VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT De goede trouw van den Veurnaar. I I Xaterdo^ 1 Februari 19055. 76' jaar. Men soli rij fl in bij VANDER KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. main Hier en daar. bit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenas traat, Brussel. zullen wij ons zelven welen le beschermen. Uitroepingen rechts, handgeklap links De heer Huysmans. Laten wij hel eens zijn om elkeen aan te sporen de rechterlijkheid te eerbiedigen. Verschillige stemmen Ziedaar De heer Buyl. Zekere agenten der Regeering verre van de wettelijkheid te eerbiedigen, spelen de rol van verklikkers. Ten slotte willen wij den Veurnaar op heeterdaad van voorbedachte leugentaal laten kennen. Men kent de schaamtelooze kwade trouw waarmede de bisschoppelijke gazet a La Patrien van Brugge onzen ver- dienslvollen Volksvertegenwoordiger heeft bevochten en blijft bevechten; lol de wal- gelijksie middels wendt men zich, om onzen wakkeren strijder te bevuilen en te bemodderen. Hel Veumaartje die blaft nevens de andere klerikale vuilbladen, blijft ook in die taak niet ten achteren. Welnu, zie hier wal de klerikale Patrie in haar nummer van 24 Januari leslieden, overschrijft Men moet bekennen dat M' Buyl een Volksvertegenwoordiger is die zeer nauwkeurig de zittingen bij- woont Allrappe.... Mr Pilen toch EEX WERKER iw Die bekentenis die aan La Patrie is ontsnapt, wreekt Mr Buyl over de eer- looze aanvallen zijner dweepzuchtige tegenstrevers. De heeren Volksvertegenwoordigers, Liefmans, Nolf, Termote, Francois, Van- devenne, Crombé, Buyl en Vandcwalle, hebben aan de liberale kringen van geheel het land, eenen brief toegestuurd, waarbij zij vragen dal er aan de Ligue Libérale van Brussel zou geschreven worden ten .einde haar aan te wakkeren lol bet sluiten van een kiesverbond met de Association Libérale» op de grondslagen van hel programma der overgroole meerderheid der liberale partij hel Zuiver Algemeen Stemrecht gepaard mei de Evenredige Vertegenwoordiging der minderheden en met uitsluiting van het kiesrecht voor de vrouwen. In <le Kamer. Handelwijze van sommige overheden. Ziehier, volgens de Handelingen der Kamer hoe M. Buyl zich in zitting van 21" Januari uitdrukl betrekkelijk de houding van sommige overheden ter gele genheid van voordrachten en meetingen M. Buyl. Mijne Heeren, ik wil deze bespreking niet al le veel rekken, doch ik kan niet nalaten den wensch le slaven door mijnen achtbare collega, M. Anseele uilgedrukl, strekkende om de Regeering aan hare agenten de grootste gematigbeid op le leggen. De Regeering kan niet weigeren derge lijke houding aan le nemen, want Mijne Heeren, zooals gij T weet, hebben de partijgangers van zuiver algemeen stem recht en evenredige vertegenwoordiging vast besloten het gansche land door eene ijverige propaganda voor die twee her vormingen op touw le zetten. Welnu, hel is te vreezen dat indien de Regeering hare agenten tol de grootste gemaligheid niet aanzei, wij gedwongen zullen zijn van zeer belreurenswaardige gebeurtenissen, want handelwijzen in den aard dergene die den heer Anseele zooeven komt aan te halen, doen zich ook elders voor. Zoo, bij voorbeeld, in de kiesomschrij ving die ik de eer heb meer bijzonderlijk in deze vergadering te vertegenwoordigen, bepalen zich agenten der overheid niet bij het verkrachten der wettelijkheid op de manier door M. Anseele aangehaald, maar zij veroorloven zich zelfs, in de openbare vergaderingen de rol te spelen van tegen sprekers, opruiers en verklikkers. Eenige maanden geleden, gaf ik eene voor dracht De heer Voorzitter. Maar, M. Buyl, de ondervraging betreft enkel de zaak van Waarschoot. Ik verzoek u niet builen de kwelie te gaan. De heer Buyl. Ik bepaal mij bij hel aanbalen van een feit dal mijn gezegde slaaft. De heer De Ponlhière. Er is hier geen spraak daarvan, maar van Waarschoot. De heer Buyl. Dus, Mijne Heeren, ik gaf eene meting le Coxyde, en weet ge wie ik op ee:. gegeven oogenblik als tegenspreker zie verschijnen De heer Voorzitter. Maar dat is het onderwerp niet meer der ondervraging. De heer Buyl. De Brigadier-Veld- wachter in oflicieële klcedij, die mij uit scheldt als leugenaar, uitbuiter, uilmaakt en hel publiek tegen mij ophitst. De heer De Ponlhière. Maar dal is de kwestie niet. De heer Smeels. Zwijg, M. De Pon lhière. De heer De Ponlhière. Zwijg ook, M. Smeels. Gelach aan de rechterzijde). De heer Buyl. Daags na de voor dracht verhaast zich de beruchte brigadier- veldwachler legen mij een valsch proces verbaal op te maken, waarin hij mij driestig beschuldigde hem uitgedaagd en beleedigd te hebben in de uitoefening van zijn ambt. Deze nieuwsoorlige Pourbaix had voor blijkbaar doel mij mijne politieke rechten le doen ontnemen. Dank aan de getuigenis van eerlijke lieden die de voordracht hadden bijgewoood heb ik de valschheid der aantijgingen van dezen schaamte lozen verklikker kunnen bewijzen. Ik zeg aan de Regeering dal we niet zullen ophouden de gedachten die ons ter hand liggen, onverpoosd te verspreiden, en dat indien de agenten der Regeering weder te voorschijn komen om ons de beleedigen en om de menigte legen ons op te hitsen, wij ons zullen verdedigen. Indien de overheid ons niet beschermt, Om aan onze lezers de gelegenheid le laten de rechtzinnigheid en de goede trouw van den Veurnaar naar waarde le schallen, nemen wij over 1° Den officieelen tekst van de woorden die door Mr Buyl in de Kamer zijn uitge sproken geweest, nopens het geval van Coxyde dit volgens helgene is ver schenen in de Annales Parlementaires Daaruit zal blijken dal er niet eens kwestie is geweest van eenen brigadier der gen darmerie en ten anderen dal Mr Buyl, en ten zijnen gevolge, Mr Huysmans geen ander doel hebben gehad dan de vertegen woordigers der openbare macht lol be daren aan te wakkeren alsook lolde nauw keurige nakoming der wet. Dien tekst hebben onze lezers hier hooger gevonden. 2° Den officieelen tekst van den brief waarbij M* Graaf Eug. de Grunne, Voor zitter der Kas voor werkongevallen, aan Mr Buyl laat welen dal op zijn verslag eene som van 400 fr. aan de Wed' Van Beveren is toegeslaan. Ziel hier gemelden tekst. waar om onzen wakkeren Volksvertegen woordiger Mr Buyl aan te vallen met eene hoffelijkheid die slechts eene flauwe be- oordeeling doel opmerken nopens de opvoeding zijner opstellers. Ter gelegenheid der onlusten welke te Waarschoot zijn ontslaan uil oorzaak der barsche handelwijze der gendarmerie in eene meeting, herinnerde Mr Buyl, in volle Kamer, wal hem in ons naburig dorp Coxyde was voorgevallen. In eene volksvergadering aldaar door de liberalen gehouden, had de vertegen woordiger der politie zich geoorloofd lusschen le komen in de bespreking en was dus opgelreden als politieke strijder, hij, aan wien zijne bediening moei ver bieden zich mei politiek te bemoeien en wiens tegenwoordigheid zich enkel kon verschoonen tenzij uil hoofde zijner hoedanigheid van openbaren ambtenaar, bijzonderlijk aangesteld om de orde en niets dan de openbare orde le handhaven. De Veurnaar meent op dit incident te mogen terugkeeren, dit, met hel voor bedachte doel, den in zaak geslelden bediende le verontschuldigen, ja meer, hem zelfs op le hemelen. Dat is waarlijk le veel vlijt ten dienste stellen van eene slechte zaak. Want ons dunkens, en zoo als hel zoo wel in de Kamer door Mr Huysmans, liberale Volksvertegenwoordiger van Brussel, is gezegd geweest, iedereen zelfs de veldwachters is verplicht binnen de palen der wettelijkheid te blijven. Dit is eene doorslaande blaam, die door rechter en linkerzijde is bijgetreden ge weest. Hij treft in volle borst den in fout bevonden ambtenaar I De Veurnaar heeft zich daar met eene slechte verdediging belast I Vergadering der linkerzijde. De liberale groepen van Kamer en Senaat hebben verleden week eene alge- meene vergadering gehouden. Al de aan wezige leden waren hel eens om te ver klaren dat hel algemeen stemrecht en de evenredige vertegenwoordiging moeten onafscheidbaar blijven; zij verklaarden zich verder legen bel stemrecht voor de vrouwen. De Veurnaar bezit een geliefkoosd argument lol hetwelk hij zijnen toevlucht neemt bij iedere gelegenheid dat hij in nauwe wordt gebracht. Verwijten wij aan de katholieken de eene of de andere houding bij heeft zijn antwoord gereed Ewel.... de libe ralen deden hel ook alzoo, als zij aan T bewind waren Dit is flauwe praat. Moed liberalen Als er eene politieke partij bestaal, welke met betrouwen hel ingelreden jaar mag te gemoet zien, dan is het wel de Belgische liberale partij. Jaren lang lag zij dank aan eene eerlooze kieswet in onmacht en vernedering te kwijnen; in wendige hel gewoon verschijnsel na de nederlaag brachten haar schier den doodslag toe. In onze wetgevende vergaderingen, lernouwernood nog vertegenwoordigd, vervulde zij eene ondergeschikte, nauw merkbare rol. Een voor een verdwenen hare meest gezaghebbende aanvoerders van het politiek looneel en haar beslaan zelfs als partij scheen velen, bij gebrek aan elk teeken van leven, meer dan twijfelachtig toe. Hel was eene algemeene ontmoediging, een doodslaap,... Daar kwam eensklaps eene straal van rechtvaardigheid den donkeren hemel onzer kieswetgeving verhelderen en be zielde ook liet schier levenlooze lichaam, dat van het bestaan eener eens zoo machtige en bloeiende partij getuigenis moest geven. Als door een eleklrischen schok getroffen, sprong de schijndoods recht, voelde een jong en frisch bloed door zijne aderen stroomen en greep met forsche hand hel zwaard, dal kort te voren moedeloos ten gronde was gevallen en opnieuw loog hij ten strijde, ten heelen strijde voor Vrijheid, Volksoutslaving Recht en Rede. De Evenredige Vertengen- woordiging was geboren; de liberale partij hei leefde Glansrijk was de eerste proef. Bij de eerste toepassing van nieuw kiesstelsel namen <33 liberalen ter Kamer plaats, do machtigste groep na de klerikalen En niet de eerste liberalen de beste, o neen 1 maar een Buyl, een De Vigne, een Hymans, een Delvaux, een Van Ryswyck, een Vandc Walle en meer anderen, allen mannen van talent, moed en overtuiging Hel kiezerskorps heeft de liberale ge kozenen aan hel werk gezien; mei waar digheid, maar met iever en opoffering levens, hebben zij zich van hunnen plicht als vertegenwoordigers des vrijzinnigen Belgischen volke gekweten. Zij hebben wel is waar minderheid als zij zijn de hatelijke parlijaaiislagen der klerikale overmacht niet altijd kunnen verijdelen. Zij hebben niet immer kunnen beletten dal er nog lal van onrechtvaardige en onvolksgezinde wetten door het Parlement zijn gestemd geworden. Maar wat zij konden hebben zij gedaan, dal is, namens het vrije Belgische volk, een luid protest doen hooren, iedermaal men hel juk der klerikale dwingelandij zwaarder op onze schouderen wilde leggen, iedermaal men op ’s volks rechten inbreuk maakte of de stoffelijke belangen des lands door bestuur lijke onbehendigheden in gevaarbracht. Dat was alles wal de vrijzinnige afge vaardigden in hel Parlement vermochten en dat was reeds veel. Doch er zal meer en beter gedaan worden, want niet immer zullen de liberalen ter Kamer de minder heid uilmakeu; eerder dan men wel denkt, zullen onze 33 afgevaardigden lol 50 en meer nog gestegen zijn en dan hebben zij hel lot der regeering in handen. Ten gevolge der gebrekkelijke vorming der kiesomschrijvingen werd de liberale partij bij de verdeeling der zetels ten zeerste verongelijkt. Niet 33, maar 40 zetels, zouden den liberalen loegekeiid geweest zijn, in geval de kiesomschrij vingen behoorlijk waren gesplitst geweest. Welnu, dal is eene onvolmaaktheid in de Evenredige Vertegenwoordiging, welke moet verdwijnen en dat zal zij, indien de liberalen het willen. Door den aangroei der bovolking onzes lands zal er moeten overgaan worden tol de kiezing van 14 nieuwe volksvertegen woordigers. Van dit getal kunnen de libe ralen de helft verwerven, bijaldien zij eene dergelijke kieswerking op louw zetten en hunne krachten niet sparen. Partijge- noolen, zonder vertoeven aan het werk I Ja, wij herhalen helEerder dan men denkt, zullen de 33 liberale afgevaardig den in de Kamer lol 50 en meer zelfs ge stegen zijn en dan, o klerikalen I is hel uil met uwe meesterschap en uwen over moed I Zoo hel schijnt mag het ook niet door gaan dat Mr Buyl pogingen heeft aange wend ten voordeele van eene zekere weduwe wiens man op Ysland is gebleven. Want, Mr Pil zou eenige dagen vóór Mr Buyl verwittigd zijn geweest dal een hulpgeld was toegeslaan en, zoo besluit de Veurnaar, bijgevolg is M’ Buyl er voor niets in. Maar.... wal kan dit verschil van dag- leekening van brieven, den eenen toege stuurd aan Mr Pil den anderen aan Mr Buyl, hier ter zake inhouden Vermindert dit eenigszins de verdiensten van den liberalen representant die ook het zijne heeft bijgebracht om onderstand te bekomen? Hoegenaamd in niets. Maar wij verstaan dat hel ministerie en zijne aanhangers.... uit politiek doel de leden der meerderheid verwittigen vóór degene der linkerzijde. Op die manier, peinzen onze meesters, zullen de klerikalen alleen hel recht genieten zich daarover le beroemen. Behendig, maar weinig eerlijk I De aanslaande Kamerkiezing nadert met rasse schreden. Ook neemt de Feiiniaar de gelegenheid Brussel, den 13 Januari 1902. Mijnheer, Als gevolg aan hel verslag dal gij naar den Bestuurraad hebt gezonden, wordt er aan de Wed" Van Beveren, de som van vier honderd franken toegeslaan, welke wij aan de belanghebbende zullen laten geworden. Ontvang, Mijnheer, de verzekering mijner hoogachting. De Voorzitter, Graaf Eug. de Grunne. Aan Mijnheer Buyl, Volksvertegen woordiger, Elsene. Verders vernemen wij uil goede bron, dal de Veurnaar wêeral liegt als hij be weert dat de vraag van M’ Buyl streklte lol hel bekomen van een hulpgeld ten voordeele van eene Wede Van Beveren die zou aangegeven zijn geweest als de gemeente Ooslduinkerkc bewonende Daar is niels van, hoegenaamd niets; enkel loutere uitvindingen I Welke zonden men toch op zich moet nemen, om de heilige zaak in den schijn le verdedigen A: J ADVERTENTIEBLAD ME - it-mbmti .i - --MHQ6BO*»gl ii -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1