VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT jaar. X.’ -4. Zaterdag 552» Januari 11)055. In plaats van de toelage aan de Melo manen te verminderen, zou men, volgens dezen, hel hulpgeld, integendeel moeten, ten minsten, verdubbelen. Want, ziel eens welke ontelbare diensten de Melomanen aan de stad bewijzen voor Bil Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen SO cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Püblicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L.. VAWOisw KEitcKiiovE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. of plaatsen, zedenschennis gepleegd sal I hunne 800 ballekens ’s jaars hebben door liederen, redevoeringen, ver halen of lezingen, die de eerbaarheid kwetsen. Indien «de schennis gepleegd is de tegenwoordigheid van een kind van min der dan ten volle 16 jaar, zal de straf bedragen 1 maand lol 3 jaar gevangenis, 100 tol 1000 fr. boete. Zal tevens met de straffen, voorzien bij ait. 385 getroffen worden, al wie ten huize zal besteld of in niet gesloten om slag met de post of op welkdanige wijze zal verzonden hebben, liederen, schriften, gedrukt of niet, figuren of beelden in strijd met de goede zeden. ware er daar een treinwachter geweest. Doch er was er geen. Er was daar niemand dan de treinoverste; onder deze voorwaarden vraag ik aan de Kamer of mijne interpellatie niet dringend is ofwel ofzij-geene gunslbeurt verdient; zooniet is het te vreezen dal er nog andere on gevallen gebeuren. De beer Liebaert, minister van spoor wegen, betwist de hoogdringendheid dezer ondervraging. De heer Paternoster staal zijne beurt af aan den heer Buyl. Daarna ondervraagt de lieer Anseele de regeering over de feilen die den 13 Januari te Waarschoot plaats hadden en over de maatregelen die zij denkt te nemen om de vrijheid van veieeniging te beschermen. Men weel dat te Waarschoot eene meeting voor Algemeen Stemrecht door de policie en de gendarmerie werd belet. De heer Anseele ontwikkelt de zaak en eindigt met te zeggen dal te Waarschoot de gendarmen slecht hebben gehandeld en hij hoopt dal de minister een omzend brief zal zenden aan de commandanten der gendarmerie om hun te bevelen ge matigd te zijn, wilt jhnen erge gebeurte nissen vermijden. De heer Buyl vereenigd zich bij dien wensch en hoopt insgelijks dal de Regee ring hare agenten zal aanzellen met ge- matigheid te handelen. Dat is hare plicht ten aanzien van de propagande die op touw wordt gezel voor algemeen Stem recht, zegt de spreker. Toestanden, zooals die waarop door den heer Anseele werd gewezen, doen zich elders voor. Ook in mijn arrondissement, zijn de agenten der overheid zoo vrij, als op hitsers en tegensprekers op te treden op de openbare vergaderingen. Voor eenige maanden hield ik eene voordracht te Coxyde en wal viel er voor? De brigadier der gendarmerie en de veldwachter traden te Coxyde als tegensprekers op, en ik werd door hen belecdigd. En wanneer ik ’s anderendaags daarover kloeg, bedreigde men mij met een proces-verbaal. Wc zullen in die gemeenten terugkeeren en zoo wij door de agenten van de Regeering worden mishandeld, dan zullen wij ons verdedigen. De heer Huysmans. Wij moeten alleman aanzellen, binnen de palen der wettelijkheid te blijven. De heer Tack. Ja 1 Dal zijn flinke woorden, waarmêe ik mij vereenig. Hel incident wordt gesloten. Totaal der begrooting Ir. 5,034,477 Indien men deze cijfers vergelijkt met degene, door de Kamer gestemd, vindt men ze ongewijzigt, uitgenomen voor den 4'“ post, betreffende de kredieten voor de Kamer van volksvertegenwoordigers. Daar heeft hel gouvernement de dotatie der afgevaardigden verminderd op frank 1,003,029; de vermeerdering van 143,000 frank schrappende, die er was ingébracht door hel geheim comileil, ten einde aan de 125 leden het vrij verkeer op de spoorwegen te verschaffen. Die vermeerdering was gestemd met eene meerderheid van 2 stemmen, 52 tegen 50. Er waren dus op dal oogenblik 50 leden afwezig, waarvan de meeste lol de rechterzijde behooren. De Melomanen en de Stadskas. Sedert langen lijd was de «Plaatselijke» van den Veurnaar uil zijne schelp niet meer gekropen. Woensdag lest heeft hij zulks gewaagd ten einde zijne denkwijze te uilen, nopens de beoordeeling van den heer Barbier, in de laatste zitting van den gemeenteraad, over de diensten welke de Melomanen aan hel stadsbestuur vergelen te bewijzen. Met duizende goede redens heeft Mr Barbier de handelwijze van onze slads- muziek gelaakt omdat deze, namelijk, zich niet schaamde van in onbeduidend getal, de prijsdeelingen op te luisteren Zich in de stralen vertoouen met 16 of 17 trompetters ten hoogsten...., voor een s/adsmuziek die eene sfadsplechtigheid bijwoont, vindt het achtbaar lid dit vol komen belachelijk Zoo denken alle burgers die eenige waardigheid bezitten.... Maar, natuurlijk, in dergelijk geval bevindt zich geenszins de Veurnaar. In de zitting van Dinsdag werd er door de bevoegde ministers geantwoord op eene reeks van 26 vragen. De heer Buyl vraagt alsdan den voor rang om den Minister van Spoorwegen te interpelleeren over het afdanken van 403 lijdelijke treinwachters. De heer Buyl drukt zich uil op de volgende wijze Voor het Kerslverlof heb ik den heer minister mijn inzicht aangekondigd om hem te interpelleeren aangaande de weg zending van 103 treinwachters. Onlangs was ik getuige van een ongeval ter statie Snaeskerke waar eene vrouw de twee beenen afgereden werden; dit ongeval zou niet voorgevallen zijn, En de Veurnaar somt ze op. Oordeelt er over 1° De Melomanen geven jaarlijks ten minste zes openbare concerten.... Antwoord: Hoeveel kosten die concerten aan de Maatschappij Geen rooden duit En daarom zouden die gastjes nog moeten betaald worden Maar moet eene muziekmaatschappij niet integendeel de gelegenheden zoeken om zich in hel openbaar te mogen laten hooren Wel is waar zijn die occasien voor de Melomanen zeldzaam. et pour cause! Maar des te hooger zouden ze moeten gewaardeerd worden 2° Zij wonen de processien en de Te De urn’s bij. AntwoordPrimo, de processien zijn geene gemeentefeesten, of (/emeen/eplech- ligheden. Dus indien de Melomanen voor dergelijke diensten begeeren betaald te worden, dal zij zich tot de geestelijke overheid wenden en niet tol de stadskas. Secundo Er zijn twee Te Deum’s ’s jaars. Eu.... natuurlijk, den Koning eere be wijzen, en twee maal ’s jaars eene halve uur besteden om de zegeningen des Hemels op de Koninklijke Familie in te roepen, dit verdient vel betaald te worden. Dit is vooral volkomen waardig.... van eene maatschappij die zich vereert met den naam van Koninklijke Fanfaren 3° Zij slaan ten dienste van hel Stads bestuur om alle andere openbare feeste lijkheden op te luisteren. Antwoord Welke zijn die andere open bare feestelijkheden Veronderstellen wij dat men zinspeelt op de ontvangsten van vreemde maatschappijen, van hooge amb tenaren enz. enz. Maar in elke stad, in ieder dorp, bieden zich niet overal, in dergelijke gevallen, de maatschappijen, uit eigene beweging aan. om deel te nemen aan den stoet, en mede feest te vieren En daarvoor moet er voor de Melomanen weeral boter zijn bij de visch? Kennen die mannen dan niets dan de spreuk Geen geld, geen ware? 4° De Melomanen nemen deel aan drie, vier festivals ’s jaars, dit ten uilsluile- 1 ijken profijte der neringdoeners van stad. AntwoordDal de Melomanen soms aan eenige feslivaltjes op den buiten deel nemen, is mogelijk. Maar dal zij zulks doen, len uilsluite- lijken profijte der neringdoeners van stad Allons done Ja 1 dal de President geen Senator wareDal de Kapitein geen Representant ware Maar, zonder dit ten kwade te willen aantijgen, weet iedereen toch wel dat die reisjes in de dorpen van Veurne- en Dixmude-Ambacht een politiek doel in houden en dat ze duivels wel aan kies- lourneetjes gelijken. En T zou onze stadskas zijn, die derge lijke klerikale propaganda zou moeten helpen onderhouden Maar.... veronderstellen wij voor een oogenblik dal die uitstapjes voor gevolg zouden hebben dal de bezochte buiten gemeenten zulks aanzien voor «junste legen wederjunsle Ewel de Veurnaar mag boffen met den bekomen uitslag Herinneren wij ons nog het fameus festival van September 1899, gegeven ééne maand vóór onze gemeentekiezingen, met hel opzettelijk doel te dienen als kiesreklaam ten voordeele der vernieuwing der meerderheid van den raad Welke fiasco Niet, zooals de Veurnaar het schrijft, méér dan 30 Maar slechts zeven, in T geheele, zeven maatschap pijen namen deel aan hel feest, waaronder hel muziek van Houthem met 17 spelende leden zooveel als de Melomanen bij de prijsdeelingenals wanneer le Dixmude, eene kleinere stad dan Veurne, 34 maat schappijen hunne bijtredingen hadden loegesluurd ’t Is stichtend Alle Belgen zijn gelijk voor de wel zoo luidt een artikel van de Belgische Grondwet. Dit belet niet dal de eene burger ééne slem heefl in de kiezing en een andere drie of vier stemmen. Dit belet niet dal de arme volksjongen gedwongen is soldaal te worden voor zijn lol terwijl de rijke burger zich kan vrij- koopen, mits eenige banknoten. Dit belet ook niet dal de klerikalen een waar schrikbewind hebben ingesteld legen de liberalen, terwijl aan hunne vrienden alles wordt toegelaten. Men weel dat het klerikaal gouverne ment door eenen omzendbrief aan alle openbare beambten en bedienden ver boden heefl zich in den strijd der politieke partijen le mengen. Ook is hel voldoende dal een liberaal die afhangt van Staal, Provincie of Ge meente bel minste leeken geeft van onaf hankelijkheid opdat men hem aanstonds tol de orde zou terugroepen en hem zijne broodwinning voor vrouw en kinders zou ontnemen. Maar hetzelfde geldt niet meer wanneer er spraak is van bedienden die, uil over tuiging of uil huichelarij, als klerikale kiesdravers dienst doen. En dal is waar voor de kleine gelijk voor de groote ambtenaars. Een brusselsch dagblad Le Petit Bleu, schreef velleden maandag dal M. Louis Biebuyck, voorzitter van den rechtbank van eersten aanleg lerzelverlijd onder voorzitter is van den katholieken kring van leperen. Hetzelfde blad verneemt van zijn brief wisselaar van Enghien dat de vrederechter van die stad, M. Descordes, bij de laatste gemeentekiezing kandidaat was voor de klerikalen, en dal hij nu nog voorzitter is van de katholieke associatie, van hel katholiek muziek en van de klerikale gym nastiek maatschappij, dal bij hel woord voert in de klerikale meetings en bij de verkiezingen van deur lol deur gaal om de stemmen voor de klerikalen le gaan bedelen. Wal zegt gij daarvan, vriend lezer. M. Vai. den IIeuvel, de minister van juslicie, is niet zonder dal te weien, maar daar er spraak is van klerikale belangen is hij doof en blijft de bedoelde omzend brief zonder toepassing. En zeggen dal andere personen moeten beven wanneer zij in een oogenblik van opwelling hunner vrijheidsliefde, zich niet kunnen weerhouden, naar eene vergade ring te gaan of eenen liberalen spreker te gaan aanhooren. Niet waar, de rechtvaardigheid is eene doode letter in den tegenwoordigen toe stand. Gedenkt hel vrienden, wanneer hel oogenblik zal gekomen zijn en verleent uw vertrouwen aan de rechtzinnige ver dedigers van hel beginsel alle Belgen zijn gelijk voor de wel Al wie vijand is van dwinglandij, zal in Mei aanslaande, stemmen voor de libe ralen. De begrooting der dotntiën zal opnieuw door de Kamer besproken worden. Reeds zijn de secties bijeengeroepen om ze le onderzoeken en er is geen twijfel of thans zal zij gestemd worden, zooals hel gouvernement ze neerlegl. Zij is niet grooi en beval sléchts vijf posten. Wij herinneren ze hier, aangezien de socialisten aankondigen dal zij een ge weldigen slag zullen leveren legen hel gouvernement; T is dus nuttig dal hel publiek hel terrein van den slag kenne. Ziehier de cijfers van het ontwerp op nieuw neergelegd door den minister van iiinanciën. Burgerlijke lijsl des konings fr. 3,300,000 Begiftiging van den graaf van Vlaanderen 200,000 Senaat 200,000 Kamer van voiksverlegenw. 1,003,029 Rekenhof 330,802 Wetevoorntellen. De aldeelingen der Kamer van Volks- vei legenwoordigers gaven machtiging om de volgende wetsvoorstellen le doen drukken en ronddeelen 1° Een wetsvoorstel, uitgaande van de heeren Woeste, Begerem en Helleputte, waardoor, builen de gevallen door art. 52 der grondwet voorzien, alle vrij spoor wegverkeer aan de leden der Kamer ge weigerd wordt; 2° Een wetsvoorstel, uitgaande van de heeren Denis, Anseele, Terwagne, Ber trand, Troclel en Dufrane betreffende het inrichten van de arbeidsmarkt, de statis tiek van den arbeidstilstand en de ver zekering tegen arbeidstilstand; 3° Een wetsvoorstel, uitgaande van de heeren Beauduin, De Bruyu en Cariuyvels, waardoor het stoken van alkool wordt geregeld; 4° Een wetsvoorstel, uitgaande van de heeren Versteylen, Gielen en Lefebvre, waardoor wijzigingen worden gebracht aan de wellen betreffende hel stoken en invoeren van alcool enz. 5° Een wetsvoorstel, uitgaande van den heer Woeste waardoor art. 38a van hel strafwetboek wordt gewijzigd. Ziehier den tekst van bel laatste voor stel Zal door dezelfde straffen getroffen worden al wie, in openbare vergaderingen ADVERTENTIEBLAD In de Kamer. Gelijkheid. V*

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1