VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT N.' 5JS. 7G jaar. Zaterdag 15? Juli 1110^4. vanden Men schrijft in bij In de Harmonie. Rechterlijke kronijk. Korreklionnele Rechtbank van Veurne. die met kennis van zaken kunnen mee praten en de onderbrekers, door de kiachldadige houding der ernstige men- schen aller partijen, in bedwang worden gehouden. Al zeggen zij het niet ronduit toch willen de klerikalen doen gelooven, dat het ministerie weer iets voor den dag zal brengen waardoor hel den dank aller Belgen zal verdienen en de bewondering opwekken van heel de beschaafde wereld Och binnen onze grenzen is men te veel- eischend geworden om vrede te nemen met hel weinige, dal hei Staatsbestuur, onder den vorm van sociale wetgeving, ter verbetering van hel lol der werkende bevolking aanwendt. En buiten onze grenzen is, sinds lang, op dit gebied zóó veel schoons volbracht dal we volmondig onze minderheid moeten erkennen. De klerikalen moplen dus heel zedig wezen en zich niet aanstellen als voor- loopers, zoolang zij nog met de rol van naapers hoeven tevreden le zijn. Vermindering van intrest in de Spaarkas. Uil hoofde der steeds toenemende ver meerdering der sommen in de Spaarkas belegd, heeft de beheerraad dier instelling moeten besluiten, te rekenen van I Januari aanslaande nog enkel 2 l. h. intrest te be talen op de sommen van meer dan 2000 frank. Het is slechts eenige jaren geleden dal zulk besluit genomen werd voor de sommen boven de 3000 fr. en ten gevolge van dien maatregel was de vermeerdering der kapitalen eenigzinsgedaald. Het bedrag der spaarboekjes, die op 31 December 1900 een som van 661 miljoen fr. beliep, was op 31 December 1901 reeds geklom men tot 735 miljoen, 't zij eene vermeer dering van 74 miljoen, voor een enkel jaar. Het getal spaarboekjes was in dien tijd geklommen tol 1,860,000, T zij eene vormcodering van 104,923. Algeineene lijdingen. Wij vernemen mei genoegen dal twee onzer inboorlingen MM. Louis Terlinck en Guillaume Duclos, oud-leerlingen onzer Staats Middelbare school, hun examen hebben afgelegd, ter Hoogeschool van Gent, de eerste, dit van hel lstc studiejaar voor den génie civil en de tweede, dit van het Ist1’ studiejaar der kandidatuur in natuurlijke welenschappen. Harlelijk proficiat aan de jonge laureaten. Aanbestedingen. Ziehier den uit slag van de aanbesteding der Bagger- werken uil le voeren aan den ingang der vaartgeul en in de havens van Oostende, Nieupoorl en Blankenberghe, evenals in de doorgangen van den stroombank ge durende eene pacht van 5 jaar. M. De Cloedt van Brugge heeft aangeboden 0.28 fr. den kubiek meter voor de eerste reeks en 0.48 fr. voor de tweede. Zaterdag morgend vroeg kwam een landbouwer van Eessen naar Sl-Pieiers- feesi te Thourout, met een peerd en een muilezel. Tusschen Handzaeme en Corte- marek, nabij d’herberg het Stroomtje, kwamen op eenigen afstand van daar twee hondengespannen aangereden. Opeens ging hel peerd op de vlucht, den muil ezel voorltrekkende en slagen toebrengen (le, hij zooverre dal de muilezel dood neerstortte. Het peerd was ook gekwetst, öe geleider kwam er met den schrik van af. Men rekent het verlies van den land bouwer op 500 fr. Een erg ongeluk is donderdag te Handzaeme voorgevallen. De Wede Embo was aan het kuischen van haar huis. Toen de zoon s namiddags te huis kwam, vond hij zijne moeder ten gronde in eenen bloedplas liggen. Men denkt dal de huis houdster gevallen is en zich gekwetst heeft met eene schaar. Toen de zoon zijne ongelukkige moeder vond had zii onge houden te leven. Jacht. De jacht met hel geweer op het waterwild langs den oever der zee in de moerassen, alsook op de stroomen en rivieren is, dn jaar, in alle provinciën toegelaten le beginnen van zondag 13 juli en deze mei hel nel in de eendenkommen te rekenen van 1 September 1902. ~u^en krach- ,Je wisselagent Pieter iïyt,’. van Bru"ge> is failliet ver- /nn nnn‘Ve"nSP7ekl va“ een ^korl van (00,000 Ir. De slachtoffers zijn talrijk en zooals meest altijd, behooren zij tol dé kleine burgerij. Hij is vluchtig. Prins en Prinses Albert te Brugge. Prins Albert en prinses Elisabeth hebben te Brugge hunne zegepralende intrede gedaan en de aloude Viaamsclie stad heelt hare hooge bezoekers ontvangen mei veel geestdrift. De gansche stad was versierd mei de Belgische en Beiersche kleuren en aller wegen waren triomfbogen opgeriebt waarop in groote letteren het woord Welkom prijkte. Al de troepen der bezetting en de gehecle burgerwacht waren le been De prinselijke trein is om half elf juist de statie binnengeloopen. Prins Albert droeg bel uniform van kolo nel bij hei regiment grenadiers; prinses Elisabeth een licht bevallig toilet. Hun gevolg bestond uit freule de Biommaert eeredame en kolonel Jungbluth. T°en de trein de statie binnenliep, werd de militaire eer bewezen door afdeelim^n van het 4' linie Cn door de b ge? ach mei vaandel en muziek. '^i wacht Öe hooge bezoekers werden bij hel ul‘S‘appen uh de koninklijke berline ver welkomd door graaf d’Ursel, gouverneur der provincie; generaal Decroos en burgemeester graaf Visart. De prins en de prinses werden geleid pk“s SS0"’ ”r d° ™“rs"ll"'8“ Daarna traden HH. KK. HH. en hun gevolg builen de statie, om plaats te nemen met de overheden in de gala- rijluigen, die op hol Slatieplein wachtten ten detachement lansiers leverde het geleide, dal den stoel opende en sloot. Op den gebeden dooltocht zagen de straten zwart van volk; aan de vensters op de daken, overal volk, dat de boo-è bezoekers op de geestdriftigste wijze toe- juichle. In hel provinciale gouvernement hadden (Je onicieele voorstellingen plaats; senators, volksvertegenwoordigers, bestendige af vaardiging en provincieraad, schepenen en gemeenteraadsleden, kortom al de gevestigde korpsen werden voorgesteld. Om 12 ure werd de stoet hervormd en reed naar de hoofdkerk. Daar werd de prins en de prinses ont vangen door Mgr Waffelaerl, bisschop van Brugge, omringd door de leden van hel kapittel der kathedraal en der geeste lijkheid van Brugge. Na een lang bezoek aan de schallen der hoofdkerk, stapten de vorstelijke personen terug in hun rijtui- Meer dan 4000 leden van de Gilden dér Ambachten brachten hun eene ovatie. Men wuifde met zakdoeken en hoeden men juichte, men riep Leve de prins Leve de prinses vo^niP,'"1S e" ,zij"e gemalin brachten yeivo gens een kort bezoek aan de ten toonstelling van toegepaste kunst, in de 1 oorterslogie en keerden om 1 uur in hel stadhuis terug. Aan de prinses werden in de Poorters- logie de kantwerksters voorgesteld die »eu’ei.kt .i,eljben aan haar bruidskleed. Zii heeft de jonge werksters harlelijk geluk I gewenscht. J b UK Ongevallen bij den Arbeid, Een welsontwerp belrekkelijk de onge vallen bij den arbied is in onze Kamer neergelegd. In November reeds zal het. indien wij ons niet bedriegen, besproken worden, Het debat, waartoe bet aanleiding zal geven, belooft vrij lang te duren en in hooge mate belangwekkend ie wezen, als het beperkt blijft tusschen de personen, Iht Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor llelgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Bijeenroeping van den Gemeenteraad op Zaterdag 12 Juli 1902, om Tl f/2 ure voormiddag Dagorde 1° Nijverheidschool. Be noeming leeraar in vervanging van den heer Brunein. 2° Stedelijke secretaris. Eedaflegging. Liberale betooging te Dixmude. Zondag namiddag hebben de liberalen van Dixmude de herkiezing van M. Buyl gevierd door een stoel en een feestmaal. Rond 3 uur namiddag vergaderden de achttien liberale maatschappijen van de stad aan de Borlierlaan. De Jonge Liberale Wacht en de Liberale Werkmauskring waren hel talrijkst vertegenwoordigd. Een groep vooral waarin kartels werden gedragen die het liberaal programma deden kennen, bekwam grooten bijval. Op de statieplaals had op de aankomst van den trein, die M. Buyl aanbraclil, een grootsche betooging plaats. Met M. Buyl stapten uit den trein MM. De Ridder, senator, Tcrmote en Vandervenne, volks vertegenwoordigers; De Cock en Cheuot van Oostende; Van Loo, van Rousselaere, De Swarle, van Nieport, enz. De stoet trok daarna naar het lokaal der Liberale Associatie waar de eerewijn werd aangeboden en waar de onder- voorziter M. Van Hille den welkomgroel aan de uitgenoodigden uitsprak. M. Buyl dankte zijne vrienden van Dixmude en zijne medestrijders der laatste kiezing. Te 5 uur werd hel feestmaal gehouden, waaraan ongeveer 100 personen deel namen. M. Van Hille stelde de eerste een heildronk in aan M. Buyl en wees op de uitbreiding die de liberale gedachten nemen in het arrondissement. M M. Ver meulen, secretaris der Jonge Wacht en M. A. Rabau voerden met veel talent het woord, waarna senator De Ridder de Dixmudenarcn aanwakkerde tol den strijd. Na eenige woorden van M. Van Loo van Rousselaere, neemt M. Buyl hel woord en begeestert weldra de toehoor ders door zijne toespraak. Onderwijs en Militarism. Het budget van het openbaar onderwijs voor 1902 beloopt 22 miljoen 942,888 fr,; daarvan komen 2,304,750 frank aan het booger onderwijs, 4,508,438 fr. aan hel middelbaar onderwijs en 16,129,700 fr. nan liet lager onderwijs. Hel budget van oorlog voor 1902 be draagt 56 miljoen 273,036 fr. en dit der gendarmerie 7 miljoen 664,419 fr.; voor de gewapende macht ecu totaal van 69 miljoen 937,456 fr. Gedeeld door hel cijfer der bevolking van België geven die totalen als uitgaaf per hoofd en per jaar Voor hel onderwijs 3.20 fr. Voor het militarisme 9.13 fr. Voor xooverde gewone uitgaven. Zien wij nu de buitengewone Aan hef openbaar onderwijs werden besteed, bij de wel van 24 Mei 1902, de som van 3567 fr. Zoo wal meer dan één halfhonderste van een oenliem per inwoner Het oorlogs-deparlement strijkt daar entegen nog eens 9 miljoen 192,721 fr. op, dat wil zeggen, meer dan 1.30 fr. per inwonerI Geld aan onderwijs besteed is welge plaatst kapitaal, zeide M. Fléchel in het Senaat. En de cijfers hierboven vraagt terecht Ons Woord orgaan der onder- wijzersveteeniging. ADVERTENTIEBLAD ZITTING VAN 26 JUNI. Callewaort Pamphiel, werkman te Merckem, een maand en 26 fr. voor smaad en 200 fr. of 15 dagen en 100 fr. voor jachtdelikten. Vangilluwc Francies, landlooper te Dixmude, 8 dagen en 26 fr. voor smaad jegens de policie. Gryson Jeroom, werkman te Veurne, zeven maanden voor gokwalifieerde diefte. ZITTING VAN 27 JUNI. Blanckaert Kareiwerkman te Bulscamp 5 dagen en 26 fr. voor 't dragen van valschen naam; een maand voor banverbreking; 3 jaren on 2 maal een jaar voor gokwalifieerde dieften, en 6 maal 3 maanden on 26 fr. voor enkelo dieften. - -MSIVr-' solo, verdienen dat wij hun onzen innigsten lof toezwaaien. De Concerto voor klarinetten heeft bewezen dat de serie klarinettisten welke de Harmonie bezit, niet vervaard zyn eenige honderden noten te kraken en dat met eene juistheid zonder weerga. Niet talrijk zijn de maat schappijen die dergelijk stuk op hun programma durven zetten. Iets dat de dames bezonder in verrukking bracht, was de medeslepende wals Hommage aux Dames-. De lieve juffers, immers allen goede danseressen, waren de eerste om toe te juichen. Coppélia, het lieve ballet van Delibes, was opwekkend en aangenaam om hooren. De Harmonie heeft hier bewezen dat ze alle vakken volkomen meester is. Het Concert eindigde met eene compositie van den heer Vanderlinden Bonsoir chasseurs - Iedereen was begeesterd, toen men in de verte de jachthoorns hun afscheidslied hoorden blazen en de jagers vriendelijk toeriepen - Bonsoirs, chasseurs-, De toejuichingen welke den heer Vanderlinden te beurt vielen waren wel ver diend En nu In een, twee, dry, stoelen, tafels, banken weggeruimd en het dansfeest in het grasplein greep plaats, ’t Deed ons waarlijk deugd aan ’t harte te zien hoe iedereen, opge ruimd en blij, de dames ten dans leiden: te be- statigen hoe men in de tusschenpoozen den schuimenden beker Godendrank on den schui menden pot Gambrinus'nat aansprak. Zeer laat in den nacht, keerde iedereen blij- gezind naar huis, verhopende nog zulkdanige aangename stonden te kunnen doorbrengen. Wij kunnen niet nalaten, namens de talrijke aanwezigen, eene hoffelijke hulde te brengen aan don hoer Voorzitter ANDRIES voor het prachtige feest, welke hij zijne trouwe eereleden on muziekanten heeft verschaft. Zijne mildheid kent geeno palen on tolken male hij feesten inricht muntten die uit door luister, pracht en genot. Hulde aan den heer Voorzitter ANDRIES en aan zijne achtbare gado Mevrouw ANDRIES, die haren gemaal ter zijde staat en gedurig werkt om do aloude maatschappij te doen groeien en bloeien. Lang love Mr en Mn,“ Andries 1 Een woordje lof ook aan den heer Bestuurder Vanderlinden die niets laat voorbijgaan, die gedurig op do bres staat wanneer hot do be langen dor Harmonie geldt. Do muziekanten, onder de lejding van zulkon man, moeten vooruit, t kuu niet audOTS 1 Heer Vanderlinden on uwe trouwe muzie kanten ontvangen hier onze oprechte hulde- be wij zen. Zondag toekomende, gaat de Harmonie te Duinkerke oen liefdadigheidsconcert geven. Goode reis Eono heerlijke ontvangst staat u te wachten. Vooruit mannen en tot later. wij zyn nog onder don zoeten indruk, wolk hot avondfeest van Maandag lost bij ons hoeft teweeggebracht. Nooit hadden wij kunnen denken, dat men in eene kleine stad zoo als Veurne iets dorgelyks op touw had kunnen zetten. Verbeeld u, vriend lezer, op oon stillen, zoeten zomeravond, eenon prachtigen lusthof, waar tusschen kroonrijko boomon, mooie en flikke rende venetiaansche lantaarns aan 't lichten zijn, waar graspleinen en lanen door honderden lampjes en bongaalsch vuur verlicht zijn; waar men na don vermoeiden arbeid van den dag zich daar kan uitrusten on het genot smaken prachtig muziek te aanhooren. Zulk aangename» stond hooft het puik dor Veurnsche bevolking maandag laatst gesmaakt. De aanwezigen op het Concert waren talrykor dan ooit; zonder overdryven mag men zo schatten op een vier honderdtal; de groepjes in het grasplein waren goed gevormd en de ver lichting bracht niet weinig bij om de schoone kleederdrachten der dames, heeron en muzie kanten oenen toovorachtigen schijn te geven, 't Was echt féerique Terloops moeten wij het huis MAELSTAF onzer stad, gulhartig gelukwenschen voor de prachtige versiering van den hof en do toovor- achtige verlichting. Zij haalt eer van haar werk. De aanwezigen waren het eens om hot luidop te verklaren. Bravo Het bijzonderste punt van hot avondfeest was hot Concert. Het programma, samengesteld uit 8 stukken, liep vlot van stapel en droeg iedereens goed keuring weg, daar alles dapper werd toegejuicht. Wij achten het ons ten plichte, over do muziekstukken wat breedvoerig te handelen. De Marche héroïque, door den heer Vanderlinden gecomponeerd, is indrukwekkend, grootsch. Het stuk heeft bewezen, dat hij een componist is van gehalte, die zoo wel in het ernstig als in het luimig muziek uitmunt. Do trompettos thóbaines - zijn onverbeterlijk in hun spel. Juistheid en kracht waren er bij hen te vinden. Het tweede stuk was de ouvertuur van La Muette de Portiei, het beroemd opera, dat tijdens do belgischo omwenteling zulke op schudding heeft teweeggebracht. Dit nummer was mot veel gevoel en kracht weergegeven en wierd meesterlijk voorgedragen Wat ons bezonder beviel was de Romance voor Saxophoon - Que ne peut on river toujours-, De solist Arthur Delanooyo wist door zijn kundig spel iedereen in verrukking te brengen; ook zagen wij menige jonge freule le beau sergent - hartelijk toejuichen. De Picheurs de Perles - van Bizet, de zoo ingewikkelde partituur, waar alles met de meeste stiptheid dient gespeeld te worden is ten volle gelukt. De piston-solo en trombone- - -THHOBwaCTTi -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1