I VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I a De Strijd. 1. ADOLF BUYL 2. ACHILLE DE COCK 3. JULES VAN HILLE grondeigenaar, te Dixmude. 4. ERNEST VAN GLABBEKE 1. ALFRED DE WYNTER advokaat te Brugge. 2. AUGUST HOUTSAEGER grondeigenaar, te Veurne. 3. HENRI BEESAU grondeigenaar, Ie Hoogstaede. 4. AUGUST DUMON gemeenteraadslid, Oostende. 7W.' IS). ■ye jaar. Zaterdag 30 Mei 3S)O^J. ’t bureel van legen i al en gclijk- Itnyl De Cock Van Hille PLAATSVERVANGENDE Alfred De IVynter August Houtsneger Henri Beesau August Bunion Zulke lijst mag met vertrouwen aan de kiezers worden aangeboden; deze zullen onb. twijfeld aan onze kandidaten de voorkeur geven, want talrijk zijn onze grieven. Hel volk is misnoegd omdat liet Alge- meene Stemrecht is verworpen. Hel is misnoegd over de dwangmiddelen en de gewelddaden die in gebruik zijn gesteld door het ministerie, dal zich laat kenmerken door eenen haatdragenden uitbuilingsgeesl tegenover allen die met eeuige onafhankelijkheid zijn bezield. Het is misnoegd en bevreesd over de innemende macht der doode hand; ’t is te zeggen de kloosters en de nooit verzadigde geesielijke overheersching. Hel is misnoegd omdat hel de schulden van den Staat ziet klimmen op eene on rustbarende wijze. Hel is misnoegd omdat het de openbare lasten, gedurende de regeering der kleri- kalen, heeft zien verhoogen van 67 miljoen Hel is misnoegd omdat het rechtvaardige princiep der evenredige vertegenwoor diging der minderheid ziel verdraaien op zulke wijze dal de meerderheid der zelels in het Parlement zijn toegekend aan die genen die in het land in minderheid xfjn Het zal de plicht wezen van de liberalen aan zulken noodlottigen staat van zaken hulpmiddelen te verschaffen. Wij willen een spaarzaam en verstandig beheer van ’s lands geldwezen. Wij willeii-ecne verplichtende en voor treffelijke opvoeding der jeugd. Wij willen aan den ouden werkman een betamelijk pensioen voor den ouden dag. Wij willen dat iedereen zich aan ’s lands verdediging opoffere. Wij willen in T kort al de hervormingen die het voorwerp uitmaken van hel mani fest der linkerzijde van de Senaat en de Kamer. Daarom stemt allen voor de vooruit, strevende kandidaten de heeren De Wynter Houtsaeger Beesau Van Glabbeke Bunion. Liberalen Vooruit De lijst der Liberale Kandidaten is met de grootste geestdrift in het kiesarron dissement onthaald geweest. Hoe kon hel anders? Ieder persoon is ten volle over tuigd, dat de kandidaten, mannen zijn, met vaste overtuiging, met onwrikbaren wil, getrouw en uil ganscher harte ver kleefd aan de edele princiepen van hel liberalismus. Hel zijn volksvrienden, geacht en bemind van burger en werkman. T Is dus met de meeste hoop op zegen- praal, dal we den uitslag te gemoel zien. Vooruit dus, kiezers van Veurne-Ostende- Dixmude; band in hand, onverpoosd gewerkt om hel klerikalismus, dal op den bodem van den afgrond ligt omver te werpen. Vereenigt uwe krachten, sla moedig de kandidaten ter zijde, maakt onophoudend propaganda, strijdt met woord en pen, verspreidt dag- en week bladen,, zoo doende zijl ge zeker dal de volksgezinde liberale kandidaten zege vierend uil de stembus zullen komen. Vooruit, liberalen, moedig gestreden, hel is plicht Vermeerdering van lasten. Het liberale ministerie Graux viel in 1884 ten gevolge eener vermeerdering van lasten, die slechts fa miljoen bedroegen en geen enkel levensmiddel troffen. Die lasten bestonden namelijk in rechten op alkohol, op tabak, op drooge vruchten wijn, op azijnzuur, en verhooging van den zegel van obligaties en aandeelen van naamlooze maatschappijen. Indien er toch rechten moesten geheven worden, konden ze dan beter gekozen worden? Fat wal deden de klerikalen? Ze be loofden die rechten al te schaffen. Doch ze wachtten er zich wel voor en verdubbel den integendeel de lol- en accijnsrechten. Ziehier daaromtrent de officieele cijfers. Onder het liberaal ministerie werden 155 miljoen 821,000 frs lasten betaald. In 1900 onder klerikaal bestuur is dit cijfer geklommen tol 231 miljoen 254,000 fr. Dal maakt eene vermeerdering van 76 miljoen. En toch werden de liberalen voor een vermeerdering van la miljoen door hel kiezerskorps verloochend. Onder het liberaal ministerie werden slechts 55 miljoen tol- en accijnsrechten, dat zijn belastingen op allerhande verbruikings- arlikelen betaald. In 1900 beliepen die reeds 111 miljoen. De klerikalen hebben ze dus verdubbeld die belastingen op drank en eetwaren, die eens te rechtde klimmende belastingen op de ellende ge noemd werden. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De \nnoncen voor Belgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office db Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij l. VAMiMilW KEHCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. heeft door de menigvuldige belangen die hij te behandelen heeft. bladen brengen aan de verspreiding der liberale partij den heilzaamsten en vruchl- baarsten invloed. Ons kiesarrondissement is ook niet ten achteren gebleven, dank aan de vooruit strevende en verhevene politiek van den achtbaren volksvertegenwoordiger heer Buyl, die overal en ten allen tijde blijken heeft gegeven van moed en zelf verloochening, heeft ons arrondissement meer en meer zucht naar vrijheid, naar ontvoogding. Hel wordt het achttienjarig klerikaal dwangbestuur moede; hel ver langt de afschaffing der ongehoorde lasten, dal hel heeft af te zweeten; hel ziet meer en meer klaar in de valsche beloften der klerikale toppers. De kiezers der omschrijving Veurne- Oslende-Dixmude, zullen voorlaan hand in hand gaan, om te helpen hel klerikaal gevaarte omver te werpen en de zegepraal te verzekeren der liberale kandidaten Adolf Buyl Acllille De Cock Jules Van Hille Ernest Van Glabbeke De Kiezing nadert!! Binnen kort wordt een gedeelte van hel Belgisch volk ter stembus geroepen om hunne vertegenwoordigers te kiezen. Deze gedeeltelijke stemming is van aller grootste gewicht voor de liberale partij.... Iedereen is overtuigd dat het klerikaal kraam wankelt en slaat om te. vallen; van eenen anderen kant heeft de socialistische pat lij in de oogen van vele lieden schrik en af keer ingeboezemd, door hunne overdrevene houding tijdens de laatste straatbetoogingen. De liberale partij integendeel, is de partij der orde en vrede, zij is om zoo te zeggen, de onmisbare spil d<r heden- daagsche samenleving. In haar midden treft men die huichelende politiek niet, zooals bij de klerikalen, die met gods dienst, vaderland, huisgezin enz. gooche len, als de nar met zijne pel. In de liberale partij, vindt men ook die onverdraagzame, ophitsende politiek der socialisten niet, die bij elke gelegenheid uitdagende houding aanneemt en tot wandaden over gaat. Neen, de schoone liberale partij, is de vereeniging der edele gedachten, der diepste overtuiging van rechtvaardigheid, van vrijheid, van volksontvoogding. Bij haar kent men geen broodroof, geene uitbuiting. Geen wrok of haal wordt er gedoogd. Is alzoo dal zij, die lang in schijndood was, nu weder met meer kracht en fier heid dan ooit, uit den grond oprijst. In alle sleden en dorpen ontwikkelen zich de liberale demokralische gedachten. De knappe voorstaanders, de manhaftige strijders, benevens hunne dag- en week- De Kandidaten der Vereenigde Liberalen. De Liberale Vereeniging en de Liberale Burgers- en Wei kmanskring hebben in eene kiesvergadering gehouden op zondag lestleden de kandidaten uitgeroepen voor de aanslaande wetgevende kiezingen. Zeldzaam woonden wij geestdriftiger zitting bij. De vrienden der omliggende gemeenten waren in groot getal opge komen. Hel lokaal der Liberale Vereeni ging was proppens vol. Onder daverende toejuichingen wiel den uitgeroepen als kandidaten Werkelijke Kandidaten uillredend Kamerlid. gemeenteraadslid, te Oostende. gemeenteraadslid, te Oostende. Plaatsvervangende Kandidaten Wie zijn zij De lieer Buyl is als ons stadgenoot geworden Iedereen heeft zijne schitterende parlementaire loopbaan kunnen navolgen en bewonderen. Hij deed zich hoog schatten Voor de hulp die hij verschafte aan de noodlijdende weduwen en weezen onzer zeekust; Voor zijne bereidwilligheid iedereens verzoeken te behartigen, zoo wel die van den kleinen man als van den rijken; Voor de pogingen die hij aanwendde om hel beknopt verslag aan den ouden abonnementspi ijs van één frank te stellen; Voor de bescherming die bij gaf aan de kleine gemeentelijke bedienden aan wie hij de onafhankelijkheid wilde verzekeren; Voor zijn krachtig optreden tegen de aanstaande nieuwe belastingen, toen hij den minister de Smet de Naeyer vei- piichtte te bekennen dal een wetsvoorstel hangende was om na de kiezingen de stallingen en schuren der landbouwers te belasten; Voor zijne tusschenkomsl in hel kenbaar maken der misbruiken tol dewelke de partijdige en b lac i -lijk pensioenswel aanleiding geeft; Voor zijn krac'i ig streven legen de bespotters onzer vlaamsc'i heidsrechlen; Voor zijne voorbeeldige werkzaamheid in de afdeelingen der Kamer, alwaar het oprechte zware werk wordt verricht, voor zijn standvastig hartigen der stoffelijke belangen onzer streek Ook heeft hij de achting verworven van alle partijen en bijzonderlijk de genegen heid zijner liberale slrijdgenooten in de Kamer. De lieer August lloutnaeger is ook geen nieuweling in ons politiek strijden. In de eerste rangen was bij immer op de bres bij al de gemeente- kiezingen, bij iedere liberale betooging. Hij streefde altoos om nuttig te wezen aan zijne medeburgers. der stichters en werkzame e van ouderlingen die verdienstvolle en werkman be- van ziekte en weldaad, waar hij zich gedurende jaren I nuttig heeft gemaakt aan de behoeftige klas. Ook is hij stichter en lid van hel Behaeghels genootschap» waarbij mede- helpt tol verheffing van het geestelijke peil onzer werkersbevolking, met het toekennen van studiebeurzen aan de weing bemiddelde jongelingen. Verders is hij bestuurlid der Nooid- watering van Veurne-Ainbaclil. Enkel de landbouwers weten met welken ijver de heer Houtsaeger zich kwijl van zijne taak. Hij is ook onder-voorzitter van het Landbouw-comice en in die hoedanigheid bewijst hij buitengewone diensten. Daar ook is hij op zijne plaats; hij weet er de persoonlijke voordeelen van ieder boer zooals de algeineene belangen van den landbouw te behartigen. Eindelijk is hij voorzitter onzer zoo verdienstelijke Rhetoricagilde, alwaa- zich de leden weten te oefenen in lelterr kunde, tooneel en gezang; als hoofdman onzer groote burgersgilde brengt hij het zijne bij om onze bevolking te vergasten op die vermakelijke en zedelijke tooneel- slopden waar van verre en naai-, uil al de gemeenten do stroomen volk naartoe komen. De lieer Henri Dcchuu woont te Hoogstaede alwaar hij, na een leven van vlijtigen arbeid, eene behage lijke en welverdiende rust geniet. Hij is een dier koene mannen van den buiten die geen voel achteruit zetten voor de stoutmoedigheid der vijanden der burger lijke overheid. Altoos liet hij den parochie herder in zijne herderlijke bedieningen; maar dulde nooit dat hij zijne bevelen kwam geven in gemeentelijke zaken. En iedereen weet welke moeilijkheden het kost en welke zedelijke kracht er noodig is om zekere overheerschingszucht paal en perk te stellen. Ook geheel helHoutland houdt de oogen gericht naar dien man van karakter, dien liberaal van den ouden stempel voor wie de leus nog heilig is De pastor in de kerk, de burgemeester op hel stadhuis De achting die hij door zijne rechtschapenheid en zijn rondborstig karakter heeft verworven, de uitgestrekte invloed die van hem uitgaat over de om liggende gemeenten is voor de kiezing van overgroote waarde. Mr Beesau is ook beheerder van hel geslicht voor ouderlingen dat afhangt van de fondalie Clep, bediening waardoor bij met velen in betrekking wordt gesteld. De lieer Jules Van Bille vertegenwoordigt bijzonderlijk hel arron dissement Dixmude. Hij behoort tot eene rijke en invloedhebbende familie die zijne vertakkingen heeft uitgestrekt in al de Dixmudsche politieke korpsen. Hij is er zeer geacht en bemind; in de landbouw zaken is hij zeer bedreven; hij geniet de achting en genegenheid van werkman en burger. Alr Van Hille is voorzitter van hel Land bouw-comice van Dixmude en is dus bij zonderlijk op de hoogte der vereischlen der landbouwersnijverheid. De heeren De Cock, Vnn Glabbeke en Dumon zijn drie gemeenleraadsheeren van Oos tende. De eerste is gesteld als apotheker en is tevens een der hoofden der burger wacht* Tijdens de laatste gemeentekiezin- gen bekwam hij op verre na het meeste ■’.■tal st mm.-ii. Hij is de populairste man van Oostende, waar hij zich verdienstelijk heef i geloond onder allo opzichten. MM Van Glabbeke en Dumon zijn nijveraars: de eerste is brouwer, de andere aannemer van openbare werken. In den gemeenteraad bewijzen zij dat ze mannen zijn van talent, die geene gelegen heid laten voorbijgaan om de belangen hunner geboortestad te bewerkstelligen. 1 De lieer Alfred De Wynter alhoewel te Bruggegevestigdals advokaat, t' verblijft heel dikwijls te Oostende alwaar zijne zaken hem roepen; hij is immers grooter daarbij uitgesïrektóbetrekkingen immer op de bres kiezingen, om zijne medeburgers. Hij is een c... beschermers onzer gilde bijstand Help U Zelf instelling die burger schermt tegen de slagen ongeval. Vroeger was hij lid van ADVE X »®»BE0«afc .7 r|- r-|._p———Bi.-—»—«ln-TirmrTMaa.iwl.1, nrlv. rar -r-rr—n r>ll~rT~irn~rtr II— IQ WUrr iir i iVffMra

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1