VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT I I I J E W.’ 4L6. Zaterdng 1£> November 11)02. 'y<5B jaar. luiaards nacht van Zondag 2 dezer, afgebrand. Landbouw. Zondag 23 November 1902, ton 3 ure namiddag, in de Gemeenteschool alhier, tweede les van Groenselkweek en Fruil- boomkunde, gegeven door den heer De Muynck, hofbouwkundige te Eerneghem. Onderwerp Over den keus, aanleg en verdeeling der Boomgaardboomen. Jï 1 Rechterlijke kronijk. Korreklionnele Rechtbank van Veurne. L’-Electricité dans le Pétrole. De Senaat. Dinsdag morgend, om 10 uien, werd de zitting geopend onder het voorzitter schap van den heer De Gorge, oudste lid, bijgestaan door de heeren Cantillon en de Renesse, dd. sekretarissen. Nauwlijks was de zitting geopend of zij werd opge schorst om de bevoegde kommissies toe te laten in de afdeelingen de dossiers der wetgevende kiezingen van Mei laatstleden na te zien. (Al de senaleurs dragende zwarte kleedij; de huissiers dragen een rouwkrep rond den arm, voor den rouw der Koningin De zitting wordt om 10 uren 35 her nomen. Al de kiezingen, uitgenomen een, die van Charleroi-Thuin, waarover be twisting is, worden zonder bespreking goedgekeurd. De gekozenen van Aalst, Antwerpen, Gent, Luik, Brussel, leggen opvolgentlijk den grondwellelijken eed af. Terwijl de kommissie de kiezing van den heer Libioulle (Charleroi-Thuin) onderzoekt, gaat de Senaat over tol de benoeming van zijn bureel. De hertog d’Ursel wordt tol voorzitter herkozen met 84 stemmen. De heer Simonis wordt tot eersten onder-voorzitter herkozen met 78 stemm. De heer Dupont tol tweede onder voorzitter met 81 stemmen. Worden als sekretarissen hei aangesteld de heeren de Ribeaucourl, Goblet d’Aviella, I d’Huan en Hemriconrl de Grunne. De heer d’Ursel spreekt de gebruikelijke redevoering uil, die door de leden recht staande aanboord wordt. Na hulde ge bracht le hebben aan de nagedachtenis H. M. de Koningin, zegt de voorzitter de Senaat zich bij den nalionalen rouw’ aan sluit en een afvaardiging aan Z. M. den Koning zenden zal om hem het rouwbeklag der vergadering aan te bieden. Ten slotte bedankt de heer d’Ursel de leden hem als voorzitter le hebben herkozen. De afvaardiging die aan den Koning het rouwbeklag van den Senaat zal brengen, zal bestaan uit; bel bureel en de heeren Allard, Braun, Wiener, Descamps, De- meester, Van den Nest, de Beaufort en de Renesse. De Senaat beslist dal de bespreking over de goedkeuring der kiezing van den heer Libioulle in de volgende zitting zal plaats hebben. De Senaat gaat tol nadere bijeenroeping uiteen. Keuring en Prijskamp voor Hengsten der omschrijving Veurne-Dixmude, te Dixmude op Maandag 10 November. Hel is immers totaal onmogelijk, drukt dit blad in zijn nummer-van 26 September II. dal tie Staat een pensioen geve aan alle Belgen (sic) op (iUjaiigen ouderdom-, het ware de luiheid aanmoedigen, deze in de hand werken die liever hun geld verdrinken en verbrassen dan voor hunnen ouderdom (resic) te zorgen. Deze bewijsvoering moet, volgens het Jezuszoete drietippenorgaan, strekken om de werklieden, die op den 1 Januari 1901 min dan 55 volle jaren lellen, aan le sporen persoonlijke stortingen in de lijfrenlkas te doen ten einde door eigene pogingen een ouderdemspensioen le bekomen. Dus volgens de Duinengalm kan de Staal (dit is het Klerikaal Bestuur) onmo gelijk voor zijne oude, afgesloofde werk lieden zorgen; zij mogen onder den last der jaren bukken, gekromd, gebroken, tol op den draad versleten zijn door een heel leven van kommer, ellende en zwoegen, waarbij zij bij hel opbrengen van een soms talrijk gezin, meer droogen brood gegeten dan menige pastoors flesschen wijn geledigd hebben, voor hen, de ver schopten, de Holen, vermag de Staal onmogelijk ietsWat meent ge Een pensioen van 65 frank aan de oude afge sloofde werkers geven, dat ware de luiheid aanmoedigen, deze in de hand werken die liever hun geld verdrinken en verbrassen, dat wil zeggen in plat Vlaamsch luiaards en dronkaars kweeken Ziedaar, brave Belgische Zwoeger, een staaltje van den eerbied en de sympathie, welk de drieste klerikaal voor U gevoelt. U die in eene week meer druppels zweel voor vrouw en kroost vergiet, dan dien gewetenloozen polilieken pennekrabber in heel zijn leven; U, die door koude en >>;ii» en wind met meeste vlijt Klerikale naastenliefde. Het is ten overvloede bewezen, dat de klerikalen de wet op de ouderdomspen sioenen, welke bun door de liberalen en socialisten, na lange en hevige pogingen werd afgedwongen, gestemd hebben niet ml genegenheid en medelijden voor de af gesloofde grijsaards, maar enkel met het oog op laaghartig kiesbelang en politiek winstbejag. Overigens ligt hel niet in de strekking van de klerikale partij den werkman als een verschopt schepsel le behandelen, goed ja, om te kruien, te wroeten, te zweeten en te sleuren, maar onwaardig om als zelfstandig en onafhan kelijk mensch aanzien en bejagend te worden Hoeveel geweld, hoeveel drukking en roering in 't land heeft hel gekost om van de klerikalen, die in tijd van kiezing, o spotternij, zich de vrienden van den werkman heeten, één stemmetje, één schamel stemmetje voor den armen wroeter af le persen En wal heftige strijd zal er door liberalen en anderen nog moeten gevoerd worden vooraleer de zwoeger in politieke waarde gelijk gesteld worde (met den meer hegoederden en bevoorrechten burger Die mannen, die zich als de wettige navolgers der twee-en-zeventig discipelen van Christus uitbazuinen en derhalve als voorbesicmih) verdedigers der urmen cn nederig(M) zouden moeten optrede»), zijn door hunne balelijke, politieke be moeiingen geheel en al in de war geraakt met de verhevene leer van hunnen God- delijken Meester, vriend en toonbeeld der werklieden. Hel ouderdomspensioen hebben zij den versleten werklieden als eene aalmoes naar het hoofd geworpen, maar niet als eette welverdiende en gulhartige onder steuning geschonken. Wij hebben in eene reeks artikelen doen uitschijnen welk dubbelzinnig gebruik de klerikalen van deze soort van ofüciëele aalmoezen maken. Heden willen wij aan onze lezers laten zien, welke vleiende gedachten de kleri kale Duinengalm, van Oostende, in naam zijner partijgenoten, uileenzel over de ouderdomspensioenen en de ouderlingen die er van genieten. Du Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. 's jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk’nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groole letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. D, Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I Inunderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. .Men schrijft in bij i,. VA.NOKIV kerckhove, Drukker-Uilgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. dienen en om alzoo op het einde der week den bakker en winkelier eerlijk te kunnen voldoen; U scheldt hij uil voor luiaard en verbrasser, hij, die in heel zijn leven van luiaardij maar één werk te verrichten heeft, dal is den vrijen onafhankeiijken werkman te ver nederen en uit le hongeren Of gij, na uwe schulden vereffend, bet herstellen van kleedsel en alaam betaald le Lebben, en dal alles moet met den huispacht en de onkosten der opvoeding der kinderen van uw karig loon komen niets over hebt om in de lijfrenlkas le storten, daar mede bekreunt zich uw gewijde beleediger niet. En wij die hoopten dal, gezien de volstrekte onmogelijkheid waarin, bij de huidige omstandigheden, de zeven tienden der werklieden zich bevinden om (‘oor eigen stortingen een ouderdomspensioen al ware hel maar van 65 fr. le verwerven, de huidige wet later moge gewijzigd en uilgebreid worden in ’t voordeel van den toekomenden ouden afgetobden werker, wij zijn voor goed verwittigd Dal is totaal ónmogelijk, dat ware luiaards en dronkaards kweeken Adolf Buyl, Volksvertegenwoordiger. Aklgemeene tijdingen. Harmonie. Onze Koninklijke Harmo nie zal, ter gelegenheid van het St. Cecilia, de volgende feesten geven Zaterdag, 22 November, ten 8 ure ’s avonds, groot Concert gevolgd door Bal. Zondag, 23 November, ten 7 ure, Bolling voor de vrouwen. Maandag, 24 November, ten 6 ure, Bolling voor de mannen. De jongelingen geboren in 1883 moeten zich van 1 December lol 31 derzelfde maand ten stadhuize doen inschrijven voor de loting der nationale militie van 1903. Bij koninklijk besluit van 26 October is machtiging verleend lol hel herstellen der kerk le Avecappelle, hel plaatsen van geschilderde ramen in drie koorvenslers der monumentale kerk te Lampernisse en het plaatsen van een geschilderd raam in de koor der kerk le Westvleteren. Andere koninklijke besluiten van zeilden datum machtigen den gemeente raad van Coxyde tol hel onlleeuen eener som van -11,000 fr. alsook den gemeente raad van Beersl lol het onlleeuen, door bemiddeling der Maatschappij van het Gemeentekrediet, van eene som van 30,000 fr. Op Maandag 17 November aan slaande, prijskamp voor jonge runderen, onder de leden van den veekweekbond van Ramscappelle. 200 fr. prijzen zijn uitgeloofd. Het huis en de stallingen der hof stede bewoond door de wede en kinders Karei Dewilde te Merckem, zijn in den I Slot volgt. a> Oe Kamer. Priester Daens, die een lang gesprek gevoerd heeft met den heer Vandervelde, gaat plaats nemen in het centrum, naast den heer De Backer, van Aalst. De ministers bezetten hun nieuwe plaats langs de rechterzijde en niet meer in 't midden zooals vroeger. De zitting wordt om 2 uren 20 geopend, onder het voorzitterschap van den heer Tack, oudste lid der Kamer; de heeren Pouille en Troclet, jongste leden der ver gadering, zetelen als dienstdoende sekre- la rissen. Al de leden zonder onderscheid dragen de zwarte of donkerkleurige kleedij; de i deurwaarders een rouwstrik rond den arm. De werkzaamheden der Kamer beginnen met de trekking van de kommissies, gelast met hel onderzoek der geldigheid van de wetgevende kiezingen van Mei. Er wordt lezing gegeven van de brieven van betwisting nopens de kiezingen van Brussel en van Dinant-Philippeville. Na eene korte opschorsing der zitting worden opvolgenilijk de kiezingen van Yper, Korlrijk, Brugge, Rousselaere-Thielt, Namen,Neufchaleau-Virton.Arlou-Marche- Basiogne, Tdi'nliout, Nijvel, Leuven, Luik, Zinnik, Aalst, Oostende-Veurne-Dixmude, Verviers, Gent, Charleroi, Antwerpen en Mechelen goedgekeurd, De gekozenen leggen den grondwette- lijken eed af. De zitting wordt om 4 uren 20 geheven. Woensdag werd de kiezing van Brussel goedgekeurd. De 21 gekozenen voor het arrondissement Brussel leggen den grond- wettelijken eed af. In zitting van Donderdag werd over gegaan lot de benoeming van hel definitief bureel. Werden gekozen Voorzitter, de heer Schollaert, eerste onder-voorzitter.de heer Heynen, tweeden onder-voorzilter, de heer Nerincx, en als secretarissen, de heeren Segers, Carton de Wiarl, Huishauwer en Defect. Op hel einde der zitting hebben de heeren Buyl en Termote aan den heer minister I vab financiën en openbare werken de vol gende vraag toegesluurd Een schrikkelijk windhoos heeft onlangs aanzienlijke schade veroorzaakt te Kortemark en te Thourout. Denkt de heer minister niet dat de I Regeering menschlievend zou handelen door de slachtoffers dier ramp in de male van hel mogelijke ter hulp le komen, na- I melijk door hun overeenkomstig artikel 37 der wel van 15 Sepiember 1807 terug gave te doen van hunne grondlasten voor hel loopende jaar. Op die vraag zal worden geantwoord nn Dinsdag 25 November. ADVERTENTIE-BLAO met ■N ,1 i ZITTING VAN 6 NOVEMBER. Callewaert Pamphiel, werkman te Merckem, en Lefief Servaas, id. te Woumen, de eerste 2 maal 100 fr. on de tweede 50 fr. voor jacht- delikten. Vandenbitcke Achiel, timmerman te West- vteteren, voorw., 2 maal 100 fr. voor jacht- delikten. Bourgeois August, visscher te Adinkerke, voorw., 200 fr. voor jacht met stroppen. Staelen Alois, slijper te Zarren, 8 dagen, voor vernieling van afsluiting. Lehouck Eudoxie, dochter van Karei, te Veurne, 2 maal 3 maanden en 50 fr. voor diefton; 15 dagen en 26 fr. voor smaad; 15 fr. vwi vi»maand on fp VOOf eerroof. Duflou Eugenie, huisvrouw Jules Dobbelaere, te Nieuport, 8 dagen en 26 fr. voor dronken schap. 2* prijs, Leonard”Sonneville, Steenkerke, met Bewaring spremiën aan Tavernier voornoemd 1000 fr. Monarque. 700 fr. aan denzelven, met Séduisant. 1009 fr. aan August Montoyne, Caeskerke, met Fox. 700 fr. aan denzelven, met Hercule. 700 fr. aan denzelven, met Fortant. Une découverte scientifique qui pasionne en ce moment le monde entier dans Ia question d’éclairage est celle qui consiste A donner au pétrole un pouvoir óclairant comparable A l’électricité. Plus d’installation coüteuse, plus d’appareils encombrants, grace aux comprimés électriques, tout le monde pourra obtenir désormais moyen- nant 2 centimes par soirée une lumiére, éblouis- sante rivalisant avec l'électricité. II sufflt de placer uu comprimé dans une lampe préalable- ment garnie do pétrole pour obtenir dés qu’elle est allumée le plus bel éclairage que l’on puisse imaginer. Employer les comprimés électriques c’est les adopter pour toujours. Uno provision de comprimés électriques pour l’éclairage d’uno lampe A pétrole pendant deux mois est adressée franco de port et emballage i toute personno qui adresse un mandat inter national de deux francs 50, iï Mr VELUET, 288, Rue des Pyrénées, Paris. De vuunjuo,-.u sekretarissen nemen plaats aan het bureel. Tweejaarsche Hengsten prijs, Clement Joye, Vladsloo, met Fox. 2e prijs, Denzelven, met Leon. 3’ prijs, Denzelven, met Valdam. 1« prijs, August Luypaerr, Wulveringhem. 5* prijs, Jozef Tavernier, Sint-Joris. Driejaarsche Hengsten Geen mededingers. Hengsten van vier jaar en meer 1* prijs, niet toegekend, r v ff-- JMeric. I I ZITTING VAN 7 NOVEMBER. Hannon Hyppoliet, werkman te Nieuport, 26 fr. voor slagen en wonden. Vallaeys Theoflel, te Lombartzyde, 8 dagen voor slagen en wonden. Prinsis Florent, werkman te Houthem en Ramon Emiel, dienstknecht te Wulveringhem, voorw., elk oen maand en 26 fr. voor slagen en wonden, on de tweede nog 15 fr. voor dronken schap. Macs August, werkman te Adinkerke. 2 maanden en 50 fr. voor slagen en wonden en 15 fr. voor dronkenschap. Deburchgraeve Henri, metser te Veurne, een maand en 8 dagen voor slagen on wonden. Vandenveegaete Alois, metser to Adinkerke, 26 fr. voor eerroof. Deburchgraeve Karei, pakkendrager en De burchgraeve Benjamin, metser, beide te Veurne, de eerste 10 fr. en de tweede 16 dagen voor slagen en wonden, de tweede nog 25 fr. voor dronkenschap. v*- - Diusdau werd do wetgevende zilliid heropend. Reeds om 2 u%„ openbare tribunen opgekropi met volk.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1