- kooping van deze huizon na ze in loten gelogd to hebben. Zulks ware voordeoliger voor de stadskas. M. Pil. Er is nog oen roden om niet te verkoopon, spruitende uit het geschil tusschen het gemeentebestuur en do liospicon nopens dezen eigendom. M. de Burgemeester. Tot nu is er aan deze zaak nog geen effen stuk gevonden. M. Verraes. Wat willen de hospicen M. de Burgemeester. Gold trokken on wij willen geen geven. M. Do Meester. Het is altijd ondorgebloven. M. Vandcrstraete. Dat men dan liever de gebouwen aan de hospicen verkoope voor er eene knechtonweezeschool van te maken. M. De Moester. Dit zal nooit wezen. Wij hebben dat zooveel noodig als water in onze schoenen. M. Verraes. Wat er ook van zij, zou er geen middel zijn zoo wat kunstwerk aan die nieuwe gevels te verrichten. M. de Burgemeester. Wij zullen ervan spreken aan don bouwmeester. Aan art. 40. Opbrengst van grondver- gunningen voor begraafplaatsen. M. Vanmassenhove. Hoo komt het dat de som in dezen post aangestipt, gebsacht is op 1400 fr., als wanneer in 1901 de begrooting slechts 600 fr. voorzag t

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1