VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V& jaar. X.' 6. iü Zaterdag S Februari EOO55. 'm I.uikIh middelen. Dikwijls wordt lu i gezegd en herhaald de pasloorsregeering leidt het land naar hel bankroet. Dat is eem- harte en grie vende waarheid, die niet genoeg kan her haald worden om degenen in te lichten die zich eenigzins over ’s lands schijven dit is ons aller zuurgewonnen centen bekreunen. De toestand legt zich in drij letter grepen uil De uitgaven vermeerderen zonder op houden Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. ’s jaars; met de post 5 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 30 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor lïelt/te. uitgezonderd beide 1 laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij a>. vzvivowrv KEKCKHOVK, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Algemeene tijdingen. Een koninklijk besluit van 26 Januari 1902, verleend de hiernavolgende toe lagen Fr. 846-66 aan de fabriek der kerk van den H. Nicolaus, te Veurne, voor het plaatsen rond de kerk van een hek in apqrnppfl ii7Pr* Fr. 7,805-10 aan de fabriek der kerk van de H. Walburga, te Veurne, voor het herstellen en voltooien der kerk, waartoe machtiging werd verleend op 9 Januari 1901. Een ministerieel besluit van 29 Januari 1902, verleend het diploma van tweede stuurman ter lange omvaart aan den heer Claes E., leerling van de zee vaartschool, te Oostende. Bij koninklijk besluit van 27 Januari 1902, wordt hel burgelijk eerleeken, kruis van 1“ klas, verleend aan M. Fr. Nollet, burgemeester van de gemeente Wulpen. Openbare aanbesteding. Den 20 Februari, ten 10 ure, inde bureelen van den bijzonderen kusldienst, Square Stephanie, te Oostende, aanbesteding voor de ver steem ng van een gedeelte van den trekweg op den rechteroever van de Loovaarl, tusschen de Forlhembrug en de ligging der gewezen Millebrug, op het geselleed der gemeenten Geren en Wulveringhem. Bestek 28,500 fr. De Marie-Henriette. Men seint uit Oostehde, 3 februari De postboot Marie-Henriette is om 7 1/2 ure ’s morgends aangekomen, gesleept door de groote Oostendsche sleepboot. Hare paddlekas is beschadigd. Hel overige van bet schip is in belrek- kelijk goeden toestand. In de cabienen zijn cenige ruilen gebroken, maar de schade is niet groot. Er waren 14 passagiers aan boord, waaronder 4 dames en ook d’heer Greiner, bestuurder van de maatschappij Cockcrill, die hel schip bouwde. Hel schip is geen oogenblik zonder voorraad geweest. Het kon bevoorraad worden door de Princesse Clementine. Ondanks den storm werd eene boot uit gezet, bemand met luitenant Coucke en vijf matrozen, en deze zijn er in gelukt de Princesse Clementine te naderen en pro viand over te nemen. De passagiers brengen den grootsten lof aan de bemanning en deofficieren der boot. Schildwacht vermoord. Zekere Van Acker, soldaat bij hel 7‘ linie, milicien der klas van 1901, en geboortig van Exaerde Oost-Vlaanderen), die op schild wacht gestaan had bij de Eeckersche poort te Antwerpen, was sedert eenige dagen verdwenen en alle opzoekingen waren vruchteloos gebleven. Zijn lijk is woensdag uil de vestinggracht opgebaald. Hel parket kwam dadelijk ter plaats vergezeld van twee dokters die overgingen lot de lijkschouwing. Zij stelden vast dal de soldaat, door zijn eigen geweer, drie scholen in den rug had ontvangen, waar van er twee den buik doorboorden. Na de misdaad gepleegd te hebben, moeten de moordenaars hun slachtoffer in het water geworpen hebben, mei het blijkbaar inzicht alle spoor van moord te doen verdwijnen. Het is te hopen dal de moordenaars weldra zullen in handen vallen. BREUKEN. Zie op de 3* bladzijde aankondiging H. Verdonck, Oostende. Werkersabonnementen. De werk-, lieden die per week geabonneerd zijn, zullen op de lijnen van den Slaat van dq andere reizigers afgezonderd worden, af moest men ’s morgends en ’s avonds de treinen verdubbelen. In de regelmatige treinen zullen rijtuigen voor de geabonneerde werklieden worden voorbehouden. De rijtuigen zullen vat den trein kunnen losgemaakl worden ii de statiën waar er veel werklieden af stappen, heel den dag daar gehouden er ’s avonds weer aan den trein geheel) Rechterlijke kronijk. Korrektionnele Rechtbank van Veurne. De inkomsten verminderen langzamer hand De openbare schuld groeit op ontzagge lijke wijze aan Gemiddeld rezen in de vijf laatste jaren de uitgaven lol 411 miljoen’s jaars. Hel begroolingsonlwerp van 1902 vóórziet eene uitgaaf van 488 miljoen, hel zij voor 1902 eene meerdere uitgaaf dan in eene der jaren 1895 lot 1899 van 77 miljoen franken. Waar gaal die ontzaggelijke som naar toe Anderzijds beweerden wij hooger, ver minderen de ontvangsten in plaats van, tegelijk als de uitgaven te verhoogen. De ijzeren wegen die op de 12 vorige jaren een overschot daarstelden van bij de 13 miljoen, geven voor heljaar 1900 een tekort van 1,600,000 frs. En nochlhans voorziet liet gouvernement voor 1902 eene meerdere ontvangst op de gemiddelde inkomst der vijf laatste jaren 1895 lol 1898 van 69 miljoen frs. Waar zal de regeering die som halen. Eindelijk, op 15 jaren lijd is de open bare schuld gestegen tol hel verschrikke lijk totaal van drij miljard En de begroeiing der schuld die onder het liberaal bestuur van 1884 beliep lol 99 miljoen franken, bedraagt voor 1902 de som van 134 miljoen frs of eene ver meerdering per jaar van 35 miljoen franken. De uitgaven vermeerderen, de ontvang sten dalen, de openbare,schuld verhoogt Waar zal hel klerikaal gouvernement hel noodige halen om dit ontzaglijk tekort te dekken, tekort dat hel verwekt heeft door de schandalige verbrassing van ’s lands gelden Waar zou hel dit anders halen, dan bij den schatplichtige En de schatplichtige zal hel mogen betalen onder vorm van nieuwe belastingen Maar daar hel binnch 8 maanden kiezing is, zal de regeering zich wel wachten op dezen oogenblik eene verhooging van lasten voor te stellen; doch ecus de kiezing achter den rug, en zoo, bij ongeluk, de klerikaien, nogmaals moesten de meer derheid behalen, kiezers, belastingschul digen, opgepast voor uwe geldbeurs Men verzoekt ons de inlijving van het volgend artikel. Volgaarne voldoen wij dit verzoek. Spreeuwenberg. Pas weinigen lijd geleden bestaligde ik met vreugde de herinrichting der wijken, in siad. Ongelukkiglijk door de partijdig heid van eenige, de onverschilligheid van andere wijkmeesters, zijn lallooze dezer aangename vereenigingen onbeduidend geworden. Ik ben dus blij en fier deel te maken eener wijk, waar nog oprechte broederlijkheid en gulle vriendschap heerscbl onder de leden, waar men be grijpt dal de feesten voor ieder lid zijn, waar men zich niet bekommert met politiek, en iedereen in zijne denkwijze gerust laat; deze wijk is Spreeuwenberg, aan wiens hoofd twee volksgeliefde mannen slaan de Voorzitter, heer Gesar Barbier en de ondervoorzitter, heer Edmond Van- derslraete. De wijkvergadering belegd door die wakkere hoofdmannen dinsdag laatst in het Bourgondisch Schild bij Ph. Gambier is nogmaals opperbest geluk! Aan de boiling namen 59 damen deel, welke zich dapper en soms luidruchtig de zoo schoone prijzen betwistten. De personen welke zoo bereidwillig prijzen gejond hebben, verdienen hier openbaar bedankt te worden, voor de aanmoediging welke zij bijbrengen lol het welgJukken der vereenigitig. Na de boiling verlustigde ieder zich naar goeddunken, T zij met kaarten ’t zij in hel bal. Levendig huppelden de be vallige juffers, zoo talrijk in Spreeuwen- berg, en de oudjes loe gaven nog het voorbeeld en flikkerden dal het een plezier was om zien. Aangenaam zijn zulke vereenigingen, welke ons doen denken aan dien zoo dikwijls beroemden goeden ouden tijd aan die voorvaderlijke gezellige vermaken, zonder kommer noch achterdenken. Eere en dank sympathieke wijkmeesters Barbier en Vanderstracle voor hel vrolijke feest, doet voort zoo als gij in het verleden zoo wel gedaan hebt, vveest onpartijdig, tracht altijd de belangen der wijk te be hartigen, en al de Spreeuvvenbergers zullen, zoo als ik, blij en fier zijn le blijven deelmaken der zoo goed ingerichte wijk Spreeuwenberg, welke onbetwist de eerste plaats in stad bekleedt. Een lid. Vraag van den lieer Itnyl aan den heer Minister van spoorwegen, postelijen en telegrafen «Op 27 December 1900, heb ik de volgende vraag gericht lol den minister Verschillende dagbladen hebben, in de laatste lijden, onrustwekkende ge ruchten verspreid aangaande der. slechten toestand der pakelbooteii die dienst doen tusschen Oostende en Dover. Zou de bevoegde minister aan hel Parlement daarover juiste inlichtingen willen geven? De heer minister antwoordde mij De geruchten, waarop de heer Buyl zinspeelt, zijn van allen grond ontbloot. In twee verslagen, gedagleekend van 26 Juni 1900 en 20 October 1901, ge deeltelijk verschenen in L’Etoile Beige van 20 December 1901, werd door commandant Servais de aandacht van onzen zeedienst gevestigd op den slaat onzer mailbooten, dienst doende tusschen Oostende en Dover; hij drukie zich name lijk uil als volgt Deze toestand is hoogst gevaarlijk.... Ik beschouw het als plicht, u ai deze feilen bekend le maken, opdat er bijtijds in voorzien worde; het is inderdaad zeki r, dal, moest de toestand voortduren, wij een ongeval, zooniet eene ramp le gemout gaan. De pas voorgevallen ongelukken, die de onderbreking van den dienst voor gevolg hadden, bewijzen dat mijne aan- meikiiigen van 27 December 1900 gegrond waren. Welke maatregelen denkt de achtbare minister te nemen om rampen te ver mijden en den regelmaligen dienst le verzekeren Op die vraag zal aanstaanden Dinsdag worden geantwoord. De Vrijheid. Voor de vrijheid hebben de volkeren ten allen tijde gevochten en gestreden. Hoeveel stroomen bloed zijn er niet ge vloeid voor de vrijheid En al hadde er nog zooveel bloed moeten stroomen, om de wereld of een volk te onlslaven; nog. zou den prijs niet te duur geweest zijn Immers dan alléén ismen menscli. als men vrij is, als men mag denken en han delen zooals men hel verkiest, natuurlijk mits binnen de palen le blijven van hel recht van anderen. Wal is een schepsel dat niet kan of niet durft handelen volgens zijn eigen gezond versland het hem bevoelt Hij is enkel een werktuig zonder ver dienste in de banden van anderen. Doen zijne meesters goed, hij doel goed, niet uit overtuiging of uil liefde voor het goede, maar uil dwang, Bevelen zijne meesters hem kwaad, hij doel kwaad uil lafheid, uil zwakheid, omdat zijne ziel geen kracht genoeg bezit om hel goede le doen spijts anderen, om dat bij niet vrij is. De vrijheid is eene schoone edele gave... Die vrij is van geest, en van karakter, heeft gevvoonlijk meel' deugden dan een ander menseb. De vrije man is meerendeels vrank en rechtuit; hij gevoelt in zijne ziel kracht genoeg om hem le verdedigen; bij kruipt niet, duikt zich niet, noch gebaart wat hij niet gelooft, zooals de: vei slaafde menscli gevvoonlijk doel. Een vrij man doel zöovvel goed als een verslaafde die goed doet op bevel van een ander, maar zijn inzicht is verhevener; hij doel het goed omdat God het hem beveelt of uil een zuiver geneigdheid lol hel goede en niet uit vrees voor den menscli, uil vrees voor eenig stoffelijk nadeel op aaide. De vrije man doel min kwaad dan de vers'nalde, omdat zijne viije ziel hem de I riici-i geeft van hel af le keuren en le veivv i pen, zelfs als hel hem door mach tigen opgelegd wordt. Er zijn meiisclien en veel menschel) welke de vrijheid voor iels slechts aan zien. De mensch, volgens hem, kan niet plooibaar en handelbaar genoeg zijn, hij moet huigen 1 Wij zouden die personen eens willen zien bewijzen, met de geschiedenis in d’haud, dat de volkeren, gekend voor hunne verslaving, meer eere hebben ge daan aan Gods schepping dan deze bij wie hel vrij en vrank spreken en handelen bel meest in voege was. De oorzaak, waarom veel menschen gaarne de vrijheid van hel volk inloomen, komt niet altijd voor uil een goed en rechtzinnig hert; die zucht om de vrijheid van denken, spreken en handelen le ver- oordeelen, vindt ook zeer dikwijls haren oorsprong in eigen hoogmoed en eigen zucht naar ovei heersching. Men vindt het vrij zijn slecht omdat men zelve te gaarne beveelt, omdat men zelve hooveerdig is en niet dulden kan dat anderen tegenspreken, zelfs met hel meeste gelijk der wereld. Een vrij gedacht, een vrij karakter is altijd een welzijn en was steeds eene bron van grootheid, van recht en van voor uitgang. JVERTENTIEBLAD Ingezonden. KIÜTM M --- ■rawii» ZITTING VAN 23 JANUARI. Van Almó Romain, werkman te Alveringhem» Facon Jeroom, kleermaker en Noël Marie, werkster, beido te Pohinchove, voorwaardelijk, de eerste een maand en de tweede 2 maal een maand, voor aanslagen tegen de eerbaarheid, de eerste 15 dagen en 26 fr. en de dorde 16 dagen en 26 fr. voor zedenschennis. Maes Cyriel, timmerman en Lediou Cyriel, aardewerker te Heerst, elk 7 maal 8 dagen en 26 fr. voor vernieling van afsluitingen. Rcgheere Camiel en Regheere Desiré, dienst boden te Beveren, voorwaardolijk elk 8 dagen en 26 fr., voor smaad. Fiers Karei, herbergier en Debruyno Jozef, landbouwer, te Oostduinkerke, voorw.de eerste 26 fr. on de tweede 10 fr. voor slagen en wonden. Cayzeele Jeroom, herbergier te Stavele, voorw., 26 fr. voor slagen en wonden. Lehouck Karei, werkman te Veurne, voorw., 8 dagen en 26 fr., voor verheling. ZITTING VAN 24 JANUARI. Herrie Emiel, dienstknecht te Rousselaere en Lanneau Gustaaf, werkman te Gent, elk 8 dagen en 26 fr. voor slagen, voorw. voor de eerste. Dewilde Leopold, slijper te Zarren, 8 dagen en 26 fr. voor vernieling van afsluitingen. Sel Jan, werkman en Calcoen August, visscher te Nieuport, de eerste, 26 fr. en de tweede 15 fr. voor slagen en wonden. Lust Gedeon, Callewaert Remi, werklieden te Houthem, Callewaert Jeroom, dienstknecht te Leysele en Callewaert Severin, werkman te Vinchem, elk 26 fr. voor slagen en wonden, voorw. voor de 2 laatste. Lust Hendrik, werkman te Houthem, 8 dagen en 26 fr. voor slagen en wonden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1