VAN VEURNE 2 NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 ARRONDISSEMENT VEURNE-DIXMUDE-OOSTENDE. Kiezing voor vier Volksvertegenwoor digers den 25 Mei 1902. Waarom moeten wij voor de Liberalen stemmen? Bericht aan de Kiezers. onder nummer 1. Zaterdag IV Hei N.' 550. 76' jaar. van 1- De gevolgen van het dompersministerie zijn niet lang uitgebleven. In 1899, wan neer de jongelingen die onder hel liberaal bestuur ter schole gingen, bij hel leger ingelijfd werden, waren er 303 op de 1000 milicianen, die de grondslagen van een lager onderwijs bezaten. In 1898, na 8 jaren klerikaal bewind, waren er nog 95, minder dan hel derde. Is dal welsprekend genoeg Minister Schollaerl bekende in 1897, dal er toen in België op ongeveer een miljoen kinderen van 6 lol 14 jaren, 290 duizend kinderen waren die geen school bijwoonden Wal is er in die voorwaarden van die 290 duizend kinderen le verwachten Die toestand is een ware schande voor een land, dal onder opzicht van handel en nijverheid aan T hoofd slaat van de meeste landen der wereld. Ook zullen alle verstandige burgers dit bij de aanslaande kiezing gedenken. Zij zullen hun stem uitbrengen op de lijst der liberalen die voorstaanders zijn van verplicht onderwijs, zonder inmen ging van eenige godsdienstige!) invloed. Hel onderwijs in handen van den Slaal en toegankelijk in alle graden van rijk en ai m, dal is in T korl liet programma der Vereenigde Liberalen. - Omdat hei reeds gedurende 18 volle jaren is dal de klerikalen ons besturen en hatelijke wellen stemmen tegenstrijdig met de goede begrippen en de belangen van burger en werkman. Omdat de klerikalen nutlelooze geld- verkwistingen plegen, zware lasten leggen ten nadeeleder handeldrijvende bevolking. Omdat de beslaande legerinrichling ons legen de borsi stool en dal ons volks onderwijs le niet gaal. Omdat de geestelijkheid altijd ver hoogd wordl, terwijl burger, boer en werkman onbekommerd hard moeien voortzwoegen. Omdat geheel de kadodderslijsl der Kamers eene reeks jaknikkers, slapers en zwijgers is, een reesem nulliteiten, kleine lichten, enz. Omdat de klerikalen de bevolking voor den aap houdt en haar altijd veel belooft maar nooit niels loestaat. Daarom slaan we op en geven onze slem aan rechtzinnige volksvrienden, de liberale kandidaten, die mei moed en vol harding de sloffelijke belangen van de kiezers der vereenigde arrondissementen zullen verdedigen. Dus vrienden, gestemd voor Hel programma der liberalen luidt Gelijke rechten, gelijke plichten. Zij vragen afschaffing van de hatelijke Zoowel grooten als kleinen. Zoowel rijken als armen. Ziedaar het programma der liberalen. Het krijgswezen. De klerikalen, de partij van rijken, kloosterlingen en nobelen, behielden de plaatsvervanging om hun zonen vrij te kunnen koopen van den krijgsdienst. Volgens hen, moeten alleen de kleinen, de armen, T land dienen en den goederen der grooten bewaken. In schijn zijn de klerikalen tegen alle vermeerdering van uitgaven, en wal deden ze sinds zij aan 's lands besluur zijn Ze vermeerderden aanzienlijk hel effeklief van T leger, ze brachten de krijgsullgaven van 46 op 80 miljoen en gaven jaarlijks aanzienlijke miljoenen uit aan forten cn kanons. De nieuwe onlangs gestemde krijgswet vermeerdert nogmaals het konlingent, dal thans 133,000 man bedraagi, met duizend man, zegt de heer Helleputte, zoodal er alweer 4000 man meer onder de wapens zullen komen. Anderzijds zal die wet de uitgaven voor hel leger aanzienlijk ver meerderen. Hoe groot deze zullen zijn, weet niemand. Hel gouvernement bekent noglhans dal de nieuwe wel eene meerdere uitgaaf zal vergen van ongeveer 5 i/2 millioen frank per jaar. La Belgique militaire een uiterst bevoegd blad in zake van krijgs wezen, schal die vermeerdering van leger uitgaven op minstens 10 1/2 millleon per jaar. Zelfs de klerikale Patriole schreef Indien de krijgswet gestemd wordt, zal hel oorlogsbudjel, dat in 1884 46 millioen bedroeg, voorlaat) tachtig millioen be dragen. Eindelijk is de nieuwe kiijgswel vooral nadeelig voor de burgerij, omdat voortaan de plaatsvervanging veel meer dan 1600 fr. zal kosten. Burgers en ambachtslieden, die hun zonen willen te huis houden of hun ambacht willen zien voortzetter), zullen de noodige som niet meer kunnen storten om hun zonen vrij te koopen. Alleen rijken zuilen voorlaan van dit voorrecht, dat daardoor nog schreeuwen den en wraakroepende!’ wordt, kunnen gebruik maken. Liberalen 1 Ten Strijde I Van over oude lijden was en blijft de klerikale partij de hardnekkigste vijand van ons zoo verachlerd Vlaanderen. Sedert de achttienjarige klerikale re- geering is ons land ver achteruitgegaan, maar vooral Vlaanderen. Alles wordl totaal verzuimd, geene stoffelijke verbeteringen, geene verstande lijke vooruitgang, niels wordl daartoe gedaan. De kiezers plagen met beurzelarijen, met nietigheden, domme wetten voor het vee stemmen, oorringen en medalien voor de dieren voorschrijven, daarvoor hebben onze feniksen wel lijd. De vrijzinnigen integendeel werken met handen en voelen voor den verstandelijken allen als een man Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij C. VAIWDMIW KERCK1IOVE, Drukker-üitgever, Oostslraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. plaatsvervanging, waardoor alleen de armen de wapens dragen moeten. Zij zijn partijgangers van den persoon lijken dienstplicht en verkorting van den oefeningstijd, die thans 21 maanden duurt, terwijl hij in Holland slechts 8 maanden, in Denemarken 6, in Zweden 68 dagen en in Zwitserland 45 dagen is. Het geldwezen. Het geld verspillend beheer der kleri kalen kan als volgt samengevat worden Onder de liberalen in 1884 155 millioen Onder de klerikalen in 1900 231 millioen Onder de lib. in 1884 1 milj. 771 millioen Onder de kier, in 1900 2 milj. 750 millioen Terwijl dus de liberalen hel land be heerden door een jaarlijksche heffing van 155 millioen lasten, hebben de klerikalen reeds 231 millioen noodig, terwijl deze daarenboven de Belgische schuld met een miljard of duizend millioen vermeer derden. In plaats van den eigendom en de in komsten der rijken te belasten, hebben de klerikalen de armen en de burgerij belast, door allerhande accijnsrechten en tol gelden te heffen op artikelen van dage- lijksch verbruik, op graan en bloem, op merceriën en witgoed, op klecderen, op ingelegde waren, op wijnen in flesschen, enz. In 1884 bedroegen de accijns- en tolrechten slechts 55 miljoen, in 1900 beliepen ze reeds 111 millioen. De klerikalen hebben die lasten, die eens terecht klimmende belastingen op de armoede genoemd werden, verdubbeld. Zij hebben daarenboven hel vergun ningsrecht ingesield, onder voorwendsel het alkoholism le bestrijden. En wal was hel gevolgde kleine herbergiers, die reeds onder zware lasten en patenten ge bukt gaan, moesten den boi schudden. En dan hebben we nog de accijnsrechlen op den genever, die plotseling van 64 op 100 fr. gebracht werd, en die in 1900 meer dan 42 millioen aan den Slaal opbrachten. En niettegenstaande al die nieuwe lasten heeft hel klerikaal besluur onze openbare schuld bijna verdubbeld. Verleden jaar alleen werden 129 mil lioen door de klerikalen geleend; dit jaar zal alweer een leenitig aangegaan worden van 140 millioen Die geldverkwisting, zegde de klerikale Courrier de Bruxelles leidt ons naar een aanstaanden en onvermijdelijke!) ondergang Zoo wordl hel klerikale be heer door de vrienden van hel ministerie beoordeeld Hoeven wij er dan iels bij le voegen De liberalen nu vragen een redematig en rechtvaardig belastingstelsel, geëven- redigd naar den rijkdom, waar die zich ook bevindt, in de weelderigste kasteden of in de best gesloten kloosters. Ieder hoeft te betalen naar gelang zijn ver mogen, naar gelang zijn rijkdom. Het Onderwijs. De heillooze gevolgen van hel klerikaal bewind op het volksonderwijs zijn al le goed gekend. Hei groolsche werk der volksontvoog ding, waaraan de liberalen hun beste krachten gewijd hadden is vernietigd. 1500 onderwijzers werden mei een hon gerloon op de straal gezet om plaats le maken voor ongediplomeerde!), koewach ters, paleis en nonnen. 833 gemeentescholen werden gesloten. 185 bewaarscholen afgeschaft. 1225 avondscholen gesloten. 14 normaalscholen van den Staal afge- schaft. In 275 Belgische gemeenten is er geen enkele gemeenteschool meer en hoevele dorpen hebben slechts één enkele Integendeel heeft hel Gouvernement 1359 klerikale scholen aangenomen, terwijl 833 andere gesubsidieerd worden: in T geheel 2242 klerikale scholen met 5433 onderwijzers en onderwijzeressen, waarvan een grooi deel geen de minste bewijzen van bekwaamheid bezitten. Ziedaar het bilan der klerikale regeering op onderwijs gebied Hoe moet men stemmen Begeeft u naar het kiesbureel, voorzien van uwen uilnoodigingsbrief. De voorzitter zal u zooveel stembrieven afgeven als gij stemmen hebt. Op Iedereen dezer stembrieven, moet gij hel wil puntje zwart maken dal slaat boven den naam van Mr Buyl, onder nummer 1. OPGELET Gij moogl niet stemmen voor candidate!) van twee verschillige lijsten. Gij moogt ook niet stemmen voor méér dan een kandidaat van dezelfde lijst. Welkeenig T Het wit puntje dat slaat Dit zal hel ordewoord wezen van al de vrijzinnigen, van al de burgers die den voorspoed van hel vaderland betrachten. Dus, nog eens, wel opgelet Geen mengelmoes Men mag maar één puntje alléén zwart maken De libei alen van Veui ne-Ambachl willen Één man, ééne stem Éénen dop OJXTJDEÜ KT Overzielit van liet klerikaal bestuur. Het stemrecht. Onder hel klerikaal besluur kregen De grooten en rijken VIER stemmen. De priesters en rijken VIER stemmen. De armen EEN arme stem. Die politieke knoeierij mag niet langer duren. Ook eischen de liberalen de gelijkheid van alle Belgen voor de stembus, dus af schaffing van bel meervoudig stemrecht, dat aanleiding geeft tol allerhande knoeie rijen en bedrog, en opperheerschappij der klerikalen voor altijd verzekert. Zij zijn levens partijgangers der evenredige ver tegenwoordiging,, als zijnde de recht vaardigste manier om alle denkwijzen volgens hun getalsterkte vertegenwoordig te zien. Alleman EEN stem. ADVERTENTIE-BLAD Vanderheyde Buyl De Groote De Cock Pil Van Hille Roger Van Glabbeke PLAATSVERVANGERS PLAATSVERVANGERS Hamman De Wynter Piers de Raveschoot Houtsaeger De Roo Beesau Du Pont Dumon ?- - Adolf Buyl Acliillo De Coek .luh'H Van llillo Ernest Van Glabbeke PLAATSVERVANGENDE t Alfred De Wynter August HouUaeger llenri Beesau Augiibt Dunion -ma)» - - - LASTEN. OPENBARE SCHULD. Dus «3<5ii puntje ullééu zwart ■nnkon op elkeen uwer Hteni- brieven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1