VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT IS April 11)02. *W.’ IS. 76' jaar Een afzonderlijk nummer 10 cent. Nu een woord gerept over de feesten van den Zondag. Hoe jammer dat storm en regen dezelve kwamen sloren. Aan versiering van huizen en stralen viel niet te denken; aan den ontworpen optocht van de maatschappijen der stad, nog veel minder. En toch werden dezen uitge- noodigd zich rond 11 ure te vergaderen aan hel lokaal der Koninklijke Harmonie, Duinkei kstraal. Te 11 1/2 ure verbeterde hel weder een weinig en de opgekomene maatschappijen namelijk De Koninklijke Harmonie Slc Cecilia; De leerlingen der Middelbare school; De Rookersgilde; De Lijnvisschers; De Vinkeniers; De Bolders Vooruit De Bolders «de ware Ambachtslieden»; De Bolders Mild en gespaarzaam De oud-onderoiïlcieren De Duivengilde; De Koorzangerskring« les Amis réunis»; De Maatschappij Rhetorica De Boogschutters Sl Sebastiaan; De Oud-Leerlingen; Het korps Pompiers, begaven zich stoetsgewijze naar hel ouder lijke huis van Generaal Decroos, Eere- vooizitter van hel feestcomileil, die op het oogenblik dal hij zich bij den stoel aansloot hartelijk werd loegi juicht. De Harmonie speelde eene harer liefste pas redoublés de Marche de l’Uiiion uitgegeven ten vQordeele van den Bond der Oud-Leerlingen, de keus kon niet beter, en men trok langs Zuidstraal en Markt naar hel stadhuis, alwaar ie 12 ure eene oflicteëele ontvangst moest plaats hebben. Al de leden van den gemeente raad, behalve de heeren Demeester en Delremerie waren tegenwoordig aan deze plechtigheid. De heer Burgemeester ver welkomde den Eerevoorziller, Generaal Decroos, hel onderwijzend personeel, de oud leerlingen en de deelnemende maat schappijen. De heer Burgemeester verleent het woord aan den heer Bestuurder H. Pinte. In eene merkwaardige redevoering, die op verschillige stonden luidruchtig wierd toegejuicht, drukt hij zich daaromtrent volgender wijze uil Twee nummers die ook veel hebben bij- gedtagen lol hel welgelukken van hel feest zijn de twee kooren Gn jour d’été en La Sainte alliance des Peuples gecom poneerd door den heei Vanderlinden en met begeleiding van orkesler gezongen door 110 gemengde stemmen (mannen, vrouwen en kinderen ).Wie zou gedroomd hebben ooit in Veurne iels dergelijks te zien opvoeren en dal met eenen samen hang die iedereen heeft bewonderd Waarlijk, heer Vanderlinden, gij zijl voor niets bedeesd. Of het wel was, bewijzen de warme toejuichingen en herhaalde bis- geroepen der toehoorders. De palm dieu, namens den Bond werd aangeboden door dozens Voorzitter den heer L. Houtsaeger, na de uitvoering van hel zoo boeiend koor Un jour d’été was wel verdiend. Hel feest werd gesloten door een blijspel. Eene verzoening per rijwiel. Onze rede rijkers hebben zich opperbest van hunne laak gekweten. De rollen waren goed vervuld en het stuk dal eindigde met een aria dat menig hartje deed trillen, heeft niet weinig bijgezet aan de goede luim die op aller gelaat te lezen stond bij het ver laten der feestzaal. Hulde dus aan hel comiteil van den Bond voor hun prachtig Concert, hulde aan de Voorzitters der deelnemende maatschappijen, aan den onvertnoeibaren Bestuurder Vanderlinden, aan u allen trouwe uitvoerders en geachte toehoor ders die uwe verkleefdheid hebt willen I betuigen aan ons geprezene onderwijs- Dii Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week.Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij KEUCliHOve, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. HALFEEUWFEESTEN VAN ’S STAATS MIDDELBARE SCHOOL. Zaterdag avond, 5n April, kwam de triomlklok het volk van Veurne verkonden dal ’s anderendaags de stad feest vierd Hel gold immers de Halfeeuwfeeslen der Staatsmiddelbare school, eene inrichting die aan de inwoners van stad en om liggende gemeenten de uitslekendsie diensten heeft bewezen. De Bond der oud-leerlingen die de feesten heeft aangelegd, had hel op zich genomen een nummer van bet programma samen te stellen, namelijk een Concert dat zelfden zaterdag le 7 ure ’s avonds in ’s Stads schouwburg werd gegeven met de zoo bereidwillige medewerking van de sym- phonieafdeeling der koninklijke harmonie Sle Cecilia, den Koorzangerskring de Vereenigde Vrienden en de koninklijke tooneelmaalschappij Rhetorica. Hel puike der bevolking had hel zich len plichte gerekend deel le nemen aan dit feest en alzoo zijne genegenheid le be- toonen aan den jong ingerichlen Bond, die voor doel heelt het kind van werkman en kleinen burger man te maken met hetzelve door studiebeurzen een heilzaam onderwijs le verschaffen in onze voor treffelijke middelbare school. Inde «Loge» der overheden namen plaats de heeren Burgemeester De llaene, benevens Generaal-Majoor Decroos, ge boren Veurnaar, oud-leerliug en eere- voorzilter van den Bond, met zijne bemin nelijke gade. Hoe indrukwekkend was de gesticht, gencgcnheidsbetooning die generaal De Croos ten deele viel, wanneer hel talrijke 1 publiek rechtstaande zijne intrede met een daverend handgeklap en luidruchtig bravogeroep begroette, terwijl de sym phonic statig hel nationaal lied aanving. De aanwezigheid van den heer Buyl, onzen geachten Volksveriegenwooidigei werd ook gunstig door iedereen aange- stipl Hel Concert gelukte opperbest en hoe kon hel anders De uitvoering ervan was toevertrouwd aan den ijvervollen besluui- der den heer Vanderlinden, met hail en ziel verkleefd aan de Maatschappijen ondei zijn geleide. De symphonic met de mede hulp ceniger vrienden van Oostende genoot den meesten bijval. De stukken dooi haai uilgevoerd. te beginnen met de schoone mai che Philanthropic door den heei Vanderlinden getoonzet, verder hel ernstige operastuk Stradella van Flotow, daarbij nog hel vermaarde stuk 4« acte uit het opera Lucie de Lammermoor voor trombone, en de medeslepende wals Pose mousse hebben bewezen dal zij meer en meer vooruitgaat op de baan dei kunst. Den heer trombonist Van Eygen, solist in voorlaaistgenoemde stuk, zij alhier ter loops een woordje welver dienden lof toegezwaaid. De Grand air de Raymond van Ambroise Thomas, en twee lieve melo- dijen Te gemoet gaan en Pariet petits oiseaux gezongen door den heer tenor Vander Haegen, brachten de toe hoorders in venukking. De uitvoering ervan deed ons vaststellen dal men met eenen meester in hel vak te doen bad. Wal nu gezegd van de vrienden Val schaerts, Dekinnoy en Van Breuseghem van Oostende mei hunne Ball scène van Mayseder, allegro voor 3 violen te gelijk Waarlijk men hoorde maar één snaartuig, men had gezegd 3auiomaien en nogihans welke wisselvallige accoorden en andere moeilijkeden hadden zij niet te overwinnen. Vergeten wij ook niet de lieveling Devlieger, violoncellist, knaap van 15 jaar, die hel durlde wagen een concerto voor le dragen dat enkel door kunstenaars vatbaar is en op onverbeier lijke wijze werd gespeeld. Vooruit, jonge Emiel 1 Mochten wij u nog meermalen aanhooren en u weldra als laureaat van het conservatorium van Brussel in onze Concerten zien optreden Mijnheeren, c -o--. ADVEftTENTIE-BLAD gevormd geweest Ik heb enkel diegenen ge noemd die in de wisselvallige proeven zijn ge- I lukt. Maar hoeveel anderen zijn hunne toekomst aan ons gesticht niet verschuldigd l Indien het waar is dat men eenen boom be oordeelt volgens zijne vruchten, wij moeten bekennen dat do middelbare school er eenen merkwaardigen is die zijne vruchten heeft ver spreid niet alleen daar waar hij is ingeworteld, maar ook in de verwijderdste oorden van het land. En immers is het wel noodig hier nog den lof uit te spreken onzer middelbare school t Zijt gij niet talrijk rond mij geschaard om er do hooge waarde van te verkonden Waar ik mij ook wend, overal zie ik uitstekende mannen die aan de klassen der samenleving behooren, vertegenwoordigers van al de verschillige vak ken des levens de magistratuur, het leger, de nijverheid, do handel, de staatsbeambten z\jn hier waardiglijk door u verbeeld, Mijnheeren, gij die in de middelbare school van Veurne de eerste kennissen, de eerste opvoeding hebt ge wonnen, gij die aldaar de neiging tot het vak hebt opgevat, dat tot de hoogste standen leidt. Aan liet hoofd der lange lijst dergenen die hun bestaan aan dit liovo gesticht verschuldigd zijn, staat voorzeker de achtbare Generaal De Croos. Kind van Veurne on oud-leeiling der middelbare school, generaal Decroos, uitstekend en aanhoudend werker, heeft zich tot op de eerste plaats der sociale rangopvolging verheven. Dat hij onze hartelijkste gelukwenschen gelieve te aanvaarden. Altoos de school genegen waar hij de wel daden van eene vaste opvoeding en een duur zaam onderwijs heeft genoten, met het gedacht haar nuttig te wezen en haar te zien bloeien, heeft de Generaal niet geaarzeld het eerevoor- zitterschap van het feest-comiteit te aanvaarden. Aan u, heer Generaal, onze vurigste bedankin- gen 1 Voorzeker, Mijnheeren, komt de eer uwer standen niet uitsluitelijk toe aan de middelbare school. Doch wij verheugen ons dat uwe eerste stappen in dien weg des levens bij ons zijn geleidt geweest. De middelbare school is fier over u, oud-leerlingen, en is u dankbaar omdat gij door uwe tegenwoordigheid, het feest van heden, hebt willen vereeren. Aan u allen, harte- lijken dank. --pumanv OKyilWJ, wierd ingericht bij koninklijk besluit van 7 Juli 1851 en in de laatste klas gerangschikt. Maar welhaast won onze school in belangrijkheid; en, bij koninklijk besluit van 2 Oogst 1852, wierd zij verheven tot de 2d» klas. Eindelijk op 30 Juni 1881, kwam een koninklijk besluit de ver schillige klassen afschaffen en richtte de middel- I bare school in, zoo als ze thans bestaat. Onze middelbare school, zeg ik, wierd gesticht op 7 Juli 1851. De vorige professors tier hoogere primaire school openden de klassen van de maand Oktober af van hetzelfde jaar, onder het wijs bestuur van den 1“* onderwijzer Mr Barbier, 7 o„.uit van waarde de heeren regenten Aug. nAtva aa t ''•'"2212, 2 2 hccrci- J Morael en Fosseprez, Mr Cracco als teoken- en Ik hen gelukkig, Mijnheeren, die namen te kunnen uitroepen; velen van u zullen ze zich nog gaarne herinneren. En, inderdaad, welken dank en welke erkentenis zijn wij niet ver schuldigd aan dien goeden en verkleefden heer Barbier die zoo zeor door zijne leerlingen wierd bemind; alsook aan Mr den Bestuurder Claeys die de lieveling was van do studieminnende jeugd. Zelfs hebben wij nog hot genoegen van m ons -E wat d di n di door hunng midden twee dier ware voorstaanders van het verkleofdhfeeid(bal hunne dachten hebben Inge- spannen, al hunne kennissen, hunne zorgen hebben toegewijd ten einde u de voordooien van het onderwijs te laten genieten Wat gezegd over de Barbiers, de Claeys, de Crombez, de Decuypers die zoo hoog met wetenschap de- school hebben bestuurd alsook over de professors die, altijd op de bres, niets hebben verwaarloosd om van de kinderen burgers te maken die tot don welvaart van hot gemoenebest hunne ken nissen zouden bewerken. Onbetwijfelbaar hooft do middelbare school het geluk gehad altijd een lofweerdig personeel te bezitten. Het gouvernement heeft menigmalen bewezen hoe hoog hij hetzelve prees. Want, altijd de uit stekende mannen verkiezende, is hjj hier eenen loeraar komen ontdekken, eenen man vol talen ten om hem te verheffen tot de waardigheid van bestuurder eener der belangrijkste normaal scholen van het land. Ik bedoel Mr Jozef Aubert die, bij koninklijk besluit van 23 September 1879 leoraar van pedagogie werd benoemd en tevens bestuurder der normaalschool van Mons. Is het ook niet een oud-bestuurder, Mr Crombez die thans onzen geachten en verdienstvollen toe ziener is der middelbare scholen des lauds I Hulde aan de school die zich waardig toont van dergelijko onderscheidingen 1 De 50 eerste jaren van ons bestaan waren dus 50 jaren voorspoed en vruchtbaarheid gedurende dewelke het onderwijzend personeel gewetensvol zijne taak heeft gekweten. Ieder jaar dezelfde ondankbare on werkzame rol vervullende om, den plicht eens volbracht, zich te zien vervangen door andere titularissen die niet min vlijtig noch min ijverig waren dan hunne voorgangers. Hoeveel zelfopoffering, hoeveel vernuft, zijn niet ten dienste gesteld geweest van die moeilijke zending, die men de opvoeding der jeugd noemt. Mijnheeren, ik mag niet eindigen zonder een woord van dank toe te sturen aan al diegenen die met al hunne krachten onze duurbare middelbare school ondersteunen, zij, die moet voort blijven leven en die jong moet blijven, niettegenstaande haren vijftigjarigen leeftijd. Wij sturen eerst onze innige bedankingen aan het gemeentebestuur en het besturend bureel. Ja, Mijnheeren, fier meogt gij wezen over het werk dat uwe voorgangers hebben verricht en dat gij onverpoosd voortzet. Gij zijt gansch verkleefd aan uw duurbare gesticht; de talrijke opofferingen welke gij u getroost ten einde hot onderwijs nuttig en aangenaam te maken, de aanmoedigingen welke gij rijkelijk bedeelt aan diegenen die zich tot het onderwijs van do jeugd wijden, zjjn er het levende bewijs van. Wij ver hopen dat gij bij voortduring ons onderwijs zult willen begunstigen en hetzelve zult willen be schermen. Een oprechten dank aan de ouders die ons hunno kinderen toevertrouwen. Vele ouders hebben de vruchten gesmaakt welke zij zelven in onze middelbare school hebben geplukt. Daarom bidden wij hen vurig ons hunne kin deren te willen zenden. Kind van Veurne, oud leerling der school waarvan wij heden het vijftigjarig bestaan vieren, ben ik diep ontroerd als ik hier rond mij het puik der Veurnsche bevolking geschaard zie, toegoloopon om het hoog belang te betuigen dat gij in de Middelbare school stelt; doch tevens ben ik gelukkig tot de eer geroepen te zijn den lof uit te spreken mijner weldoenster, de gevierde van vandaag. Ik heb besloten u kortbondig het verledene van ons gesticht van middelbaar onderwijs af te schetsen, alsook vurige bedankingen toe te sturen aan al degenen die, van ver of van naar, hunne kostelijke medewerking aan onze in stelling hebben verleend. Tijdens de uitvoering der wet van 1“ Juni 1850, wierden de hoogere primaire scholen, tot weinige uitzonderingen na. veranderd in middel bare scholen. Ons gesticht, eerst hoogere primaire school, wierd ingericht bij koninklijk besluit van 7 Juli 1851 en in de laatste klas gerangschikt. Maar welhaast won onze school in belangrijkheid; en, bij koninklijk besluit van 2 Oogst 1852, wierd 7i; >22 1881, kwam een koninklijk besluit de f-' bare school in, zoo als ze thans bestaat. op 7 Juli 1851. Do vorige professors der hoogere .«V1 -- maand Oktober af van hetzelfde jaar, onder het - -i - -- -- bijgestaan door een personeel samengesteld mannen»-- Lust, Claeys en Loppens, de heeren onderwijzers t»- »»- leeraar, Mr César Lust als muziekleeraar Mr De Croo als secretaris-tresorier. uitroepen; velen van u zullen ze zich dank en welke erkentenis zijn wij niet o- - -- Barbier die zoo zeor door zijne leerlingen wierd die de lieveling was van do studieminnende jeugd. Zelfs hebben wij nog het genoegen van in ons r-:,J - -- onderwijs te bezitten: MM. August en César Lust die, over hunno bewezono diensten door eenen gelukkigen ouderdom z(,n beloond, om ringd van do achting en de erkentelijkheid hunner oud-leerlingen. Aan hen onze innige gelukwenschen. Hier valt eene hartroerende ovatie to beurt aan Mr César Lust die het feest met zijne tegenwoordigheid had vereerd In oen verslag verzonden aan den heer Gouverneur van West-Vlaanderen op het einde van 1852, tref ik de volgende woorden aan Do hoeren professors hebben de lofwaardigste bewijzen opgelevord van vlijt en opoffering; door hunnen ijver, hunne bekwaamheden hebben zij do achting der leerlingen en het vertrouwen der ouders verworven; do kinderen leveren bewijzen op van echte vorderingen on Mr Barbier verdient den grootsten lof over zijn bestuur. - Ik neem deze gelegenheid te baat om eene welverdiende hulde te brengen aan die opoffe ringen, aan die verdiensten van het eerste onder wijzend personeel’t is onbetwijfeld zij, die door hunno wijze opgevingen er in gelukt zijn ons gesticht in groote maat te doen hoogschatten. De school die in den beginne 56 leerlingen telde, had welhaast het vertrouwen der over heden en van talrijke ouders verworven; zij ging alras vooruit. Een koninklijk besluit van 31 Mei 1854 be machtigde dou Minister van Binnenlandsche Zaken, ten tijtel van proef, eenen wedstrijd in te richten tusschen da middelbare scholen. Veurne, die nog maar onlangs een derde studiejaar had ingericht, nam toch deel aan den strijd. En wat zien wij 1 Van 1856 af, behaalt onze school schitterende uitslagen met Charles Baraitre on Polydoor Ghyselen zoodanig dat onze school den 5,n rang bekleedde tusschen do vlaamsche middelbare scholen. Van dan af, volgen de goede uitslagen de eene de andere na. Den offlcioelen Moniteur door bladerende, vinden wij als laureaten namelijk de namen van IIDe Croo, Charles Barbier, Charles Vereenooghe, Leopold Lambrecht, Gustave Lammens, Liévin Vandevelde, Cesar Barbier, Arthur Barbier, August Van Belloghem, Alfred De Cae, Arthur Delanoeye. In de laatste tijden stippen wij de namen aan van Van Eygeu, Platteeuw, Cattelyn, Marcel Brunein, Meuris, Abel Brunein, Rooryck, Ver- linde, Vercruysse, Van Hamme, Vandèwoude. En in den algemeenen wedstrijd van 1901, onderscheidde zich nogmaals onze middelbare school; zij bekwam den 5»» accossit met Jeróme Pollentier van Bulscarap en de 4* eervolle melding met De Houck Léon van Steenkerke, hetgeen nogmaals onze middelbare school aan het hoofd stolde der gelijkige inrichtingen. Daar vinden wij hot bewijs dat het onderwijs onberispbaar is en grootelijks beantwoordt aan den wensch van het gouvernement. Waar zijn al die oud-leerlingen bevaren die door wijze bestuurders en verlichte leeraars zijn

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1