VAN VEURNE I i NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I Kiezerslijsten. 39 I r - Zaterdag 13 September 1902. X.' 37. 7(>! .jaar. make» le8en ver was een I aanvangt, zal openen. liet ongeval dal hem acht jaren geleden !id<> Wetsontwerpen. De heeren Daens en De Backer zullen de wetsontwerpen aanbieden lot verandering der jachtwet en de vermeerdering van hel pensioen voor den ouden werkman. t S - I I Algemeene Wedstrijd voor het Middelbaar Onderwijs. Iedereen zal met groot genoegen ver nemen dal de leerlingen Decroo Marcel, van Veurne, en Ghoosen Philibert, van Vinchem, in den algemeenen prijskamp lusschen de Middelbare scholen, in hel letterkundig gedeelte, de eerste eervolle vermelding bekomen hebben. De eerste bekomt de 43sU’ plaats en de tweede de 46’le op 309 mededingers. Decroo Albert, van Veurne, behaalt, in Abonnementen voor 14 dagen. Hel is gebleken dal mei deze kaarten bedrog gepleegd werd, doordien sommige personen ze na hel tijdverloop niet in brachten; zij offerden hunne vijf frank borgstelling op, maar reden lange dagen voor niet. In hel vervolg zal dit misbruik gestraft worden met 10 frank per dag in 3' klas, 15 fr. in 2® klas en 23 fr. in voorbe houden rijtuig. .él Gemeenteambtenaren. Elkeen dacht, tol nu loe. dal de ge- meenlebediende, cens benoemd, onafzet- baar was, hetzij in geval van zware on eerlijkheid. Dat is niet zoo, vermits de Gemeenteambtenaren, in hun congres van den 18n Mei geleden, waarvan wij het volledig verslag ontvangen hebben, nog maals het bovenstaand princiep verdedigd hebben. Na een haastig overzicht van het be langrijk werk dat ons werd ingezonden, moeten wij besluiten dat de Nationale Bond dezer bedienden groote kans krijgt zijn lang en onverpoosd streven te zien wellukkeu. Wij bestaligen dal de over heden, misschien wel nota houdende van de verstandige propaganda der gemeente ambtenaren, gunstiger dan vroeger ge stemd schijnen deze nederige dienaren te vrijwaren legen partijhaat of persoonlijken wrok, wal wij hun van harte wenschen. langste die ooit gelegd werd. Hij is 90 kilometers lang, en heeft de ontzaglijke som van omtrent een millioen frank ge kost. De volledige legging zal ongeveer 2 millioen kosten, te verdeelen (ussciien de twee volkeren. Belgie zal in gemeenschap kunnen zijn mol Engeland, slechts van uit de sleden Brussel en Antwerpen. Als de lijn op brengend is voor de staatskas, zal men den dienst tot andere sleden van het land uilbreiden. Te Brussel zullen de personen die den telefoon hebben, van in hun huis recht streeks kunnen «cabberen», maar te Antwerpen, waar de lelefoon-inslellingen niet dezelfde zijn als te Brussel, zal men de gemeenschap met Engeland kunnen bekomen in de openbare bureelen. De prijs der gemeenschappen is door de twee mogendheden bij gemeen overleg vaslgesteld op 8 shillings of 10 fr. per drie minuten. Noch in Engeland noch in Belgie zullen er abonnementen gegeven worden. Hel nachttarief zal gelijk zijn aan hel daglarief. Hel is het Londensche post- bestuur dal gelast is, op gemeenschappe lijke kosten, met hel onderhoud van den Engelschen-Belgischen kabel. g der Katnei opening eene belonging ten gunste van het algemeen stemrecht aan zijne omgeving heeft klaard, dat hel voor de laatste maal dat bij in persoon de opening van wetgevend zittingsjaar zou voorzitlen. Men herinnert zich dat Zijne Majesteit op hel oogenblik dat hij de Koningstraat doorreed, letterlijk werd overdekt door een regen van vierkante stukjes papier, waarop de woorden stonden gedrukt: Leve het algemeen stemrecht Dat de liefhebbers van openbare plech tigheden zich derhalve troosten, want de opening der Kamers zal in allen eenvoud geschieden en de senatoren en afgevaar digden zullen kunnen beginnen met hel onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozenen. Allerlei. Eene troonrede. Sommige bladen bevallen artikelen over de kwestie of er dit jaar eene troonrede wezen zal, of de koning in persoon hel parlementaire zittingsjaar, dal binnen twee maanden I nanvnnoi ?nl nnpnon. Men weel evenwel dat de koning, sedert Herinnering. De wel op de pen sioenen stelt onder andere vast De personen die op 1" Januari 1901, van 55 tol 58 jaar oud geworden waren, moeten in de Algemeene Lijfrentkas eene som van 18 frank storten, willen zij Óp den ouderdom van G5 jaar, hel pensioen van 65 frank genieten. Wie verwaarloost persoonlijk die som te storten, verliest zijn recht op pensioen. Het ware wenschelijk dal elk gemeente bestuur maatregelen name om boven staand artikel ruchtbaar te maken. Engelsch-Belglsche telefoondienst. Binnen twee maanden waarschijnlijk zal men den Engelsch-Belgischen telefoon dienst kunnen inhuldigen. De statiën van den onderzeeschen kabel zijn Sainl- Margaret’s Bay, bij Dovers, en de Bel gische badplaats De Panne. Deze nieuwe lijn zou reeds ingehuldigd zijn geworden, zonder een ongeval dat zich voorgedaan heeft op liet oogenblik van hel leggen van den kabel die geplaatst was op eene lengte van verscheidene mijlen langs den kant van De Panne, als men vaslstelde dal er eene afzondering bestond. Men heelt een nieuwen kabel moeten maken. Thans zijn de werken voor hel leggen van den kabel geëindigd en men gaat zich bezig houden met het plaatsen der draden op de Engelsche en Belgische grondgebieden. Heel hel werk van hel leggen van den kabel werd gedaan door hel bestuur der posten van Londen, dal uitmuntende werkhuizen heeft voor dergelijk werk. Hel postbestuur heeft twee schepen, l’Alarl en Le Monarch, eerst gemeld varende in weinig diepe zeeën, het andere in diep water, die bemand zijn met een personeel van uitmuntende werklieden, en die uitsluitelijk gelast zijn met de studie, hel leggen en bewaken der onder- zeesche kabels. Hel is eene oprechte bijzondere vloot, die in tijd van oorlog, bij voorbeeld, eene overwegende rol te vervullen beefi. De Engelsch-Belgische kabel is de Gemeentcrnnd van Veurne. I Zitting van den 10 September 1902. De voorloópige kiezerslijsten voor hel I jaar 1903 zijn verschenen. Eenieder heeft er belang bij te zien of hij wel ingeschreven is met het getal stemmen waarop hij recht heeft. Kiezerslijsten liggen ter inzage in het j lokaal der Liberale Vereeniging en in het lokaal van den Liberalen Werkmanskring1 Wij dringen nog ecus aan bij al onze politieke vrienden, opdat zij zich de moeite zouden geven om de kiezerslijsten te raad plegen en zien of zij er met hel vereischt gelal stemmen zijn aangeleekend. Dat iedereen een oog in T zeil houdt en wake over zijne kiesrecht. Dat niemand vergete dat er aanslaande jaar verkiezingen voor den gemeenteraad plaats hebben Alhoewel wij ze reeds verscheidene keeren hebben bekend gemaakt, laten wij hier nogmaals de bijzonderste bepalingen volgen betreffende het kiesrecht Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op 1" Mei 1903 ten volle 25 jaar oud zijn; voor den Senaat 30 jaar; voor de Provincie 30 jaar, en voor de Gemeen te 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op 1“ Juli 1902 ten minste sedert één jaar ten volle in de stad of gemeente ver blijven; voor de Gemeente, sedert ten minste driejaar. Hebben recht op ééne bijgevoegde stem Voor de Gemeenlekiezingen, de kiezers van ten volle 35 Jaar op den 1 Mei 1903, gehuwd, of weduwaar met kinders, ten minste 15 frank persoonlijke belastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van tneer den 10,000 zielen; van 2000 lol 10,000 zielen, 10 frank; in de mindere gemeenten vijf frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste vijf frank. Voor de wet klieden is hel voldoende dat zij een huis bewonen, welke voorgemelde sommen als belastbaar aangeleekend is op de belaslingsrollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stem De kiezers eigenaars sedert 1" Juli 1901 van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 frank; of van eene inschrijving op hel Grootboek der openbare schuld, of van een rente- boekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkseben intrest van 100 frank en beslaande sedert 1 Juli 1900. Hebben recht op twee bijgevoegde stemmen 1“ Dezen, die alle twee de bovenge noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten; 2° Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels'of getuigschriften opgesomd in art. 17 der wet van 12 April 1894; 3° Zij, die een der openbare bedie ningen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefen of uitgroeiend hebben, aangestipt in art. 19 van voormelde wel. Niemand kan meer dan drie stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan vier voor de Gemeente. Aan de liberale propagandisten. Tegenover de oorlogsverklaring van de Waalsche socialisten aan bel stelsel der Evenredige Vertegenwoordiging, moeten alle liberalepropagandisten deleusstellen Verbetering en rechtvaardige toepassing van de E. V., zoowel voor de provintie- I en gemeente, als voor de wetgevende I kiezingen. De dag waarop wij eene rechtvaardige I toepassing van de E. V. in de gemeente- I kiezingen bekomen, zal den buiten voor de vrijzinnige propaganda opengesteld worden. Op vele dorpen is de werkzaam heid onzer vrienden ingesluimerd of zelfs I totaal verdwenen, door hel verkeerd f gedacht dat het al boter aan de galg was te willen oppositie maken tegen eene i Hit Bind verschijnt don Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk numrtter 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Ih Annoncen voor Belgie uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij VANDEN KERCKHOVE, Drukker-Uitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. i onaantastbare meerderheid. Men heeft in die plaatsen te veel vergeten dat libera lisme geene kwestie is van zetels te ver overen, maar van bijgeloof, dweepzucht en onwetendheid te bestrijden. Wij be grijpen nochtans dal onze vrienden meer geprikkeld zullen zijn wanneer zij kans zien in de openbare besturen te dringen I en er hun woord te zeggen. De socialisten, die zelven op den buiten meer invloed zouden willen veroveren, zien in hunne verwaandheid niet, hoe zij, door hun verzet tegen E. V. in de kaarten van de tjeven spelen en den onbeperkten invloed dezer laatsten op den buiten helpen versterken. Zij moeten liet maar weten, maar 't is voor ons, liberalen, eene reden te meer om standvastig op eene eerlijke en algemeene toepassing der Evenredige Vertegenwoordiging bij alle kiezingen aan te dringen. l Bijvoegelijk krediet 4» trimester’iöoi." Aan- ADVERTENTIEBLAD <KMf-gSg "vy Fannestraat. Plan on bestek. Het plan en bestek bedragende 12,432 frs voor hot schikken van drie huizen wordt aanveerd. De heer Vanmassenhove vraagt inlichtingen ten einde te weten of de kwestie van vergoeding aan het Godshuizen bestuur eener som van 2000 franks reeds vereffend is wegens gedane verbeteringswerken aan dit gebouw. De heer Burgmeester antwoordt dat het Godshuizen bestuur hiertoe geen recht heeft, dat dit onderschil bestaat sedert lange jaren en dat deze vereffening nooit zal verwezentlijkt worden. 12“ Punt. Vraag Theodoor Leper. Aan sluiting op de provinciale pensioenkas. Mr Vanmassenhove. Is de vrager als schrijver op den burgerstand, benoemd door den officier van don burgerstand, wel in recht om op do pensioenkas aangesloten te worden 'I De hoor Burgmeester. Ja, want hij is daarenboven ook als gemeente beambte aange nomen. Zijno vraag van aansluiting wordt aangeno men. I3« Punt. Teeken en Njjverhoidschool. Ir M i t' Tegenwoordig de heeren De Haene, burge- 1 meester, de Spot, schepen, De Tremerie, Verraes, Donck, Vanderstraete, Vanmassenhove en Barbier, loden. Er wordt lezing gegeven door den sekrotaris van het verslag dor vorigo zitting dat goodge- keurd wordt. 1* Punt aan liet dagorde. Politie verorde ning voor Kormis-zondag. Wordt op medo aeeling eonpariglijk goedgekeurd. 2’Punt.Armbestuur. Benoeming ont- overkwüm inöA i“""L -- vanger. De benoeming van dTieer Jan óverkwam, toen de socialisten den da" 'ermout als ontvanger van het.armbestuur, tor ft,‘ Kam,'i«iiPiiiniT i'pnp halAftrrin«r Inn Jaarwedde van 1000 franks en ouder borgstelling gunste van 10,000 franks wordt goedgekeurd. hielden 3° I unt. Armbestuur. Rekening van i klerk tot moester. Deze rekening aanveerd I en goedgekeurd door het bestuur van hot arm- I bestuur in zitting van 6" September 1902, wordt I goedgekeurd. •1' Punt. Godshuizen bestuur, Onder- houdsdag voor 1903. Advies. Do raad geeft een gunstig advies op do voorgestelde sommen van 1,10 voor onderhoudsdag in hot Godshuis: 1,50 in het St. Jans hospitaal en 2,60 voor de’ kraamvrouwen. 5“ Punt. Godshuizen bestuur. Afstand van pacht. Thootiol on Hendrik Kosteman, to Bulscamp, staan hun recht van pacht af aan Benjamin on Leopold Cuvetier te Bulscamp, reeds pachters van dit bestuur, en deze afstand van pacht wordt aangenomen. 6’ Punt. Godshuizen bestuur. Machtiging tot aanveerding van Sophie Warmoes. Het bestuur wordt bemachtigd tot haro aanveerding mits 390 franks to storten, dezo persoon ter stad gehuisvest zijnde. Zolfdo vraag voor Sophie De Gans van Steenkerke. Mr de Spot doet opmerken dat dit liiet zoude moeten aangenomen worden om reden deze persoon vreemd aan stad is, on dat dit kan hinderen aan andere oude menschen wier plaats zij innemen. M. Verraes. Er bestaat eene beslissing nopens het getal ouderlingen van de stad die in het gesticht moeten aanveerd worden. M. Donck. Ik geloof dat dit getal bepaald is op veertig. M. Vanmassenhove. Dit slacht van aan veerding trekt veel op een handel. Het bestuur wordt bemachtigd tot hare aan veerding mits 1000 franks te storten. 7* Punt. Aanvraag tot pensioen van den gewezen sekretaris heer Charles Vanlichterveldo. Gunstig advies. 8« Punt. Kerkfabriek van St. Nicolaus. Begroeting 1903. Gunstig advies. 9* Punt. Lager onderwijs. Aangenomene school. Hulponderwijzer. Aanveerding en bepaling dor jaarwedde. De heer Gentil Cattrysse van Couckolaere wordt als hulponder wijzer aanveerd. Zjjne jaarwedde is bepaald op 1100 franken. 10’ Punt. Vraag van Mr De Grave en mode eigenaren tot openen eener straat. AP Pil komt binnen. De heer Burgemeester ver klaart dat er door het schepencollegie inlichtin gen zijn genomen geweest bij andere steden, ton einde te weten hoe er in dusdanig geval dient gehandeld te worden en krachtens een antwoord bekomen onder anderen van de stad Lier, is er een ontwerp van voorwaarden opgesteld waar van hij lezing geeft. Ditzelve behelst namelijk de verplichting voor de aanvragers van op eigene kosten, de ontworpene straat te pavoien, de waterloopen aan stadsrioolen te verbinden, de voetpaden naarmate de bouwingen te leggen, en vijf gazlantaarns te plaatsen. Dit ontwerp na besprekingen wordt aangenomen en zal de be langhebbende vragers ter hand gesteld worden. M de Burgemeester. Voor het geval dat deze' voorwaarden door de aanvragers zouden aanvaard worden, moeten wij onderzoeken of wii de straat zullen voorttrekken tot aan de kalsnde in de dreef ofwel indien de ontworpene straat zal moeten eindigen aan do zydlage. Na eene korte bespreking tusschen de leden wordt er besloten door 7 stemmen tegen 2 M do Spot en M. Barbier) dat het gemeente bestuur, in voorkomend geval, de straat zal verbinden met de middenkalsfjde der dreef. Ip Punt. - Verandering aan stadsgebouwen veerd. De zitting wordt om 7 1/4 ure geheven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1