VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Herziening der Kiezerslijsten, Ml *1.' 33. jaar. I meer eene maand 'A' L„ B geveinsd, zeggen wij. Onderwijl* en Politiek. T Heeft vele menschen verwonderd, dal de heeren Woeste en Verhaegen, zij bet dan ook in figuurlijken zin, handgemeen zijn geworden. Wij, die niet vertrouwd zijn met de geheimen van het klerikale huisgezin en er ook geen verklikkers op nahouden om ons in te lichten nopens hetgeen er geschiedt, wij verkeerden in den waan, dal hel twee onafschcibaren waren, twee verbonden ieeke apostels in dienst der Roomsche Kerk Schijn bedriegt, helaas! ook in dit geval Zij gluren elkander, integendeel aan ’lijk een grollende hond en een blazende kat en Kaïn en Abel verkeerden, wis en zeker, niet op meer vertrouwlijken voet Aanvankelijk was hel debat, dat zij uit gelokt hebben, zooals het tussclien Broe ders in Kristus behoort te zijn, daarna kortweg beleefd, vervolgens nijdig. Hel doel denken aan een riddergeveclit in de middeneeuwen, waarin de kampers zich in den beginne lioil’elijk groeten en dan dapper op los gingen lol een van beiden zieltogend nêeistortte. Voortdurend neemt de pennelwist der twee katholieke kamerleden in hevigheid toe. Niet één is geneigd hel hoofd in den school te vleien. In zake onderwijs heb ben beide twee juist afgeleekeede tnee- ningcn, waarvan zij hoegenaamd niets willen prijs geven, nu minder dan ooit, vermits zij, ten aanzien van eenieder, in de dagbladen den strijd hebben aange houden, de aandacht van het nieuws gierige publiek wakkerd geschud, dat, door den band, medelijdend en spottend neërziel op hem, die hel onderspit delven moei. Te samen 2742-05 Zegge twee duizend zeven honderd twee en veertig franks en vijf centi- men 11 faut le voir, pour le croire I Het Festival en onze Harmonie. De k’eurnaar kondigt aan dat 32 muziek maatschappijen zijn ingeschreven voor hel festival van den Zondag 24 Oogst aanslaande. Laat ons, met hem, verhopen dal die dag wal winstgevender moge zijn dan die ongelukkige kermisweekdie hel gemeenle- b’esluur zelfs niet gepoogd heeft op te luisteren door de eene of andere door slaande feestelijkheid. Onze confrater gebaart verders eenige verbazing le gevoelen uil hoofde der ont houding onzer verdiensivolle Harmonie S1’ Cecilia die noglans tol hel festival werd uilgenoodigd, zegt hij. Die verwondering kan voorzeker maar in den schijn bestaan, want de Veurnaar Znt.erdag 1<» Augusti S9O2. weet geheel wel dat de waardigheid der Harmonie zich verzet tegen haar bijtreden aan een festival dal door het gemeente bestuur is ingericht. Iedereen weel dal, zonder récht noch reden, zonder hel minste voorwendsel, hel huidig gemeentebestuur alle loelaag aan Cecilia brutaal heelï ontnomen. Tegen die onrechtvaardige beslissing wierd door hel bestuur der Harmonie hevig protest aangeteekend. Doch die proteslalie bleef zonder ant woord van wege hel stadsbestuur, dat geene verdediging vond over hare grove handelwijze.... En dil zelfde stadsbestuur gewaardigl zich dan wal later eene uitnoodiging le zenden lol een festival.... En die uilnoodiging zou dan blindelings moeten worden beantwoordAllons, done Veronderstelt dat gij iemand onbeschoft builen uw huis zoudel drijven.... en eenige» lijd nadien gij noodigi hem weder tot een feestmaal. Welk zal het antwoord wezen, denkl gij, van den man wiens eergevoel gij hebt gekwetst?.... ludien hij eenige waardigheid bezit, zal hij u zenden wandelen, niet waar?... Zoo dus.... Geen «luit, geen kanon voor liet leger. Onder hel liberaal ministerie bedroeg de begrooling van het leger met die der gendarmerie 46 miljoen. Nu, onder ons gezegend ministerie, heeft men de gendarmerie van hel leger gescheiden. De begrooling van oorlog bedraagt nu 57 miljoen, en die der gen darmerie 7 miljoen 647 duizend 419 frs. Voor hel werkmanspensioen geeft men 1 centiem en drievierden van een centiem, dus geen cent per hoofd; voor hel leger integendeel 9,13 per hoofd. Maar builen T gewoon budgel van oorlog is er nog een buitengewoon budget en dil geefi nog eens 9,912,721 fr. voor hel leger. Dus. als de legerwet, die onlangs ge stemd werd, en die volgens berekeningen van deskundigen minstens 12 miljoen per jaar meer zal kosten, als zij al hare uitwerksels zal hebben, zal men, als men er de vergelding der inililianen bijvoegt, lot eene jaarlijksche uitgave van 100 miljoen komen voor hel leger. De verwondering van den Veurnaar is En inderdaad hoe zou hij de houding van Cecilia kunnen laken, hij, die heel natuurlijk vond dat hel Sl Jozefsmuziek of de toenmalige Melomanen zich ont hielden, als hel liberaal gemeentebestuur een festival inrichlte. Hetgeen dan juist en natuurlijk scheen, voor den Veurnaar, hoe is hel nu al met eens aardig en mis plaatst geworden Men is tegenwoordig bezig met liet her- opmaken der kiezerslijsten deze worden voorloopig gesloten op 31 Oogst, waarna iedereen lijd heelï tol 31 October om daartegen eene reclamatie in le dienen, zij voor eene inschrijving, T zij voor eene afschrabbing, vermeerdering of ver mindering van hel getal loegekende stemmen. Ieder ga zien of hij in regel is hel is ditmaal des te belangrijke!-, daar de lijsten toekomende jaar moeten dienen voor de Gemeeniekiezingen. Wij geven dit bericht zonder daarom te gelooven dat men er zal gehoor aan geven. De kiezers hebben den tijd niet om zich met hunne politieke rechten bezig ie houden. Hel is immers nu te warm Zij verkiezen moord en brand le roepen waaneer zij den dag der kiezing hel is le zeggen le laai bemerken dal zij op de lijst niet staan of dal zij de stemmen niel hebben welke hun loekomen. De onderwijswet van 1895 gaf aan leiding tol bun krakeel. De heer Woeste verzet er zich tegen, dal zij gewijzigd werd in hel belang der katholieke partij De heer Verhaegen wenschl ze te vervangen door een andere, een betere, verklaart hij, met néerge- slagcn oogen en hel had verheven tot God in het belang der katholieke partij. Schaamteloos of onbewust erkennen zij dus dal zij ook de oflicieele scholen voor hun polilieken winkel benuttigen, dal de bloei en de toekomst van hun kraam de drijfveren van bun handelen, dat de onderwijzers hun knechten en de leerlingen hun slaven zijn die, op com mando, hel spoor hoeven le volgen, dat door de klerikale Staats lieden is ge graven. Alle hout beschouwen zij als timmer hout, wanneer liet er op aankomt bun macht te bestendigen of hun tegenstrevers den voet drwas te zetten. De onschuldige knapen en meisjes grijpen ze vast, wan neer zij pas aan moeders waakzaam oog onttrokken zijn, op de plaatse zelve, waar zij, door haar en door vader gezonden werden niel om de femelige kwezels, tol fanatieke lummels, maar tot flinke kin deren opgeleid te worden. Daartoe dient de school zooals wij haar opvallen. Zij moet het karakter der leer lingen vormen hun geest met nuttige kennis sloffeeren, hun lichaam ontwik kelen. Zij wapent en pansert hen voor hel leven hierbeneden en.laat aan de priesters de zorg over, in hun tempels, bet gods dienst onderricht le geven aan hen die hel er komen vragen. Van dil standpunt gezien zou de school hel gezegend plekje wezen, waar de kinderen van alle standen, wier ouders tol de meest uiteenloopende richtingen beliooren, elkander zouden be minnen, opdal zij, later, ais burgers der maatschappij, zich bun gezellig samenzijn Eindelijk durft de Veurnaar schrijven Als er kwestie is van eene feeste op te luisteren, dan zijn de liberalen niel te huis. Maar heefi hij reeds vergelen hoe dwaas en onbehendig de Melomanen zich hebben onthouden, tijdens bel vijftigjarige jubelfeest onzer Staats middelbare school Die plechtigheid was van alle politieke lint beroofd Katholieke en liberale maat schappijen hebben den stoel helpen op- luisjeren; de katholieke overheden zalen de feestelijke» voor I En toch.... onthielden zich de Melo manen, omdal er hier kwestie was hel wereldlijk onderwijs le verheerlijken En zulke mannen durven spreken van feesten legen le werken Neen, confrater, gij hebt den bal mis geslagen en vooraleer le schrijven over denkt liever, zoo als de wijze, zes maal hetgeen gij wilt uiteenbrieven. Dit zal u per naasten beletten vele ongerijmdheden voor den dag le brengen. Oproep aan <le gemeonto- kiezers van Veurne. De gcmeenlekiezers van binnen en buiten de stad worden vriéndelijk uilge noodigd le komen in oogenschouw nemen de houten mikke of chineesche kiosk tentoongesteld op de groole markt, opge timmerd met hunne centen in hel jaar 1899, begraven in de kelders van S,e Walburgakerkhof sedert den verplette renden zondag 15 oktober 1899 liet derdejaar eindelijk verrezen om wel haast nogmaals voor eenen langen termijn in de duisternissen le gaan verdwijnen. Komt allemaal zien en oordeelt of gij gediend zijl geweest voor uw geld. Ziel hier lot iedereens onderrichting, de kosten onzer monumentale mikke..., zoo als het blijki uil de stadsrekeningen Maken en leveren houten kiosk 2584-46 Schilderen kiosk 157-59 liest zijn kiesrecht niet uit hoofae dier vei oordeeling Verliezen hun kiesrecht voor tien jaren zij die in den loop van vijf naeenvolgende jaren, ten minste driemaal veroordeeld werden voor dronkenschap, voor het ver- koopen van drank aan bedronkene per sonen, aan kinderen beneden de 16 [aar, alsook voor kinderen beneden de 16 jaar dronken gemaakt te hebben. Als door hel ministerie de verlegging der Schelde werd bestudeerd, heeft hel waterbouwkundigen, van hier en elders, omboden en geraadpleegd; als de heer Liebaeri een werk van eenig belang ver langt te laten uitvoeren, acht hij hel le rechtvoorzichtig en verstandig hel oordeel van één of meer ingenieurs in te winnen. Als hel de inrichting van bel openbaar onderricht geldt zijn hel niel de wenken van vakkundige», ge steund op kennis en ervaring, welke den doorslag geven, maar wel de bevelen van politieke drijvers, die T officieel onderwijs schuwen als vergift en zij, die er werk zaam in zijn, vervolgen als handlangers van zijn majesteit den duivel. De kinderen zijn de slachtoffers van al dil onzinnig, misdadig geknoei. Hun edel ste geestvermogens worden, mei voor bedachten rade, in slaap gesusd of ver keerd aangewend. De jeugd, welke op de meeste belang stelling, o|) de warmste liefde, op de grootste toewijding zou mogen aanspraak maken, wordt als speelbal van grillige kortzichtige met wijwater besprenkelde politiekers Bedroevend, bedroevend, bedroevend. Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Rekiamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgie, uitgezonderd heide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in hij VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. bij den leermeester of de leermeesteres herinnerend, zich zouden eerbiedigen Dit willen de heeren Woeste en Ver haegen beletten, al de bewandelen zij daarvoor zeer verschillende wegen. De schoolis voor hen de plaats, welke de kin deren het eerst moeten doorloopen om vervolgens, als jongelingen in een kougre- gatie en ten slotte als mannen in een Boerenbond of in een der succursalen der Vrede’s opgenomen te worden. Dan zijn hei lieden, die juist genoeg weien om voor geen botlerikken uilgescholden le worden. Dan zijn zij gelaarsd en ge spoord om, onder hel toezicht der geeste lijkheid, te velde le trekken legen allen, die zich onder de bannier der vrijzinnige partijen hebben geschaard. Wij geven hier nogmaals de bijzonderste bepalingen betreffende hel kiesrecht Om kiezer le zijn voor de Kamer moet men op 1” Mei 1903 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat 30 jaar; voor de Provincie 30 jaar, en voor de Gemeen te 30 jaar. Om ingeschreven le zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op 1“ Juli 1902 ten minste sedert één jaar ten volle in de stad of gemeente ver blijven; voor de Gemeente, sedert ten minste driejaar. Hebben recht op éine bijgevoegde stem Voor de Gemeeniekiezingen, de kiezers van len volle 35 jaar op den 1 Mri 1903, gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielen; van 2000 tot 1,0000 zielen, 10 frank; in de mindere gemeenten vijf frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesleld oj> ten minste vijf frank. Voor de werklieden is hel voldoende dal zij een buis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aange- teekend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stem De kiezers eigenaars sedert 1" Juli 1901 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 frank; of van eene inschrijving op liet Grootboek der openbare schuld, of van een route boekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van 100 frank en beslaande sedert 1 Juli 1900. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 1° Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten; 2°, Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften opgesomd in art. 17 der wet van 12 April 1894, 3° Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die eene dei ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefen of uilgeoefend hebben, aangestipl in art. 19 van voormelde wet. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Hierbij nog eene inlichting, die ook alleens kan van nutte zijn Hel stemrecht wordt opgeschorst: Gedurende 5 jaar, voor diegenen die veroordeeld zijn geweest tol eene maand gevang. Opschorsing van 10 jaar, voor eene straf van 6 maanden. Opschorsing van 20 jaar, voor eene straf van minsten één jaar. Die voorwaardelijk werd gestraft ver- ft ADVERTENTIE-BLAD MO* -U-4d-U-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1