VAN VEURNE BALS NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT V eurne-kermis CONCERT 9aniw 9an, L jatSin 9i 30. jaar. Du hel Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. en in de Postkantoren des Rijks. Men sell rijft in bij V>. als de minister mouw val ontmoet, mijn L- op Zondag, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Koeke-Zondag der Kermis. ‘2<5 Juli B»Ó». Alle avonden grool doneert door eenen vermaarden troep laamsehe zangers op de zaal der koninklijke harmonie, bij de wed® Henderyckx-Desaever. -maitMieMaK" ~r— Provinciale Rand. In zitting van donderdag 10 dezer, werd aan de hierna genoemde gemeenten toe lagen verleend voorde verbetering hunner buurt- en landbouwwegen. Aan Avecappelle, voor den weg nr 5, voor 428 meters, 428 fr. Aan Bulscamp, voor de wegen. n° I, 5 en 6, voor 2981 meiers, 2981 fr. Aan Veurne, voor de wegen n° 1, 13, 20 en 22 voor 7794 meiers, 3897 fr. Aan Nieucappellé; voor den weg u° 5, voor 1850 meiers, 925 fr. Aan Pollinchove voor den weg n° 18, voor 3318 meiers, Ir. 1493.35. Aan Sint-Jooris, voor den weg n“ 2, voor 1865 meiers, fr. 932.50. Aan Wulpen, voor den weg n° 3, voor 2445 meters, 2445 fr. Voor wal de wegen van Wulpen en Avecappelle betreft, de aanvragen worden verzonden naar de bestendige afveerdiging voor nader onderzoek daar er twijfel be slaat over de buurtschap dezer wegen. geestestoestand was, toen ik er eindelijk in gelukte, mij neer te zetten? Hoe kon ik nu nog stemmen tegen een gouvernement - op gevaar af wellicht, het omver te werpen dal zooveel diensten bewees aan een zoo grool getal mijner kiezers? 0 ja, mei een dergelijk regiem moet België rot worden en dan zal er inder daad door de schuld van de klerikale regeerders een bloedbad noodig zijn om hel te kunnen reinigen. Werklieden en burgers, die dit onheil willen afweren voor ons duurbaar vader land, sluit ti aan bij de liberale partij om ze zoo machtig en groot te maken dat zij weldra de teugels van T bewind in handen moge nemen en liet verderf kunne tegen gaan. dikwijls afgevraagd wat de oorzaak is dat juist deze rivier, en dan nog wel slechts op een gedeelte van haren loop, die bij zondere eigenschap bezit. Doch tol nu toe heeft men de ware reden niet kunnen op sporen. Dit vermogen van rooien bestaal slechts op eene lengte van 80 kilometers en wel van Comen tol aan Deinz.e, doch het is vooral tusschen Meenen en Vijve St. Elooi, dal bel rooien hel meesl plaats heeft. Te Wevelgem, halfweg tusschen Meenen en Komrijk, is de bedrijvigheid hei grootst. Jaarlijks worden ontzettende hoeveel heden vlas uil Belgie, Nederland en hel noorden van Frankrijk naar de Lei ge voerd om daar geroot te worden. In de laatste jaren heelt zelfs Argentina vlas naar deze rivier gezonden. Verleden jaar werd er meer dan 100 millioen kilogram vlas geroot. De Belgische handel. De toestand van onzen algemeenen handel voor de eerste zes maanden van hel jaar is zeer voldoende. De invoer bedroeg 1,146,331,000 frank, tegen 1,049,880,000 in 1901, of eene ver- vormeerdering van 96,443,000 fr., en de uilvoer 913,257,000 legen 863,691,000 of eene vermeerdering van 49,566,000 fr. De ontvangen tolrechten vermeerderden met 1,009,901 fr. De scheepvaart kan samengeval worden als volgt Ingekomen 4,247 schepen met eene lonnemaat van 4,854,381, legen in 1901 4,159 schepen met 4,469.047 lonnemaat, of eene vermeerdering van 92 schepen met 385,334 tonnen. Uitgevaren: 4,205 schepen met4,812,844 tonnen, legen 4193 schepen met 4,537,196 tonnen, of eene vermeerdering van 12 schepen met 261,647 tonnen. De Belgische beroepstelling. Dezer dagen werd een omvangrijk werk op het gebied van volkstelling voleindigd, de Beroepstelling van 1896. Het werk het grootste, van dien aard dal er bestaat, omvat niet minder dan 18 deelen in groolkwarlo, elk gemiddeld van 500 blad zijden. Belgie is hel eigenlijke moederland der volkstellingen. De door Quelëlel geleide volkstelling van 1846 is destijds door geheel Europa lol model genomen. Dit nieuwe reuzenwerk van de Belgische be roepstelling valt nu toevallig juist inliet jubeljaar van die eerste moderne volks telling. De groote uitgebreidheid van het werk maakt het mogelijk, buitengewoon diep in bijzonder door te dringen. De bedrijven zijn niet alleen geranschikl naar de grootte, maar ook naai het stichtings jaar der afzonderlijke firma’s dat aange geven wordt. In hel laatste deeldal dezer dagen van de pers kwam, wordt men ingewijd in de geheimen van de samenstelling van dezen omvangrijken arbeid, waaraan bijna 6 jaren is gewerkt. DIMANCHE 27 JUILLET, rt 11 1/4 9a matin, Algemeene tijdingen. De prijsdeeling aan de leerlingen der Staats Middelbare School is vastgesteld op Zondag 3 Augusli.op Stadsschouwburg ten 11 4/4 ure voormiddag. Bij koninklijk besluit van 14 Juli 1902, is de heer E. Degrave, Candidaat- notaris te Oostende, benoemd tot notaris ter standplaats Gbyverincbove. Examen. De heer Maurice De Grave, van Veurne, beeft met goed gevolg zijn tweede examen afgelegd van kandi daat in wijsbegeerte en letteren. Daden van moed en zelfopoffering Belooningen. Bij koninklijk besluit van 18 Juli 1902, zijn belooningen toegekend aan de volgende personen, voor daden van moed en zelfopoffering. Medalie der 1* klasse. Galcoen Karei, visscher te Ooslduinkerke; Galcoen Frans, visscher te Nieuport, Van Elverdinghe Firmin, visscher te Ooslduinkerke. Medalie der 2“ klasse. Boels August, visscher te Adinkerke, Boels Remigius, visscher te Adinkerke, Delporte Karei, badmeester te Nieuport, Dcrooy Jan, mosselman te Nieuport, Demeester H., visscher te Adinkerke, Seeten Karei, werkman te Adinkerke, Vanderlaelen Emiel, wachtmeester bij de gendarmerie, te Rousbrugge,Viaene Karei, postbeambte, te Veurne, Viaene Isidoor, visscher te Adinkerke. Medalie der 3® klasse. Vermeulen Achiel, veldwachter te Veurne, Warmoes Adriaan, dienstbode te Adinkerke. Eervolle melding. Smagge Benjamin, handelaar te Adinkerke, Viaene Florimond, visscher te Adinkerke. Door een koninklijk besluit van 11 juli, is de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen gemachtigd tot het aan leggen en exploiteeren, als eigenlijk deel van de buurtlijn Dixmude-Yptr-Poperin- ghe, van hel deel der lijn, gelegen op het grondgebied der gemeente Merckem en Weslvleleren, volgens aanwijzing van hel plan door den minister van spoorwegen goedgekeurd. Zaterdag is te Poelcapelle de woning van Leop. Dewilde ten gronde afgebrand. Daar huis en stalling een blok vormden, werden beiden vernield. De beesten zijn in de vlammen omgekomen een verken, verscheidene geilen en een 60tal konijnen. Hel huisgezin Dewilde bestaal uil de ouders en tien kinderen. De feesten le Oostende. Men kon digt voorden 27 en 38 oogst, vertooningen aan in hel hippodroom Wellington van de vermaarde troep van S. E.,Cody, dekoning der Amerikaansche Cowboys. Volgens alle waarschijnlijkheid zal rond hetzelfde tijdstip eene opiating van een ballon plaats grijpen gevolgd van nederdaling met een valscherm; men zegt dal de gekende luchtreiziger M. Cappazza, in persoon de reis zal ondernemen. Op 5 Oogst heeft eene prachtige vlaam- sche kermis plaats, in hel Leopoldspark, gevolgd des anderdaags door een veni- liaaatisch feest en eene verlichting Den 16 Oogst komt de harmonie der Magazijnen van den Bon Marché van Parijs naar Oostende; die maatschappij zal een grool concert geven in den Kursaal, Men rekent dal een grool getal bedienden er zijn er maar 7500 dezer magazijnen met hel muziek zullen mede- komen. De verloven in 'l leger en den oogst. Een ministerieele omzendbrief aan de be velhebbers der verschillige regimenten gezonden, zegt dal de verloven voor den oogst minstens van 27 dagen zullen moeten zijn, indien de belanghebbenden niet reeds de 42 door de wel bepaalde verlofdagen gehad hebben, of indien zij niet verkiezen hunnen verloftijd in verscheidene tijd stippen le verdeden. Italiaansehe munt. De koning van Italië, Victor-Emmanuel III, had bevolen nieuwe zilverstukken van 1, 2 en 5 frank te laten slaan met zijn beeltenis. Frankrijk heeft zich legen het slaan der nieuwe 5 frankslukken verzet, omdat hel lalijnsch muntverdrag alle nieuwe uitgifte verbiedt, indien de verbondene landen de toelating niet verleend hebben, en Italië bad ver gelen die toelating te vragen. De reeds geslagen nieuwe 5 frankslukken zijn nu zorgvuldig weggesloten. BREUKEN. Zie op de 3® bladzijde aankondiging H. Verdonck, Oostende. Aanwerving. In Augusti 1902, waaraan niemand anders mag deelnemen dan vrijwilligers en oud-vrijwilligers van hel leger, voor de aanneming van 112 bulpklerken, te verdeelen onder de lakken van beheer der Spoorwegen en der Poste rijen. Jongelieden, die de voorwaarden van toelating lol dien wedstrijd verlangen le kennen, gelieven de berichten te lezen, die in de spoorwegstation en in de post en telegraafkantoren aangeplakt zijn. Aanvragen voor eene bediening moeten uilerlijk op 1 Augustus in de bureelen van hel departement toekomen. Het Vlasrotlen. De wateren der Lei bezitten de merkwaardige eigenschap het vlas le rotten op eene wijze, die zeer op prijs gesteld wordt. Velen hebben zich Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede dte voor i„.- VAXDEM KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne Op Kerniin-lJonderdag, 31 Juli 1902, om 5 ure namiddag, Prijsbolling met de kegelbol, ter herberg de halve Maan bij Francis Degraeve. 10 fr. prijzen. Inlég 25 centiemen. 1® prijs, 4 fr.; 2® prijs, 3 fr.; 3® prijs, 2 fr. en 4° prijs, 1 fr. Kunt g>j u bintenissen. band, den minister van justitie in persoon op mij afkomen, die mij allervriendelijkst j zegt Hewel, mijn beste, hoe gaat hel? uitstekend A la bonne heure A propos, weel gij dal uw beschermeling N..., voor wien gij een afslag van straf?.... T Zaakje is in orde. Morgen zal bij in vrijheid zijn. O, dank is overbodig. En wal Y... aan- j gaal, de kandidaat bijgevoegde rechter dien gij mij zoo warm aanbevolen hebt, zijn benoeming zal morgen in T Staatsblad verschijnen. Gij kunt bem reeds het goede nieuws melden. Ik bedank en wil mijn bank opzoeken, van oorlog mij bij de Ik ben blij, dal ik U oiiuiiuux, beste. Ho, gij weet, het verlof dal ge mij gevraagd had voor den miliiiaan K.... van uw dorp? Toegestaan. Evenzoo het vervroegd bepaald verlof van den kanonnier Z..., in welken gij belang stelt. Niet bedanken U kan ik niets weigeren. Een beetje uil mijn lood geslagen door zooveel onverwachte gunst, doe ik twee slappen vooruit als ik den minister van finanlien boven op T lijf loop Gij zult niet doorgaan, zegt hij, zijn arm uitbreidend, alvorens ik u gezegd heb dat uw wenschen vervuld zijn, ten opzichte van den jongen L..., wiens aanvraag gij mij hebt overgemaakt. Hij is tolbeambte benoemd. En Wde aspirant-boscbwachler, wiens toekomst u aan ’t hart ligt, zal binnen acht dagen geplaatst zijn. Zijl gij tevreden of ik tevreden was Ik vroeg mijzelven af, of deze stort vloed van benoemingen nooit ophouden zou. wanneer de minister van openbaar onderwijs mij lieftallig eene benoeming in T schoolwezen meedeelde, aan welke ik veel hield; terwijl twee minuten later, de minister van landbouw een, voor mijn hart van goeden deputë niet minder ver heugende lijding zond. Kortom, heel het kabinet kwam, een minister uitgezonderd, wien ik niets ge vraagd had. K»nt cii u voorstellen, wal mijn Het bederf. Belgie is rol en moet in een bloedbad gereinigd worden. Zoo schreef eenseen orgaan van Sint Nikolaas, dat destijds ondersteund werd door M. Stillemans, voor dal hij bissebop van Gent werd. Indien liet zoover nog niet gekomen is, gelijk ouzo katholieke confrater uil T land van Waes het ons voorstek, zeker is het dal hel bederf zich op eene groote schaal uilbreidt en dal de politek van de regee- ring onvermijdelijk naar de verrotting moet leiden. Indien wij alleen waren om liet le be weren, men zou ons beschuldigen dal wij te partijdig zijn en dal wij overdrijven. Maar het zijn de vrienden zelven van hel ministerie die T bederf openlijk aanklagen. Oudcrdomsrang, bekwaamheid en ver diensten tellen voor niet meer. Onder kruiping en favoritisrae, gesteund door de politieke geestelijkheid, heerschen al machtig in alle besturen. Men moet af stand doen van zijne overtuiging, van zijn geweien, van alle persoonlijke waardig heid en onafhankelijkheid, om nog aan eene openbare plaats te kunnen geraken. De gekozenen zelven zij die de wetten moeten maken ontsnappen niet aan het bederf. Ziehier wal een VVaalsche katholieke volksvertegenwoordiger onlangs schreef aan den niet minder katholieken Patriote, die hei zonder pinken opnam. Wij ver talen letterlijk Dit is mij zelf op zekeren dag gebeurd, schrijk de klerikale volksvertegen woordiger. Ik ging naar een Kamer zitting, waar een beslissende stemming moest plaats hebben. Men beweerde, dat de kabinetskwestie gesteld zou worden. Ik was besloten, tegen hel gouvernement te stemmen, daar, hetgeen hel mij vróeg, lijnrecht in strijd was met mijn kiesver- Ik kom in de Kamers. Nauwelijks stappen gedaan, of ik zie, en met breed uilgestrekle a»* VILLE DE FURNES. KERMESSE DE 1902. Lacóme. 3. Les 4La. Audran. Waldteufel. W-LMUC3Ï, Tim—mria—fcBi V K S 4 MI Ui K IK .0 E cl 31 E9 EC !W Auber. ADVERTENTIEBLAD ii> liet Hotel de Rlietoriea Dij Emiel Uexvitte, ƒ4.r ytNDRIBS, f>RBSIDBNT DB L’fiARMONIE, SOUS LA DIRECTION DB ƒ4.r /ANDER J.INDBN. PROGRAMME. 1Mascarade, inarche cortege 2. La Muette de Portici, ouverture, Maudolinistes, sórónade, Poupée, transcription <lo l'opóra par Vanderlinden Ills, 5. Pomone, suite do valses, Ia dl miuTiii limpt, la Coaierl aura hau dua lx axlla da l'Bsrmonie. heb ik twee glimlachend

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1