VAN VEURNE X 3 i I NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT si 1 j J I jaar. November ÏUO5J. Zn( crdafl Men schrijft in bij waar uwe Adolf Buyl, Volksvertegenwoordigei s 1 Zitting van 19 November 1902. 1 Kleriknle nuaBtenliefde. Vervolg en Slot. Maar nog sterker Het ware slecht ge handeld tegenover den braven, spaarzamen werkman, die wekelijks iets weglegt voor een appeltje tegen den dorst en alzoo zou gelijk gesteld worden met den nietwaard, die zijn leven doorgebrachl heeft te lloog- straeten of in 7 gevang, (sic Onnoozele Duinengalm Hoeveel brave, spaarzame werklieden die wekelijks niets kunnen wegleggen, die veeleer ie kort dan overkomen, ondanks schraapzuchtige spaarzaamheid en den besten wil der wereld. Ga eens vragen aan den illen- digen kindslaaf. die voor een ganschen dag zwoegens een beelen frank wint, hoeveel hij. hoe spaarzaam ook, voor zijne lijfrente kan aan tien kant leggen Ga eens vragen aan den kleinen ambachtsman, wat er, na belaslingsbiljel, huishuur en andere schuld voldaan te hebben, nog overschiet voor de pensioenkas? Ja, ga zelfs bij den beter bedeelden fabriek werker en het puik der handarbeiders en onderzoek of zij met hun dagloon in slaat zijn hun gezin behoorlijk te onderhouden en een redelijk pensioen door eigen stor ting aan te werven De onbestendigheid der arbeidsmarkt, het lijdelijk dalen der werkloonen, de verplichte stakingen en beperkingen der werkuren komen menigmaal in 'l jaar de huiselijke inkomsten inkorten en eefien toestand van gebrek verwekken, waarbü tic verspaartie centen alras verzwolgen worden. Zoodal de brave, spaarzame werkman ook al niet meer vermag dan de zoogezegde nietwaard, die zijn leven door gebracht heeft te Hoogstraeten of in 't ge vang (sic.) I. imiere week Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. 'l BekeS den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Ii I nuancen voor Relgie. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, MagdalenastraatBrussel. KEftCKHOVE, Drukker-üitgever, Ooststraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. I>e Geneverplang. De werkeloosheid der Gouvernemeri- ton tegenover die doodelijke kwaal van ons volk is een misdaad legen de maat schappij. Dat zijn de woorden onlangs uitge sproken te Brussel, op ’t Congres over de zinneloosheid, door den oud-misister van justitie, M. Le Jeune. Onze katholieke regeering valt groote- lijks onder die strenge veroordeeling, vermits zij legen de rampzalige genever- plaag geen krachtig redmiddel gebruiken wil. Hel eenig doelmatig middel is het Staalstnonopool, dat den alcohol builen hel bereik der volksklas moet stellen. In Zwitserland heeft dal monopoliè voortreffelijke uitslag opgeleverd. Het i geneverbruik is gedaald van 6 liters 27 per persoon tot 4 liters 80 c. dus in weinige jaren eene vermindering van 23 per honderd. In Belgie, niettegenstaande het boffen van Minister de Naeyer, is die verminde ring bespoltelijk. Al zijn kleine retnediën komen uit T vervalschen van den genever en op een aanzienlijke vermeerdering van opbrengst in de Staatskas. Verleden jaar heeft de belasting op den genever 46 miilioen opgebracht. 46 miilioen, uit den zak van het volk 46 miilioen. geheven op den rampza ligen drift van zooveel duizende arbeiders, op de dronkenschap En als dieschoone katholieke regeering die vervloekte millioenen heeft ingepalmd unri poctii /.ij <>p n.-i.u wij.-, l. den bloeienden toestand der financiën, op de 12 miilioen jaarlijks van den afge sloofde!) arbeider als pensioen gegeven, en op de 10 miilioen welke de volks jongen, als soldaat, krijgt, om de rijke jongelingen van den soldatendienst vrij le houden. Dat is immers hel hoofddoel van de ver gelding der mililianen het hatelijk voor recht van ’t geld redden, den rijke van den slavendienst der kazerne ontlasten, mits 1600 te betalen. Om die reden vooral geeft men geld aan de volksjongens die soldaat worden, maar dat geld wordt eerst dubbel en dik uit den zak van T volk geklopt, onder ander door de gmievei belasting die jaar lijks 46 miilioen frank opbregl. T En is niet moeilijk 12 miilioen en 10 miilioen, le zeggen 25 miilioen lei) hoogste, aan hel volk uil te deeleh, als men van den anderen kant al die millioenen, 46 mei de genever alleen 16 miilioen met de belasting op hel bier opstrijkl. De lasten die op den nooddruft eten en drinken wegen van ’t volk, bereiken reeds 48 per honderd van hel totaal der contribution. Een werkmansgezin, dal jaarlijks 750 frank 2 fr. 50 per dag wint, bestaande uil man, vrouw en twee kinderen, betaalt eene jaarlijksche belasting van 55 frank, zijnde 7 per honderd van hetgeen T huis gezin wint. Op 50 jaren is de bevolking van Belgie aaiigegi >eid met 50 per honderd, maai de lasten met 170 per honderd Dal ze dan niet meer stOeffen op hun wijs en spaarzaam bestuur noch op hunne volksliefde Hunne volksliefde beslaat in t volk te pluimen zonder dal hel schreeuwt. De hatelijke belasting op den genever moet afgeschaft worden, maar’terzelfder tijd moei de geneverplang bestreden wor den op krachtige en doelmatige wijze, door hel Staalstnonopool. Zonder hel krachtig bestrijden der onwetendheid door leerplicht en de "■eiieverplaag door het monopool is alle redding onmogelijk. Aanslag op het leven van den Koning der Belgen. Zaterdag is eeii aanslag gepleegd ge worden op den kouing. Na den lijkdienst voor de twee overledene koninginnen in St. Gudulakerk, en op ’t oogenblik dal de koninklijke rijtuigen voor de Bank van Brussel kwamen, zijn drie revolverschoten Doch als overmaat van onzin, snood st) driestheid, halen wij nog het volgende aan Het ware uitzinnig van wege hel Staats bestuur zijn schoon 'geld weg te werpen; de ondervinding is immers daar die ons leert hoeveel menschen van 65 jaar waarlijk hunne 65 frank nuttig gebruiken De uitzinnige Staatsuitgaven, Duinen galm, zijn goed gekend. Sedert de 18 jaren klerikale regeering, is liet genoeg ge weten hoe uitzinnig hel Staatsbestuur zijn schoongeld wegwerpt en aan de vrienden uwer kliek jaarlijks millioenen te grab belen gooil onder vorm van toelagen aan kerkfabrieken, nonnenscholen, kapelaan- sche zondaglessen, landbouwcursussen in klerikale gestichten, aalmoezeniers in het leger en op de inaalbooten, diocesane schoolopzieners, enz enz. die er al zoo veel noodig zijn als ’l vijfde wiel aan eenen wagen. Wij achten hel echter onwaardig voor ons op de slotbeleediging van den onbe schaamder) rekel le antwoorden. Wanneer hij zooveel moed in ’l hart heeft als snood heid in de pen, dan zal hij in tijd van kiezing in eenen plakbrief de volgende stof ontwikkelen De ondervinding is immers daar, die ons leert hoeveel menschen van 65 jaar waarlijk hunne 65 frank nuttig be steden. Wij van onzen kant zullen wachten lot dan om dien polilieken lafaard op zijne plaats le zetten. Werklieden, in een voorgaand artikel hebben wij gewezen op het groote belang dat de kwestie van 't ouderdomspensioen voor u oplevert en u al de partijdigheid doen kennen die in bet toekennen der Staatspensioenen opgelegd woidt. Van daag hebben de gelegenheid gehad nog dieper de klerikale ziel le peilen en u aan le toonen dal in geweien en gemoede de klerikaleii tecnemaal vijandig zijn aan de oud, rdomspensioenen, die van aard zijn u vrij en onafhankelijk te maken. Wal zij beoogen is u arm, yerlaien en eenzaam in hunne verveling uitzweetende nonnenkloosters op te sluitenom u onder het dwangprevelen van paternosters en opgelegd religiebetoog naar den grafkuil te sleepen. Heden weel gij "•■qnr «we vrienden en vijanden zijn gelost geworden in de richting der voituren. De gendarmen hielden oogenblikkelijk de misdadiger aan. Hel is een genaamde Rubino, oud 43 jaren, geboren le Binai do, bij Napels, en woonde in de Beenhouwer straat te Brussel. Niemand is geraakt geworden. Na ondervraagd le zijn geworden, werd hij naar het kommissariaat geleid. Eene overgroote menigte volgde hel rijtuig, en riepTer dood Ter dood I Leve de Koning I Hij had zijnen revolver gericht op lu i derde voituur der cortège. De eerste bal is op eenige centimeters voor hel aange- zich van den graaf d’Oullremonl voorbij gevlogen, de andere zijn in de lucht ver dwenen. Rubino dacht dal de koning zich in die voituur bevond; maar hij had plaats genomen in de eerste, en het was op de derde dal Rubino gemikt bad. Dit heeft eene groote opschudding in Brussel verwekt. T Is maar na in het paleis van Brussel aangekomen le zijn, dat den Koning den aanslag vernomen heeft. Op het kommissariaat heeft Rubino getuigd op den koning le willen schieten, en verklaart gehandeld le hebben inge volge zijner anarchische princiepen. Hij zegde van Londen le zijn gekomen waar hij werk was gaan zoeken en waar hij geen vond. Hij zegde zich verbonden le hebben in een afgezanlschap om de anarchisten le bespieden in Italië, en weggezonden le oij„ nmitiit men ondervond dat, in plaats van ze te bevechten, ntj mei tiuu samenspande; ’t is alsdan dat hij een revolver kocht, en geen werk vindende, besloot eenen groolen slag te wagen. Hij ging naar St. Gudula met hel inzicht vêurnc."— Voo7ïtcrvo7h’ooging\-an“kapi\7aHL op den Koning te schieten. ...j-j-...- x..,.,.... Hij had geïllustreerde postkaarten ge kocht met de portretten van den Koning, prins en prinses Albert. Hel was om ze beier le kennen. Hij denkt dat een ander beter zal gelukken dan hij, en beklaagde zijne daad niet. Hij zou geschoten hebben, zegde hij, T is gelijk op welken koning, zoowel op dén koning van Italië als op den koning der Belgen, omdat zégde hij de Koningen tijrans zijn, en bel ongeluk der volkeren. Hij zegde dat hij sedert October in Brussel was, en veel in de ijzerenweg- slalien dwaalde, hopende er den koning te ontmoeten, toen hij de kerkdienst in St. Gudula vernam, waar de Koning moest tegenwoordig cijn. Rubino is getrouw?! en zijne vrouw bevind zich thans in Londen. Men heeft in zijne kamer 40 karlouchen gevonden. IE-BLAD .R I VANDKN I." L A -t i ■i - - Geineenternnd van Veurne. Tegenwoordig al de leden. De lieer De Haene, burgemeester-voorzitter doet lezing geven door den heer Sokretaris van het proces verbaal der vorige zitting, hetwelk goedgekeurd wordt. 1° Punt aan het dagorde. Aanbesteding huizon Panuestraat. Goedkeuring. Deze aanbesteding wordt zonder opwerpingen goedgekeurd. 2“ Punt. Teokenschool. Rekening van 1901-1902. Deze rekening wordt op verslag van den heer Pu., voorzitter dor kommissie van geldwezen goedgekeurd onder wijziging dat de som van fr. 17,74 c. batig slot der vorige rekening dient in do ontvangsten bijgevoegd te worden. 3* Punt. Lagere aangenomen© school. zlanveerding benoeming Mr Godderis. Aan vullende beslissing. De raad beslist eenpariglijk dezo benoeming te aanveerden en zijne in diensttreding vast te stellen op 1“ Mei 1902, datum op welke zijn voorganger Mr Rommelaere zijne bediening in gemolde school verlaten heeft. 4® Punt. Armbestuur. Wedergaaf borg tocht ontvanger. Goedkeuring. Deze wedergaaf wordt aanveerd en goedge keurd. 5* Punt. Voorstel van Bruggen en wegen. Herkasseiing deel Groote Markt. Do heer Burgemeester geeft kennis van het voorstol van het Bestuur van Bruggen en wegen waarbij dit bestuur toestemt aan de stad afte staan 21,000 kasseien voortskomende van den Staatsweg op voorwaarde dat de stad op haar kosten de her kasseiing verrichte van de weg voor automo bielen op de groote markt, derwijze de staats- wegenis groote Ooststraat en Zuidstraat te verbindenhij verklaart dat eene bijeenkomst J heeft plaats gehad gisteren dinsdag 18 November tusschen den heer Ingenieur van bruggen en wegen en den heer schepen Pil, uit oorzaak van belet door onpasselijkheid van den heer Burge meester. De heer Pil doet verslag over deze bijeenkomst en laat kennen dat om do teekening van de groote markt te behouden zij overeen gekomen zijn dat de drie eerste perken langst den kant van den Vetten Os tot het stadhuis gingen genomen worden, dat hot tweede park in goeden staat bevonden zijnde ging behouden worden. Ter gelegenheid dezer bespreking vraagt den heer Vanmassenhove het woord om te vragen wie onze landgebruikers die schade lijden door het uitbreken van don steenweg van Veurne op Yper, grondgebied Veurne, hetwelk hun nu belette bij zoo een strenge vorst hunne beet- rapen van hunne landen afte halen en ze daar door dien toestand moeten zien verongelukken; hij vraagt dat er maatregelen zouden geno men worden om dezen toestand zoo spoedig raogelijk te doen ophouden; hij doet verders opmerken dat hij van echto bron weet dat het lastenkohier den aannemer oplegt een berijd baren weg to laten. De heer De Haene antwoordthet is een geval van hooger macht cas de force majeur© wij kunnen daar niets aan doen, er blijft geene plaats om eenen weg te laten. M. Vanmassenhove. In dees geval tot wie moeten zij zich wenden om schadeloos gestold te worden. M. Pil. Tot den aannemer, vermeen ik. M. De Haene. Ik ben van uw gevoelen niet. Het voorstel wordt aangenomen met algo- meene stemmen. 10° Punt. Vaststelling bouwlijn Wandel dreef en Molenwal. Na menige besprekingen onder al de leden, wordt de bouwlijn vastgesteld van de Wandel dreef van aan de Noordstraat tot aan do Ger- mana op don noordkant; en van den Molenwal van aan het huis be woond door den heer onderpastoor Vanackere tot aan den eigendom van de herberg «de Fluit.» vrutut nnuaagu uc -La,1w Hjn van het overige van den Molenwal, en deze in do Wandeldreef van aan de Zuidstraat tot aan de Kaaiplaats buitenkant 7° Pnnt. Buurtspoorweg Oostende-Niouport- Mededeeling stukken. De gemeenten Oostduinkerke en Coxyde olk een voorstel doende aan de Buurtspoorweg- maatschappij, de raad is eenparig van gevoelen hare beslissing op dit punt te verdagen on aan do maatschappij inlichtingen te vragen om te weten of zij de eene of de andere dezer voor stellen zal inwilligen, dewelke nieuwe onvoor ziene uitgaven zal veroorzaken. 8® Punt. Hulp aan de pensioengilden. Wijze van toekenning. Mr Pil doet verslag namens de commissie van finantien. Onze aandacht is geroepen ge weest op vorschilligo toestanden die zich kunnen aanbieden en waarin het doel der hulpgelden niet is bereikt. Zoo is het dat de begiftigde kan sterven vóór hij den voreischten ouderdom heeft bereikt, dat deze aan wien thans hulpgelden zijn toegekend, later in eenen voorspoedigen toestand verkeert, dat anderen op gevorderden ouderdom de stad zullen verlaten hebben, enz. Om die hindernissen te beletten, is er kwestie geweest van in den schoot onzer maatschappijen van ouderlingen bijstand een bijzonder reserve fonds te stichten waarin de hulpgelden zouden moeten worden gestort; de gelden van die kas zouden geschonken worden alleenlijks aan de leden die, op den vereischten ouderdom, de noodige voorwaarden zullen vervullen. Ten einde daartoe te geraken zullen wij de besturen dezer gilden bijeenroepen om daarover te beraad slagen. Maar in afwachting dat dit stolsel, ofwel een beter; in werko zou worden gebracht, stelt de commissie van finantien voor, de toelagen toe te kennen, aan de behoeftige ledeu der bedoelde gilden behoeftigon welke door den gemeenteraad zouden moeten worden aange wezen. Mr Claeys. Ik keur het voorstel van die vergadering ten vollen goed. Doch voor wat het aanwijzen der behoeftigon betreft, dat is eene zeer moeilijke taak. Om in die stof alle willekeur te vermijden zou de gemeenteraad wel doen van het voorbeeld der andere openbare besturen na te volgen. De Staat aanziet als behoeftigen de gene die, in onze stad bij voorbeeld, min dan 50 fr. kontributien betalen; de Proviutie diegene die min dan 20 fr. lasten betalen, alsook de echtgenoot en de kinderen die met hen inwonon. Laat ons dus ook eenen vasten maatregel aan nemen en de schikking toepassen van den Staat. Op welke manier zouden nu de toelagen moeten worden verleend De Staat betaalt 0.60 per frank, de Provintie 0,30 per frank. Te Veurne schenken do Hospicen 1 fr. per lid, de Disch 2 fr. per lid. Ik vind dit laatste stelsel beter; want alzoo worden diegenen die maar kleine stortingen kunnen doen, in evenredigheid meer bevoordeeligd dan de anderen welke een meerdere vermogen bezitten. Volgens mij zou de stad, als toelage, eene vaste som per be gunstigd lid moeten schenken. M. Pil. Zulk stelsel zou ook onze bereke ning in de jaarlijksche begrooting vergemakke lijken. Voor wat hot aanduiden der behoeftigen aangaat, wij zouden kunnen in deze kwestie handelen zoo als voor de kostelooze aanveerdin- gen tot de gemeentescholen; 't is te zeggen aan zien als behoeftigen diegenen die min dan 25 fr. belastingen betalen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1902 | | pagina 1