VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I .4 dié 76 jaar. X.' ly. Zaterdag SJG April 1902. VANDEW Men schrijft in bij eene Twee vraagskens aan den Veurnaar. Indien de Middelbare schooi eene liberale school is, hoe komt hel dal men katholieke leeraars vindt die ér in toe stemmen, in dil «liberaal» geslicht het onderwijs te geven Hoe komt bel ook dal men klerikale kopstukken vindt die er in toestemmen deel te maken van hel beheerend bureel, T is te zeggen le doorgaan als de officieele beschermers van dil zoo verwaand liberaal onderwijsgesticht Kortom, niettegenstaande de officieele tusschenkomst van hel stadsbestuur en he, beheerend bureel,hebbende klerikalen idles gepoogd om, zoo als men zegt, stokken in de wielen le steken. De overgroole meerderheid der gilden van de stad hebben toch hunne bijlreding geschonken. Is hel levendste bewijs dat het puike der burgerij en der werkende klas van Veurne er aan hield om eene openbare hulde van erkentelijkheid te brengen aan onze zoo voortreffelijke Staats Middelbare school aan dewelke menige onzer mede burgers hunnen voorspoed te danken hebben. Van daar den spijl van den Veurnaar en zijne aanhangers, die met kunnen ver kroppen dat eere en dank worden bewezen aan hel officieel onderwijs, dal hier, niet tegenstaande alle lage listen meer en meer hel vertrouwen geniet der ver standige ouders Bijeenroeping van den Gemeenteraad. Zitting van heden Zaterdag 26 .1 pril, om 4 ure 's namiddags. Dagorde Nog iets over onze Middelbare school. De Veurnaar, die niet één woord had gerept om verslag te geven over hel balfeeuwfeesl onzer Staats Middelbare school, dal hij nogtans zelf had aauge- kondigd stilzwijgendheid die, hetzij hier terloops gezegd, door zeker klerikaal kopsluk, op zeer strenge wijze is gelaakt geweest is al met eens tol spraak gekomen en poogt eenen schijn van uitleg te geven aan de bijzonderheden die wij in ons vorig nummer hebben gemeend le moeten aanslippen. Wij zeggen eenen schijn van uitleg want geheel zijn langdradig artikel is eene aaneenschakeling van onnauwkeurigheden en kale uitvluchtsels. wettig beletsel, de plechtigheid niet hebben kunnen bijwonen. Men moet zich de Veurnaar» noemen, om hel anders le denken. Ook komen hier geene grove en mis plaatste personaliteiten te pas. Maar ge gronde redens moeten worden aangehaald. Welnu, wij zullen eene vergelijking doen. Veronderstellen wij, voor een oogen- blik, da*, de schrijver van den Veurnaar zijne opvoeding en zijn onderwijs in het Bisschoppelijk Collegie zou hebben ge noten, dal hij zelfs de eer zou hebben gehad er deel le maken van het onder wijzend personeel. Er wordt beslist hel jubelfeest le vieren van hel gesticht. Alle pogingen worden aangewend om de plechtigheid zooveel mogelijk op le luiste ren 1 Iedereen brengt hel zijne bij.... En men ontdekt dal er tegenkanting bestaat.... van wege sommige leeraars zelven 1 Wat zou de Veurnaar van zulke mannen denken Wij vreezen dal hij in zijne beoordeeling Strenger en wreeder zou zijn dan wij Ook hebben wij hier enkel, in zeer gematigde woorden, overgedrukt wal wij somwijlen, zeer hard en zonder doekjes hoorden bestempelen. Wij hebben ook aardig gevonden 2° dat de Melomanen, reeds genoemd en de katholieke Chceurs, idem, te huis zijn gebleven, als integendeel hunne Voorzitters de heeren de Spot en Pil feest medevierden. Wal beleekenl zulke houding Wij besloten dat die heeren van geen gezag moeten genieten tusschen hunne gildebroeders, om alzoo door deze laaisten openbaar te worden afgekeurd. Ook is zulks hier de algemeene meening. En wilt gij weten hoe de Veurnaar dit alles uitlegt Dit bewijst, zegt hij, dal in de katholieke gilden, de leden handelen zoo als zij willen en niet gebukt gaan onder den uist van éénen enkelen man Dus bekent de Veurnaar dal de leden hebben beslist tegen den zin van hunne vooi zillers 1 En niettegenstaande dit, blijven die voorzitters aan het hoofd hunner trouwe leden die hen zoo onverschrokken hebben.... gelacheerd. JVy zijn hunne chefs, zeggen die heeren bij zich zelven; dus.... zijn zij de meesters Katholieke kandidaten te Brussel. Het arrondissements-comileil der Conserva tieve Vereeniging van Brussel, heeft.defi- nilief zijne kandidaten aangeduid voor de kiezing van 25 mei. Ziehier de lijst en de rangorde der I kandidaten Voor den Senaatde heer Duprel. Voor de Kamer. Werkelijke leden 1. Nérincx, 2. Dejaer, 3. Vanderlinden, 14. Renkin, 5. Carton de Wiarl, 6. De Lantsheere, 7. De Bontridder, 8. Colfs, 9. De Cosier, 10. Wouwermans, 11. De Buc, 12. Borginon. Plaatsvervangers 1. De Coster, 2. Wouwermans, 3. De Bue, 4. Borginon, 5. Velge, 6. Alloul-Soenens. Wij hadden aardig gevonden 1° dal de Melomanen ons slat/smuziek hunne medewerking hebben geweigerd, alhoewel de feesten waren gegeven mei de officieele lusschenkomst van hel stads bestuur. De heeren Burgemeester en Schepenen waren immers eere-voorziller en onder eet e voorzitters der .feestcommissie. En toch, draaien de fanfaren hun de rug, alsof die heeren hun geheel en al vreemd zouden zijn. Er blijft dus bewezen dal de gemeente- overheid waardig is gevonden om de Melomanenalss/udsmuziek veile betalen... maar dal onze fanfaren van hunnen kant hoegenaamd geene plichten, zelfs geene plichten van welvoegelijkheid le vervullen hebben jegens hunne weldoeners. Betalen moeten we.... en daarmee uil T Is treffelijk 1 Eene opmerking die bier haar nul zal vinden onder de talrijke maatschappijen die aan de feesten deel hebben genomen, waren er van alle denkwijzen, liberale en katholieke. Drie alleen hebben, verders, willen uitzondering makenDe Melomanen, de klerikale Chceurs en Sl Joris. Prijskamp der 2° Landbouwstreek te Veurne op Maandag 21 April. Maandag had alhier de prijskamp plaats tusschen de bekroonde runderen der tweede landbouwstreek, bevallende de omschrijvingen Veurne, Dixmude, Nieu- port, Alveringhem, Loo en Merckem. Zie hier den uitslag Te Aalst zijn de katholieke kandidaten Kamer, de heer Dr Pierard, van Geeiaards- bergen; toegevoegde, de heer Em. Vander Taelen, stoker en burgemeester te Idegem. Ai rondissem'Aalst-Oudenaarde, Senaat j de heer de Kerckhove d’Exaerde; toege- voegde, de heer Dr Gheeraerdts, burge. meester van Aalst. Te Antwerpen is de katholieke lijst samengesteld als volgt De heeren Coremans, Nederduitsche Bond; Delbeke*, Borgerboul; De Winter, kanton Contich; Van den Broeck, Demo- cratieke Bond; Biarl, kantons Eeckeren- Brecht; Segers. Katholieke Vereeniging; Van Beeth, kanton Boom. Toegevoegden de heeren E. De meester, A. Heyndrickx en Duysters. De liberale democralieke Bond heelt de vol geilde kandidaten aangeduid; Kamer: de lieer Tonneliei toegevoegde.de heer Van Regemoorler. Senaatde heer Van de Walle, notaris. Toegevoegde de heeren B. Claeys, advocaat, uittredendë toegevoegde; Dr Michiels, oud-burgemeester van Leeuw; notaris Pulseys, provincial raadslid en burgemeester van Hoegaerden. Te Leuven is de liberale lijst samen gesteld als volgt de heeren Beaudin, uit tredend toegevoegde; E. Peelers, advocaat en schepen te Diest; L. Boels, ad.‘-avoué. Eindelijk hebben wij aardig, ja zeer aardig gevonden 3° dat sommige professorkens ge lukkiglijk maken ze de kleine, de zeer kleine uitzondering uit zich hebben welen te onderscheiden met zich le ont houden in hel vieren van het onderwijs gesticht, waaraan zij gedeeltelijk hun bestaan te danken hebben. Natuurlijk, en dit spreekt van zelfs, - - -1 - - ’- J J de feesten hebben tegengewerkt en geens zins de heeren die door hel een of ander Voor tie ViHaaeherH. Antwoord van den heer minister van landbouw op de vraag van M. Buyl be treffende de maatregelen tol bescherming der visebvangst in den Yzer. Hel bestuur bestudeert, op vraag van de belanghebbenden, de kwestie van het bevolken van den Yzer. Niets werd lol nu toe beslist wal inzonderheid do kalvisch betreft. Men heeft, acht jaar geleden, niet voor duizenden frank kalvisch kunnen dooden, die in den Yzer zou geworpen zijn ge weest, vermits de Regeering tot heden geen kalvisch heeft aangekocht, om deze in de waterloopeti te storten. De stevige haken waarvan de borst vinnen van dezen visch zijn voorzien, verdedigen hem doeltreffend legen al de andere roofvisschen onzer zoele walers; hel ware dus met noodig, bij voorkomend geval, in den Yzer de snoeken en palingen, die lot de beste onzer visschen behooiei), te vernielen. De toelating om des nachts mei hel kruisnet le visschen, zou lot misbruiken I aanleiding geven en de bewaking nog moeilijker maken. Zulk een maatregel zou in strijd zijn met den wensch die eenparig werd uitgedrukl door al de visschers mei de lijn en herhaaldelijk in hel parlement weid vertolkt, namelijk tijdens de beraad slaging over de wel van 5 Juli 1899. De vlottende lijnen mogen gebruikt worden; zij mogen zelf gedurende het grootste gedeelte van hel jaar geplaatst en opgebaald worden een half uur voor het opgaan en een half uur na hel onder gaan van de zon; ’s nachts mogen zij in T water blijven liggen. Er beslaan andere vischluigen dan de nellen mei mazen van één centimeter die het mogelijk maken met welgelukken groote palingen te vangen, namelijk de grondhaken of grondlijnen, de' paling- korven, de peurangel. Hel gebruik dier nellen mei mazen van één centimeter ware in strijd met den wensch der hen gelaars en mei wal in deze Kamer gezegd en beloofd weid. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicity, Magdalenastraat, Brussel. KEIICK.IIOVE, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. ondervoorzitter der Kamer, uiltredend lid; de heer Jacques, geneesheer en i burgemeester van Florenlville. Suppléanlen de heeren Jacques, ge- I neesheer en Poncelel, te NeufchAlean. Effectieve kandidaten; de heer Heynen, Terechtwijzing. In de zitting van Woensdag, teekende de heer Buyl verzet aan legen de gezegdeiis van den heer Minister die, in zijn ant woord, hem woorden in den mond beeft gelegd die bij nooit heeft uitgesproken. De heer Buyl drukle zich volgender wijze uil In de Kamerzitting van 18 April stelde ik aan den achtbaren heer minister van landbouw, in de Vlaamsche taal, eene vraag, waarvan, volgens hel Vlaamsch Beknopt Verslag en de Handelingen, hel eerste deel luidde als volgt 1° Er wordt beweerd dat de Regeering voornemens is den Ijzer le bevolken met kalvisch. Deze maatregel wordt door de be voegde personen beschouwd als eene loutere geldverspilling. Telken jare trekt men voor twee tot drie maanden de waters van den IJzer af om gedeeltelijke werken uit te voeren. Het gevolg daarvan is dat een groot deel 1“ Godshuizen. Rekening van 1900. 2" id. Begroetingen voor 1902. 3° Armbestuur. Hernieuwing cijns- pacht. 4° Armbestuur. Verkoop van grond- goederen. 5“ Sledelijke knechtjesschool. Hoofd onderwijzer. Ontslag. 6“ Stedelijke knechtjesschool. Hoofd onderwijzer. Benoeming. 7° Gemeentesecretaris. Maatregelen te nemen. 8’ Overdekte yiscbmarkl. Voor stellingen. 9° StadsboekerijRekening over 1899. 10° Mededeelingen van hel collegie. De katholieke kandidaten van Thiell- Roeselaere zijn Werkelijke kandidaten, de heeren Beernaert, Van der Bruggen, Van den Bogaerde, Gillès de Pelichy, uittredende volksvertegenwoordigs. Toegevoegde kandidaten de heeren Boone, burgemeester van Thiell en Dr Delbeke, schepen van Roeselaere. van de visch terecht komt in de zee en dal de overblijvende sterft, als men den IJzer daarna vol laai loopen mei zout water, iels dal ook zeer veel schade be rokkent aan hel vee, grazende in de aan palende weiden. Acht jaar geleden heeft men op die manier voor duizende frank jonge visch, die men in den IJzer had geworpen, geheel en al vernietigd. Naar men hoort, heb ik in hel geheel niet beweerd dal de Regeering reeds I beproefd had den IJzer le bevolken met I kalvisch; ik heb enkel gezegd dal dit gedaan werd met jongen visch. De Kamer zal vaststellen dat de acht bare heer minister mij woorden in den mond legt die ik nieï heb uitgesproken. In strijd met hetgeen de achtbare heer minister liet verslaan, heb ik ook niet beweerd dal het gebruik der vlottende lijnen altijd verboden is; ik heb enkel gevraagd dal bel visschen mei doppers ten allen tijde zou loegelaten worden. Kienkronljk. De Liberale Bond van Brussel beeft maandag als kandidaten aangeduid de heeren Huysmans, Hymans, Lepage, Monville, Smels en Hanssens. ADVERTENTIEBLAD Stieren. 200 fr. Platteew, Loo. 200 fr. Ingelbrecht, Leke. 150 fr. Wullens.’s Heerwillemscapolle. 150 fr. Opsomer, Merckem. Tweetandsche Veerzen. 150 fr. Opsomer Henri, Alveringhem. 100 fr. Verstraete Henri, Ramscappelle. 75 fr. Degrave, Mannekensvere. Viertandsche Veerzen. 150 fr. Opsomer Henri, Alveringhem. 100 fr. Degrave, Mannekensvere. 75 fr. Hector Nollet, Steenkerke. Koeien. 200 fr. Honoré Cornille, Coxyde. 150 fr. Dugardein Aug., Loo. 150 fr. Cornille, Coxyde. 100 fr. Vaneygen, Leke. 100 fr. Vandevelde, St, Joris. irMitWn. -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1