VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT ^ntercia» ‘22 Maart 1902. s» W.’ 1». ^G' jaar. M. Crombez bestatigt dal het vergun ningsrecht geheven met bet doel om hel getal slijterijen te vermindeien, juist den onrechtveerdigheid der behouden; van de acht ministers zijn er t“" behooren; alle voordeelen en p__ worden aan de vriendjes, aan nichtjes 1-'J domheid krijgen bij hen de overhand rechtzinnigheid en geleerdheid En dal alles durven die katholieke dweepers beramen, niettegenstaande zij zelven zeer wel welen dal, bij de laatste F-- land bijna 30,000 stemmen meer be kwamen dan de katholieken I Weg met zoo’n ministerie Weg met de katholieke Volksvertegenwoordigers, die zulk een Ministerie ondersteunen Den 25 Mei aanstaande zullen alle ver standige kiezers dus als een man stemmen voor de liberalen, onder den kreet van Leve recht, orde en vrijheid Leve de Evenredige Vertegenwoordiging Voorstel tot herziening der Grondwet. Door de heeren P. Janson, P. De Vigne, L. Paternoster, Em. Vandervelde, 11. Denis en De Backer, is hel volgende voorstel ter Kamer neergelegd Ondergeteekenden stellen aan de Kamer voor, te verklaren dat er redenen beslaan tol hel wijzigen van art. 47, 48, 53, 54, 55, 56, 56l>is 57 der Grondwet. Art. 47 gewijzigd in 1893 huldigd het meervoudig stemrecht. Art. 48 moet ge wijzigd worden om de inschrijving van de Evenredige Vertegenwoordiging in de Grondwet mogelijk te maken. De artikels 53 en 57 handelen over de kiezing der senatoren. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. .„j de Publicité, Mfljjda/enastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. Rechterlijke kronijk. Korreklionnele Rechtbank van Veurne. Geen man noch kanon meer. De kiezers die nog zouden twijfelen aan het valscli spel door de klerikale» in de militaire kwestie gespeeld, behoeven slechts de redevoering te lezen, op 13 dezer door minister De Trooz in den Senaat uitgesproken. Gij, liberalen, zoo sprak de heer minister, verwijl ons dal wij voor het leger niets gedaan hebben. Welnu, in 1870 beliep het effectief des legers 100 duizend man. We waren toen onder een libei aai ministerie. Nu, ten huldigen dage, bedraagt de getalsterkte van het leger in oorlogstijd 180 duizend man, dus bijna hei dubbele. Hel zou wel onmogelijk zijn een open hartiger bekentenis te doen. Onze tegenstrevers die in 1884 aan bel bewind kwamen onder den kreet, geen man, geen kanon meer, zijn dus verplicht thans te bekennen dat zij de militaire lasten verzwaard hebben, hel effektief bijna verdubbeld, donderde miljoenen verspild aan forten en hel zedelijk peil van hel leger verlaagd. We hadden er nooit aan getwijfeld. Weg met zulk een Ministerie. Het klerikaal ministerie, dat nu sedert 18 jaar ons land en ons volk onderdrukt en dat tol schande en oneer strekt aan België, is versleten en uilgeput; het moet dan ook, kost wat kost, bij de aanstaande kiezingen verdwijnen. De fanatieke», die dit ministerie uit- maken, kruipen voorde machtigen hunner partij, zijn slaven geworden in de handen van anderen en toonen zich onbarmhartig en onmeedoogend ten opzichte van de minderen. Alles wordt ontredderd en vernietigd, terwijl zij voor hel volk, vooi werkman, landbouwer en kleinen burger niets anders maken dan schijnwelten, die alleen halve maatregels zijn, ot die zells in hel geheel niets beduiden. Wal hebben de klerikale Ministers gedaan om den landbouwer tegen zijnen eigenaar te beschermen; om hem lange pachten en desnoods eene rechlveetdige vergoeding te verzekeren voor de vei- beteringen aan land en hoeve toegebiacht, gelijk de liberalen hel willen en zullen doen? ,4, lo Daarvoor deden de katholieken niets. De schooluitgaven vermeerderen ge durig, terwijl hel onderwijs meest overal, op alle gemeenten, ontredderd of bijna vernietigd is. In hun bestuur is alles voor de groote», niets voor de kleinen. In de bureelen der Ministeries te Brussel zitten talrijke gi oolc bedienden, die verscheidene duizenden frank 's jaars winnen en die daarbij nog andere winstgevende postjes bekleeden, terwijl de werklieden van den ijzei envveg, die voor 12 lol 15 uren werks een honger loon krijgen, niets mogen doen om ei nog wal bij te winnen. Herberg ot winkel houden, alles is hun verboden, even als aan de brievendragers, wieus werk en verantwoordelijkheid gedurig verhoogd wordt, terwijl hunne magere jaarwedde immer gelijk blijk. De onderoversten dei staties van den ijzerenweg krijgen eene vergoeding voor schoensleel, de weik- lieden der staties moeten schoenen diagen zonder nagels en krijgen niets daarvoor. Daarenboven, wanneer Minister Liebaert eene besparing wil doen, dal gebeurt weeral ten nadeele der werklieden en kleine bedienden, van welken er nog onlangs eenigen afgedankt wierdeti uil spaarzaamheid, terwijl hel werk van dezen die bleven zoodanig verzwaarde, dal de toestand van zekere bedienden en werk lieden bijna onuilhoudelijk werd. Het klerikaal Gouvernement heeft tal rijke wetten doen stemmen, die ofwel slecht toegepast, ofwel in T geheel niet uitgevoerd worden. Zoo gaat het met de wet op de betaling der werklieden; met de onrechlveerdige ongelijkheids- of uit zonderingswet op hel verkoopen van sterke dranken, en meerandere. Sommige wellen zijn duister en onuitvoerbaar, anderen zijn volkomen onverstaanbaar. Daarbij doen de katholieke ministers de grenzen openen en sluiten naar wille keur, ten voordeele der groote rijke vee- kweekers en ten nadeele der landbouwers. Niet alleen werken de katholieke minis ters legen de belangen van land en volk, maar hunne kleingeestigheid en slaafsche houding maakt ons land belachelijk en hatelijk, en verwekt toestanden, die waar lijk schandig zijn. Zie maar liever hunne platbroekerij tegenover Engeland 1 Ons katholiek Minis terie heelt zelfs geenen wensch duiven uitdrukken ten voordeele der verplaatsing van de Zuid-Afrikaansche folterkampen; zij hebben zelfs niet durven vragen dat de kampen, waarin onschuldige vrouwen, kinderen en ouderlingen opgesloten en uitgehonderd worden, zouden verplaatst wezen op een onzijdig grondgebied Dal zal de Belgische katholieken ter eeuwigeschandestrekkenHunne houding is laf, wanneer men ze vergelijkt met deze van Koningin Wilhelmina van hel kleine Holland, die een barer oorlog schepen ten dienste stelde van den ouden martelaar Krüger, terwijl ons Ministerie die onvergelijkelijken held verzocht niet door België te reizen. De ministers van Koningin Wilhelmina hebben moedig het Algemeene lijcliugeii. Een koninklijk besluit van 14 Maart 1902 machtigt de gemeenteraden van Adinkerke en Coxyde, zij in der minne, T zij bij wijze van onteigening uil alge meen nut, de noodige gronden aan te koopen voor hel aanleggen van een he sleenden buurtweg Coxyde en de Panne met Zeepanne verbindende. Bij ministerieel besluit van 5 maart, wordt het plaalselijk comileil voor de zeevisebvangst van Adinkerke-Coxyde- Oostduinkerke - Nieupoort samengesteld als volgt1° L. De Bra, stuurman ter visscherij, te Adinkerke (Panne), voor zitter; 2° H. Legein, te Oostduinkerke; 3“ Cis, stuurman ter visscherij, te Nieu- poorl, secretaris - verslaggever; 4e B. Niville, reeder en stuurman ter visscherij, Adinkerke (Panne); 5° Goppilie-Cornelie, reeder en stuurman ter visscherij, te Coxyde, Schandelijke diefstal. De patroon eener vischersloep te Oostende is, na zijnen visch verkocht te hebben, met hel geld der bemanning naar Engeland ver trokken. Be verzending der pakken. Men bestudeert in het ministerie van spoor wegen eene wijziging in hel reglement der verzending van pakken, ten einde de belemmering te doen ophouden, die soms in de verzendingsbureeleii voorkomt. Nog de rupsenwering. Gezien de rupsenpoppeu dit jaar buitengewoon tal rijk zijn heeft de heer minister hel tijdstip der wering verlengd tol 25 maart aan staande. Dus hebben de dienaars der wet binnen 10 dagen het recht legen de nala- ligen proces-verbaal op te maken. De wel op de rupsenwering schijnt zeer nadeelig te zijn voor de groote eigenaars van fruit- en eikenboomen, trouwens als men de poppen afknipt of op de lakken verbrandt, doel dit werk meer nadeel aan de hoornen en hagen dan hel afvreten der bladeren door de rupsens; overigens, de pachtbrieven der landbouwers verbieden hun schade aan de gewassen te doen op straf van pachlbraak, integendeel de Wet beveelt de rupsenwering op straf van eene geldboel. Wij roepen de welwillende indacht in vau wie het behoort ten einde deze tegen strijdige feilen pp te lossen in hel belang van een-ieder. Koninklijk Zangmaatschappij de Melomanen Gent. De repeliliën van Het getal Kamerleden en Senators. In hei verslag van den heer Delvaux over de vermeerdering van hel aantal Kamerleden en Senatoren lezen wij dal de samenstelling der Kamer bepaald werd op écu afgevaardigde voor elke veertig duizend zielen. In 1831 bedroeg de bevolking 5 millioen 80,1)00 zielen, dus werden gekozen 102 Kamerleden en daar de grondwet voor schrijft dal de senatoren half zooveel in getal als de Kamerleden zullen zijn, koos men er 51 Zeven maal werd dit gewijzigd. In 1839 moest Belgie de helft van twee provinciën afslaan en hel aantal Kamer leden daalde lol 95, dit der Senatoren tot 47. Vermeerdering werd waargenomen in 1847, 1859, 1866, 1878, 1882 en 1892. Wij hebben thans 152 Kamerleden en 76 Senatoren rechtstreeks gekozen. Daar volgens de volkstelling van 1900 de bevolking geklommen was tol 6 millioen 693,810 zielen, stelt de regeering uu voor het'getal Kamerleden te brengen op 166 en dit der Senatoren op 83, Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. F' 1 De Annoncen voor Belgiey uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office Men schrijft in bij I- VAIVDMtV KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, tegenovergestelde!! uitslag heeft opge- loverd. Zijns erachlens is het vergunningsrecht een onbillijke maatregel. Indien de alkool vergif is voor de wer kende klas zegt hij moeten de voortbrengers getroffen worden door den fisk in plaats van de tusschenpersonen. De heer minister van finantien doel de herbergiers zware lasten betalen om de stokers te bevoordeelen. Spreker bewijst met cijfers, geput in de statistiek van het alkoolverbiuik in andere landen, dal de vermindering van det getal slijterijen overigens weinig in vloed uitoefent op de jeneverplaag. Wie verslaafd is aan den drank, ziel er niet op, 50 of 100 slappen verder te gaan, om zijnen drift in te volgen. M. Buyl maakt de statistiek der aan- groeiing van het galal slijterijen en levens van hel verbruik van alkool, sinds hel vergunningsrecht werd ingevoerd door de regeering. Hel vergunningsrecht zegt hij is ongrondwettelijk omdat het eene zekere klas van burgers bevoordeelt. Goed keuring. De oude herbergiers betalen geen recht en evenmin hunne rechlstreeksche erfge namen terwijl dwaze lasten drukken op de slijters welke nieuwe drankhuizen openen. Doch, wat geven onze Meesters om de Grondwet? Hebben de klerikale dagbladen vroeger niet geschreven dal de grondwet een vuilniskar is en heeft de kabinets- overste de grondwet onlangs niet ver kracht met de begrooling van dotatiën in te trekken. M. Woeste. Dat is oud nieuws. M. Buyl. Is enkel de loutere waar heid, en de waarheid dient hier nu en dan herhaald, ondanks hel. pruimen van M. Woeste en zijne vrienden. M. Verheyen. Niets kwetst meer dan de waarheid. M. Buyl is, evenals M. Crombez, van woord verheven ten voordeele van den vrede voor de dappere en heldhaftige Boeren, terwijl ons katholiek Ministerie slaafs op den buik kroop voor de moorde naars onzer Zuid-Afrikaansche broeders Wie voortaan nog voor zulke ministers zou stemmen of voor de katholieke afge vaardigden, die ze helpen en verdedigen, zou zich medeplichtig maken aan al de schanddaden en lafheden, welke het katholiek gouvernement bedreven heeft en nog dagelijks bedrijft. Hebben de katholieke ministers sedert 1884 wel eens eene weerdige houding aangenomen Neen, geen enkele maal. De bespreking in de Kamers hebben zij meermaals in twislparlijen doen ontaarden en aldus den kostelijke» tijd verspild, welke zij aan liet opmaken van goede volks- en land- bouwwelten hadden moeten besteden; zij hebben de krijgslasten verzwaard, in plaats van hel belangrijk vraagstuk der landverdediging op te lossen en den krijgsdienst behoorlijk te verkorten; zij hebben van hun gezag misbruik gemaakt door wetsontwerpen in te trekken, die reeds door de Kamer gestemd waren; dooi' hunne schandalige en tergende houding hebben zij meer dan eens in hel land onlusten en woelingen verwekt; zij hebben de Belgische schuld op eene schrik wekkende manier verhoogd, en de lasten der kiezers gedurig verzwaard; zij hebben hel meervoudig stemrecht uitgevonden en werken met hand en land om die schreeuwende onrechtveerdigheid der vier eerloosheden in ons kiesstelsel te 1. -1.-- ten minste drie, die lol de zelfde familie postjes 4„,„...j„3 en kozijntjes gegeven; de dweepzucht en de domheid krijgen bij hen de overhand op rechtzinnigheid en geleerdheid En dal alles durven die katholieke dweepers beramen, niettegenstaande zij zelven zeer wel welen dal, bij de laatste i fJU,‘ !s’ cve,iais tirombez, van Kamerkieziiigen, de tegenpartijen in het ^i?,eJ,e.!!.’..i.llaL-e. rec*ll?n °P den alkool geenszins gevingerd in de zakken der kleine neringdoeners en verbruikers, die al lasten genoeg te betalen hebben. Goedkeuring. en Het Vergunningsrecht. ADVERTENTIEBLAD Ondervraging der heeren Crombez, Buyl en Lorand. -«r a - ZITTING VAN 6 MAART. Byloo Arthur, dienstknecht, te Westende en Bedert René, hovenier, te Lombartzijde, voorw. elk een maand, voor opstand. Crabbeck Camiel, herbergier te Adinkerke, 26 fr. voor vischdelikt. Decorte Eduard, dienstknecht te Moëres, voerw., 8 dagen voor vernieling van afsluiting en 15 fr. voor dronkenschap. Dequeker Eduard, herbergier te Leysele, voorw. 8 dagen en 26 fr. voorstagen en wonden. Harre Cyriel, dienstknecht, Moeyaert Jozef en Moeyaert Cyriel, landbouwers, allen te Beveren, voorw., elk 26 fr. voor vischovertre- dingen. Six Desideer, schoenmaker en Timmerman Alois, werkman, beide teWestvleteren, de eerste 200 fr. en de tweede 50 Ir. voor jachtovertreding. Walrave Frans, Viaene Eugeen en Vileyn Pieter, visschers te Adinkerke, de eerste 2 maal 8 dagen voor smaad en opstand, en elk 20 fr. voor nachtgedruis en 15 fr. voor dronkenschap, voorwaardelijk voor de 2 laatste. ZITTING VAN 7 MAART. Dewilde Leopold, Dewilde Ernest en Dewilde Hendrik, leurders te Zarren, elk 3 maanden en 26 fr. voor vernieling van mobilier, voorwaar- deljjk voor de derde; de eerste nog 8 dagen 26 fr. voor vernieling van afsluiting. Caura Dyonlsius, kuiper te Zarren, voorw., 26 fr. voor slagen en wonden. Lapère Pieter, werkman te Woumen, 8 dagen en 26 fr. voor smaad; 16 dagen en 26 fr. voor bedreigingen van aanslag, en 3 dagen en 4 fr. 50 voor boschdelikt. Durie Pieter en Deleu David, daglooners, te Woumen, de eerste 30 fr. en do tweede, voorw., 26 fr. voor slagen on wondeu. Vauhove Pieter, Vanhove Jeroom, Wybo Laurent en Wybo Leo, daglooners, te Lombart zijde, de 2 eerste elk 100 fr., en de 2 laatste, elk 50 fr. voor jachtdelikt, voorw. voor de vierde. Dewilde Louis, visscher te Adinkerke, 100 fr. voor jachtdelikt. -- „vu umvvzl rechtstreeks moeten geheven worden, en -in de zakken der Ixi:...- S\ r\ r\ o uytuvUj CU

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1