VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Juli 1OO5J. VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, Men schrijft in bij go- van '^<5° en in de Postkantoren des Rijks. Was de propaganda op den builen reeds vóór de herziening noodzakelijk, Ilians dal hel stemrecht meer is uitgebreid. moeten wij al onze stoffelijke en zedelijke krachten aanwenden om onze broeders van het platte land te kunnen toeroepen men verminkt u zedelijk men bedriegt u sioffe- lijk Men moet hun aantooncn dat hel voor uitstrevend programma, waarvan elk punt van mogelijke en onmiddelijke toepassing is, moet aangenomen en gevolgd worden, door al wie vrijheid en welstand zegt lief te hebben. Wanneer dit programma in toepassing zal gebracht zijn, zullen de geslachten van dien tijd de verdere verbetering zelf aanwijzen. Wij zullen onzen plicht volbracht heb ben.... aan hel nageslacht hel werk voort te zetten. Propaganda met de Pers. Hel doel altijd genoegen wanneer men, alhoewel stil aan, toch de gedachten, die men sinds jaren vooruitzél, langzaam ziel aannemen. Ten gevolge van den uitslag der laatste kiezingen, bespreekt men alom de mid delen van propaganda, die voor de toe komst dienen aangewend te worden, en allen zijn hel eens, om de propaganda met de pers aan te bevelen, als zijnde het degelijksie, en het doelmatigste middel dal er beslaat. Dil middel wordt sedert verscheidene jaren in elke bespreking aanbevolen. Wij vergelen te veel dal er buiten de kiezei s die in groote steden leven, duizen den zijn, die nooit een dag- of weekblad, een vlugschrift of eene brochuur in han den krijgen, die hun hel tegenovergestel de zegi, van wal pastoor of kasteelheer bun vertellen. Vreesachtig, bijgeloovig, zeer dikwijls totaal onwetend van wat er omgaat, laten wij ben in die handen van degenen die hen kneden naar lichaam en geest, en die er het gedwee kiesvee van maken, waar van wij reeds zoo dikwijls hel slachtoffer zijn geweest. Het zesde eeuwfeest van den Gulden Sporeslag’. De stad Kortrijk had zondag een feeste lijk uitzicht. Overal wapperden vaandels. Men laamt op 150 de maatschappijen die aan den optocht deelnamen. De stoel werd ten half drie op de Slatie- plaats gevormd Om elf uur begon de zitdag van den Vlaamschen Volksraad. Met zijn prachtige slem zingt de heer Tokkie Hol’s lied Voor Vlaandren's gouden Kunsten, dat op donderende toejuichingen wordt onthaald. De Volksraad stemt den wetisch dat de Koning of hel Staatshoofd den eed in beide talen zou afleggen. Er wordt een manifest voorgelezen aan hel vlaamsche volk over de gebeurtenissen van 1302, alsook hel adres aan den ge meenteraad van Kortrijk, waarin gevraagd wordt dat hel vlaamsch de officiëele taal van Kortrijk zou zijn in alle bestuurlijke stukken en beraadslagingen. Er wordt ook gevraagd dal het gedenk- leeken van 1302 zou geplaatst worden op de Statieplaals. In stoet gaan de leden van den Volks raad naar liet stadhuis, waar zij door den heer schepen Van Dale ontvangen worden. De schepen van onderwijs belooft de vlaamsche grieven in T gemeentebestuur te helpen herstellen. Daarna wordt de ee'ewijn gedronken en de leden bezoeken het merkwaardig stadhuis, terwijl reeds verscheidene vreemde muziekmaatschap pijen de stad dóórtrekken voor de be longing ’s namiddags. De Harmonie te Duinkerke. Zoo is steeds de gar.g geweest van elke maatschappelijke verbetering, en zoo zal hel blijven gaan. Wij moeten ons de klerikale voorbeel den len nutte maken, die rusten nooit, Daags na de kiezing herbeginnen zij met dezelfde hardnekkigheid, bedenken altijd nieuwe middelen, al zijn het ook de oneer* lijkste, en hunne leuze is en blijftWij alléén baas op hel Gemeentehuis, in de Provintieraden en in de Kamers. Aan ons liun dil voet voor voel te be twisten, tol dal hunne alles overheer- schende macht zal gebroken zijn. stad en ridder der Leopoldsorde. Napoleon Jan-Baptist Feys werd boren te Dixmude den 30 Sept. 1807. Op 26 December 1839, werd hij lid het Weldadigheidsbureel gekozen, waar van hij voorzitter werd den 31 October 1847, ambt dat hij bekleedde lol 37 Juli 1854. Gemeenteraadslid van 7 Januari 1847 lot 1 Januari 1864 en van 1 Januari 1870 tol 15 December 1895, bekleedde hij gedu rende dit laatste tijdstip ’t zij 25 jaar den eerepost van schepen. De shah te Oostende. Over twee jaar ging de Perzische vorst nooit uil zonder een geleide van gendarmen en soldaten. Nu schijnt Z. M. zich veel geruster te gevoelen. Hij rijdt alleen uil, slechts in Aki ge meeste tigslingen. LandbouwmaatschappijDe maat schappij van Landbouw van hel arron dissement Veurne geelt op den Zaterdag 2 Augusti 1902, eenen groolen prijskamp van paarden en voorlteelend hoornvee. Rond de 1200 Ir. prijzen worden uitge loofd. Op zelfden datum zal insgelijks de jaarlijksche peerdenmsrkt niet prijskamp, door bel sladsbestuui uitgesclireven, plaats hebben. Verscheidene premien zullen uitgeloofd worden. Exaam. M. Joseph de Spot, van Veurne, heeft met goed gevolg zijn exaam afgelegd van le doktoraat in de rechten. Aanbesteding. Op Donderdag 24 Juli, in hel Gemeentehuis te O istvleteren, aanbesteding voor het bouwen van een nieuw Gemeelehuis. Bestek 6222,23 fr. Sterfgeval. Woensdag morgend is le Dixmude overleden, de oudste burger, de heer Jan Feys, gewezen schepen der T*reflTen<l. In ons gezegend België moet een onder wijzer beginnen met duizend fr. ’s jaars. Een gendarm mag binnen met 1240 fr. 's jaars. De onderwijzer moet met vrucht drie jaar lang lastige middelbare studiën ge daan hebben. De gendarm mag een flauwe leerling in eene gewone lagere school geweest zijn. Na verloop van eenige jaren goeden dienst kan de gendarm 2250 fr. trekken. Talrijke onderwijzers, na twintig jaren goeden dienst kunnen deze som nog niet bereiken. Gelukkig nog als ze dan niet zonder brood of in beschikbaarheid ge steld worden. Zoo gaat hel in T land waar de minis ters moeien dansen gelijk de bisschoppen schuifelen en waar de kiezers onder de roede liggen van de zwarte kiesdravers die zij uit. hunnen zak betalen. Gemeenteraad van Veurne. Zitting van den Zaterdag 12 Juli 1902, om II 1/2 ure voormiddag. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Rechterlijke kronijk. Korreklionnelc Rechtbank van Veurne. ADVERT AD MA'. Vanderhnden. Muldermans. Delibes. Vander I inden. P S. Bij het tor pers leggen vernemen wij dat, bij de trekking der feestpremien welke te Duinkerks heeft plaats gehad, de eerste premie, 400 frank, is ten deole gevallen aan de Konink lijke Harmonie St Cecilia van Veurne. Proficiat I - i - Rust, roest, zegt een spreekwoord; doch die bekentenisvolle spreuk heeft nog nooit hare toepassing gevonden bij do Harmonie; want nauwelijks is het eeno feest voorbij of een ander grijpt plaats. Maandag 7 Juli, hadden we het genoegen het concert in den hof l>ij te wonen en Zondag laatst vergezelden wij de Ceciliauen op hunne reis naar Duinkerke, waar zo een groot Uefdadig- heidsconcert gaven in het Pare de la Marine, ten voordooie der slachtoffers dor ramp van de Martinique en der Yslandvaart. Zondag 13 Juli, by eerlijk geuzeuweor, trokken de muziekanten, net uitgedost on opge poetst, met den trein van 10 ure naar do stad van Jean-Bart, waar ze om 11 ure aankwamen. Aan do statie wiord do Harmonie verwelkomd door eeno delegatie van het stadsmuziek, van de Union coloniale en de Sauveteurs Dunkerqois. Na de gebruikelijke kennismaking, stelde de Harmonie zich in stoot, voorafgegaan door bovengenoemde maatschappijen en gevolgd door een aantal vrienden en kennissen. Overal ver wierf de Harmonie don grootsten byval, en het was onder het spelen der opwekkendste pas- redoublés dat men het prachtig stadhuis be reikte. waar do ontvangst plaats greep. De heer Meier Dumont, vergezeld van zijnen adjoint do heer Cavrois, wachtte de Koninklijke S,c Cecilia aan den voet van den eeretrap af en leidde ze in de grootscho feestzaal. De heer Dumont, wenschtte in zeer gepaste woorden welkom aan de Harmonie en achtte zich gelukkig hare gewaardeerde medewerking te hebben bekomen, voor het liefdadigheidsfeest, dat het Stadsbestuur had ingericht ten voordeele barer ongelukkige medebroeders der schrikke lijke vuurramp van de Martinique en voor de diepbeproefde weduwen en weezen der slacht offers der Yslandvaart. De heer Dumont dronk verders op den bloei en groei der Harmonie en wenschtto haar eeno goede uitvoering. Toe juichingen on geroep van - Vive la Prance - begroetten die welgepaste rede. ZITTING VAN 4 JULI. Dosoets Louis, visschor to Adinkerko, 8 dagen voor opstand; 15 fr. voor scheldwoorden: 8 dagen voor smaad; 15 fr. voor dronkenschap, en 21 fr. 1(1 of 3 dagen om het rijden van eonon tram belot te hebben. Ghysel Philemon, schipper to Rousbrugge, voorwaardelijk, 50 fr. voor misbruik van ver trouwen. vervanging van don heer Brunein. M. de Spot. De besturende commissie stelt voor als kandidaten 1° don heer Catrysse 2° den hoer Godderis, beiden onderwijzers in de aaugo. nome lagere school. M. Van Massknhove. Met welk recht stellen die heeren kandidaten voor M. Claeys. Art. G van het reglement waar bij de Nijverheidsschool wierd ingericht stelt vast dat het personeel wordt benoemd door den gemeenteraad, gehoord de Commissie hetgeen natuurlijk wil beduiden dat de com missie slechts een advies uit te drukken heeft. Ik houd vast dat de gemeenteraad door dio aanwjjzing der heeren Catrysse en Godderis niet is gebonden en dat het ons vrij staat onze stem te verloenen aan anderen of die kandidaten. Ik doe die opmerking omdat het mij grootelijks verwondert dat de besturende commissie alleen lijk aanstipt dat 3 vragen zijn toegestuurd geweest en zelfs den 3n kandidaat niet noemt, alhoewel wij allen weten dat die kandidaat Mr Braeye is, onderwijzer aan de Staats middelbare school, die gedurende 20 jaren in het onderwijs is. M. de Spot. De vraag van Mr Braeye is aan het dossier gehecht. MClaeys. Zij was het gisteren nog niet: ik heb aangedrongeu opdat die vraag ons insge lijks zou overgelegd worden. M. Pil. Opdat de raad zou gebonden worden en buiten den keus niet zou mogen gaan van de besturende commissie, zou eene bij zondere schikking ons recht moeten beperken. Dit bestaat niet. Dus mogen wij stemmen voor anderen als voor do voorgpstelde kandidaten. M. Van.Massenhove. De commissie heeft slechts haar advies uit te drukken maar mag daarvoor geene kandidaten voorstellen. Dit vind ik zonderling. M Pil. Gij moogt de kandidaten zonder ling vinden. Maar er is niets zonderlings in hot feit zelve der voorstelling. Dit is eeno manier om eeno meening uit te drukken. Er wordt overgegaan tot de stemming. Mr Catrysse bekomt 6 stommen; Mr Braeye 4. 2° Stedolyko secretaris. Eedaflegging. Mr Top legt zijnen eed af van stadssecretaris. 3“ M. de Spot geeft lezing van oenen brief waarbij de Nijverhoidskamor do gemeentoovor- hoid uitnoodigt tot de plechtige inhuldiging der Veurnsche Tentoonstelling welke plechtigheid zal plaats grijpen op Zatordag2GJuliom2 i/s ure. 4* Er wordt ook lozing gagwvon van eenen brief waarbij do feestcommissie dor halfeen won- feest der Middelbare school de fusschenkomst vraagt van hot stadsbestuur om het to kort to helpen dekken der gegeven feestelijkheden. M. Claeys. Volgens hetgeen gewoonlijk geschiedt, zou dit punt moeten verzonden worden naar hot schepencollegio dat beschikt van de gelden die in do begroeting zijn gebracht geweest voor do openbare feesten. M. Barbier. Zulks is ook mijn gedacht. Maar ik heb gevraagd dat dit punt op do dagorde zou gebracht worden, omdat het schepencollegio hoeft voorgehouden dat do toelage moest gestemd worden door hot gemeentebestuur. M. Pil. Het schepencollegio hooft dit gedacht uitgedrukt omdat or hier eigenlijk geen kwestie is van wezoutlijko gemeentefeesten. Nogtans indien de raad het andors oordeelt, dan zal hot schepencollegio daarover beslissen. M. Barbier. Ik verzoek het schopencollogie die vraag mot welwillendheid to willen onder zoeken on eraan oen gunstig gevolg te willen govon. Do zitting wordt geheven om 12 i/« ure. De heer Voorzitter Andries, bedankt de heer Burgemeester voor zijne vriendely'ke woorden; hij stuurt ook een woord dank aan al do tegen woordige personen, die de welwillendheid gehad hebben de Veurnsche muziekanten aan de statie te hebben gaan verwelkomen. De heer Andries is gelukkig, ook het zijne te kunnen bijbrengen voor het liefdadigheids werk voor de Martinique. In ons klein Belgie, zegt hijis de gansche bevolking opgestaan en, bijzonderlijk het Belgisch legerkorps, om de noodige hulp to verleenen en de gelden in te zamelen ten voordeele dei' slachtoffers. Wij achten ons altijd gelukkig in de goede stad Duinkerke, waar we immer een goed onthaal vinden. Do hoer Andries stelde eenen heildronk voor aan het gemeentebestuur van Duinkerke. Deze redevoering werd gulhartig toegejuicht. Geroepen van Vive Fumes, Vive Dunkerque, Vive La Belgique, Vive La France, schenen geen einde te nemen. Na de ontvangst op het Stadhuis, het prachtig ste en indrukwekkendste gebouw, dat eere doet aan de stad, trok de Harmonie naar het Hotel du Chapeau rouge, waar een prachtig Banket werd opgediend. Het is overbodig te zeggen, dat zulke fijne noenmalen vele lekkerbekken zouden doen watertanden; tot staving onzer gezegdens ziehier do spijskaart Soupe au Tapioca. Saumon, sauce Hollandaise. Pom mes nouvelles. Contrefilet aux petits pois. Poulets. Salade. Fromage. Fruits. Desserts. Dit alles overgoten met lekkere wijn. Aan het nagerecht stond de Kapitein Claeys recht on was gelukkig in 't openhaar hulde te kunnen brengen aan den heer Voorzitter Andries voor zijne mildheid ten opzichte zijner muzie-' kanten. Hij verklaarde dat zij hem nauw aan het harte lagen en dat ze immer bereid zijn om de oude goede faam der Harmonie staande te houden. Daverende toejuichingen begroetten de rede van den Kapitein Claeys. Men zong Leve M' Andries en hij mag er wezen, enz. M.r Andries, zienlijk aangedaan, bedankte zijnen vriend voor zijne vleiende bewoordingen en koesterde de hoop, dat liet hem nog zal ge geven worden aan zijne trouwe muziekanten, dergelijk fecsije te mogen geven. Handgeklap on bravogeroep volgden elkander op zonder op houden. Op voorstol van don heer Voorzitter, werd oenen beker geledigd op de gezondheid van den hoer Bestuurder Vandcrlindcn. De muziekanten medegeslecpt. door de sierlijke taal' van den Hoofdman, juichten hunnen chef harte lijk toe. Daarna trok men opgeruimd naar het Pare de la Marine, waar reeds eene groote massa volk was vergaderd. Het Concert heeft opperbest gelukt. Het pro gramma was volgenderwyze opgosteld. 1Marche héroïque (avec trom- pettes thóbaines 2. La Muette de Portici, (ouverture) Auber. 3. Que ne peut on réver toujours, (romance pour saxophone) Goublier. 4. La Poupée, mosaique sur l'opéra Audran. 5. Les Pécheurs de Perles, fant. Bizet, G. Hommage aux dames, suite de valses 7. Coppélia, transcription du ballet 8. Le Xylophone, morceau de genre De nationale liederen van Frankrijk en België sloten het concert. Bovengenoemd programma wierd meesterlijk voorgedragen; iedoreens verwachtingen was overtroffen; de uitvoering was onberispelijk, de klanken helder en medeslepend. De solisten waren goed op hunne plaats. Ook heeft hot buitengewoon talrijk publiek, bestuurder en muziekanten dapper toegejuicht. Gedurende de tusschenpoozen heeft de heer Neerman namens het stadsmuziek eenen prach- tigen bloemtuil overhandigd aan den heer Vandcrlinden. Namens de Jeune France overhandigde de heer Dufour-Bourbier insge lijks oenen prachtigen bloemtuil, alsook de Voorzitter der Sauveteurs Dunherquois namens dezen kring en 1'Union Coloniale-. De heer Burgemeester en zijnen adjoint, wenschten de Harmonie en haren Bestuurder geluk over de puike uitvoering. De opbrengst van liet concert heeft voorzeker eenen goeden uitslag opgcleverd. Na het muziekfeest wandelden de Cecilianen in stad en gingen de plage van Malo bezichtigen, on zoo eindigde in gulle vreugde don wol ver vulden dag. We kunnen nogmaals niet nalaten den heer Voorzitter Andries hulde te brengen voor de blijken van genegenheid en voor de menig vuldige weldaden, waarmede hij gedurig do Harmonie overlaadt. Hulde aan den hoer Voorzitter ANDRIES I Hulde aan den hoer Bestuurder en zijne ver dienstelijke muziekanten - toQO UI I— I -- TegenwoordigAl de ledeu, buiten Mr den Burgemeester, dio onpasselijk is. 1° Njjverheidschool. Benoeming leoraar in ZITTING VAN 3 JULI. Vorstraetc Pelagio, huisvrouw Aug. Depuydt, te Bulscamp, voorwaardelijk, 50 fr. voor slagen en wonden en 15 fr. voor scheldwoorden. Hoorelbeke Hendrik, leurder to Dixmude, 1 maand en 26 fr. voor bedriegelijko ontvreem ding.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1