HET ARRONDISSEMENT VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN I 8 I 1 I I .y ^nïcrdaj; XtO /liigusti 1S>OI5£. 325. den u. de Trazegnies (Belgie), van u. u. u. water besproeid 1 zorg onder- ruiters zijn en men bet gezicht steenweg op- vaardigde, maar zij stellen zich als op roermakers, als gevaarlijke anarchisten aan, wanneer zij gèwelddadigei wijze de uitvoering van de landsverordeningen willen beletten. Het kabinet Waldeck-Rousseaux had aan de geestelijke kongregaliën een jaar tijd gegeven om zich met de bepalingen der wel in regel te stellen. Vele klooster lingen onderwierpen zich, gelijk hel be taamt in een land waar de volkssoeverei niteit geheiligd zijn moet. Doch eenige troebelwatervisschers, gezworen vijanden der Republiek, mannen die in ’t geniep de herstelling van het koningdom bewerken, die een vurige» haal koesteren, tegen onze hedendaagsche vrijheidsbegrippen, hitsten enkele nonnenkongregaliën lot verzet aan, stookten opstand bij de boeren bevolkingen en zoo zagen en zien wij dan nog heden verdwaalde en misleide dorps bewoners uit Bretagne en enkele andere plaatsen, zich met uitzinnige razernij tegen do wettelijkc overheid verzetten. De kale adelijke jonkers uil Bretagne, Landerncau en Finistère, misselijkc over blijfsels van een verdwenen regiem, geven liet teeken tot de muiterij. De h eulen en slotburgvrouwen brengen in emmers het... eau de Cologne aan waarmede gendarmen en soldaten worden bespal. Echt adelijke en ridderlijke bezigheid 1 Ondanks den regen, die den heelen nacht niet ophield te vallen, verdringt zich eene ontzaglijke menigte op de Sainctelelteplaals en omtrek. En eene niet minder dichte hoop van nieuwsgieri gen staat langshenen de Leopold II laan tot aan hel lioogvlak. De ordedienst wordt verricht door de policie van Molenbeek en de gendarmen, aangevoerd door burgemeester Hollevoet. Tot op het oogenblik van bet vertrek geen het minste ongeval. Op het terrein, voorbehouden aan de officieren en hunne ?6’ jaar. -t --I De Wet op de speelhuizen. - De Honing beeft, vooraleer hij Brussel verliet, de wel geleekend, betreffende de speelhuizen, die nu kracht van uitvoering krijgt op den 10 Oktober aanslaande. Miuuiuiaie wreedheid kenschetst oen gouvernement te bevechten welke ze uil- zieleloesland van onze fanatieke regeering. ftlpnliic li.».4rt., - - bij hel minste alarm. De klerikale gazellen welke op alle toonen en op alle uren van den dag zingen, dat zij alleen de verdedigers van orde en rust zijn, juichen onbewimpeld de muiters toe, roepen bravo voor elke revolution- naire daad, beschimpen en honen de ver tegenwoordigers der wel en werpen olie op het vuur. Ze hebben niets dan lof be tuigingen over voor de meneurs die den burgeroorlog trachten te doen ontbranden, moest hij dan ook duizende slachtoffers kosten. Hoeveel waardiger, hoeveel nauwkeu riger is de houding der liberale partij wanneer wetten haar treffen in al wat haar dierbaar is. Het Belgisch klerikaal gouvernem ent heeft aanslagen tegen haar gepleegd, onwaardig en sebandig, toen het honderde scholen sloot en de bloem van hel onderwijzend personeel verjoeg en verhongerde. De vrijzinnigen hebben in bun pers, op bun meetingen en door krachtige beloogingen dien noodloltigen scbooloorlog bekampt, maar waar hebben zij naar de wapens gegrepen, waar hebben zij Chabrolforten gemaakt, waar kwamen zij met rieken, zeisen en vorken op om de uitvoerders der wetten te lijf te gaan Er kunnen in het leven eener partij hevige en bittere gemoedstemmingen aan breken, oogenblikken waarop een sterke j Even als de kermiszondag is de dag van zondag noodlottig voor Veurne geweest Regen regen.... en altijd regen geheel den dag, zóódanig dat hel aangekondigd muziekfeest, als in een waterfeest werd herschapen. Jammer genoeg voor de neringdoeners van Veurne, want voor de tweede maal hebben zij groote winsten zien voorbij vliegen- Maar ja, er valt niets aan te praten hel is geschied 1 De deelnemende maatschappijen hebben allen meestendeels in den regen moeten uitvoeren. Men ziel van hier hoe aange naam, zoo voor uitvoerders als voor aan hoorders Gelukkiglijk heeft het rond 8 ure ’s avonds, opgehouden te regenen, het geen den c Cercle instrumental van Brugge loegelaten heeft hel aangekondigd concert uil te voeren. Deze kring heeft ons met een schoon concert vergast. De liefhebbers van goede muziek zijn bet eens om te verklaren dal de uitvoering puik was onder alle op zichten. Rond 11 ure liep liet concert ten einde onder de verdiende toejuichingen der menigte opgekomen om de Bruggelingen te aanhooren. En hier eindigde hel feest, dat door het slecht weder zóó zeer werd verhinderd. 35 m. 14 s. 28. Luit, de Montaigu (Frankrijk), in 10 u. 40 m. 43 s. 29. Onder-luit. Dupont (Belgie), in 10 u. 49 m. 55 s. i Dus 12 Belgische officieren, 10 Fran- schen. 4 Hollanders, 1 Noorweger, 1 Zweed, 1 Zwitser. De eerste aangekomen, luit. Madamet, van hel 13' Fransche dragonders; besteeg I dinger op een enkel paard, zonder dus i onder den weg te veranderen. Het internationaal comiteit dat te Brussel het vertrek bijwoonde was te Oostende insgelijks bij de aankomst aanwezig. Ziellier een overzicht van eenige prijzen Behalve den prijs des konings en den prijs van den minister van oorlog, noemt men nog den prijs van Belgie, een kunst voorwerp en 4000 fr.; van de stad Oos tende, een kunstvoorwerp en 2500 fr.; van het internationaal comiteit, een kunst voorwerp en 1800 fr.; van Mariakerke, eene gouden medalie en 1200 fr.; de prijs der Duinen, eene gouden medalie en 1000 fr.; de prijs van het Staketsel, eene gouden medalie en 500 fr.; de bijzondere prijs van den Belgischen Staat voor het remonleeren, eene gouden medalie en 1000 fr.; de prijs van de Jockey Club, van de Sociélé Royale Hippique, van de Socióté des Courses d’Oslende, den prijs van Wynendael, van de Sociélé de Sport de Belgique, van de Sociélé des Courses de Forest, de prijs aangeboden door het Fransch gouvernement aan den eerst aan komenden Belgischen officier. Deze prijs bestaal uil een praclilpaard uil de stallen van Saumur, waarde 6 tot 7000 fr.) 1. Luitenant Madamet van het 13" dragonders. Hel is 2 u. 9 m. 51 s. Hij heeft de 132 kilometers af gelegd in 6 u. 54 m. 51 s. 2. Luit. Deremelz Frankrijkin 7 u. 22 m. 16 s. 3. Luit, Haentjes (Frankrijk), in 7 u. 33 m. 11 s. 4. Luit. Romieux (Frankrijk), in 7 u. 36 m. 23 s. 5. Cap. Smith Kielland (Noorwegen), in 7 u. 53 m. 6. Onder-luilenanl Godin de Beaufort (Holland), in 7 u. 56 m. 53 s. 7. Luit. 11. Joostens (Belgie), in 8 14 m. 26 s. 8. Luit. Gibson (Zweden), in 8 u. 29 m. 24. j 9. Onder-luit. Marchand (Belgie), in 8|u. m 511 Majoor Dulilleul (Belgie), in 10 u. 30 m. 15 s. en kapit. Sean (Zwitserland), in 10 u. 30 m. 15 s. 27. Onder-luit. Coupez (Belgie), in 10 u. m I o dozis zelf beheerschiiig van noodë is om „v,,, uc binnen de palen der wettelijkheid te de beweging blijven. Het liberalism echter betrad nooit het revolutionnair terrein. De klerikalen kunnen niet evenveel zeggen, vooral na de huidige voorvallen in Frankrijk. Oproermakers. De gebeurtenissen in Frankrijk rondom de uitdrijving van geestelijke kongregaliën en de sluiting' van nonnenscholen, geven onder meer dan een opzicht stol tol over weging. Wie op de jeremiaden der klerikale pers moest voortgaan, zou waarlijk denken dal bij onze Zuiderburen de religie ver volgd wordt, dal hel radikaal gouverne ment een echten verdclgingsloclit legen de Roomsche Kerk heeft ondernomen. De verjaagde, of beter ontbonden geestelijke orden, worden door de ullramontaansche gazellen mei martelaarskronen omhangen, is alVive la liberlé en Vivenl les soeurs dal de klok slaat. De eenvoudige waarheid is, dal hel Fransch Staatsbewind ’niemand of niets ter wereld vervolgt. Er werd door bel parlement, met hel oog op de onrust wekkende voorlwoekering der doodc hand een wet op de kloosters en geestelijke instellingen van allen aard gestemd, wet waarbij deze korporatiën voorlaat) ver plicht zuilen zijn vergunning tol beslaan van den Staal te erlangen, aldus zich onderwerpend aan zeker toezicht van wege de burgerlijke overheid. De katholieken hebben stellig hel recht die wel slecht te vinden, ze af te keuren gelijk zij alles beknibbelen wal inbreuk op hunne schreeuwends!»? voorrechten mankt. Zij hebben zelfs hel recht het paarden, de genoodigden en de pers, is <Tpho...mb.j zeer gr00t_ Talrijke dames trotseeren zelfs hel afschuwelijke weer, om bij dit sporlfeest tegenwoordig te zijn. De officieren bespreken onder elkaar de mogelijke moeilijkheden, ter oorzake van de door den regen bedorven wegen. Zij vreezet) slechts 16 kilometers per uur in plaats van 20 te kunnen doen. De leden der iurichlingscommissie hielden de naamafroeping der officieren van de eerste groep. Een kanonschot klinkt in de verte en hel teeken lot vertrekken wordt gegeven. Hel is 6 ure 55. De paarden stellen zich, lusschen de dichte hagen van nieuwsgierigen in een gematigden galop. Hel publiek juichte toe. De spoedig den boulevard over verliest hen weldra uil wanneer zij den Gentschen o snellen, waar eersl de eigenlijke strijd begint. De vertrekken volgen elkaar van 5 tot 5 minuten, telkens in groepen van vijf ruiters. De menigte juicht toe bij elk vertrek. Om 7 1/4 vermindert de regen. Om 7 u. 50 zijn al de groepen vertrokken. Tc Sijngem waren twee schadrons van hel 4® lanciers van Oudenaarde komen post vatten om de orde te handhaven. Insgelijks waren met den trein uit Gent, gendarmen te voet aangekomen. Gendarmen hebben post gevat op de hoeken der kronkelende stralen en geven bevel aan automobielen, rijtuigen en wiel rijders de baan vrij te laten. Een Fransche ruiter, een dragonder, luitenant Valder, komt aangereden om 9 u. 40. Hel volk juicht toe. Opvolgenlijk komt een officier onzer Belgische gidsen, baron de Blommaert aan om 9 u. 41. De Fransche dragonder, luitenant Bausil, volgt kort daarop. Om 9 u. 45, verschijnt de Russische officier, graaf Stenbock. Volgen daar achter de Zweedsche j officier, luitenant Douglas-Gibson, om 9 u. 55 m.; de Fransche officieren Lepic en De Montaigu, om 10.05 ure. Om 10.07 ure, komt kapitein Joosfens, Belgisch officier aan. Hij vertrok om 8 ure uil Brussel en legde den afstand,60 kilom., af in 2 ure 7 m. Van 10.12 ure tol 10.32 ure, bieden zich aan de conliool 12 officieren aan, waarvan 5 Belgen; van 10.32 ure lol 11.50 ure, 13 officieren, waarvan 2 Belgen en 3 Hollanders. De paarden zijn allen vuil, bemorst met slijk en zweelen erg. Zij worden nagezien door de veeartsen, met v.„; en de hoefijzers worden met zocht. De ruiters ook bemorst en beslijkt, worden verzocht eer zij weder aangaan, een teug wijn te drinken. Brussel is 60 kilometers van Syngcm; Oostende 73. Om 12 u. 20 kwam in hel gehucht Lichtervelde, op 20 kilometers van Oos tende gelegen, de luitenant Bausil aan; zijn paard is uitgeput en gaat stapvoets. Een kilometer verder is hel arme dier gevallen, niet meer voort kunnende. De luitenant vraagt een revolver om het dood te schieten. Om 12 u. 25 wordt luitenant Bausil voorbijgereden door luitenant Madamet, van hel 13'Fransche dragonders; Madamet was de 18' uil Brussel vertrokken. De af te leggen weg was 132 kilom. die in ten hoogste 11 uren moest afgelegd worden om onder de winners te kunnen gerangschikt worden. De prijzen moesten toegekend worden aan de officieren wier paarden in den besten slaat zullen aan komen; het geldt hier dus niet uitsluitelijk eene snelkoers. De ril werd gedaan door eiken mede- Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Be Annoneen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijn in bij I.. VA.IVO15IW KHIICKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. En wanneer we een vergelijking maken lusschen hel gedrag van hel Fransch gouvernement en het onze in lijden van volksoploopen, springen de kleinhartig heid cn wreedheid der Belgische kleri kalen in het oog. Tol hiertoe is in Frankrijk geen enkel slachtoffer gevallen. Het Staatsbestuur, Sterk in zijn goed recht, bewust van zijne macht en bezield door een edel gevoel van menschelijkbeid, heeft aan zijne agenten de grootste verdraagzaamheid en zeifbeheeisching opgelegd. En al werd geen enkel schot gelost, geen enkele sabelhouw toegebracht, toch bleef de overhand aan het openbaar gezag. Hier ton lande, in min erge omstandig heden, wanneer hoogstens eenige kwa jongensstreken in do straten gepleegd werden, klonken vreeselijke geweersalvos en werden ietwat luidruchtige manifes tanten onder de paarden der gendarmerie vertrappeld. Het bloed bevlekte onze straten en den rouw trof onze werkers- huisgezinnen. Die brutale wreedheid kenschetst Slechts lieden wiens geweien niet zuiver is, verliezen hun hoot'd cn hunne kalmte 1 31 m. 31. 10. Luit. Maris (Holland), in 8 u. 47 m. 3b s. 11. Luit. Meynard (Frankrijk), in 9 u. 2 m. 28 s. 12. Onder-luit. de Trazegnies (Belgie), in 9 u. 20 m. 40 s. 13. Onder-luit. Marchal (Belgie), in 9 u. 27 m. 15 s. ih 14. Onder-luit. Lemercier (Belgie), in 0 u. 27 m. 30 s’. 15. Onder-luit. Demuyninck (Belgie), in 9 u. 32 m. 20 s. 16. Onder-luit. de Selliers do Moran- ville (Belgie), in 9 u. 35 m. 40 s. 17. Kapitein Crabbe (Belgie), in 9u., 38 m. 20 s. 18. Luit. Valder (Frankrijk), in 9 u. 48 m. 15 s. 19. Luit. Ving (Frankrijk), in 10 u. 2 m. 15 s. 20. Luit. Momma (Holland), in 10 5 m. 50 s. 21. Luit. Sheridan (Belgie), in 10 8 m. 57 s. 22. Luit. Terrière (Frankrijk), in 10 u. 15 m. 15 s. 23. Luit. Lanne (Frankrijk), in 10 20 m. 12 s. r 24. Luil.-kolonel Erzey (Holland), in 25. beslijkt - Militaire Rnid. Vóór den Rit. ADVERTENTIEBLAD i. I ’i - mh jl'IJI liet .Muziekfeest. De winnende paarden. De prijzen. Aankomst te Oostende. --in 10 u. 21 m. 45 s. Het vertrek. Te Sijngem. Te Lichtervelde. De voorwaarden van den prijskamp. HUI II liffH» II —1 --- nuiUUbH 11 91 m Z R o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1