VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Herziening der Kiezerslijsten, J'.tit Augusti 8902. -W.' 32. .jaar. s... Maatschappij van Land- en Hovingbouw te Veurne. Prijskamp voor Paarden en roorlteelend Hoornvee op 2 Augusti 1902. Rechterlijke kronijk. Kórrektionnele Rechtbank van Veurne. Men is tegenwoordig bezig met hel lier- opmaken der kiezerslijsten deze worden voorloopig gesloten op 31 Oogst, waarna iedereen lijd heeft lol 31 October om daartegen eene reclamatie in le dienen, T zij voor eene inschrijving, ’t zij voor eene afschrabbing, vermeerdering of ver mindering van hel getal toegekende stemmen. Ieder ga zien of hij in regel is hel is ditmaal des le belangrijke!', daar de lijsten toekomende jaar móeten dienen voor de Genieenlekiezingen. Wij geven dit bericht zonder daarom te gelooven dal men er zal gehoor aan geven. De kiezers hebben den lijd niet om zich met hunne politieke rechten bezig le houden. Hel is immers nu te warm Zij verkiezen moord en brand te roepen wanneer zij den dag der kiezing hel is le zeggen le laat bemerken dat zij op de lijst niet slaan of dat zij de stemmen niet hebben welke bun toekomen. Zondag morgend, ten 11 ure, heeft ten schouwburgzaal alhier, de prijsdeeling plaats gehad aan de leerlingen der Staats Middelbare School. De pi ijzen van uitmuntendheid, in iedere klas, werden als volgt loegewezen Voorbereidende afdeeling. Eerste jaar. Laevens Jozef, Lachaert Louis, Moereman Louis, Zwaenepoel Germain, Florin Alfred, Florizoone Joris, Vandamme Mauriis, Galcoen Emiel, Ame- lool Juliaan, Vanden Bussche Achiel. Tweede jaar. Florizoone Louis, Nen- quin Mauriis, Ryckewaert Emiel, Leper Jozef, Lagrange Leo, Delefortrie Omer, Lagrange Achiel, Decrop Prosper, Galcoen August, Galcoen David, Vanden Bussche Germaan. Derdejaar. Delsael Mauriis, Ketelers Ursmar, Grombeer Albert, Van Maele Remi, Florizoone Henri. Vierde jaar. - Vanden Bussche Joris, Van Haecke Leonce, Feryn Achiel, Ryc kewaerl Louis, Haentjens Edgard, De Grave Mauriis, Vermeesch Omer. Vijfde jaar, Cortier Louis, Vandaele Alben, Claeys Marcel, Depuydl Daniël, Van Eecke Camiel, Schramme Leo, Van Beveren Pieler, Cambien Emiel. Zesde jaar. Devriendl Albert, Legein Engel, Degroole Jozef, Gleenwerck Albert, Delsael Jozef, Barbier Henri, Dassonville Mauriis, David Camiel, Hosten Albert. Middelbare afdeeling. 1“ studiejaar. Maximum 3300 punten. Allo Camiel, 2485,5; Noiebaerl Michel, 2476,i; Hoevenaghel Marcel, 2459,9; Bouckaerl Richard, 2448,1. 2' studiejaar. Maximum 3425 punten. Verschingel Georges, 2787,8; Paulyn Remi. 2665,5; Lemahieu Lucien, 2588,5; Van Sintjan Bené, 2471,4; Hendryckx Prosper, 2423,1. 3e studiejaar Maximum 3425 punten. Decroo Marcel, 2714,55; Ghoosen Philibert, 2617. Acc. Accou en Garre. Overziltende leerling. Decroo Albert, 2573,75. Deze 5 leerlingen bekomen hel uitgangs diploma van middelbare studiën. Reeds vroeg in den morgen waren de lanen onzer prachtige wandeldreven bezel met eene menigie nieuwsgierigen, kooplieden, landbouwers en liefhebbers van gansch de streek, de aankomst af wachtende der dieren die moesten worden tentoongesteld. Langzamerhand werden dezen aangebracht. Men bemerkte weldra dal de prijskamp de schoonste zou zijn die ooil werd ingericht. Immers om 10 ure, uur van opening van den prijs kamp, waren reeds loegekomen ineer dan 150 hoorndieren en 60 paarden, hel puikste van de streek. Hoe moeilijk was de taak der juryleden die nu niet te doen hadden met groepen dieren waar enkel twee, drie goede in le vinden waren. Allen waren uilgelezene stuks en men zag wel hoe hel den juryleden tegenging dieren van eerste hoedanigheid te moeten afwijzen of liever niet te kunnen be kronen Tot bewijs de menigvuldige eer volle meldingen die werden toegekend. Hel ware te verre uitweiden alhier te spreken over iedere soort van dieren. Vergenoegen wij ons le zeggenHet feest, door goed weder begunstigd, is opperbest gelukt. Na de werkzaamheden van den prijs kamp werd in hel Hotel de Rhetorica, lokaal der Cornice, een Banket opgeditnd waar meer dan 50 personen aan deel namen. Terloops zij gezegd Spijzen en dranken waren lekker. Aan den eerelafel namen plaats de Heeren Houlsaeger, ondervoorzitter; de Juryleden Limbourg, Van Iseghem, Van Sieleghem, Hoste, P. Desmet en Quataeri; de bestuurleden Em. Sobry, P. Vercamer, H. Vermeesch en J. Vermeesch, benevens de heer Aigeuueesie lijdingen. Zondag avond, rond 9 ure, binst het vuurwerk, heeft de genaamde Cyriel Depoorler, schoenmaker te Veurne, inge broken in de herberg de Hen gelegen dicht bij de stad, en bewoond door August Couleele, schoenmaker. Na eene ruil in de keuken uitgeslagen le hebben, is hij langs daar in hel huis geraakt, heeft er de kleerkas opengebroken en eene som van 10 lol 15 fr. buil gemaakt. Vooraleer de bewoners te huis kwamen, had de dader Wij geven hier nogmaals de bijzonderste bepalingen betreffende hel kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op 1" Mei 1903 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat 30 jaar; voor de Provincie 30 jaar, en voor de Gemeen te 30 jaar. Om ingeschreven le zijn als kiezel voor de Kamer en den Senaat, moet men op 1" Juli 1902 ten minste sedert één jaar ten volle in de stad of gemeente ver blijven; voor de Gemeente, sedert ten minste drie jaar. Hebben recht op i'tfne bijgevoegde stem Voor de Gemeenlekiezingen, de kiezers van ten volle 35 Jaar op den 1 Mi 1903, gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen; van 2000 lol 1,0000 zielen, 10 frank; in de mindere gemeenten vijf frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste vijf frank. Voor de werklieden is het voldoende dal zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aange- teekend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde slem De kiezers eigenaars sedert 1" Juli 1901 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 frank; of van eene inschrijving op hel Groothoek der openbare schuld, ol van een rente boekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaariijkschen intrest van 100 frank en bestaande sedert I Juli 1900. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 1° Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader eu eigenaar samen bezitten; 2°, Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften opgesomd in art. 17 der wel van 12 April 1894, 3" Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefen of uilgeoefend hebben, aangestipt in art. 19 van voormelde wel. Memand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Resurrexit Zij is verrezen Wie Wat Wel onze nooit genoeg geprezene houten mikke, onze fameuze kiosk Sedert drie jaren lagen de planken te rotten in den kelder die te zijner intentie onder den ijzeren paddestoel van den Square Walburga was voorbereid geweest Gelukkiglijk zijn de brokken nog geheele gebleven. En waarlijk wij moeten hit bekennen hel is met eene innige vreugde dal wij hem uit zijnen doodslaap hebben zien verrijzen. O, men behandelt hem met al de eer die aan zoo een pronkstuk loekomt. Een leger limmermansgasien, bazen en architecten werken met eene aanhoudende aandacht om liem weder tot stand le krijgen. En... men heeft hel goed gedacht opge val zich aan lijden aan T werk te stellen! Hel festival is aangekondigd voor den i 24 Augusti aanslaande. En van sedert maandag lest heeft men de ontgraving begonnen; men zweet en zwoegt geduldig voort van ’s morgens vroeg tol 's avonds laat, bij slecht zooals bij goed weder; en.... men verhoopt dal binnen drie weken onze duurbare kiosk zal opgetimmerd geraken Drie weken voor op te slaan, drie weken voor af le slaan, en tien man in werk daags.... T is voor nieten. Voorwaar onze wijdvermaarde mikke is een kostelijk stuk liest zijn kiesrecht niet uit hoofde dier veroordeeling Verliezen hun kiesrecht voor tien jaren zij die in den loop van vijf naeenvolgende jaren, ten minste driemaal veroordeeld werden voor dronkenschap, voor hel ver- koopen van drank aan bedronkene per sonen, aan kinderen beneden de 16 faar, j alsook voor kinderen beneden de 16 jaar dronken gemaakt te hebben. Eene hoogt' ondei’Hclieiding. Men weel dal Generaal De Croos door Z. M. Leopold II bijzonderlijk was gehecht geweest aan den persoon van den Shall van Perzië, tijdens dozens verblijf te Oostende. Tol belooning zijner diensten is onze uitstekende inboorling door de Persaan- sche Vorst benoemd geweest tot Grool- Lint der Orde van den Leeuw en der Zon van Persië. Wij bieden aan Generaal De Croos en zijne achtbare familie de uitdrukking onzer hartelijksche gelukwenschen. Du Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar; 4 fr. 's jaars; met de post 5 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote /etters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VANDEN KEUCKIIOVE, Drukker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. Qualannens, toegevoegde Staatslandbouw- kundige. Op hel oogenblik der toasten nam de heer ondervoorzitter Houlsaeger het woord en rekende hel zich ten plichle eenen eersten heildronk voor te stellen aan onzen geliefden Vorst, Koning Leopold, voorstaander van Kunst en Wetenschappen en bijzondere Beschermer van Nijverheid en Landbouw, levens aan de Koninklijke Familie, namelijk aan onzen op dit oogenblik door gansch het land gevierden Erfprins Albrecht en zijne beminnelijke gade Prinses Elisabeth. Hij dronk verder op de gezondheid van de Heeren Juryleden en ook op deze van den heer Veearts Desmcl, voorzitter der Land- bouwmaatschappij, afwezig voor ouder domsteden die meer dan 60 jaar alhier op de bres staal voor de vooruitgang van den Landbouw. Deze heildronken werden allen luidruchtig loegejuichl. M. Hosie, veearts te Ooslcamp, be dankte namens de Juryleden, dronk op de gezondheid van de lenloonstellers en van ondervoorzitter Houlsaeger, stelde met genoegen vast dal geeue onderscheidingen hadden moeten toegekend worden die niet verdiend waren, dal de veekweek der streek mei reuzenschreden is vooruit gegaan, dal de paardenkweek ook ver beterde, doch dat, onder dit oogpunt krachtiger maatregelen dienden genomen te worden om nog verder le geraken. Deze beoordeeling verwekte onder de aanwezigen beoordeelingen van ver schillenden aard tol eindelijk iedereen zich aansloot bij de meening van den heer Van Iseghem, Jurylid, die van gevoelen is dal de eenigste middel om hel paarden ras in deze streek merkelijk le verbeteren in handen is van hel Staatsbestuur dat, evenals het gedaan heeft met de Dui ham- sche slieren, alhier zoude moeten in brengen hengsten van allereerste hoe danigheid wier springdiensl zich zoude bepalen bij hel dekken van geprimeerde merrien en geeue andere. De Onder-voorzitler der cornice be loofde eenen stap le dezen einde te zullen wagen bij hel Ministerie. Hij verklaarde de medewerking te zullen inroepen zijner collegas van Brugge, Ghislel, Dixmude, Yper, enz. en drukte de hoop uil ook le mogen rekenen op deze der Provinciale Landbouwcommissie. De heer Van Ise ghem, lid dezer Commissie, verzekerde hel zijne bij te brengen om de zaak te doen gelukken. Deze verklaringen werden uitermate goed onthaald. De goede luim stond op ieder gelaat le lezen en men riep elkander toe Vooruit, en tol toekomende jaar Ten slotte zij gezegd dat hel welge- lukken van dit belangrijk feest, eens le meer de groote bedrijvigheid en levens kracht onzer ijverige landbouwmaal- schappij heelt bewezen, en zij in hooge male de milde ondersteuning verdiend van hel hoogere bestuur. In weerwil van tegenstrijdige gedachten, zijn de jaarlijk- sche prijskampen er hoogst noodig om den ijver en den moed onzer talrijke vee- kweekers op le beuren en aan te moedi gen. Ook hopen wij dal men meer en meer zal overtuigd worden dezer nood zakelijkheid; want T is voor de kleine comicen eene kwestie van bestaan. Hierbij nog eene iulicbting, die ook alleens kan van nutte zijn Hel stemrecht wordt opgeschorst Gedurende 5 jaar, voor diegenen die veroordeeld zijn geweest tot eene maand gevang. Opschorsing van 10 jaar, voor eene straf van 6 maanden. Opschorsing van 20 jaar, voor eene straf van minsten één jaar. Die voorwaardeiijk werd gestraft ver- ADVERTENTIE-BLAD ZITTING VAN 24 JULI. Blancke Jules, werkman te Muldelkerke, S dagen en 26 fr. voor slagen en wonden, 16 dagen voor opstand en 15 fr. voor dronkenschap. Devacht Arthur, aardewerker, Boitshoucke, voorw., 16 dagen en 26 fr. voor slagen en 15 fr. voor scheldwoorden. Loonos Eugenie, huisvrouw Victor Vileyn, en Lauwere Ilenri, werkman, beide te Ilouthem, elk 6 maanden, de voor overspel, de 2e voor medeplichtigheid. ZITTING VAN 25 JULI. Laperu Pieter, leurder, VVoumon, 3 maal 100 fr. voor jacht met stroppen. Hindrix Jules, schipperen Demoyer Nathaha, schipperin, beide te Gent, de eerste 8 dagen en 26 fr. voor slagen en de tweede 26 fr. voor t dragen van verboden wapen. Tant Henri, leurder en Es Isidoor, bezem- koopman, te Clercken, elk 200 fr. voor jacht met stroppen; voorw. voor de eerste. Goethals Theoflel, werkman te Watou, Van- dromme Jerootn, dienstknecht te Poperinghe, D’hooghe Ilenri, maalder, Hautekeur Melanie, huisvrouw Mylleville, Spilleboudt Ilenri, her bergier, allen te Watou, de eerste een maand eu 26 fr. voor slagen en. 15 fr. voor dronken schap; de 2* en 3’ elk 15 fr. voor dronkenschap; de 1« en 5" voorw. elk 25 fr. om drank gegeven te hebben aan een bedronkene. Pi'ijHdeeling. ’.f:

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1